Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 01.11.2016, 17:53:48
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Aline,
Fie că vrei tu sau nu, Biserica rămâne să lupte mai departe cu ereziile, cum a făcut-o în fiecare secol.
Altfel mântuirea e compromisă și sfârșitul omenirii căzute e mai aproape. Nu vrem asta. Trebuie să dăm cât mai mult timp celor ce iubesc pe Domnul, să se pocăiască.

Biserica trebuie să se înmulțească și să prospere în Hristos, nu să devină ecumenistă, nu în eresurile mișcării romano-catolicismului și alte lucrări demonice, care trebuie demascate și biruite, fiindcă acelea sunt "sectarii" secolului 21...

Romani 8, 35-39:

35. Cine ne va despărți pe noi de iubirea lui Hristos? Necazul, sau strâmtorarea, sau prigoana, sau foametea, sau lipsa de îmbrăcăminte, sau primejdia, sau sabia?
36. Precum este scris: "Pentru Tine sunatem omorâți toată ziua, socotiți am fost ca niște oi de junghiere".
37. Dar în toate acestea suntem mai mult decât biruitori, prin Acela Care ne-a iubit.
38. Căci sunt încredințat că nici moartea, nici viața, nici îngerii, nici stăpânirile, nici cele de acum, nici cele ce vor fi, nici puterile,
39. Nici înălțimea, nici adâncul și nici o altă făptură nu va putea să ne despartă pe noi de dragostea lui Dumnezeu, cea întru Hristos Iisus, Domnul nostru.



În niciun caz, nu acolo unde vrei tu să ajungi... :) Dar mulțumesc sincer, pentru exprimarea părerii tale, te respect profund ca ființă umană, că porți chipullui Hristos, chiar eretic, ateu sau păgân dacă ești... Cu atât mai mult dacă iubești pe Domnul.

Biserica lui Hristos, e motivul pentru care s-a creat Universul, pentru care s-a creat materia, energiile solare, magnetice și altele, prin biruința omenirii în Hristos, demonii sunt rușinați, căci Sfinții le sunt exemplu. Biserica Sfinților lui Hristos, este motivul pentru care Universul se extinde tot mai accelerat, fiindcă și Sfinții se înmulțesc, motivul pentru care va veni Cerul nou, pământul nou, ierusalimul cel nou...

Ți-aș scrie mult... scriu de cele mai multe ori cu inima... Dar tu cât vei primi? Ce vei face cu ceai primit deja? Dacă nu primești credință în Hristos, prin dragoste, cum vei primi, niște bucurii în Domnul, de la mine? Cum vei mai putea primi tâlcuirile Sfinților Părinți? Cum vei purta dialoguri cu cei simpli, în Hristos, ca mine, dacă le vezi monologuri?

În fine, orice s-ar alege de viața ta, ai grijă de tine. Ești aici, pe pământ, în viața asta trecătoare, cu un singur scop: mântuirea.
Ai grijă ce faci.
Ai mare grijă ce faci...
Că te joci cu veșnicia ta.
"Am citit mult.....înafară de beletristică"...Încearcă un Dostoievski,un Bulgakov,sau un garcia marquez.Iar dacă nici unul nu îți place,încearcă-l pe Anania:).Dar eu sunt convins ca i-ai incercat pe toți...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #342  
Vechi 01.11.2016, 18:09:50
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
"Am citit mult.....înafară de beletristică"...Încearcă un Dostoievski,un Bulgakov,sau un garcia marquez.Iar dacă nici unul nu îți place,încearcă-l pe Anania:).Dar eu sunt convins ca i-ai incercat pe toți...
Am încercat Dostoievski și Anania :) Bulgakov nu, iar stilul și exprimarea lui Garcia Marquez m-a lăsat cu amărăciune în minte, ca și mulți alții, fiindcă a foarte trupesc și desfrânat chiar un pic mai vioi și mai aspru decât Paulo Coelho din care am citit și pot să compar și am mai citit Herta Muller și Gandhi și Confucius și Lao Zi, și Tolstoi și Freud și Nitzsche, Kant, Marx, Spinoza, Descartes, Platon, Aristotel, Rene Guenon, Serafim Rose, Lucian Blaga, Vasile Voiculescu, și mulți alții, pe care nu mai stau să-i amintesc.

