Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 09.12.2016, 18:34:55
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ti-as da niste sfaturi bune ....
Sfătosule, de unde atâta siguranță pe tine?
Reply With Quote
  #382  
Vechi 09.12.2016, 18:41:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sfătosule, de unde atâta siguranță pe tine?
Buna intrebare... demonteaza intai ce am zis si apoi vorbim.

Dintr-o logica duhovniceasca simpla si curata pe care am incercat sa mi-o insusesc din Evanghelie & Mistica Ortodoxa, dintr-o putina experienta crestina, dintr-o viata putin alaturi de Biserica.

Last edited by gpalama; 09.12.2016 at 18:46:18.
Reply With Quote
  #383  
Vechi 09.12.2016, 18:57:56
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Buna intrebare... demonteaza intai ce am zis si apoi vorbim.

Dintr-o logica duhovniceasca simpla si curata pe care am incercat sa mi-o insusesc din Evanghelie & Mistica Ortodoxa, dintr-o putina experienta crestina, dintr-o viata putin alaturi de Biserica.
Acum înțeleg, se pare că m-am înșelat.
Reply With Quote
  #384  
Vechi 12.12.2016, 11:22:44
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius;
Oare cine crezi ca-i diavolu' daca nu chiar omul insusi?
Alo domnu vezi ca ai luat -o pe arătură rău de tot.
Nu mai spurca zidirea lui Dumnezeu.Tu te auzi ce spui ?
Să spui ce ai spus tu este echivalent cu faptul de ai cere lui Dumnezeu să te blesteme dooh.In acest caz mai bine nu te-ai fi nascut
Te rog sa ma ierti, Copacel! N-am vazut aratura ta.
Eu vorbeam despre pacatosi ca mine, care nu se cred zidire a lui Dumnezeu.



P.S. Totusi, ghiceste: oare cine ar pacatui daca n-ar exista oameni(ca mine, nu ca tine)?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 12.12.2016 at 17:38:20.
Reply With Quote
  #385  
Vechi 12.12.2016, 11:44:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:01:54.
Reply With Quote
  #386  
Vechi 12.12.2016, 12:49:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă am înțeles bine, omul pune genunchiul la rugăciune de vreo lună pe Sfântul Munte, dar în continuare i se fac observații că nu ar știi ce-i cu el, deși el poate-și cercetează la ora asta ascultarea sub sfătuirea unui duhovnic.
Seriooos? De cand? Inainte sa deschida topicul sau dupa ce l-a parasit?

Citat:
Mai degrabă asta ar fi tragismul, al observațiilor în lipsă, plus toate acuzele de nebunie, omul a plecat cu un oarecare zăduf probabil de la acuze făcute din partea unor persoane care nu-l cunosc la modul real.
Sau poate..cine stie, inseamna ca s-a folosit de tot ce s-a scris pe aici.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #387  
Vechi 12.12.2016, 21:29:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:54:06.
Reply With Quote
  #388  
Vechi 12.12.2016, 23:23:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Daca este in muntele Athos cinste lui.... orice dispute as fi avut cu el, faptul ca l-a asumat pe Hristos ...

Last edited by gpalama; 12.12.2016 at 23:50:31.
Reply With Quote
  #389  
Vechi 13.12.2016, 10:00:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu te grabi cu concluziile.

Daca si acolo face cum a facut pe aici, curand o sa-l (re)vedem spunandu-ne cat de mult a decazut monahismul athonit si cat de surzi sunt grecii la ideile lui reformatoare..

Eu sper sa-si gaseasca linistea si sa faca mai mult pentru sufletul lui decat a lasat impresia pe aici.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #390  
Vechi 28.07.2017, 02:42:55
Ni_kos Ni_kos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2017
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
3. Tipuri de persoane pseudo-duhovnicești

3.1. Tipul patologic

Tipul patologic, psihopatul, a cărui vocație mistică apare datorită unor deranjamente psihice personale, este un tip de obicei activ, având numeroase „convorbiri cu Dumnezeu” și „vedenii de sus”, prin care își alimentează mândria cu învestirea unor misiuni importante chiar pentru omenirea întreagă.

Între acești autointitulați „prooroci”, unii sunt psihopați confirmați de știința medicală, iar tratarea lor necesită și o intervenție clinică (tratament, internare în spital). Alții însă, a căror boală nu e întotdeauna și pentru toți evidentă, se dau drept reprezentanți ai unei spiritualități autentice, cucerindu-și adepții prin convingerea puternică în ceea ce spun, convingere susținută și prin manifestări exterioare agresive, uneori chiar ridicole și prin „rețete” proprii de spiritualitate.

Totdeauna se dau pe sine drept mari personalități[1] și țin neapărat să fie considerați ca atare, mergând uneori până la sacralizarea propriilor persoane și obiecte (delir de grandoare). Au adesea „vedenii în duh” sau „convorbiri cu îngeri”, despre a căror importanță nu se consultă niciodată cu Biserica și pe care niciodată nu le raportează la reperele dumnezeiești ale Sfintei Scripturi și ale Sfintei Tradiții. Duhurile cu care comunică le dau un fel de autonomie în cele spirituale, întărindu-le convingerea propriei infailibilități astfel încât ajung să se propovăduiască pe ei înșiși și nu pe Dumnezeu[2]. Unii ca aceștia nu cunosc nimic despre smerenia adevărată, despre dreapta socotință, despre deosebirea duhurilor, virtuți absolut necesare oricărui creștin drept-măritor.

Toți acești „prooroci”, având „comunicări directe cu Dumnezeu”, se cred mai presus chiar și de Sfânta Scriptură, pe care o folosesc ca să-și argumenteze „misiunea”, făcând de obicei, propagandă de grup, sacrificând orice pentru grup, chiar logica, bunul simț și omenia, provocând mari crize sufletești în ascultătorii naivi și nepregătiți și aproape terorizându-i cu propriile lor obsesii și neliniști. Lângă ei nu ai sentimentul seninătății, al odihnei și al bucuriei pe care-l trăiești la întâlnirea cu un om îmbunătățit, ci o teribilă încrâncenare și teamă; sunt făcători nu de pace, ci de panică. Apogeul dezechilibrului îl ating fanaticii, manevrați clar din umbră de duhurile viclene, care-i aruncă în excese și exagerări cu totul străine de viața Bisericii.

https://unsufletortodox.wordpress.co...sul-misticism/
Esti monah acum? Cum este viața monahală? Nu sunt ironic, întreb, vrem să cunoaștem din experințele tuturor.
Reply With Quote
Răspunde