Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.10.2010, 15:32:25
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Cool Socati de controlul mintii prin undele biometrice :-) ?...

Puneti-va pe citit fratilor, ca prindeti avioane, a-ti luat-o razna de tot!

Domne', ma sperii de ce fenomene vad pe blog. Sunt totusi mii de oameni care vizualizeaza topi-urile astea.

Vorba dragului meu Sfantul Maxim Marturisitorul "nestiinta este cauza tuturor relelor" !

Sa tineti minte un lucru foarte simplu pe care cine nu-i capabil sa-l inteleaga, atunci sa-l creada pe cuvant... pe cuvantul SFANTUL GRIGORIE PALAMA.

Vedeti aici viata sa: http://filmeortodoxe.blogspot.com/

Cutremurati-va de invataturile acestui indumnezeit teolog si de... anatemele sub care pica cei ce sustin invataturi dupa mintea omeneasca.

Nu exista nimic pe pamantul aista care sa poata influenta vreodata, in vreun mod LIBERA VOINTA sau LIBERUL ARBITRU al omului.

Nu exista nimic pa pamantul aista care sa poata sa lucreze cumva impotriva Sfintelor Taine al Lui Dumnezeu.

Povestile cu INGERUL DIGITAL I si II sunt niste aberatii realizate artistic de niste idioti sau de niste interese anti-crestine ori semi-crestine care fac confuzia esentiala intre anumite energii electromagnetice sau centri nervosi din creier si ENERGIILE NECREATE ALE DUHULUI SFANT si a, adica acele energii care:
1. sunt mai presus de creatie, ele nu de a face cu creatul
2. sustin creatia in fiinta, proniaza (poarta de grija creatiei) si desavarseste
3 sunt energii ale Lucrarii dumnezeisti, nu poate omul in nici fel sa le manipuleze
4. nu exista nici un mijloc creat prin care sa se poata acceada la energiile necreate, sa poata fi masurate, vazute sau manipulate de om, ingeri sau demoni sau cine vreti voi.

Sfanta Scriptura este clara: suntem fiinte rationale inzestrate cu libera voie; daca facem cele bune vom primi cele bune, facem cele rele prim cele rele. Daca nu am putea alege, nu am putea fi trasi la raspundere pentru cele rele, nu ar exista om liber, nu ar exista constiinta etc etc etc

Povestile din INGERUL DIGITAL sunt FATALISTE, desconsidera LUCRAREA ENERGIILOR NECREATE ALE DUHULUI SFANT, desconsidera harul SFANTULUI BOTEZ, desconsidera LIBERA VOIE, confunda lucrarea unor unde fizice cu Atotputernicia Lui Dumnezeu care "leapada sfaturile neamurilor, defaima gandurile boierilor, leapada gandurile noroadelor; iar Sfatul Domnului ramane in veac, gandurile Sale din neam in neam" (Psalmii)

Problema cu cip-ul este totusi o problema a drepturilor omului, card-ul de asemenea, si altele... Daca oamenii sunt cretini si le accepta, ce poti sa faci ? Dar nu este deocamdata o problema de lepadare sau marturisire ori o problema a Bisericii - cum vor unii sa o faca. Este de vazut pe viitor in ce conditii vei avea voie sa primesti un asemenea "minunat" cip :-) daca nu cumva o sa trebuiasca sa semnezi ca te lepezi de orice "superstitie" crestina ... :-) Eu o sa-l primesc doar daca ma lasa sa-l pun in picior sau pe partea dorsala, daca nu, NU !

Last edited by ionion; 26.10.2010 at 15:34:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.10.2010, 00:04:56
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Subscriu din toata inima.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.10.2010, 01:06:48
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Smile Ma bucur din toata inima !

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Subscriu din toata inima.
Iti recomand cartea unui calugar franciscan de-al vostru:

Prea Sfintitul Pavel de Ballester, Episcop de Nazianz
"Convertirea mea la Ortodoxie"
(marturia unui calugar franciscan)

Iti recomand pe aceasta pentru ca este foarte putin de citit si la obiect plus foarte multe referinte bibliografice. Daca ai minte si vointa libera, fii curajos, la urma urmei, nu-ti spun sa citesti "Bhagavad Gita" :-)

Poate ai curajul, ca fiinta rationala ce esti, sa-ti pui niste intrebari.
Te pot directiona mai usor catre raspunsuri, bunica mea a fost catolica.