Am căutat să descopăr și să înțeleg căutarea lui Dumnezeu a omului și lucrarea demonilor în căutarea omului...

Dar îți spun ce am mai încercat eu și tu ai trecut pe lângă ?
Sfinții lui Hristos.
Nimic și nimeni nu se compară cu o minte limpede în Duhul Sfânt, care se exprimă pentru omenire.

Încearcă prima dată să citești Noul Testament cap coadă de 3 ori, apoi încearcă și tu Sfântul Ioan Gură de Aur, Sfântul Vasile cel Mare, Sfântul Grigorie de Nazians, Sfântul Ignatie Briancianinov, Sfântul Grigorie Palama, Sfântul Simeon Noul Teolog, Sfântul Marcu al Efeseului, Sfântul Dionisie Areopagitul, Sfântul Isaac Sirul, Sfântul Chiril al Alexandriei, Sfântul Nectarie din Eghina, Sfântul Fotie cel Mare, dar și gândirea ciudată a lui Augustin, Tertulian, Lactanțiu, Origen, Teodoret de Cir, Eusebiu de Cezareea, și în general viețile Sfinților, Filocaliile, psb-uri...

Și apoi, după ce vei bea din apa vie care ți-i va da Hristos, prin Sfinții Lui, vino să vorbim !
Ce dialoguri minunate vom avea atunci în Hristos !

Slavă Domnului pentru toate !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #343  
Vechi 01.11.2016, 18:17:42
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Am încercat Dostoievski și Anania :) Bulgakov nu, iar stilul și exprimarea lui Garcia Marquez m-a lăsat cu amărăciune în minte, ca și mulți alții, fiindcă a foarte trupesc și desfrânat chiar un pic mai vioi și mai aspru decât Paulo Coelho din care am citit și pot să compar și am mai citit Herta Muller și Gandhi și Confucius și Lao Zi, și Tolstoi și Freud și Nitzsche, Kant, Marx, Spinoza, Descartes, Platon, Aristotel, Rene Guenon, Serafim Rose, Lucian Blaga, Vasile Voiculescu, și mulți alții, pe care nu mai stau să-i amintesc.

Am căutat să descopăr și să înțeleg căutarea lui Dumnezeu a omului și lucrarea demonilor în căutarea omului...

Dar îți spun ce am mai încercat eu și tu ai trecut pe lângă ?
Sfinții lui Hristos.
Nimic și nimeni nu se compară cu o minte limpede în Duhul Sfânt, care se exprimă pentru omenire.

Încearcă prima dată să citești Noul Testament cap coadă de 3 ori, apoi încearcă și tu Sfântul Ioan Gură de Aur, Sfântul Vasile cel Mare, Sfântul Grigorie de Nazians, Sfântul Ignatie Briancianinov, Sfântul Grigorie Palama, Sfântul Simeon Noul Teolog, Sfântul Marcu al Efeseului, Sfântul Dionisie Areopagitul, Sfântul Isaac Sirul, Sfântul Chiril al Alexandriei, Sfântul Nectarie din Eghina, Sfântul Fotie cel Mare, dar și gândirea ciudată a lui Augustin, Tertulian, Lactanțiu, Origen, Teodoret de Cir, Eusebiu de Cezareea, și în general viețile Sfinților, Filocaliile, psb-uri...

Și apoi, după ce vei bea din apa vie care ți-i va da Hristos, prin Sfinții Lui, vino să vorbim !
Ce dialoguri minunate vom avea atunci în Hristos !

