Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.10.2011, 19:44:05
oana72
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit despre imbracaminte si machiaj

Sunt convinsa ca nu este o tema de discutie noua... dar mi-a atras atentia articolul acesta si l-am gasit foarte bine scris, elocvent si conturat.
http://www.crestinortodox.ro/editoriale/despre-moda-96197.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2011, 07:52:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Este un material interesant,multumim,poate reusesc si altii sa-l citeasca...

Cred ca ar prinde bine pe acel topic "despre tinuta in biserica",asta deoarece unele persoane sustin ca ceea ce afiseaza nu conteaza(nu le afecteaza nivelul de credinta/spiritualitate).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2011, 12:07:11
oana72
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu incerc sa nu "judec" (critic/osandesc) atitudinea si imbracamintea semenilor mei in biserica. Totusi sunt unele lucruri care sar in ochi. Sa va dau un exemplu, nu am inteles niciodata de ce unele femei se aseaza intr-o pozitie ciudata, in genunchi, cu capul pe podea, sprijinite pe coate si cu posteriorul in sus. Prima data cand am vazut asta intr-o biserica am crezut ca asa trebuie sa faci (eu nefiind intr-o relatie cordiala cu ortodoxia decat de 3-4 ani), aveam impresia ca asta inseamna cumva o religiozitate deosebita, o atitudine smerita, citisem si eu putine lucruri si inca nu prea stiam ce sa fac, cum sa ma port. Am considerat ca nu ma pot aseza asa pe jos, chiar daca asta ar insemna pentru ceilalti ca sunt o necredincioasa. Dar am vazut apoi in multe biserici aceasta atitudine, si nu e una sporadica. Acum vreo doua trei saptamani era o doamna cu niste pantaloni extrem de mulati, asezata in pozitia mai sus amintita, statea in fata mea si i se puteau deslusi multe detalii anatomice. Ma gandeam ca poate ar fi bine sa le spuna cineva ca e aiurea sa te duci sa te rogi si sa vezi un fund asezat ostentativ in fata ta. Acum nu stiu daca era chiar ostentativ... din punctul ei de vedere... poate nici nu a realizat, in schimb cei din spate erau captivati cu totul de priveliste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2011, 14:45:27
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile Complicat e si aici :D

Tema aceasta e destul de spinoasa.
Sa incepem cu inceputul:
Adevarul fundamental este unul singur, precum spune si articolul: cum e inima asa e si tinuta pe care o adoptam.
Iar ca macar in biserici si manastiri aceasta ar trebui sa fie decenta.
Dar si aici se nasc doua mari probleme.
Prima e a "cuvioaselor"/"cuviosilor" care se imbraca in negru din cap pana in picioare, dar carora le lipseste cu desavarsire dragostea si stau sa vaneze orice greseala a celor din jur, mai ales cele din categoria vestimentara si ploconeala.
Iar a doua a celor nestiutori/nepasatori care confunda biserica cu discoteca, si fie din nevoia de atentie, fie din nestiinta vin sa isi etaleze ce au mai bun la biserica.

Insa cum ar trebui sa venim e complicat, caci de exemplu daca cineva care e proaspat venit in Biserica si isi impune sa se imbrace ca un monah, risca sa ajunga la categoria intai, dar daca nu isi bate capul ajunge mai rau ca cei din categoria doi(in cazul fericit in care nu fuge din cauza "cuviosilor").

Cred ca totusi solutii sunt:
Am vazut de exemplu la Prislop un afis care ii roaga frumos pe vizitatori si pelerini sa aibe o tinuta decenta (trupul sa fie acoperit,iar femeile sa poarte fusta). Iar pentru cei care nu au venit pregatiti, o maica la poarta le ofera cele necesare pentru a putea vizita in tinuta decenta locul.
Poate unii se supara, dar daca s-ar strica aceasta regula, s-ar duce linistea locului si tot harul.

In Grecia am vazut acest obicei in multe locuri: un slujitor sta la usa, si imparte vesminte celor care au venit nepregatiti, si le explica in cateva cuvinte nevoia de a nu atrage atentia intr-un loc de rugaciune, caci aici se vine pentru linistire, pentru regasire. Chiar si turistii de alte credinte intelegeau si nimeni nu se supara.

Cred ca acest mic sistem de cateheza s-ar putea implementa si la noi...
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2011, 20:04:13
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Cel maoi bine este sa ne imbracam normal,in limitele reale ale cuvantului normal,si nu in limitele normalului de azi.trebuie sa ne imbracam asa cum ne imbracam de obicei.nu vad de ce duminica brusc ar trebui sa punem fusta lunga daca in rest nu o facem,lafel cum nu vad de ce am lua ce avem mai la moda pe noi.simplitate si normalite.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.10.2011, 08:04:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Asa cum spunea cineva mai sus-biserica este un lacas de rugaciune,meditatie si regasire;oamenii nu ar trebui sa vina acolo sa atraga atentia asupra lor sau sa-i deranzeje pe cei care se roaga sau asculta slujba.Oricat ne controlam sa nu judecam,mintea noastra tot o va face macar pt o secunda,timp in care ai pierdut conexiunea cu Dumnezeu!

