Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1071  
Vechi 10.05.2017, 00:27:22
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai cum bre Parintii capadocieni unde au trait ? In URSS ? :)
Si erau turci?! Great Vitiate, hear him!
Frate, turcii, atit Gok, selgiucizi, si otomani, nu au fost crestini, cel putin nu ca masse, nici macar citeva saptamini din istoria lor. Urmasii grecilor capadocieni din pacate au fost masacrati de ciinii masonici din haita Junilor Turci, in cadrul primului genocid etnico-religios al lumii "moderne". Urmasii lor, din care foarte probabil sint rude indepartate ai sfintilor capadocieni si pontici, au ajuns fie in Grecia, fie in State (foarte putini in Dobrogea).
Grecii capadocieni si pontici vorbeau un dialect interesant care semana mult cu greaca liturgica a Bizantului.
Odihneasca-se in pace victimele sociopatilor politici!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1072  
Vechi 10.05.2017, 00:44:31
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Populatia bre care traia acolo era crestina. Ca nu predicau parintii la pereti, se pare ca aveau ceva succes daca au ramas in istorie. Nu mai vorbim despre Rumelia.
Reply With Quote
  #1073  
Vechi 10.05.2017, 00:47:18
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Populatia bre care traia acolo era crestina. Ca nu predicau parintii la pereti, se pare ca aveau ceva succes daca au ramas in istorie. Nu mai vorbim despre Rumelia.
Da, dar nu erau turci. Catalin asa zicea, ca turcii au fost ortodocsi. Nu fusera, bre, nici in somn.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1074  
Vechi 10.05.2017, 00:48:28
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Erau greci capadocieni si pontici. O populatie foarte veche, cu ceva singe hattit, hittit, persan...
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1075  
Vechi 10.05.2017, 01:04:03
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ai spus ca toti ortodocsii ar trebui sa gandeasca asa, nu conteaza ce spun sfintii despre har si Biserica.
Ești fenomenal cum interpretezi și schimbi sensul ideii. Nu am spus că toți ortodocșii trebuie să gândească așa, ci m-am referit strict la Parintele Rafail, care "nu spune ca se mantuiesc si cei din afara Bisericii, spune ca nu stie".

Uite aici dialogul: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=986

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pe de alta parte, e posibil sa fi fost si o confuzie, in acel mesaj eu am scris despre cum trebuie sa gandeasca un ortodox si ced ca tu ai crezut....
Da, da...eu cred că tu ai crezut...veșnicele interpretări. :))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
ca spun despre Parintele Rafail. Eu chiar cred ca e foarte probabil ca Parintele Rafail sa nu cunoasca toate aceste detalii din invatatura, pentru ca nu statea sa caute aceste informatii. Deci nu era vorba de a fi aflat adevarul si a nu-l accepta.
Ți-am spus eu, tu îl ai la degetul mic pe părintele Rafail. ...:))
Eu tind că cred că este un om citit, dar cu siguranță nu din articole de pe net. Apoi, are mai mulți ani de experință duhovnicească decât vârsta ta, experință formată în jurul unui Stareț cu multă experință. Sfatul meu este să-i faci o vizită și să-i spui de aceste detalii din învățătură, să afle și el adevărul. :)
Reply With Quote
  #1076  
Vechi 10.05.2017, 01:09:45
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Ovidiu, iti dai seama ce inseamna intrarea lui Catalin in viata bisericeasca publica? Fug eterodocsii din Ro ca pasarile migratoare...si asta, pentru ca exista si o frica de plictiseala...:)))))))))))))
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1077  
Vechi 10.05.2017, 01:54:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eh, inca unul in plus pe aici care crede ca ce ii zboara lui prin cap e "invatatura ortodoxa autentica"..

De asta si fudulia ramane pacatul favorit al diavolului, greu de observat, dezastruoasa in consecinte..

