Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 14.04.2013, 22:48:16
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

nu era pur si simplu "am luat-o fara himen". era un addendum la legea divortului in cazul in care nevasta te inseala. era pur si simplu, casatoria se desface daca nevasta nu a fost o fecioara.

acum referitor la "barbarii de stramosi" trebuie sa recunoastem ca si azi, dat fiind ca putem sa ne dam seama de prezenta lui doar in timpul actului. Si astfel, tot pe principiul increderii mergem, ca nu poti testa dupa ce s-a intamplat.
Si oricum, faptul ca nu o crezi pe sotia ta cand zice ca e virgina nu e cel mai bun mod de a incepe o casnicie.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #522  
Vechi 15.04.2013, 00:36:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Discutabil,depinde de locatie ...
...
Si comerciantii se apara,daca-i intrebi de ce nu au si haine acoperite spun ca de ar aduce nu le-ar cumpara nimeni ...Probabil...
Daca vorbim de un sat/comuna cu 2-3 magazine "universale" atunci da, insa si atunci, poti face un drum pana la cel mai apropiat oras si sa-ti cumperi haine decente.

Ca intr-un oras care are sa zicem macar 100.000 locuitori, poti gasi cateva zeci de magazine de unde sigur ai ce alege.

Nu am vazut nici o fata/femeie imbracata ca o pitzipoanca si care sa se scuze ca doar asta a gasit in magazin, nici una imbracata cuviincios care a trebuit sa-si vanda un rinichi pentru asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #523  
Vechi 15.04.2013, 00:40:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
A
(tind sa cred ca oricum inainte nu erau asa multi barbati destrabalati pentru ca majoritatea fetelor nu cedau, parintii isi pazeau fetele ca pe ochii din cap etc.;
Uiti de stradutele cu felinare rosii - o prezenta de cand lumea.
Fara "sigiliul" care sa dea de gol, virginitatea masculina nu era o traditie ba chiar putem spune ca dimpotriva, social vorbind - o rusine, exact opusul fata de cazul femeii.

Ce sa-i faci, femeile au fost mai norocoase, natura si implicit societatea le-a ajutat sa-si pastreze virtutea, pe cand barbatii au de luptat pe mai multe fronturi. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #524  
Vechi 15.04.2013, 10:38:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Asa este. Si sa nu uitam ca sunt si cazuri in care fata se naste fara "sigiliu"(ce urat suna).
1. "Sigiliu" chiar nu mi se pare ca suna urat. Dealtfel, este un sens consacrat al cuvantului. Sigillum virginitatis = pecetea fecioriei.

2. Chestia cu fete care se nasc fara himen e dintr-o sursa medicala serioasa, sau ati gasit chestia asta in revista Click ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #525  
Vechi 15.04.2013, 18:36:55
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
1. "Sigiliu" chiar nu mi se pare ca suna urat. Dealtfel, este un sens consacrat al cuvantului. Sigillum virginitatis = pecetea fecioriei.

2. Chestia cu fete care se nasc fara himen e dintr-o sursa medicala serioasa, sau ati gasit chestia asta in revista Click ?
1.Mie nu-mi place cuvantul sigiliu, caci fecioria nu se rezuma la himen. Asa cum nici fecioria barbatului nu se rezuma la ata.
Daca stii de barbat, deja nu mai esti fecioara in adevaratul sens al cuvantului. Cred ca am tot dreptul sa am preferinte la termeni, nu?

2.Am citit mai demult. Nu citesc click. Sarcasmul nu mi-a fost niciodata pe plac.
La o cautare pe gugle gasim:
http://www.drbanacu-luminita.ro/chir...himenoplastie/
http://www.sfatulmedicului.ro/Educat...femininei_7764
http://books.google.ca/books?id=Z653...0hymen&f=false
Daca nu este adevarat atunci acei medici mint. Daca este adevarat ce spune ei, este vb. de cazuri f.rare, cu alte cuvinte le numeri pe degete.
Reply With Quote
  #526  
Vechi 15.04.2013, 18:45:35
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Uiti de stradutele cu felinare rosii - o prezenta de cand lumea.
Fara "sigiliul" care sa dea de gol, virginitatea masculina nu era o traditie ba chiar putem spune ca dimpotriva, social vorbind - o rusine, exact opusul fata de cazul femeii.

Ce sa-i faci, femeile au fost mai norocoase, natura si implicit societatea le-a ajutat sa-si pastreze virtutea, pe cand barbatii au de luptat pe mai multe fronturi. :)
In satele romanesti bordeie? Nu prea cred. Taranii romani stiau f.bine ce spune Evanghelia. Doar asa pe la orase, dar oamenii simpli ramaneau feciori pana la casatorie. Plus ca casatoria nu se facea la 35 de ani, ci pe la 16-18 ani. Exact cand hormonii tropaie. Daca si feciorii lui Constantin Brancovianu...au fost feciori pana la moarte, socot ca la modul general si barbatii de atunci aveau alta mentalitate. Doar BO avea f.mare importanta inainte. De ce mereu vreti sa dovediti ca in toate timpurile barbatii ar fi fost niste curvari si apoi va plangeti cand fetele va fac proci? Doar ortodoxia nu a avut efect numai asupra femeilor, ci si asupra barbatilor a lucrat.
Reply With Quote
  #527  
Vechi 15.04.2013, 19:06:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
1.Mie nu-mi place cuvantul sigiliu, caci fecioria nu se rezuma la himen.
Cu alte cuvinte, exista posibilitatea ca un himen intact sa existe in conditiile absentei fecioriei ? De acord. Numai ca nu exista posibilitatea ca sa existe feciorie in conditiile absentei himenului. ASTA e sensul termenului de "sigiliu" ("pecete"). De semn vazut (simbol) al fecioriei. Mai pe scurt: ai sigiliu intact ? Ai semnul fecioriei. Esti fecioara sau nu, asta e altceva, dar ai semnul fecioriei. Nu ai sigiliu intact ? Nu ai semnul fecioriei. Simplu.

