Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 10.05.2013, 12:50:48
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Barbatii

Cu banii cred ca oricine ar vrea sa fie bogat (n-am auzit pe nimeni sa zica ca vrea sa fie sarac!), dar conteaza doua aspecte:

-modul cum sunt obtinuti acesti bani. Daca sunt castigati prin munca cinstita, o afacere onesta (cazul Bill Gates ori Adrian Porumboiu) sau de exemplul din intamplare castigati la loto 6 din 49, atunci nu vad sa fie o problema! Daca sunt obtinuti pe cai ilicite (furt, inselatorie sau infractiuni foarte grave- proxenetism, rapiri, trafic de droguri sau arme) atunci este evident ca nu este bine!

-modul cum sunt utilizati acesti bani. Bineinteles ca cel care are multi bani este bine sa faca si milostenie si sa-i ajute pe cei care intradevar au nevoie (dar nu cum face Becali sa dea bani fara numar la toti puturosii si lenesii sau la tiganii din Ferentari)!
Dupa aceasta, cel mai util lucru care sa poate face cu banii ar fi sa calatorim in lume, sa cunoastem oameni, locuri si culturi noi, din Australia pana la la orasele pierdute ale mayasilor si aztecilor!
Vilele, masinile scumpe sau hainele de lux pana la urma tot aici raman, dar impresiile de calatorie si cunostiintele dobandite ramanem cu ele toata viata!
Oare exista cineva pe acest forum, care, daca ar aveea resursele financiare, nu ar vizita fauna sau flora Australiei, castelele franceze sau britanice ori Taj Mahal din India sau Örasul interzis"" din Beijing ?!
Reply With Quote
  #262  
Vechi 10.05.2013, 13:17:21
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cu banii cred ca oricine ar vrea sa fie bogat (n-am auzit pe nimeni sa zica ca vrea sa fie sarac!), dar conteaza doua aspecte:

-modul cum sunt obtinuti acesti bani. Daca sunt castigati prin munca cinstita, o afacere onesta (cazul Bill Gates ori Adrian Porumboiu) sau de exemplul din intamplare castigati la loto 6 din 49, atunci nu vad sa fie o problema! Daca sunt obtinuti pe cai ilicite (furt, inselatorie sau infractiuni foarte grave- proxenetism, rapiri, trafic de droguri sau arme) atunci este evident ca nu este bine!

-modul cum sunt utilizati acesti bani. Bineinteles ca cel care are multi bani este bine sa faca si milostenie si sa-i ajute pe cei care intradevar au nevoie (dar nu cum face Becali sa dea bani fara numar la toti puturosii si lenesii sau la tiganii din Ferentari)!
Dupa aceasta, cel mai util lucru care sa poate face cu banii ar fi sa calatorim in lume, sa cunoastem oameni, locuri si culturi noi, din Australia pana la la orasele pierdute ale mayasilor si aztecilor!
Vilele, masinile scumpe sau hainele de lux pana la urma tot aici raman, dar impresiile de calatorie si cunostiintele dobandite ramanem cu ele toata viata!
Oare exista cineva pe acest forum, care, daca ar aveea resursele financiare, nu ar vizita fauna sau flora Australiei, castelele franceze sau britanice ori Taj Mahal din India sau Örasul interzis"" din Beijing ?!

Dorințe, dorințe...

În afară de resurse financiare este nevoie și de timp. Dar timpul îl putem folosi pentru a descoperi cât mai mult din frumusețea și bogăția credinței noaste.

Întâmplare? Nu e decizia ta să joci la loto?

Ce să zic, am avut ocazia să călătoresc, și mi-a plăcut. Mai mult in Europa, e adevărat, dar nici nu am o dorință prea mare de a vizita destinațiile propuse de tine. Pot să spun cu mâna pe inimă că o excursie mai lungă este pentru mine și o piedică de a ajunge la Liturghia de la biserica mea. Am fost anul trecut in Cipru, unde sunt bisierici ortodoxe, dar tot nu era ca la noi (limba străină fiind un impediement).
Îmi doresc să ajung în Sinai, de exemplu, sau să mai merg o dată în Israel; sau să ajung și în Rusia, Ucraina...
Totuși nu tânjesc după asta. E bine și așa, acasă :-)

Last edited by Annyta; 10.05.2013 at 13:40:10.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 10.05.2013, 13:37:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Barbatii

Decizia de a juca sau nu la loto intradevar e a omului, insa faptul daca castig sau nu nu mai depinde de cel care joaca
Reply With Quote
  #264  
Vechi 10.05.2013, 13:39:27
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Barbatii

Cu timpul intradevar e o problema. In cele 21-25 de zile lucratoare de concediu de odihna pe an, daca ai bani, tot nu poti atinge toate aceste obiective!
Reply With Quote
  #265  
Vechi 12.05.2013, 15:07:04
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Cred ca stiti exact la ce ma refer si nu are rost sa ne ascundem dupa deget. In general, barbatii cauta oportunitati de aventura. Nu toti, intr-adevar. Iar cei care nu cauta, in procentaj foarte mare sunt barbati pentru care femeile nu s-ar deranja sa inceapa o repriza de avansuri. E simplu sa spui "Nu mi-as insela niciodata sotia", daca nicio femeie nu te abordeaza.

Barbatii cu adevarat fideli sunt cei care arata bine, au bani, au functii inalte si sunt provocati din toate directiile de domnisoare tentante, dornice sa dea o tura cu masina lor de lux. Da, intr-adevar, cand refuzi femei apetisante pentru ca esti fidel sotiei, te poti considera cu adevarat fidel.

Daca ar fi totul asa ideal cum spuneti, atunci de ce o gramada de parliti care s-au dat fideli o viata intreaga, cand i-a abordat o femeie cu moravuri usoare au cedat spunand "Ea s-a dat la mine, m-a cautat non stop si am cedat, n-am avut ce face".

Situatia e diferita intre barbati si femei. Femeile sunt obisnuite de cand ajung la pubertate sa fie abordate de diversi cu tot felul de propuneri. Primesc complimente mereu si avansurile curg pana dupa 30 de ani. Prin urmare au timp sa se obisnuiasca cu aceste flirturi si sa devina imune la ele.

La barbati e ceva distinct. Ei sunt cei care incep acest joc. In momentul cand sunt ei cei abordati, ii cam ia de cap situatia.

Asta e parerea mea.

In cele mai multe cazuri pentru barbati "Fidelitatea este lipsa oportunitatilor favorabile".
Reply With Quote
  #266  
Vechi 12.05.2013, 20:18:35
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Barbatii

De acord in cea mai mare parte cu dumneavoastra, doar cu mici precizari:

-Nu doar barbatii care au functii inalte sau fac munca de birou au multe ocazii de a "calca pe bec", ci si cei care lucreaza de exemplul ca soferi (vorba cantecului- "Pe soseaua Urziceni"; si soferii pe autobuzele ITA inainte de 1990 aveau destule ocazii), strungari, merceologi (mai ales cand se pleca in deplasare la contractari iar multe intreprinderi aveau si "domnisoare de protocol"), sau mecanici de locomotiva (seara la cap de linie mai era cate o impegata sau sefa de tren "draguta")! Ce sa mai zic de marinari care stau cate 4-5 luni departe de casa! Ocazii se gasesc usor- important e decizia omului.

Si ca o concluzie: e frumos si fotbalul, e frumoasa si distractia, e frumos si cu prietenii la o bere si-o tabla, e frumos si atunci cand iti faci meseria cu placere (la bordul locomotivei diesel-electrice sau autobuzului "Roman-Diesel"), insa probabil- cel putin asa cred- cel mai placut lucru pentru un barbat este atunci cand stie ca are o femeie ce-l iubeste cu adevarat si cand face dragoste cu aceasta! Vorba cantecului Zinaidei Julea- "Da Doamne la om noroc/si la munca/si la joc/si la dragoste cu foc"!
Reply With Quote
  #267  
Vechi 30.05.2013, 15:27:05
nicoleta- elena nicoleta- elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit sigur, barbatii "au dreptate"

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Încă un front deschis în cadrul războiului creștino-creștin dintre sexe.



Aici aveți perfectă dreptate. Transpare acest adevăr din fiecare propoziție pe care o scrieți.



Tatăl dv este un desfrânat, împuțit și o bestie. Un animal. Tot așa erau și profesorii dv din școală. Idem pentru preotul paroh de la biserica în care simulați creștinismul. Aveți grijă, când veți avea copii, să nu cumva să fie băiat: sunt 50 % șanse ca propriul dv copil să fie o bestie împuțită.