Eu am zis, nu am dat cu paru' :-)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.10.2010, 04:36:16
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionion Vezi mesajul
Iti recomand cartea unui calugar franciscan de-al vostru:

Prea Sfintitul Pavel de Ballester, Episcop de Nazianz
"Convertirea mea la Ortodoxie"
(marturia unui calugar franciscan)

Iti recomand pe aceasta pentru ca este foarte putin de citit si la obiect plus foarte multe referinte bibliografice. Daca ai minte si vointa libera, fii curajos, la urma urmei, nu-ti spun sa citesti "Bhagavad Gita" :-)

Poate ai curajul, ca fiinta rationala ce esti, sa-ti pui niste intrebari.
Te pot directiona mai usor catre raspunsuri, bunica mea a fost catolica.

Eu am zis, nu am dat cu paru' :-)
Ma amuzat locatia ta:mintea in nori si picioarele pe pamant sa inteleg ca mereu esti cu mintea la Domnul? Apropo de carte se poate citi si in line?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.10.2010, 09:21:27
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionion Vezi mesajul
Nu exista nimic pe pamantul aista care sa poata influenta vreodata, in vreun mod LIBERA VOINTA sau LIBERUL ARBITRU al omului.
Poate o sa te mire dar pe lumea asta exista multe metode care altereaza liberul arbitru. In general exista o multitudine de situatii in care alegerea chiar daca exista este extrem de limitata. Exista diferite metode de a limita libertatea individuala. Nu prea inteleg cum o persoana rapita are liber arbitru de exemplu. Si mai exista si propaganda (mai ales religioasa) care te face sa crezi ca alegi cand nu ai optiuni. Un creier suficient de traumatizat are un liber arbitru cel putin limitat. Acuma poate intelegi de ce povestile biblice sunt atat de sangeroase.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.10.2010, 10:25:15
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionion Vezi mesajul
Iti recomand cartea unui calugar franciscan de-al vostru:

Prea Sfintitul Pavel de Ballester, Episcop de Nazianz
"Convertirea mea la Ortodoxie"
(marturia unui calugar franciscan)

Iti recomand pe aceasta pentru ca este foarte putin de citit si la obiect plus foarte multe referinte bibliografice. Daca ai minte si vointa libera, fii curajos, la urma urmei, nu-ti spun sa citesti "Bhagavad Gita" :-)

Poate ai curajul, ca fiinta rationala ce esti, sa-ti pui niste intrebari.
Te pot directiona mai usor catre raspunsuri, bunica mea a fost catolica.

Eu am zis, nu am dat cu paru' :-)
He he, vrei sa ma convertesti ?!
Pai eu sunt convertit de la ortodoxie la catolicism... Chiar asa crezi ca vreau sa sar dintr-o barca in alta si iarasi inapoi?!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.10.2010, 11:02:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionion Vezi mesajul
Eu o sa-l primesc doar daca ma lasa sa-l pun in picior sau pe partea dorsala, daca nu, NU !
Ioane, ia uita-te matale la clipul de mai jos, in special incepand cu minutul 07 si treizeci de secunde:

http://www.youtube.com/watch?v=qOXTnNPgAX0

SFuri sau trucaje japoneze? Ce zici?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.10.2010, 12:59:26
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionion Vezi mesajul
Puneti-va pe citit fratilor, ca prindeti avioane, a-ti luat-o razna de tot!

Domne', ma sperii de ce fenomene vad pe blog. Sunt totusi mii de oameni care vizualizeaza topi-urile astea.

Vorba dragului meu Sfantul Maxim Marturisitorul "nestiinta este cauza tuturor relelor" !

Sa tineti minte un lucru foarte simplu pe care cine nu-i capabil sa-l inteleaga, atunci sa-l creada pe cuvant... pe cuvantul SFANTUL GRIGORIE PALAMA.