Citat:
Asa cum nici fecioria barbatului nu se rezuma la ata.
Mai intai, "ruperea atei" apare la doar aproximativ 50 la suta din barbati. Mai apoi, fecioria barbatului este ceva mai putin importanta decat fecioria femeii. Aici nu exista egalitate, decat in ceea ce priveste pacatul curviei, care e la fel de pacat indiferent de sex. Dar atat natura, cat si cultul pun un accent incomparabil mai mare pe fecioria femeilor (si implicit pe himen) decat pe fecioria barbatilor (si pe ata). Auziti condacul al VIII-lea din Acatistul Maicii Domnului: "Bucura-te, zid nestricat !", aluzie (intre multe altele) la himen. Ea este numita (frecvent) "Sfanta Fecioara". In calendarul ortodox veti vedea de multe ori "sfanta cutare, fecioara", dar niciodata "sfantul cutare, fecior". Noi stim, din Sf Traditie ca multi barbati sfinti si-au pastrat fecioria pana la moarte. Sf Ap Ioan este primul exemplu care imi vine in minte. Si totusi, nu exista vreun "cult al preputului", asa cum exista un cult al himenului...


Daca stii de barbat, deja nu mai esti fecioara in adevaratul sens al cuvantului. Cred ca am tot dreptul sa am preferinte la termeni, nu?

Citat:
Daca nu este adevarat atunci acei medici mint. Daca este adevarat ce spune ei, este vb. de cazuri f.rare, cu alte cuvinte le numeri pe degete.
Doamna Paraschiva: eu nu am intalnit asa ceva. Mai mult, nu am intalnit niciun coleg care sa fi afirmat ca a intalnit el insusi. Deci, cazurile de atrezie de himen nu exista sau sunt exceptional de rare. Ca oricare aberatie. Ca lipsa unui organ. Iar rolul himenului acesta este: de sigiliu al virginitatii. Asocierea lui cu o "functie anti-infectioasa" la care primul link indicat de dv face trimitere e amuzanta: arata unde poate duce o gandire ateista.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #528  
Vechi 15.04.2013, 23:48:39
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Daca se discuta despre prima sangerare in cadrul primului act sexual, pot spune sigur ca exista foarte multe fete care nu sangereaza prima oara. Pentru barbati asta inseamna de fapt acel "sigiliu". Daca nu curge sange prima oara, foarte multi se agita si chiar fac scandal pe aceasta tema.

Am cunostiinte apropiate, femei, care nu au sangerat prima oara. Una dintre ele a avut zile grele cu sotul ei dupa aceasta experienta.

Ideea este ca fie se nasc fara acest himen, fie himenul este foarte elastic, fie se rupe prin alte mijloace, cum ar fi tampoanele interne. Desi li se face foarte mare propaganda, toate fetele pe care le cunosc eu si au folosit tampoane interne inainte de prima oara, nu au mai sangerat.

Dar din pacate, sunt chestiuni care depasesc multi barbati care se dau extrem de "intelectuali". Si cum a zis cineva mai sus: Daca o casnicie incepe cu astfel de chestionari penibile, chiar poti spune ca s-a facut primul pas foarte prost.

Fecioria e mult mai mult decat o pata de sange. Mi se pare o ipocrizie foarte mare din partea multor barbati care vor aceasta fata cuminte din toata inima, o gasesc, iar apoi tot ce conteaza este ca acest sigiliu sa fie de culoare "rosie".

Prin urmare, toata propaganda cu fecioria consider ca este respectata cu adevarat de foarte putini oameni.
Reply With Quote
  #529  
Vechi 16.04.2013, 00:06:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu as avea nimic de obiectat daca un barbat virgin si-ar cauta o sotie virgina insa daca printre randurile femeilor,virginele sunt destul de rare,printre randurile barbatilor,virginii sunt aproape o specie disparuta!
Imi pare curata ipocrizie sa refuzi eventuale partenere doar pt ca nu mai sunt virgine,desi tu ca barbat ai desfranat cu oricine ti-au poftit ochii!

Dar in fine,chiar ca s-a zis cam tot despre acest subiect :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #530  
Vechi 16.04.2013, 01:13:17
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Yasmina, pentru prima oara sunt perfect de acord cu tine. Ai mare dreptate. Multi barbati care au fost desfranati la viata lor au mari pretentii pentru femei pure. Dar nu cred ca au vreun drept sa astepte asta atata timp cat ei s-au folosit de multe femei pentru placeri pacatoase. Ipocrizie maxima.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19