V-ați supărat, cumva ? Dar este o simplă aplicație, o concluzie la ce ați scris mai sus. Ați scris despre tatăl dv. Despre profesorii dv. Despre preotul dv. Sau acum veți vrea să spuneți că toți aceștia sunt excepții, pe când ceilalți bărbați sunt așa cum i-ați descris ? În cazul acesta, vă întreb: ați meditat la incredibilul noroc pe care l-ați avut ?
sigur ca doamna a fost la a 2a sau a 3a experienta de genul asta. si in fiecare zi, de cand deschide ochii si pana ii inchide , vede aceleasi lucruri murdare si egoiste. in socitatea umana barbatii vor sa fie tratati la egalitate cu femeile, dar ei trateaza totul la limita creierului personal.pot sa se supere toti barbatii de pe pamant, o parere e o parere dar mai multe identice este cu totul altceva. parea mea si doar a mea este ca suntem diferiti. diferiti in gandire, in comportament, in aspect exterior, si in instincte primare.daca va suparati, este semn ca e adevarul.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 30.05.2013, 18:44:44
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta- elena Vezi mesajul
sigur ca doamna a fost la a 2a sau a 3a experienta de genul asta. si in fiecare zi, de cand deschide ochii si pana ii inchide , vede aceleasi lucruri murdare si egoiste. in socitatea umana barbatii vor sa fie tratati la egalitate cu femeile, dar ei trateaza totul la limita creierului personal.pot sa se supere toti barbatii de pe pamant, o parere e o parere dar mai multe identice este cu totul altceva. parea mea si doar a mea este ca suntem diferiti. diferiti in gandire, in comportament, in aspect exterior, si in instincte primare.daca va suparati, este semn ca e adevarul.
Da ai dreptate,

Vad o atitudine comuna a femeilor crestine, singurul lucru ca aceasta perceptie a femeilor moderne si a barbatilor moderni cum ca suntem diferiti, a dus la nevoia sa gasesti sa traiesti cu cineva care iti seamana! De aici s-a nascut Homosexualitatea, sau celibatul in curvie, adica barbatul sau femeia sunt priviti in afara casatoriei sau chiar si in familie precum niste masinarii!
Va amintesc doar ca Sfanta Scriptura a spus ca femeia a fost facuta ca ajutor pentru barbat! Binenteles ca si barbatul este ajutor pentru femeie!
Cei doi trebuie sa invete sa fie fideli unul altuia, pentru a-si forma fidelitatea fata de Dumnezeu! Pentru aceasta au fost lasate sentimentele si simturile, insa utilizate in alta forma, ele sunt daunatoare! Daca omul nu poate sa fie fidel propriei jumatati, nu stiu cui ar putea sa fie fidel pe acest pamant! Nu vreau sa imi pot imagina cum il vede un astfel de om si cat este de fidel Lui Dumnezeu, vorbesc depre cei din lumea noastra si nu despre cei din viata monahala!
De aici discutia se incinge, pentru ca din cate observ in acest veac cei doi indivizi, barbatul si femeia isi fac doar rau! Si singura pricina este gandul de curvie si infidelitatea, minciunele, ascunderea adevarului, aventuri paralele si multiple!
Sau mai grav erori de calugarite care nasc prin manastiri, in urma imperecherii cu un preot care o fi fost si casatorit!
Doar prin fidelitate iti poti dovedi si castiga increderea!
Vai, vai! Cred ca am pierdut detot simtul credintei, ne-am ratacit multi, in frunte cu mine!
Eu nu spun ca barbatii au dreptate, pentru ca trebuie sa recunosc ca din toate discutiile private la care am participat am constatat eu insumi ca suntem niste porci nesimtiti, niste afemeiati si ca parerea majoritara despre femei a barbatului este asemanatoare cu cea despre masini!
Nu te contrazic, dar vreau sa iti impartasesc din experienta mea nefericita cu o femeie care suferea de boala infidelitatii, daca nu acuta, foarte aproape de acuta!
Depilda pentru ea sarutul era o joaca, nu vreau sa ma gandesc ce erau celelalte! Oricum pot sa iti spun cu mana pe inima ca nu am vazuto precum o masina!
Un barbat inselat fuge sa isi inece amarul in distractii, alcool si chiar pana la curvie! Uita de necazuri, dar isi arde sufletul! O femeie inselata, sufera, iar mai apoi poate sa ajunga la curvie si ea!
Odata ajuns la curvie omul, este o masinarie si ne intoarcem inapoi la discutia de la care am inceput! In aceasta stare o sa isi priveasca jumatatea precum o masinarie!
Lepadarea de pacat este singura scapare, dar sa fie adevarata! Daca cazi iar in pacat, te lasi tot mai greu de el! Ajungi precum fumatorul care spune ca este ultima tigara pe care o mai aprinde! Si el spune mereu ca nu este bine ca fumeaza si ca nu este sanatos, dar continua sa fumeze!
Nu cautati ce dezbina pe om, cautati ce il uneste!
Cred ca relatiile de familie cele mai reusite sunt cele in care ea sau el au cunoscut cat mai putine aventuri! Va dati seama cat de multe pacate avem fata de lume, daca de propria jumatate nu ne putem abtine sa facem pacate, adica sa o mintim, sa fim vicleni, sa fim ascunsi, si altele! In celelalte cazuri, in care experienta pacatului este bine conturata in mintea unuia dintre cei doi soti sau iubiti, doar o lepadare adevarata de pacate mai poate aduce fericire in sanul familiei, cuplului! Dar asta se poate doar daca cei doi il cheama in mijlocul lor pe Dumnezeu!
Cu asta cred ca ti-am raspuns ca pricina antipatiei dintre barbat si femeie este infidelitatea si pacatul, sa stii ca aceasta antipatie este reciproca, doar ca fiecare o treateaza specific in functie de sex!
Reply With Quote
  #269  
Vechi 30.05.2013, 19:22:26
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

A
Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Cred ca stiti exact la ce ma refer si nu are rost sa ne ascundem dupa deget. In general, barbatii cauta oportunitati de aventura. Nu toti, intr-adevar. Iar cei care nu cauta, in procentaj foarte mare sunt barbati pentru care femeile nu s-ar deranja sa inceapa o repriza de avansuri. E simplu sa spui "Nu mi-as insela niciodata sotia", daca nicio femeie nu te abordeaza.

Barbatii cu adevarat fideli sunt cei care arata bine, au bani, au functii inalte si sunt provocati din toate directiile de domnisoare tentante, dornice sa dea o tura cu masina lor de lux. Da, intr-adevar, cand refuzi femei apetisante pentru ca esti fidel sotiei, te poti considera cu adevarat fidel.

Daca ar fi totul asa ideal cum spuneti, atunci de ce o gramada de parliti care s-au dat fideli o viata intreaga, cand i-a abordat o femeie cu moravuri usoare au cedat spunand "Ea s-a dat la mine, m-a cautat non stop si am cedat, n-am avut ce face".

Situatia e diferita intre barbati si femei. Femeile sunt obisnuite de cand ajung la pubertate sa fie abordate de diversi cu tot felul de propuneri. Primesc complimente mereu si avansurile curg pana dupa 30 de ani. Prin urmare au timp sa se obisnuiasca cu aceste flirturi si sa devina imune la ele.

La barbati e ceva distinct. Ei sunt cei care incep acest joc. In momentul cand sunt ei cei abordati, ii cam ia de cap situatia.

Asta e parerea mea.

In cele mai multe cazuri pentru barbati "Fidelitatea este lipsa oportunitatilor favorabile".


Frumos ai mai scris,

Eu caut fidelitatea de opt ani! Prilej cu care am avut multe prietene, prietene fara sarutari! Am stat chiar de martor, vazandu-le desfranarea! Am fost tinut ca un soi de gay, care saracul nu arata urat, dar e cam blegut! Nu o sa spun ca le-am pierdut, dar vreau sa spun ca aceste prietene aveau o relatie de cativa ani si le-am vazut cu ochii mei cum se desfraneaza! Nu stiu daca pana la pat, dar tot infidelitate si desfranare e!
De atunci nu mai am prietena femeie, caut pe cineva care sa accepte statutul de iubita!
Maturitatea nu m-a satisfacut, o femeie de peste treizeci de ani s-a dovedit la fel de imatura precum una de douazeci si unu. Pentru ia sarutul era o joaca, nu vreau sa ma gandesc ce erau altele!
Vreau doar sa amintesc ca infidelitatea este cel mai mare pacat premergator priacurviei! Eu am fost ferit de unele ca si acelea care aveau o relatie, petntru insusi faptul ca aveau o relatie si nu puteam sa le vad mai mult decat prietene, acum nu as putea nici atat, dar caut fidelitatea cu adevarat si nu o gasesc de opt ani. Nu cred ca doar barbatii sunt asa cum spui tu, daca sunt altfel, sunt considerati blegi sau posesivi, cred ca toti avem o problema cu fidelitatea!
Iata ca prima mea prietena (iubita daca vreti) m-a parasit si s-a facut prietena (iubita) prietenului meu cel mai bun, pentru scurt timp, insa suficient cat sa ii pot ignora pe amandoi. Ultima mi-a spus ca vrea sa ramanem prieteni si sa privesc totul ca pe o joaca, apoi a cerut sa fie libera! Asta stie oricine ca isi cauta pe altcineva, nu este ceva nou! Daca o femeie cere o pauza sau libertate, cauta altceva sau mai bine zis pe altcineva!
Atunci cand a cerut sa fim prieteni, m-am gandit la asta si la asta ma gandesc si acum:
(Iacov 4:4.) Suflete prea curvare! Nu stiti ca prietenia lumii este vrajmasie cu Dumnezeu? Asa ca cine vrea sa fie prieten cu lumea

Last edited by Florin_cj; 30.05.2013 at 19:25:24.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 14:12:39
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 10:24:09
barbatii pot fi fideli unei singure femei? Jamaica Nunta 133 10.09.2012 17:06:38