Slavă Domnului pentru toate !
Am renunțat de prin liceu sa imi etalez cunostintele așa direct si brut.Pur si simplu e inutil sa arăți ce ai luat de la alții,sa pari doct când nu e cazul.Ai tot zis ca tu esti,asa,si eu altfel,ca tu ai învățat una eu nu.Dar uite o chestie pe care eu am inceracat sa o ocolesc,dar tot m-a prins,si tu văd ca nu vrei sa o inveti....It is called smerenie.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #344  
Vechi 01.11.2016, 18:19:45
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dar uite o chestie pe care eu am inceracat sa o ocolesc,dar tot m-a prins,si tu văd ca nu vrei sa o inveti....It is called smerenie.
Altfel spus: „În materie de smerenie desfid orice concurență.” :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #345  
Vechi 01.11.2016, 18:23:07
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Am renunțat de prin liceu sa imi etalez cunostintele așa direct si brut.Pur si simplu e inutil sa arăți ce ai luat de la alții,sa pari doct când nu e cazul.Ai tot zis ca tu esti,asa,si eu altfel,ca tu ai învățat una eu nu.Dar uite o chestie pe care eu am inceracat sa o ocolesc,dar tot m-a prins,si tu văd ca nu vrei sa o inveti....It is called smerenie.
Da, aici mai prins. :) N-am smerenie... Și nu pot să vorbesc despre ce n-am...
Mă bucur sincer că tu ai. Trebuie să și dovedim mai mult decât să vorbim despre ea. Poate călugării mai au ceva smerenie :)

Și spune-mi te rog... când Sfântul Apostol Pavel se lăuda că a fost la școala marelui învățat Gamaliel, era doct aiurea? Își etala cunoștiințele așa direct și brut, era pur și simplu inutil să arate ce a luat de la alții?

Văd că tu nu prea mai vrei să-ți înmulțești credința. Și încerc să te sprijin cu ce pot, cât pot... Dacă vrei să te ridici, întro măsură măcar, e bine, dacă nu, eu am încercat. În ipostaza digitală, cam asta-i tot ce pot face.

Și un micuț secret: când ai har, când știi ce-i harul, când îl simți, nu mai vrei nimic altceva, niciodată, decât să trăiești în har. Da, primesc har des, dar îl pierd tare repede, ca un nătâng ce sunt... Of, așa rău îmi pare... vreau să mă călugăresc în nădejdea că poate voi reuși cumva să țin mai mult timp harul și viața în Hristos...

Te îmbrățișez în Hristos.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 01.11.2016 at 18:26:34.
Reply With Quote
  #346  
Vechi 01.11.2016, 18:45:16
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, aici mai prins. :) N-am smerenie... Și nu pot să vorbesc despre ce n-am...
Mă bucur sincer că tu ai. Trebuie să și dovedim mai mult decât să vorbim despre ea. Poate călugării mai au ceva smerenie :)

Și spune-mi te rog... când Sfântul Apostol Pavel se lăuda că a fost la școala marelui învățat Gamaliel, era doct aiurea? Își etala cunoștiințele așa direct și brut, era pur și simplu inutil să arate ce a luat de la alții?

Văd că tu nu prea mai vrei să-ți înmulțești credința. Și încerc să te sprijin cu ce pot, cât pot... Dacă vrei să te ridici, întro măsură măcar, e bine, dacă nu, eu am încercat. În ipostaza digitală, cam asta-i tot ce pot face.

Și un micuț secret: când ai har, când știi ce-i harul, când îl simți, nu mai vrei nimic altceva, niciodată, decât să trăiești în har. Da, primesc har des, dar îl pierd tare repede, ca un nătâng ce sunt... Of, așa rău îmi pare... vreau să mă călugăresc în nădejdea că poate voi reuși cumva să țin mai mult timp harul și viața în Hristos...

