Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.10.2009, 15:18:49
tzuculina1027 tzuculina1027 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de militaru_diana Vezi mesajul
am citit cu lacrimi in ochi tot ce mi-ati scris...ideea este ca am avut mai multi duhovnici. in momentul de fata il am pe al treilea. i-am spus tot necazul meu si el el m-a povatuit sa postesc si sa ma rog,sa vin la bis vinerea si duminica,dar si la praznicele Sfintilor. problema este ca ma simt cuprinsa de multa nevolnicie,nu am tragere de inima sa fac cu sarg tot ce mi-a spus sa fac,ca si cum m-as auto-abandona delasarii. parca ma simt dominata de o forta mai presus de mine care imi adoarme vointa,ma lupta foarte mult si ma oboseste pana cand de multe ori nu mai vreau sa-mi dau interesul sa ajung la bis tocmai in cele mai importante zile de sarbatoare,tocmai pe acelea le ocolesc ba chiar si mai abitir pacatuiesc. iar daca ma duc,sunt cu gandurile aiurea,n-am stare,ma uit mereu la ceas,n-am rabdare,dar trag de mine sa stau pana la sfarsit. o data,intr-o duminica,n-am mai rezistat sa stau la slujba si am plecat,am intrat in alta biserica si am ramas pana la finalul slujbei. nu pot sa ma abtin de la multe,ceea ce ma impiedica sa postesc,nu sunt perseverenta,ma las cu usurinta prada celor lumesti. iar prietenul meu,daca inainte simtea el insusi nevoia sa mearga la bis ori singur ori cu mine,acum mai am putin si-l rog in genunchi sa mergem de urgenta. cu cat il solicit mai mult,cu atat mai inapoi se da,desi din gura spune "da,da,mergem,facem,dregem...". alteori imi spune "daca e sa ma duc vreau sa merg singur,fara tine". in fine,cert este ca acum nu mai lupta deloc,nu se straduieste sa lupte impreuna cu mine sa ne fie bine. ceva ne vlaguieste si ne face sa lasam mereu lucrurile in voia sortii. si nu e numai asta. parca nu ne putem controla in greselile pe care le facem unul fata de altul,ne aducem la limita rabdarii unul pe altul,dar tot la "te iubesc" ajungem intr-um final. la un moment dat,duhovnicul meu mi-a spus ca este depasit de situatie si m-a trimis la manastirea Radu Voda din Buc,la parintele Onufrie. m-am rugat de Claudiu de nenumarate ori sa mergem,parea ca isi doreste cu adevarat,insa a lasat-o moale imediat. stiu ca nu a uitat,sufletul lui e viu,ca si al meu si amandoi suferim de raul si de neintelegerea dintre noi,tanjim ca iubirea noastra sa fie implinita,dar e ceva ce ne tine legati de maini si de picioare. iar la ghicitoare am avut multe tentatii in dreapta si in stanga sa merg,dar m-am tinut departe cat am putut,macar ca nu mai puteam de chin si de suferinta
Draga mea Diana,si eu la inceput am avut ispite mari pana a ajunge la credinta.Nu te poti duce la biserica din cauza ispitelor ce vin din partea diavolului.Dar tu chiar il iubesti pe sotul tau? vrei sa ai o viata fericita? daca da lupta sa fii fericita fa ceea ce te invatam noi cauta-l si iubeste-l pe dumnezeu indiferent cat de greu este.daca nu te rogi si nu il vei cauta pe dzeu.cred ca il vei pierde.Te rog fii tare! puternica!nu esti singura domnul este cu tine oricand il chemi.chiar daca nu il vedem exista!ne priveste mereu de acolo de sus! si daca nu crezi ca el exista pentru ca nu il vezi te rog puneti intrebarea:mai dar eu imi vad mintea?Ispita din partea celui rau sa stii ca vine mereu si la mine care cred in ajutorul sfintilor si dumnezeu cu putere.Diavolul ma ispiteste sa cred multe prostii si imi aduce in cap multe lucruri rele.Dar rugaciunea ma intareste.Nu te mai da inapoi singura.Lupta,invinge lenea de a te ruga care vine tot din partea celui rau.Du-te si te spovedeste si spunei preotului ca ti-e lene.Eu asa am facut si dupa spovedania nu mi-a mai fost deloc.Se spune ca la spovedanie ori de cate ori spui cate un pacat iti iese un sarpe(diavol)pe gura.Spovedeste-te la 40 de zile.daca cel rau vede ca ne spovedim mereu spune:a nu ii mai vreau sufletul sa il duc in iad dupa moarte ca se spovedeste mereu si nu mai pot sa muncesc cu el,sa il ispitesc.si inca ceva nu il mai bate la cap pe el atat cu credinta las-o moale....si du-te tu pe fagasul cel bun...si daca vei face ce spune preotul usurel...sa vezi cum vine si el dupa tine...singurel ca te iubeste mult vad...si usurel tine tu post...si dute la biserica...dar te rog nu mai pleca pana la final...stii de ce? faci ca iuda...ii dai sarutare lui hristos si pleci...asta vrei? nu cred..liturghia este slujba slujbelor,unde in fiecare sarbatoare vine mantuitorul si se jertfeste pentru noi pe altar...si se sfintesc sfintele daruri...iata dupa slujba ce gustam noi? trupul si sangele mantuitorului.astept cu nerabdare ziua cand ne vei spune am putut sa tin post si am stat o zi la sfanta liturghie fara sa ies afara pana la final!
o sa ma rog pentru voi sa va calauzeasca domnul pasii spre cararile lui alese!
doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.11.2009, 19:06:29
teodora28 teodora28 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 4
Implicit iubind nu trebuie sa pierzi pe tine