Cred ca mai usor ajunge in rai un pagan ignorant decat un ortodox fudul si care culme a rautati, se sumeteste asupra mantuirii altora de care nu are habar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1078  
Vechi 10.05.2017, 01:57:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ovidiu, iti dai seama ce inseamna intrarea lui Catalin in viata bisericeasca publica? Fug eterodocsii din Ro ca pasarile migratoare...
Nu cumva dumneata iti razi de acest Marcus Eugenicus al zilelor noastre ? Eu il vad, intr-o zi, in sinodul BOR, unde pre multi are sa raspopeasca. Nu m-am gandit pana acum, dar ai dreptate: iata ca eu, eterodox, am fugit din Ro ca o pasare migratoare, anticipandu-l deja pe I.P.S.P.F. Catalin Brasoveanul in scaun.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #1079  
Vechi 10.05.2017, 06:50:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In primul rand, din moment ce am scris ca il cita pe acel teolog din sec. XIX, inseamna ca a cautat o explicatie. In al doilea rand, nu exista traire fara dogma, pentur ca ar fi pietism. Intotdeauna invatatura este impreuna cu trairea.
Dacă te referi la Kallistos Ware, e un teolog contemporan. putin mai bătrân ca părintele Rafail. Ai presupus, doar, că părintele Rafail îl cita. Însă nu mi se pare relevantă originea unei idei, ci dacă o împărtăsesti ori nu. Nici în Ortodoxie, oricât ar fi ea de conservatoare, nu e totul static, desi tu îmi dai impresia că asa ai dori să fie.

Cu privire la acel întelept - după părerea mea - ''nu stiu'', versus al tău ''stiu'', cred că el face diferenta între iconomie si acrivie, pe care o întelegi în privinta botezului, dar nu si în privinta posibilitătii mânuirii eterodocsilor. Acrivia este ceea ce te caracterizează, de aici si rigiditatea care ti se reprosează.
Din fericire, nu toti marii duhovnici sau/si teologi ortodocsi sunt asa.

Părintele Iustin Pârvu povestea cu tristete cum, după ani grei de închisoare, venind la părintele Cleopa să se spovedească - din câte am înteles - acesta începuse să răsfoiască cărti grele de canoane.

Părintele Arsenie Papacioc, iarăsi, spunea, cu privire la asprimea/acrivia părintelui Cleopa, că, spre deosebire de acesta, el preferă să vadă în sufletul omului o tâșnire către Hristos, punând mai putin accent pe nevointă (tot de iconomie e vorba).

Când esti în afară si cauti calea către Hristos, esti cucerit dacă Îl întâlnesti, în Biserică, cu bratele deschise către toti, gata să primească pe oricine. Orice limitare a dragostei Sale, însă, te va pune pe gânduri si te va face să dai înapoi, cu teama că nu este Cel pe care-L căutai. De aceea, cei cu ajutorul cărora multi s-au întors în Biserică sunt tocmai duhovnici din categoria celor cu mare deschidere, ca părintele Sofronie, Rafail, Kallistos Ware, Stăniloae, Galeriu ș.a.

Însă, cum fiecare problemă pe care o avem cu privire la credintă se spune că o regăsim în Evanghelie, despre cea privind ecumenismul e vorba mai ales în întâlnirea Mântuitorului cu femeia samarineancă. Aceasta făcând parte dintre ''eterodocsii'' vremii, ucenicii au fost surprinsi că Domnul stă de vorbă cu ea. ''Mântuirea din iudei este'', îi zice Domnul, care din acel neam Se născuse; dar îi dăruieste, în acelasi timp, Apa vie.

Am putea noi să parafrazăm că mântuirea în Biserică o aflăm.

Da, dar Domnul ne poate surprinde si pe noi, dacă vrea să stea de vorbă cu ''samarinenii''.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 10.05.2017 at 07:07:58.
Reply With Quote
  #1080  
Vechi 10.05.2017, 09:02:35
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu cred ca am raspuns, povestirea avea ca scop sa arate cat timp a cautat adevarul, cel putin sapte ani. Tu ai spus daca e predestinat cineva sa se nasca in alta religie, nu exista predestinare si toti au aceeasi sansa. Toti trebuie sa caute adevarul, avantajul unui ortodox e ca adevarul e chiar sub ochii lor. Dar si eu am fost botezat ortodox si apoi am devenit agnostic, deci a trebuit sa caut adevarul si eu. Tara noastra este ortoodxa pentru ca stramosii nostri nu si-au lasat credinta si si-au aparat-o cand a fost cazul. Au fost ortodocsi si turcii, si egiptenii si apusenii, etc. Trebuie sa avem mare respect fata de inaintasii nostri, care au tinut credinta cea dreapta in ciuda vicisitudinilor vremii.
pai nu prea e asa, tot ce se stie la ora asta duce catre faptul ca vlahii de la sud de dunare apartineau de biserica latina, ortodoxia o datoram bulgarilor, cam cum au patit-o saxonii. despre vlahii de la nord nu stim mare lucru, cert e ca primul episcop l-am avut foarte tarziu, prin sec 14-15
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare