Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.02.2009, 17:40:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Anca, peretele varuit e semn de curatie. Respiri cum trebuie intr-o casa proaspat zugravita. Am ajuns sa vorbim numai de anihrist, de semnul fiarei ... pacat. Hai sa uitam de asta si sa ne preocupam mai mult de inradacinarea noastra in Hristos. Stai linistita, pe cel infometat de Hristos, nu-l lasa Dumnezeu flamand.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.02.2009, 17:32:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Vorbim numai de diferente pentru ca din nefericire, privim doar cu ochiul omului cazut in pacat. Spunem ca unul are masina, altul nu are; unul are zeci de servicii, altul a uitat ce inseamna un botez sau o cununie; unul traieste adanc slujba, celalalt e cufundat in lumesc si in aceste momente ... Uite ce am ajuns, abia zarim in lume si noi punem etichete. Daruieste-ne Doamne vederea Ta. Sa vedem curat. Sa vedem si ceea ce ne uneste, ca am ajuns doar niste straini prin straini.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.02.2009, 23:14:06
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Anca, peretele varuit e semn de curatie. Respiri cum trebuie intr-o casa proaspat zugravita. Am ajuns sa vorbim numai de anihrist, de semnul fiarei ... pacat. Hai sa uitam de asta si sa ne preocupam mai mult de inradacinarea noastra in Hristos. Stai linistita, pe cel infometat de Hristos, nu-l lasa Dumnezeu flamand.
Asa as vrea si eu sa fie, dar nu e Costele! Iar expresia ii apartine Pr. Cleopa si nu a spus-o ca pe o promisiune buna, ci ca pe un avertisment. Tu ce ai face cu un preot din acesta, spoit, nu preot adevarat, pus pe treaba? Te-ai declara multumit? si sa nu ai alta alternativa?
n Romania ai mai multe posibilitati; mai schibi biserica, mai mergi la manastire, tinand legatura cu duhovnicul. Imagineaza-ti ca esti in desert cu asemenea preot.Ce faci?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.05.2009, 17:01:36
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Nu avem de-a face cu "2 mari categorii" de preoti! Preotii sunt aceiasi, harul e acelasi, chiar daca preotul e la oras sau la tara!
Diferenta se constituie ca fiind de ordin administrativ si de regula preotii de la oras sunt mai bine pregatiti din punct de vedere intelectual, cam aceasta este criteriul dupa care se aleg preotii.


Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.08.2010, 17:32:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ca avem parte de acelasi har e simplu de vazut - cand cineva vine de la tara la oras, nu i se mai citesc alte rugaciuni, ci doar decizia episcopului locului. Ar fi culmea sa avem pentru preotii din oras anumite rugaciuni la hirotonie, ca si cand la tara nu am avea oameni.

Acest lucru nu mi-a placut - sa faci ca un post din oras sa fie ocupat doar daca preotul are master, doctorat, studii in afara. Si desi avem parte de astfel de persoane, sunt credinciosi care merg in afara orasului dupa sfaturi. Ceea ce arata ca nu studiile ofera raspunsuri omului, ci prezenta lui Dumnezeu, lucrarea Sa prin anumiti preoti.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.08.2010, 19:19:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ca avem parte de acelasi har e simplu de vazut - cand cineva vine de la tara la oras, nu i se mai citesc alte rugaciuni, ci doar decizia episcopului locului. Ar fi culmea sa avem pentru preotii din oras anumite rugaciuni la hirotonie, ca si cand la tara nu am avea oameni.

Acest lucru nu mi-a placut - sa faci ca un post din oras sa fie ocupat doar daca preotul are master, doctorat, studii in afara. Si desi avem parte de astfel de persoane, sunt credinciosi care merg in afara orasului dupa sfaturi. Ceea ce arata ca nu studiile ofera raspunsuri omului, ci prezenta lui Dumnezeu, lucrarea Sa prin anumiti preoti.
Cam asa era peste tot inainte de 1989. Poate tu nu stii. Repartitiile se dadeau dupa alte criterii (note, prioritati de domiciliu sau casatorie).

Sunt posturi putine la oras si f.ravnite, iar la tara n-ar vrea multi sa se duca.
Fiecare vrea sa ramana la el acasa, sau macar intr-un oras.
Si atunci cum sa faca selectia?
Si atunci la o parohie in strainatate cine este trimes?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.11.2010, 23:51:17
pelerin_basarabean pelerin_basarabean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2010
Locație: Cluj-Napoca,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit un singur Duh lucreaza in toti si in toate...

Nu conteaza unde este preotul, la sat sau oras. Are aceiasi obligatie,daca pot sai zic asa ,desi suna cam dur cuvintul asta ,,obligatie,, :D ..sa-si pastoreasca cu dragoste si intelepciune turma..Primul meu duhovnic a fost de la tara si este un parinte cum rar gasesti in vremurile noastre..Dumnezeu se salasluieste in sufletele curate si smerite si nu tine cont de sat_oras. Ce frumoase sunt cuvintele ,, vesnicia s-a nascut la tară,, ...Dumnezeu sa va fie lumina in toate ..:) si ma iertati de am suparat pe careva..
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.11.2010, 01:37:23
just_inn33's Avatar
just_inn33 just_inn33 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2010
Locație: Barlad
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Post Hristos salasluieste deplin pana si in cel mai umil lacas de cult

Daca sunt diferente intre cele "2 mari categorii de preoti", aceste diferente le fac tocmai comunitatile (urbane si rurale) unde pastoresc ei. Sa-mi fie cu iertare, eu, personal, gasesc aceasta intrebare tendentioasa. Altfel, sunt convins ca oricine a gasit sau poate gasi un preot bun sau rau si intr-o parte si in cealalta.



Cu respect, Constantin
__________________
"Sunt cu ceara picurate
Filele-n bucoavna mea,
Dar cetesc cum pot in ea..."
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.11.2010, 00:08:25
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ca avem parte de acelasi har e simplu de vazut - cand cineva vine de la tara la oras, nu i se mai citesc alte rugaciuni, ci doar decizia episcopului locului. Ar fi culmea sa avem pentru preotii din oras anumite rugaciuni la hirotonie, ca si cand la tara nu am avea oameni.

Acest lucru nu mi-a placut - sa faci ca un post din oras sa fie ocupat doar daca preotul are master, doctorat, studii in afara. Si desi avem parte de astfel de persoane, sunt credinciosi care merg in afara orasului dupa sfaturi. Ceea ce arata ca nu studiile ofera raspunsuri omului, ci prezenta lui Dumnezeu, lucrarea Sa prin anumiti preoti.
Subscriu la cele spuse de tine in toate .De cele mai multe ori studile multe te strica in loc sa te formeze si uiti sa fi simplu si cu credinta.Pana nu de mult criteriile de avansare in oras erau 10 ani maxim de preotie la tara ,cum spunea un parinte nu poti ajunge la pantofi de laca daca nu treci prin cizme de cauciuc ,din pacate azi nu mai conteaza experienta acumulata in parohia de tara sau si pe lamnga misunea de pastoratie cea administrativa (e drept ca aici daca parohia are grad 3 /4 atunci se pune serios problema banilor ) pt activitatea administrativa de reparare reconditionare refacere sau constructie dar si problema banutilor pe care preotul ar trebui sa aiba din parohie pt complectarea contributiei statului la ajutorul salarului pt preoti.Din pacate tot mai multi parinti cu studii uita sa aiba constinta liturgica si duhovniceasca si mai mult cand am auzit casa intaplat ca un preot sa refuze spovedania unui om care putea fi spovedit .........nu are rost sa mai zicnimic
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.11.2010, 00:11:19
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Subscriu la cele spuse de tine in toate .De cele mai multe ori studile multe te strica in loc sa te formeze si uiti sa fi simplu si cu credinta.Pana nu de mult criteriile de avansare in oras erau 10 ani maxim de preotie la tara ,cum spunea un parinte nu poti ajunge la pantofi de laca daca nu treci prin cizme de cauciuc ,din pacate azi nu mai conteaza experienta acumulata in parohia de tara sau si pe lamnga misunea de pastoratie cea administrativa (e drept ca aici daca parohia are grad 3 /4 atunci se pune serios problema banilor ) pt activitatea administrativa de reparare reconditionare refacere sau constructie dar si problema banutilor pe care preotul ar trebui sa aiba din parohie pt complectarea contributiei statului la ajutorul salarului pt preoti.Din pacate tot mai multi parinti cu studii uita sa aiba constinta liturgica si duhovniceasca si mai mult cand am auzit casa intaplat ca un preot sa refuze spovedania unui om care putea fi spovedit .........nu are rost sa mai zicnimic
scuze de greseli oboseala si tastaura asta nenorocita
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 11:52:24
Preoti fara har? costel Preotia (Hirotonia) 82 03.08.2012 16:19:07
Despre preoti ColdFusion Preotul 114 20.03.2011 19:16:31
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 12:20:44