atat de bine te pot intelege de nu ai idee. am fost acolo, stiu cum e si am trecut cu bine peste incercarile unei astfel de boli crunte, si mi-am recapatat increderea si credinta mi s-a intarit si sufletul lui a fost imblanzit.
sunt psiholog de profesie si cred ca stiu sa identific o boala cand o recunosc.
Jocurile de noroc e o boala a secolului nostru, face parte din categoria bolilor impuls+control, pierderea controlului si nevoia jocului e cam singurul aspect al vietii lui pe care are impresia omul ca il poate controla , pieryand controlul si acolo in final omul...se combina foarte bine cu prietenii identici, alcooolul...
dupa 1 an de zile cand am ajuns sa iubesc din nou am aflat cu stupoare ca iubitul meu joaca de anii buni de zile, moment in care rational vorbind mi-am zis EU STIU sa lucrez cu dependentele(droguri, alcool, jocurile patologice de noroc- sunt toate dependente, recunoscute in toate studiile actuale de PSIHIATRIE), DAR eu nu pot sa il tratez pe el, la fel cum nici chirurgul nu isi poate opera iubita sau pe el insusi, nu e etic si nu sunt psiholog in viata personala. am intrat in capcana aceasta urata si marsaja si in numele iubirii l+am ajutat de multe ori , intrand eu in datorii sa il ajut sa iasa cu spatele curat. 4 ani am fost impreuna si a luptat din greu cu boala lui la care nu facea fata si ceda de fiecare data pana cand am realizat ca am 27 de ani si ca desi il iubesc foarte mult am uitat de mine si imi face rau toata situatia, si ca vreau o familie si cel putin un copil pe care cu un astfel de om nu am cum sa le am. i-am recomandat sa caute un terapeut , oricare pe care nu il cunosc si el nu vroia sa mearga si asta pentru mine si din punctul de vedere al meseriei mele stiam ca nu exista cale de se vindeca si atunci ....am pus punct chair daca il iubeam enorm de mult. am inceput sa ma rog pentru el, realizand ca doar asta pot sa fac pentru el si dac aparate fara suflet sunt mai importante decat mine si curajul lui de asi infrunta boala atunci asta este.
am inceput sa ma rog atunci pentru el, am merg la un preot nu pentru a ma impaca cu el si pentru ca ma simteam singura si neinteleleasa si ca nu vreau ceva anume pentru mine ci pentru el si el m-a indrumat sa ma ma rog Sf. Nicolae si sa particip la slujbe, asta am si facut dupa ani de zile in care nu am mai participat si m-am indepartat de credinta mea. M-a ajutat frumos sa ma linistesc si incredibila a fost surpinderea mea sa vad ca iubitul meu asa a inceput sa lupte cu boala lui pentru a avea o familie impreuna. are 1 an de zile de cand nu mai joaca si psihologic cea ce stiam cert ca e imposibil sa se lase de unul singur a realizat si nu am mai jucat. mi+am recapatat credinta cand nu aveam nici o speranta si nu credeam ca mai poate fi vorba de un cuplu intre noi 2 si uite ca se poate. mi+am reamintit cum e sa fi tu insuti cum e sa ai incredere in Dumnezeu, cum e sa te rogi sa sa iti gasesti linistea prin rugaciuni. repet nu sunt fanatica si am refuzat ani de zile sa ma rog, mare greseala dar am invatatt din ea, lectia mi-am insusit-o.

numai bine iti urez

teodora
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna ziua savelmona Umanitare 6 30.12.2011 08:50:52
Buna ziua corinne Nunta 18 09.07.2011 11:03:45
buna ziua sunsray Preotul 7 06.04.2010 12:35:19
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 18:52:40
buna ziua deea_m Biserica Ortodoxa Romana 5 06.04.2009 22:57:16