Vedeti aici viata sa: http://filmeortodoxe.blogspot.com/

Cutremurati-va de invataturile acestui indumnezeit teolog si de... anatemele sub care pica cei ce sustin invataturi dupa mintea omeneasca.

Nu exista nimic pe pamantul aista care sa poata influenta vreodata, in vreun mod LIBERA VOINTA sau LIBERUL ARBITRU al omului.

Nu exista nimic pa pamantul aista care sa poata sa lucreze cumva impotriva Sfintelor Taine al Lui Dumnezeu.

Povestile cu INGERUL DIGITAL I si II sunt niste aberatii realizate artistic de niste idioti sau de niste interese anti-crestine ori semi-crestine care fac confuzia esentiala intre anumite energii electromagnetice sau centri nervosi din creier si ENERGIILE NECREATE ALE DUHULUI SFANT si a, adica acele energii care:
1. sunt mai presus de creatie, ele nu de a face cu creatul
2. sustin creatia in fiinta, proniaza (poarta de grija creatiei) si desavarseste
3 sunt energii ale Lucrarii dumnezeisti, nu poate omul in nici fel sa le manipuleze
4. nu exista nici un mijloc creat prin care sa se poata acceada la energiile necreate, sa poata fi masurate, vazute sau manipulate de om, ingeri sau demoni sau cine vreti voi.

Sfanta Scriptura este clara: suntem fiinte rationale inzestrate cu libera voie; daca facem cele bune vom primi cele bune, facem cele rele prim cele rele. Daca nu am putea alege, nu am putea fi trasi la raspundere pentru cele rele, nu ar exista om liber, nu ar exista constiinta etc etc etc

Povestile din INGERUL DIGITAL sunt FATALISTE, desconsidera LUCRAREA ENERGIILOR NECREATE ALE DUHULUI SFANT, desconsidera harul SFANTULUI BOTEZ, desconsidera LIBERA VOIE, confunda lucrarea unor unde fizice cu Atotputernicia Lui Dumnezeu care "leapada sfaturile neamurilor, defaima gandurile boierilor, leapada gandurile noroadelor; iar Sfatul Domnului ramane in veac, gandurile Sale din neam in neam" (Psalmii)

Problema cu cip-ul este totusi o problema a drepturilor omului, card-ul de asemenea, si altele... Daca oamenii sunt cretini si le accepta, ce poti sa faci ? Dar nu este deocamdata o problema de lepadare sau marturisire ori o problema a Bisericii - cum vor unii sa o faca. Este de vazut pe viitor in ce conditii vei avea voie sa primesti un asemenea "minunat" cip :-) daca nu cumva o sa trebuiasca sa semnezi ca te lepezi de orice "superstitie" crestina ... :-) Eu o sa-l primesc doar daca ma lasa sa-l pun in picior sau pe partea dorsala, daca nu, NU !

Vezi ca totusi primirea buletinului nu e tocmai buna ,e ca si cum l-am trada pe Hristos.
La o manasitire a venit cineva din America si a vrut sa se impartaseasca.
Parintele nu a putut iesi din sf.Altar sa ii dea sfintele Taine .Persoana care mi-a povestit a inteles ca acela (romanul americanizat) avea implantat ceva .
Dumnezeu ne-a creat liberi ,nu slugile Satanei care vrea sa fim cipuiti.
Superstitie e atunci cand primesti pe e-mail o rugaciune si te ameninta sa o trimiti la nu stiu cate persoane ca altfel patesti ceva.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.10.2010, 13:15:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionion Vezi mesajul
Puneti-va pe citit fratilor, ca prindeti avioane, a-ti luat-o razna de tot!

Domne', ma sperii de ce fenomene vad pe blog. Sunt totusi mii de oameni care vizualizeaza topi-urile astea.

Vorba dragului meu Sfantul Maxim Marturisitorul "nestiinta este cauza tuturor relelor" !

Sa tineti minte un lucru foarte simplu pe care cine nu-i capabil sa-l inteleaga, atunci sa-l creada pe cuvant... pe cuvantul SFANTUL GRIGORIE PALAMA.

Vedeti aici viata sa: http://filmeortodoxe.blogspot.com/

Cutremurati-va de invataturile acestui indumnezeit teolog si de... anatemele sub care pica cei ce sustin invataturi dupa mintea omeneasca.

Nu exista nimic pe pamantul aista care sa poata influenta vreodata, in vreun mod LIBERA VOINTA sau LIBERUL ARBITRU al omului.

Nu exista nimic pa pamantul aista care sa poata sa lucreze cumva impotriva Sfintelor Taine al Lui Dumnezeu.

Povestile cu INGERUL DIGITAL I si II sunt niste aberatii realizate artistic de niste idioti sau de niste interese anti-crestine ori semi-crestine care fac confuzia esentiala intre anumite energii electromagnetice sau centri nervosi din creier si ENERGIILE NECREATE ALE DUHULUI SFANT si a, adica acele energii care:
1. sunt mai presus de creatie, ele nu de a face cu creatul
2. sustin creatia in fiinta, proniaza (poarta de grija creatiei) si desavarseste
3 sunt energii ale Lucrarii dumnezeisti, nu poate omul in nici fel sa le manipuleze
4. nu exista nici un mijloc creat prin care sa se poata acceada la energiile necreate, sa poata fi masurate, vazute sau manipulate de om, ingeri sau demoni sau cine vreti voi.

Sfanta Scriptura este clara: suntem fiinte rationale inzestrate cu libera voie; daca facem cele bune vom primi cele bune, facem cele rele prim cele rele. Daca nu am putea alege, nu am putea fi trasi la raspundere pentru cele rele, nu ar exista om liber, nu ar exista constiinta etc etc etc

Povestile din INGERUL DIGITAL sunt FATALISTE, desconsidera LUCRAREA ENERGIILOR NECREATE ALE DUHULUI SFANT, desconsidera harul SFANTULUI BOTEZ, desconsidera LIBERA VOIE, confunda lucrarea unor unde fizice cu Atotputernicia Lui Dumnezeu care "leapada sfaturile neamurilor, defaima gandurile boierilor, leapada gandurile noroadelor; iar Sfatul Domnului ramane in veac, gandurile Sale din neam in neam" (Psalmii)

Problema cu cip-ul este totusi o problema a drepturilor omului, card-ul de asemenea, si altele... Daca oamenii sunt cretini si le accepta, ce poti sa faci ? Dar nu este deocamdata o problema de lepadare sau marturisire ori o problema a Bisericii - cum vor unii sa o faca. Este de vazut pe viitor in ce conditii vei avea voie sa primesti un asemenea "minunat" cip :-) daca nu cumva o sa trebuiasca sa semnezi ca te lepezi de orice "superstitie" crestina ... :-) Eu o sa-l primesc doar daca ma lasa sa-l pun in picior sau pe partea dorsala, daca nu, NU !
Ia mai documenteaza-te matale. Citeste cu prioritate Apocalipsa, capitolele !3, 14 si15. Apoi citeste scrierile Sfintilor Parinti si nu te grabi sa arunci cu pietre in cine nu trebuie.

Unii accepta cu buna stiinta sa se puna in slujba diavolului, dezinformandu-i cu buna stiinta pe crestini. Se dau drept crestini tocmai in acest scop: ca sa insele vigilenta crestinilor. Ce treaba au ei cu Dumnezeu, cand si-au ales deja un alt stapan? In probleme importante (cip, ecumenism) isi slujesc cu devotament stapanul pe care si l-au ales!

Unii inca nu cunosc suficient aceasta problema sau au fost la randul lor dezinformati...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.10.2010, 13:25:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Sunt de acord cu ionion: nu ar fi posibila luarea liberului arbitru prin mijloace tehnice, cum ar fi cipul implantat de care se tot vorbeste.
Ce este posibil este manipularea libertatii omului, ducerea lui in ispita.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Ceva suspect in undele de radio ale Brasovului! colaps3 Generalitati 12 01.02.2011 12:49:28
Socant - Controlul mintii utilizand undele biometrice razvan.mn Resurse ortodoxe on-line 23 27.09.2010 15:36:47
Rugaciunea mintii DanielaTM Rugaciuni 3 21.08.2009 15:26:14