Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.10.2009, 15:57:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Raluca, fii atenta la sfaturile Andruscai, ca are mare dreptate! Dar e nevoie sa te arzi o data ca sa ajungi la aceste concluzii si sa le si pui in practica! o experienta nefericita te transforma, te ajuta sa devii o femeie puternica si sigura pe tine, dar pentru asta e nevoie de putina (putin mai multa) suferinta. Nicio grija! Esti tanara, te vei maturiza, vei ajunge sa te cunosti mai bine si sa iti controlezi sentimentele si sigur vei gasi un barbat care sa te merite cu adevarat!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.10.2009, 16:16:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Raluca, fii atenta la sfaturile Andruscai, ca are mare dreptate! Dar e nevoie sa te arzi o data ca sa ajungi la aceste concluzii si sa le si pui in practica! o experienta nefericita te transforma, te ajuta sa devii o femeie puternica si sigura pe tine, dar pentru asta e nevoie de putina (putin mai multa) suferinta. Nicio grija! Esti tanara, te vei maturiza, vei ajunge sa te cunosti mai bine si sa iti controlezi sentimentele si sigur vei gasi un barbat care sa te merite cu adevarat!
Multumesc lui Dumnezeu pentru faptul ca am o fire mai cerebrala si destul de analitica!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.10.2009, 16:23:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Multumesc lui Dumnezeu pentru faptul ca am o fire mai cerebrala si destul de analitica!
Bravo tie! Prin autoeducare incep si eu sa am asa ceva! Si ma simt atat de bine...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.10.2009, 16:33:07
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Bravo tie! Prin autoeducare incep si eu sa am asa ceva! Si ma simt atat de bine...
Felicitari!

Last edited by AndruscaCIM; 26.10.2009 at 16:52:28.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.10.2009, 12:50:53
tzuculina1027 tzuculina1027 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cred ca trebuie sa te rogi mult la Dumnezeu, sa incerci sa dormi, sa te relaxezi si lasi lucrurile sa mearga pe fagasul lor.
Ceea ce nu inteleg este " sfatul " acelui calugar de a nu vorbi cu nimei pana termini scoala!!!! Cum adica ? De asemenea reactia lui...care mi se pare extrem de ciudata. Un sfat ar putea fi dat la modul " Crezi ca acest om este partea ta? Mai asteptati...sau "Eu te-as sfatui sa analizezi lucrurile mai bine", dar asa?????
Incearca sa evaluezi situatia asa cum trebuie, cu astepectele ei negative si incearca sa descifrezi mai bine " schimbarea" lui si ce anume il sustine in aceasta atitudine...pentru ca ar fi posibil ca tu sa suferi degeaba crezand ca si el sufera din cauza ta.

Doamne ajuta! Totul va fi bine...incearca sa te calmezi si sa te odihnesti, altfel nu te va mai placea nimeni! De asemenea incearca sa te gandesti la faptul ca poate alesul tau va aparea mai tarziu, si va fi exact ceea ce iti trebuie tie...si poate ca acel calugar simte ceva si stie ce fel de om meriti alaturi

Trebuia sa asculti de acel calugar.Multi dintre calugari sunt vazatori cu duhul dar nu spun deoarece au smerenie.Tu nu ai ascultat.El cu siguranta stia ca nu El este sortitul....si asa a vrut dumnezeu poate nu el era cel sortit.Si daca te iubea cu adevarat nu cred ca renunta la tine.Roaga-te si va fi bine.Linistete-te si dormi,mananca gasesti alta activitate...ia-ti un animal de casa si refugiaza-te...gandeste-te la altceva fa altceva nou.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.10.2009, 13:09:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tzuculina1027 Vezi mesajul
Trebuia sa asculti de acel calugar.Multi dintre calugari sunt vazatori cu duhul dar nu spun deoarece au smerenie.Tu nu ai ascultat.El cu siguranta stia ca nu El este sortitul....si asa a vrut dumnezeu poate nu el era cel sortit.Si daca te iubea cu adevarat nu cred ca renunta la tine.Roaga-te si va fi bine.Linistete-te si dormi,mananca gasesti alta activitate...ia-ti un animal de casa si refugiaza-te...gandeste-te la altceva fa altceva nou.
Doamne ajuta
Pentru mine e sfatul??????


P.S. Sfatul tau e foarte bun, dar in mintea mea ceva nu se leaga in aceasta poveste; adica un calugar pe care il respecti foarte mult zice ceva ( da un sfat)...tu nu iei in considerare ceea ce a zis el, faci tot cum vrei tu, dupa care revii la el pentru a-i spune ca nu ai facut cum a zis el, si astfel stand lucrurile chiar mi se pare oarecum indreptatita reactia acelui calugar, numai ca tonul si cele spuse au sunat cam "irritating" .

En fin, eu oricum nu cred ca as sta la vorba cu calugari foarte duri si care se exprima astfel...pentru ca sunt o multime de calugari care stiu sa vorbeasca atat de intelept, frumos si cu calm, incat cu siguranta schimba multe in sufletul celor care ii asculta.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.10.2009, 15:11:18
Alexa_Dinca Alexa_Dinca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raluca06 Vezi mesajul
Nu imi imaginam niciodata ca voi ajunge sa spun "nu pot trai fara tine". Mi se parea melodramatic. Sa incep cu inceputul.. acum trei ani de zile am fost la un calugar sa ma spovedesc si mi-a zis "sa nu ai prieten pana termini scoala", eu uitand sa-i mentionez ca o sa fac Facultatea de Medicina.. eu intrand atunci in clasa a 12-a.. N-am ascultat, dar in adancul sufletului meu ma macina ce mi-a spus. Timpul a trecut, am avut o relatie de 2 ani.. s-a terminat. N-am mai vrut alta.. am asteptat si a aparut el.. N-am vrut. Au trecut 2 luni de tatonari pana am hotarat sa fim impreuna. Mai mare cu 9 ani ca mine, n-am avut incredere de la inceput ca nu cumva sa caute doar distractie. Am capatat incredere in el cand am vazut ca ma iubeste sincer. A trecut timpul, am capatat incredere.. i-am povestit despre intamplarea de cu 3 ani inainte .. si-am hotarat sa mergem impreuna din nou si sa vorbesc cu calugarul. Stiam amandoi ca suntem facuti unul pentru celalalt. Le-a spus acasa surorii si tatalui lui ca "ea e the one". Nu asteptam de la calugar decat sa ma asculte, sa imi cer iertare si eventual sa imi spuna ce sa fac.. Cel mai important era sa ma asculte, sa ma descarc. Ne-am dus impreuna.. i-am spus calugarului ca e prietenul meu.. si mi-a zis "daca nu ai ascultat, la ce ai mai venit la mine? Afara sa nu va vad, desfranatilor!" Am plecat mai descumpanita si mai macinata decat am venit. Nu numai eu..ci si el.. a inceput sa se raceasca un pic, dar nu semnificativ.. si dupa o luna de zile.. mi-a spus ca ne despartim. Deodata. Evident am intrebat de ce.. daca e cineva la mijloc, daca s-a aporpiat sufleteste de altcineva, daca am facut eu ceva.. si mi-a zis ca nu, pur si simplu ne despartim pentru ca el crede ca noi o sa ne distrugem unul pe celelalt. Mama lui a murit acum 6 ani si din cate am inteles i-ar fia aprut intr-un vis si i-ar fi zis ca el ma va distruge pe mine si sa stea departe de mine daca ma iubeste. M-am rugat si eu si-am intrebat si eu daca sa-l iubesc in continuare sau sa accept despartirea si in noaptea aia l-am visat toata noaptea. Am mai intrebat o data.. sa fiu sigura si m-am visat luptandu-ma.
Am uitat sa mentionez ca de la inceputrul relatiei noastre, fosta lui prietena- colega si de munca cu el- a incercat tot timpul sa afle cat mai multe lucruri despre mine, de la singurul prieten pe care il aveam in comun, apoi pe internet si alte minuni de genul asta. Ei s-au despartit pentru ca ea avea in timpul in care era cu el o alta relatie de 2 ani de zile... Dar ea si-a dorit tot timpul mai mult. Foarte mult timp cat nu au mai vorbit.
Revin in prezent, au trecut 3 saptamani de cand ne-am despartit si culmea.. a aparut si ea in peisaj. Nu sunt impreuna, dar face tot posibilul sa se apropie de el. Lucreaza la un proiect impreuna si se ajunge pana noaptea tarziu, ea ramanand la el peste noapte, pentru ca chipurile, taxiul ar costa prea mult...Repet, nu s-a intamplat nimic sexual intre ei SIGUR. Eu pe cealelalta parte, sufar si ma chinui ca ultimul om. Nu reusesc sa dorm, sa invat, sa mananc, pentru ca imi dau seama ca poate fi o chestoiune de timp pana cand vor demara o relatie. De cand ne-am despartit dorm 3 ore pe noapte si de vreo 2-3 zile am trecut pe extraveral. El o tine pe a lui ca daca noi am fi impreuna, el m-ar distruge. L-am intrebat "crezi ca daca am fi impreuna nu m-ai iubi, despre asta e vorba?" si mi-a zis "nu, te-as iubi si inca mult, noi suntem persoanele ideale pentru o relatie, dar trebuie sa stam separat. Poate tot din cauza mea ti-a zis preotul sa nu ai prieten pana termini scoala".
colac peste pupaza, el avea probleme cu banii, masina se stricase, la munca avea probleme. Cum ne-am despartit noi, lui i se pare ca dispar, dar masina i-a fost zgariata, nu-si mai permite sa stea in chirie si culmea.. cine s-a oferit ca are o camera in plus in apartament si-l primeste fara sa plateasca chiria? ea.. Mi-a zis chiar c-a visat ca el TREBUIE sa fie cu ea, pentru ca pe ea nu ar distruge-o si nici ea nu l-ar distruge pe el. Ma omoara acesti "trebuie" cand stiu ca tine la mine.

Ce sa fac? am ajuns sa o iau razna. Nu dorm, nu mananc, nu fac nimic. Am ajuns chiar sa cred ca mi/ni s-au facut farmece. Eu care nu credeam in asa ceva. E atat de aiurea? Dintr-o relatie perfecta, cu ganduri la casatorie in viitor, am ramas cu nimic. Parca nu mai e el, si nu, nu l-am vazut altfel cand eram impreuna de cum era de fapt... Ce faci cand esti mai mult ca sigur ca omul ti-e destinat isi impune ceva diferit? te lupti cu morile de vant sau ...?!

Am nevoie de ajutor!
Fii foarte atenta la sufletul tau. Roaga-te la Dumnezeu! Spune-i Lui, vorbeste cu El (in primul rand) despre toate framantarile pe care le ai, adreseaza-i Lui toate intrebarile mai intai de a intreba oamenii si vezi ce-ti raspunde constiinta. Ca sa auzi Glasul Lui Dumnezeu in mod corect in sufletul tau, trebuie sa fii spovedita cu cainta din tot sufletul si cu hotararea deplina ca nu ai sa mai gresesti, sa postesti si sa te rogi neincetat. Eu stiu, din ce am citit, caci un gand sau o framantare (care nu incalca vreo porunca a lui Dumnezeu) daca nu aduce liniste si impacare in suflet nu este de la Dumnezeu, nu este dupa Voia Lui.

Faptul ca acel calugar a reactionat asa, ar trebui sa te faca sa te gandesti la greseala ta si sa te caiesi si sa te smeresti. Daca te duci la el cu smerenie si cu cainta adevarata, el va simti sufletul tau si te va primi. Din aceasa cauza a reactionata asa, fiindca a simtit sufletul tau.

Si mie mi s-a intamplat ca parintele meu duhovnic sa reactioneze asa, dar m-am intors la el, chiar daca ma luptau gandurile ca s-a purtat fara mila.
Si trebuie sa asculti de ceea ce-ti zice duhovnicul ca si cum ai primi de la Hristos sfat. De nu esti de acord, sau te framanta gandurile. Marturiseste-i lui absolut orice gand, chiar si cel mai ascuns, ca sa nu mai ai probleme.
Daca faci ceva fara binecuvantare de la duhovnic (absolut orice) te framanta gandurile, de tot la el ajungi; sau poate daca te pierzi, ajungi mai rau.

Totul este sa te smeresti.

Sper sa-ti fie de folos ce am scris.
Dumnezeu sa te lumineze!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.10.2009, 22:18:02
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

In primul rand, si sfintii, si Parintele Cleopa spun SA NU CREDEM IN VISE!!!

http://sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/14vise.htm

Diavolul este urator de oameni si nu ne vrea fericiti. De aceea, el poate trimite vise pentru a desparti. Diabolos inseamna dezbinare.

Pe de alta parte, daca te impaci cu acest baiat sau daca vei vorbi cu oricare altul, sa nu cumva sa faci greseala de a pacatui inainte de cununia religioasa. Este mare binecuvantare de la Dumnezeu pentru cei care pastreaza curatia.

PS: Pentru limpezirea situatiei, Parintele Firmilian de la Locurele recomanda citirea minim 40 de zile a Acatistului Maicii Domnului "Bucuria celor necajiti".

http://www.crestinortodox.ro/acatist...celor-necajiti

Pentru mai multe detalii despre Parintele Firmilian si Schitul Locurele, precum si pentru pagina de contact, click aici:

www.locurele.manastirealainici.ro
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.10.2009, 09:19:59
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Doamne-ajuta!
Raluca, deja cred ca ai primit suficiente sfaturi, important este ce pui tu in aplicare. Parerea mea este ca trebuia sa faci ascultare, calugarul a stiut ce spune sa nu-ti faci prieten in facultate, pentru ca n-o sa dai de cine iti este de folos. Mai mult ca sigur era vazator cu duhul si a inteles prin ce ispite vei trece, de-aia cred ca a fost asa transant... realitatea a dovedit ca a avut dreptate. Nici nu-ti dai seama cat de important este sa intalnesti omul potrivit, pur si simplu te simti fericita. Parerea mea este sa te linistesti, aceasta furtuna care a fost in viata ta va trece si te va intari sufleteste, dar tu sa faci ascultare de duhovnic de acum incolo, mai ales in subiectul asta al casatoriei, care este esential in viata (gandeste-te ca e o Taina, cu omul ala ramai legata pe viata si in vesnicie in fata Domnului). Iti spun pentru ca si eu am avut foarte multe caderi pana sa intalnesc pe cel potrivit si la un moment dat am primit un sfat transant sa ma departez de cineva pe care credeam ca-l iubeam la vremea respectiva... dar a fost o mare inselare, de fapt nu stiam mai nimic despre omul ala, care si-asa avea un trecut cam misterios.
Fii sigura ca Dumnezeu nu te lasa si ti-l va aduce pe cel potrivit tie, cand iti va fi de folos sa te casatoresti. Mergi la duhovnicul tau si descarca-ti sufletul impovarat de framantari, vei vedea ca iti revii si va veni si soarele in viata ta. Pace si bucurie iti doresc!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.10.2009, 16:41:21
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danialex Vezi mesajul
Doamne-ajuta!
Raluca, deja cred ca ai primit suficiente sfaturi, important este ce pui tu in aplicare. Parerea mea este ca trebuia sa faci ascultare, calugarul a stiut ce spune sa nu-ti faci prieten in facultate, pentru ca n-o sa dai de cine iti este de folos. Mai mult ca sigur era vazator cu duhul si a inteles prin ce ispite vei trece, de-aia cred ca a fost asa transant... realitatea a dovedit ca a avut dreptate. Nici nu-ti dai seama cat de important este sa intalnesti omul potrivit, pur si simplu te simti fericita. Parerea mea este sa te linistesti, aceasta furtuna care a fost in viata ta va trece si te va intari sufleteste, dar tu sa faci ascultare de duhovnic de acum incolo, mai ales in subiectul asta al casatoriei, care este esential in viata (gandeste-te ca e o Taina, cu omul ala ramai legata pe viata si in vesnicie in fata Domnului). Iti spun pentru ca si eu am avut foarte multe caderi pana sa intalnesc pe cel potrivit si la un moment dat am primit un sfat transant sa ma departez de cineva pe care credeam ca-l iubeam la vremea respectiva... dar a fost o mare inselare, de fapt nu stiam mai nimic despre omul ala, care si-asa avea un trecut cam misterios.
Fii sigura ca Dumnezeu nu te lasa si ti-l va aduce pe cel potrivit tie, cand iti va fi de folos sa te casatoresti. Mergi la duhovnicul tau si descarca-ti sufletul impovarat de framantari, vei vedea ca iti revii si va veni si soarele in viata ta. Pace si bucurie iti doresc!
Da, dar uite ca mie nu mi s-a intamplat sa imi vorbeasca nici un calugar la modul asta....ba dimpotriva mi s-au adresat cu calm si mi-au lasat libertatea de decizie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
am nevoie de ajutor!!! steluta1981 Umanitare 1 06.06.2011 18:43:44
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37