Te îmbrățișez în Hristos.
Bine,hai ca vin puțin pe tărâmul tău.Înainte să studiez teologia eram si eu un naiv cu înclinații mistice care se delecta cu :cleopa ilie,porfirie,siluan atonitul,isaac sirul,viețile sfinților,pelerinul rus,ioan scararul,maxim marturisitorul si cam tot ce imi cădea in mâna cand eram in biblioteca mănăstirii din parva.Ei bine când citeam ,mă rugam si .....atunci simteam si eu harul.Dar nu l-am mai simțit de mulți ani.Mereu imi aduc aminte de cuvintele lui marcu ascetul:"adu-ți aminte des de Dumnezeu,ca atunci când il vei uita sa își aduca si El aminte de tine",si când citeam viața sfântului Nifon al constantinopolului care a fost "părăsit" de Dumnezeu vreo 10 ani,sau de ioan al crucii cu a lui noapte întunecată a sufletului....Ei bine asta e,accept si ce sa fac....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #347  
Vechi 01.11.2016, 18:56:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Primeste har des dar il pierde repede.
Bre nu mai bate lumea la cap cu prostiile tale. Daca ai citit un lucru prin carti nu spune ca ti s-a intamplat tie, ai simtul masurii si intelege ca pana sa simti nu stiu ce dulceata, trebuie sa te lasi de alte dulceturi. In primul rand la dulceata minciunii si a mandriei de care esti plin ca un drac.
Reply With Quote
  #348  
Vechi 01.11.2016, 19:12:01
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Așa, așa, bun venit ! :) tărâmul meu, spui? E tărâmul luptei cu sinele, cu păcatele, lumea și demonii, adică "tărâmul" oricărui creștin...

Frate ! Sfântul Ioan Gură de Aur, Sfântul Vasile cel Mare, Sfântul Grigorie Palama și alții n-au vorbit de părăsiri de har, ci din contră de-a urca în har, din slavă-n slavă, că Dumnezeu e infinit și niciodată nu poți urca prea sus, vorbind doar de tainele, cum urci, de ce, cu ce scop, pe unde urci, cât stai, ce faci... Că demonii abea așteaptă să urci... :)

Din contră Sfântul Grigorie Palama spunea: "pentru descoperirile ce le-am primit, sufăr eu acum ca să nu mă mândresc", că era trimis la pușcărie.
Și mai vezi că Sfântul Marcu Pustnicul n-a spus cât timp să-l "uiți" pe Dumnezeu, și Sfântul Ioan n-a zis cât să dureze noaptea aia.

Odată ce-ai simțit părăsirea harului, nu stai în starea aia, că demonii vor să te ducă tot mai aproape de deznădejde.
Sfânta Maria Egipteanca, de exemplu, în totală lepădare de sine, vedea Sfânta Lumină Necreată, în fiecare seara și când se ruga levita în aer și era înconjurată de Lumina Necreată, ca și Hristos, la Schimbarea la față, ca Sfântul Serafim de Sarov, când i-a arătat Lumina Necreată, la ucenicul său Molotov.
Deci, măsura, frățior... :)

Da, azi din cauza păcatelor ce se înmulțesc, afectează cumplit Biserica. Dar Scriptura spune că Dumnezeu este și întuneric, nu doar lumină, și spune: a zis Dumnezeu să fie lumină și a fost lumină. Deci înainte de-a fi lumină, a fost întuneric, adică nematerie, iar lumina, ca soare material, înseamnă energia materiei, oxigen, hidrogen, magnetism, create pentru om. Apoi întunericul a devenit echivalent cu lipsirea de Dumnezeu. Și sigur, nu înseamnă că Dumnezeu nu vede și nu știe ce se întâmplă în întuneric.
Chiar dacă zice:
"Aceștia sunt izvoare fără de apă și nori purtați fără de furtună, cărora li se păstrează, în veac, întunericul cel de nepătruns." - 2 Petru 2, 17.
"Iar cel ce urăște pe fratele său este în întuneric și umblă în întuneric și nu știe încotro se duce, pentru că întunericul a orbit ochii lui." - 1 Ioan 2, 11.
Și apoi spune:
"De mă voi sui în cer, Tu acolo ești. De mă voi coborî în iad, de față ești." - Psalmul 138, 8.

Sfântul Isaac Sirul, la Filocalia 10, am mai spus, spune că tocmai acela va iadul, anume că îi arde slava și dragostea lui Dumnezeu, pe marea majoritate a oamenilor, din cărarea largă spre pieire, fiindcă nu au trăit în slava și dragostea lui Dumnezeu, încă din viața aceasta, ci au preferat să fie de capul lor, iar acolo, în veșnicie, îi va arde, pentru că au trăit în iad, încă de aici, în lipsa harului și-a slavei...