Cred ca biserica este ultimul loc in care se doreste sa se lase mesaje erotice(adoptate prin imbracaminte,machiaj,parfum,coafura).
Eu cred in codul manierelor si urmaresc sa ma imbrac cat mai potrivit cu situatia,de exemplu nu imbrac palton la plaja,nici rochie cand ma duc pe munte sau haine de sport la birou!
De ce sa nu adoptam aceasi strategie si cand vine vb despre Cel pe care-l apreciem/respectam cel mai mult in viata noastra?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.10.2011, 09:06:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de candles in the wind Vezi mesajul
Cel maoi bine este sa ne imbracam normal,in limitele reale ale cuvantului normal,si nu in limitele normalului de azi.trebuie sa ne imbracam asa cum ne imbracam de obicei.nu vad de ce duminica brusc ar trebui sa punem fusta lunga daca in rest nu o facem,lafel cum nu vad de ce am lua ce avem mai la moda pe noi.simplitate si normalite.
Bine punctat. Dacă noi facem o schimbare, atunci acea schimbare trebuie existe în fiecare zi și nu numai Duminica. Dacă nu putem renunța la vechiurile obiceiuri legate de ținută, atunci Duminica măcar să o facem din respect pentru comunitatea credincioșilor care merg la Biserică. Nu vreau să judec pe nimeni, dar observ femei care vin la biserică și efectiv te smintește prezența lor, te obligă să-ți muți privirea pentru a nu te sminti. Consider că fusta lungă sau măcar decentă este primordială, apoi baticul, apoi rujatul (având în vedere că se sărută cele sfinte), machiatul în general, prezemța cerceilor și a altor bijuterii, chiar și vopsitul părului. Părintele de la biserica unde merg le spune mereu femeilor: să renunțe măcar în biserică la pantaloni, cercei, bijuterii, machiaj etc... El întreabă femeile de ce se îmbracă așa? Cui vor să placă ...că sigur nu lui Dumnezeu? Adică cu alte cuvinte femeile se machiază și se aranjează ca placă dracilor? Dumnezeu ne dat fiecăruia o fizinomie uincă...de ce ne este rușine să ne afișăm cu ea? De ce ne ascundem sub o mască? O mască care sicer oricât de bine ar fi așezată (adică un machiaj foarte bun) tot nu afișează puritatea și blândețea chipilui dat de Dumezeu. Un exmplu ar fi Maica Domnului. Ce chip blând, ce chip curat. Acest chip ar trebui să fie un model pentru fiecare femeie. De fiecare dată când o femeie se fardează ar trebui să se gândească că ascunde acest chip sub o mască. Ar trebui fiecare femeie să se gandească înainte de a se farda cui dorește să placă: lui Dumnezeu și soțului? sau lumii?

Last edited by ovidiu b.; 29.10.2011 at 09:09:50.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.10.2011, 14:13:56
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

sincer..pe mine nu ma sminteste un inel sau un cercel..chiar daca il poart un barbat...cercelul...eu ma bucur ca vine...nu ma deranjeaza nici pantalonii..atat timp cat nu sunt colanti..ma deranjeaza rujul strident,care sincer nu isi are locul in biserica..
in restul timpului,daca cineva se machiaza foarte discret...aproape insesizabil..nu cred ca e o crima..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.11.2011, 10:20:09
Andaluzia Andaluzia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Daca-l iubesti pe Dumnezeu si daca esti intr-o biserica pentru ca-l iubesti pe Dumnezeu, atunci cum iti poate distrage atentia sau cum te poate preocupa tinuta ori pozitia pe care o adopta cineva?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.11.2011, 10:41:05
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, din pacate noi romanii, suntem cam fitosi....vrem sa etalam prin firma...si la biserica vin astfel de persoane....eu nu stiu de ce nu suntem mai modesti...tre sa ai geaca numai nike...sau adidas?....comparativ cei din vest sunt mult mai modesti...si la vestimentatie si la masini...eu nu stiu de ce ne-am snobit asa?
e pct. meu de vedere...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Camasa-imbracaminte barbateasca? elena20 Reguli in Biserica 7 26.01.2013 21:38:26
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 15:16:42
Imbracaminte modesta Smila1 Generalitati 144 19.05.2011 12:36:51
Despre podoabe si machiaj ortodox4life Generalitati 117 24.09.2009 12:21:11
Despre machiaj si bijuterii danyel Generalitati 102 20.07.2007 16:15:30