Și să îți mai spun de ce te îndoiești acum?
Fiindcă ai citit în bibliotecă. Că eu, păcătosul, mi-am adunat propria bibliotecă de vreo 700 de volume, dintre care peste 600 duhovnicești, pe care acum, le donez cu drag, toate, am și vorbit din mila Domnului, unde să ajungă.
Tu citeai câteva ore, cu mintea împrăștiată la rugăciune și te rugai cu mintea împrăștiată la ce ai citit, și citeai întrun loc, cu niște cărți, la care nu prea puteai reveni ușor.

Dar la orice carte din biblioteca mea personală, am putut reveni în orice moment, timp de peste 10 ani. Iar eu când citeam, mă puneam dimineața, pe la 9 la citit și deodată mă uitam la ceas și vedeam că-i ora 14, mă miram unde-au trecut 5 ore? Apoi mâncam repede ceva, și mă puneam în fotoliu din nou la citit, și brusc, deodată, nu mai puteam vedea să citesc bine, mă uitam pe geam, era seară, soarele apunea, mă uitam la ceas, era ora 20, unde-au mai trecut alte 6 ore? Era un mister... :) Adică total răpit de citit. Din Sfinți, nici nu puteai altfel... :) Așa să citești. Totată viața. Când citești din Sfinți. Cere Domnului, minte neîmprăștiată la citit.

Apoi lăsam cititul, și mă puneam pe genunchi, la Sfânta Rugăciune, la Canon, o oră sau două ore, numai cu mintea la rugăciune, depinde de canon, de evenimente sau sărbătoare. Apoi la 10 seara, la somn, cu metania în mână, să adormi spunând rugăciunea inimii, apoi la 6 trezirea, la 7 să fiu la Sfânta Liturghie, la catedrală, că se ține zilnic. Așa era la facultate... și în multe alte zile libere, când vroiam să citesc... când nu eram pe forum, sau când mă uitam la documentare sau altele asemenea, când nu eram la servici, unde din nou, la magazinul bisericesc, era destul timp de citit...

Nu mă dau drept exemplu, că nu-i al meu nimic, îți arăt doar că se poate, este posibil, dacă vrei cu adevărat să citești, să te îmbunătățești, să descoperi, măcar teoretic, să studiezi teologie... Dar taina cea mare este să trăiești teologia. Că de studiat, e relativ, oarecum ușor... :)

Iartă-mă, frățior și pomenește-mă.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
In primul rand la dulceata minciunii si a mandriei de care esti plin ca un drac.
Da, da, mai rău ca un drac... la fel ca tine ! Mustră-ne Domnul !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 01.11.2016 at 19:37:26.
Reply With Quote
  #349  
Vechi 01.11.2016, 19:53:37
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu mă dau drept exemplu, că nu-i al meu nimic, îți arăt doar că se poate, este posibil, dacă vrei cu adevărat să citești, să te îmbunătățești, să descoperi, măcar teoretic, să studiezi teologie... Dar taina cea mare este să trăiești teologia. Că de studiat, e relativ, oarecum ușor... :)
Hopa, uite că te-ai prins....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #350  
Vechi 01.11.2016, 20:00:31
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Bai ce minte omul asta e extraordinar! Cum traieste el teologia, e ceva de speriat.

Aude cum am auzit toti de la sute de parinti ca daca pacatuiesti harul se departeaza si vine si ne spune cum primeste el har des dar il pierde ca inca nu e desavarsit. De parca nu am sti toti teorie, trebuie sa ne spuna Igor cum a inventat roata.

De fapt mesajul lui e ca e aproape de sfintenie dar cade ca neghiobul din cand in cand. Nu ca noi sau ca astia si "mai mici" de pe forum care nu am vazut har decat pe youtube.
Plimba ma ursu si zi macar Tatal nostru inainte sa te culci, nu mai visa cum te umpli de har.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare