Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.03.2024, 15:33:59
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Musulmanul este aproapele meu?

Sa ne iubim aproapele, sunt de acord, dar in contextul in care suntem o tara crestina, ignorand istoria cu tatarii care ne-au batjocorit femeile si ne-au ucis in trecut copiii si razboinicii, am fost invadati in ultima vreme de tot felul de arabi,pakistanezi,turci si alte soiuri de musulmani, m-am trezit la locul de munca acum vreo 2 ani cu unul din ei.
Eu l-am acceptat, l-am ajutat cu munca, l-am indrumat, iar cand am avut ocazia si l-am auzit ca huleste crestinismul, chiar am incercat sa-i explic cate ceva despre doctrina ortodoxa si despre Mantuitorul nostru, fara sa incerc sa-l convertesc pentru ca stiam ca astia sunt imposibili si nu au cum iesi din intuneric.
Dar a refuzat complet sa creada; la ei la musulmani toata doctrina este ca al doilea profet il anuleaza pe primul, al treilea anuleaza tot ce au invatat primii doi si tot asa pana s-a ajuns la mohamed. Eu degeaba am incercat sa-i explic lui ca Iisus este transpunerea lui Dumnezeu Tata pe pamant in forma trupeasca, sa-i explic cate ceva despre Sfanta Treime, cat timp el l-a anulat definitiv si a spus ca este prezent in coran dar ca un simplu profet care a fost inaintea lui mohamed al lor si restul povestilor sunt minciuni fabricate de popi; ca tot ce a venit in islam dupa mohamed a fost ceva ce a incercat sa dea razboi si schisma. Eu incercam sa-i explic ca daca pui religia inainte si negi ca religia noastra crestina a fost inaintea invataturilor lor deviante, vine si imi spune ce li se predica constant in moschee, (ca in absolut toate moscheele daca va interesati putin mai departe cum ii spala pe creier) ca biblia a fost modificata in timp de mai multe ori, mai ales de catolici si cand s-a tiparit pentru prima data, l-au scos pe mohamed din ea si au modificat treaba cu invierea Domnului. Le e foarte usor sa nege absolut oricare alta scriere paralela istorica care marturiseste ce e in biblie si pur si simplu habar nu au ca biblia nu a fost o singura carte, a fost compusa din multe scrieri. Culmea vine si imi spune ca nici macar nu suntem o tara crestina, suntem o tara agnostica, de asta si vin ei aici pentru ca asa ii invata imamul care i-a ajutat sa se duca unde este nevoie de ei.
Ei neaga invierea si sustin ca Iisus a fost un simplu om care a murit, nu s-a ridicat la cer nici el nici Maica Domnului nimeni. Culmea au niste profeti muslami pe care i-au inlocuit din religia noastra ca s-au ridicat la cer daca imi aduc aminte bine. Coranul este o mizerie care a copiat invataturi din biblie si a modificat dupa cum a vrut mohamedul lor blestemat in pestera la comanda diavolului in chip de inger.
Si apoi vin unii popi ai nostri si Calistrat care predica constant ecumenismul, pentru ca nu ar mai avea sustinatori, la ei la moldoveni din cauza moldovencelor care au dat veste in lume ca se vand ieftin, este de ceva timp o invazie de musulmani de neoprit. Individul de care povesteam, chiar de la Iasi a mirat spre sudul tarii. Biserica ignora traditia si le da voie sa traiasca in concubinaj cu acesti indivizi. Au tupeul sa le mai si recomande la musulmani sa se converteasca la crestinism, cand ei de fapt habar nu au cu cine stau de vorba si cat de mincinosi si parsivi si duplicitari sunt muslamii. Au fost multe cazuri cand s-au convertit doar de forma ca sa ia nevasta si apoi nu s-au mai intors.

Poate ca am gresit ca m-am imprietenit cu un astfel de individ, am mers cu el in excursii si activitati sportive in afara programului de munca. L-am compatimit pentru ca si el ca si mine cauta o partenera de viata de negasit intr-o lume tot mai izolata.
Dar Dumnezeul lui nu este si Dumnezeul nostru, este doar un zeu pagan cum au fost multi altii spulberati in isorie de crestinism. Originea islamului inainte de profeti este de venerare a unui idol pagan numit al-Lat(de unde vine si allah https://en.wikipedia.org/wiki/Al-Lat) cunoscut si sub alte nume, iar la noi in zona precrestina fiind identificat cu Atena/Minerva. Nici nu era macar un zeu complet ce au ales ei, au declarat zeul suprem un rahat de demizeu. Pentru ei traditional erau simpli idoli la care arabii se rugau in desert in imagini de pietre. Asta inainte sa vina prostia aia de meteorit pe care l-au zidit printre caramizi in cubul ala venerat de ei la mecca. Aia era piatra suprema zidita intr-o forma de piatra mai mare. O piatra care si-a schimbat culoarea in timp datorita jegului de pe mainile lor, ei spun ca datorita pacatelor crestinilor din lume.
"The pagan gods of pre-Islamic Arabia were worshiped in the form of rectangular stones or rocks.

For example, the pagan deity 'Al-Lat', mentioned in Quran 53:19, and believed by pre-Islamic pagans to be one of the daughters of Allah, was once venerated as a cubic rock at Ta'if in Saudi Arabia according to Islamic sources." https://twitter.com/ImtiazMadmood/st...477696?lang=en si multe alte surse sunt pe google.

In contextul asta, musulmanul mai este aproapele meu ca sa respect porunca cu iubeste-ti aproapele?
Biserica noastra face niste asocieri istorice precum ca ei se trag de la Ishmail primul fiu al lui Avram si ii accepta ca ar avea acelasi Dumnezeu cu noi pentru ca se trag din parintii evreilor, dar neaga complet faptul ca ei s-au desprins si s-au rugat la deitati pagane si la oameni precum mohamed fara sa renunte la aceste practici in prezent. Culmea, Calistral pe care l-am urmarit din motive de divertisment, a repetat de multe ori blasfemia ca, daca Dumnezeu vrea maine, da semn din cer si se convertesc toti musulmanii la crestinism. Nu ma, aia nu se convertesc nici daca le faci minuni pe fata nu cred nimic din afara coranului nici cu dovezi, indiferent ca sunt stiintifice sau religioase. Asta e o idee deliranta din capul tau si induci crestinii in eroare ca sa continue sa accepte mizeriile astea, pe cand tu duci lupte grele cu crestinii tai pe care ii acuzi la cel mai mic rahat ca sunt eretici si pocaitii care culmea, chiar crestini sunt prin definitie. Dar in genunchi la muslami stai cu orice ocazie!
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.03.2024, 20:39:40
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

HULA
Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
l-am auzit ca huleste crestinismul.
Coranul este o mizerie care a copiat invataturi din biblie si a modificat dupa cum a vrut mohamedul lor blestemat
Este normal sa huleasca crestinismul. Nu-l cunoaste, nu-l intelege. Are pareri gresite si proaste despre crestinism.
Dar si tu hulesti islamul in egala masura daca nu chiar si mai mult.
Este incorect sa-i pretinzi lui sa aplaude religia ta in timp ce tu i-o batjocorești pe a lui.


DUMNEZEU
Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Biserica noastra face niste asocieri istorice precum ca ei se trag de la Ishmail primul fiu al lui Avram si ii accepta ca ar avea acelasi Dumnezeu cu noi pentru ca se trag din parintii evreilor.
Da, crestinii, musulmanii si iudeii au acelasi Dumnezeu, Dumnezeul lui Avraam.
Dar il inteleg diferit. Noi, crestinii, credem ca evreii si musulmanii il inteleg diferit pentru ca nu stiu ca El are un Fiu si pentru ca nu cred in Sfanta Treime.


CONVERTIREA
Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Culmea, Calistrat pe care l-am urmarit din motive de divertisment, a repetat de multe ori blasfemia ca, daca Dumnezeu vrea maine, da semn din cer si se convertesc toti musulmanii la crestinism.

Au fost multe cazuri cand s-au convertit doar de forma ca sa ia nevasta si apoi nu s-au mai intors.
Este adevarat ca mulți musulmani s-au convertit de forma, pentru a ajunge in tari crestine bogate si libere sau pentru a se casatori. Insa sunt si milioane de musulmani care s-au convertit sincer si il iubesc si-L urmeaza pe Hristos. Deci vorbim despre milioane de musulmani convertiți. Asta spun statisticile.


IUBIREA
Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Sa ne iubim aproapele, sunt de acord, dar…
In contextul asta, musulmanul mai este aproapele meu ca sa respect porunca cu iubeste-ti aproapele?
DA, noi trebuie să-i iubim pe musulmani și da, musulmanul este aproapele tau.
Aproapele tau NU este doar ortodoxul roman, ar fi prea simplu.

Atunci când Isus a poruncit iudeilor să iubeasca aproapele, unul dintre ei, ca sa se dezvinovateasca, a intrebat:
Și cine este aproapele meu?
Iar Iisus, răspunzând, a zis: Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, și a căzut între tâlhari, care, după ce l-au dezbrăcat și l-au rănit, au plecat, lăsându-l aproape mort. Din întâmplare un preot cobora pe calea aceea și, văzându-l, a trecut pe alături. De asemenea și un levit, ajungând în acel loc și văzând, a trecut pe alături. Iar un samarinean, mergând pe cale, a venit la el și, văzându-l, i s-a făcut milă, Și, apropiindu-se, i-a legat rănile, turnând pe ele untdelemn și vin, și, punându-l pe dobitocul său, l-a dus la o casă de oaspeți și a purtat grijă de el. Iar a doua zi, scoțând doi dinari i-a dat gazdei și i-a zis: Ai grijă de el și, ce vei mai cheltui, eu, când mă voi întoarce, îți voi da. Care din acești trei ți se pare că a fost aproapele celui căzut între tâlhari? Iar el a zis: Cel care a făcut milă cu el. Și Iisus i-a zis: Mergi și fă și tu asemenea.
Isus a rostit pilda samariteanului milostiv in contextul întrebarii despre aproapele nostru. Iudeii ii urau pe samariteni mai mult decat ii urasti tu pe musulmani.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.03.2024, 23:32:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Poate ca am gresit ca m-am imprietenit cu un astfel de individ, am mers cu el in excursii si activitati sportive in afara programului de munca. L-am compatimit pentru ca si el ca si mine cauta o partenera de viata de negasit intr-o lume tot mai izolata.
Bineînțeles că ai greșit, nu-i mai compătimi că mulți desfrânează cu românce cum au ocazia, poate strică și familii, nu trebuie niciun gram de milă față de ei, că e ca și cum îți faci milă față de un abuzator al familiei tale, trebuie doar indiferență și rugăciune să nu-și îndeplinească planurile destructive.
Pentru ei e o distracție să spurce cât mai multe creștine și să le strice fecioria, să distrugă case de creștini, eventual să-și perpetueze religia prin urmași din mame creștine e ca o victorie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.03.2024, 09:25:23
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
- nu-i mai compătimi că mulți desfrânează cu românce cum au ocazia
- nu trebuie niciun gram de milă față de ei
- pentru ei e o distracție să spurce cât mai multe creștine
Sunt de 100 de ori mai multi ortodocsi care desfraneaza cu romance si le spurca viata si le strica casele dar rasismul din voi va mananca tot dramul de omenie pe care crestinismul incearca sa vi-l insufle.

Grozaviile pe care le scrii sunt urmarea faptului că te hranesti cu otrăvuri legionare criminale. Nu au nimic de-a face cu crestinismul.

Daca pui asa problema, orice om are o hiba si nu-i aproapele tau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.03.2024, 09:36:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Sunt de 100 de ori mai multi ortodocsi care desfraneaza cu romance si le spurca viata si le strica casele dar rasismul din voi va mananca tot dramul de omenie pe care crestinismul incearca sa vi-l insufle.
Care ar fi rasismul aici, există musulmani europeni care arată ca și noi în Bosnia de pildă.
Am văzut ce spunea Emir Kusturica regizorul de origine sârbă născut în Bosnia al filmului comedie Pisică Albă-Pisică Neagră, când a revenit cu botez la ortodoxie, că bosniecii au fost torturați în evul mediu de către turci să treacă la islam și așa s-a ajuns la acele procente.

Eu spuneam de o modalitate de a șmecheri pe care am văzut-o la unii dintre ei, legat de accesare de ajutoare, legat de a fugi de munca grea, de a profita de orice are creștinul și de a-l înșela pt că religia superioară în mintea lor le dă dreptul să fie șmecheri în interacțiunea cu oameni de alte religii.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Grozaviile pe care le scrii sunt urmarea faptului că te hranesti cu otrăvuri legionare criminale. Nu au nimic de-a face cu crestinismul.

Daca pui asa problema, orice om are o hiba si nu-i aproapele tau.
Care are fi acea literatură, fiindcă în interbelic nu cred că s-a scris pe tema asta.
Orice om are o hibă, dar nu orice om încearcă să profite, să te șmecherească, să se strecoare în căminul tău ca să-l distrugă din interior sau să-i schimbe compoziția.

Nu prea vezi, în Europa, femei din zonele îndepărtate musulmane, deși acelea sunt cele mai vulnerabile ci vezi bărbați în putere, capabili să muncească și să întrețină o familie care se țin după femei pe aici, dar lasă acasă cine știe câte guri de hrănit.

E o forță de invazie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.03.2024, 09:50:51
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Sunt de 100 de ori mai multi ortodocsi care desfraneaza cu romance si le spurca viata si le strica casele dar rasismul din voi va mananca
Asta e valabil pentru orice tara si popor din lumea asta. Nu vad logica ta.
Apoi vorbesti de rasism, dar aia pare o acuzatie tipica venita din partea unui musulman. De fapt nici nu m-ar mira sa existe astfel de indivizi care se dau crestini sub acoperire in spatele tastaturii.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
sunt si milioane de musulmani care s-au convertit sincer si il iubesc si-L urmeaza pe Hristos. Deci vorbim despre milioane de musulmani convertiți. Asta spun statisticile.
Care statistici? Cred ca nici tu nu crezi minciuna asta.
Pana la urma care e scopul tau pe forumul asta ortodox. Tu esti penticostal, acum convertit aparatorul musulmanilor. Alta treaba nu ai in afara de a dezbina atasamentul dogmatic al crestinului ortodox fata de biserica mama? Cred ca ne descurcam noi singuri intre noi si ne acuzam de erezii cu treaba asta. Nu e nevoie de serviciile tale. Ai avut atatea postari pe forumul asta pana acum, chiar nu poti percepe pana la urma la cine slujesti prin actiunile tale?
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.03.2024, 10:20:27
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu spuneam de o modalitate de a șmecheri pe care am văzut-o la unii dintre ei
Asta o poti vedea la toate popoarele si religiile.
Si la romanii ortodocsi sau penticostali.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Orice om are o hibă, dar nu orice om încearcă să profite, să te șmecherească, să se strecoare în căminul tău ca să-l distrugă din interior sau să-i schimbe compoziția.
Si vrei tu sa spui ca toti musulmanii fac lucrurile alea despre care scrii?
Cu cati musulmani ai interactionat pana acum? Zeci, sute?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vezi bărbați în putere, capabili să muncească și să întrețină o familie care se țin după femei pe aici, dar lasă acasă cine știe câte guri de hrănit. E o forță de invazie.
Asta e alt subiect. Guvernele trebuie sa tina cont de aceste realitati și sa verifice politica de imigrari, sa se asigure ca cei care vin respecta legile tarii de destinatie si nu incearca sa-si impuna Sharia, etc. Ăsta e rolul autoritatilor.

Dar biserica are alt mandat: trebuie sa arate dragoste, compasiune fata de cei vulnerabili, sa arate ca este gata sa ajute aproapele. Pentru ca da, aproapele este si musulmanul.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Care ar fi rasismul aici, există musulmani europeni care arată ca și noi în Bosnia de pildă. Am văzut ce spunea Emir Kusturica regizorul de origine sârbă născut în Bosnia al filmului comedie Pisică Albă-Pisică Neagră, când a revenit cu botez la ortodoxie
Rasismul e atunci când crezi ca aproapele tau e doar cel care trece in secta ta!
Iar fata de cei diferiti de tine "nu trebuie sa ai niciun dram de mila"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.03.2024, 10:42:38
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Asta e valabil pentru orice tara si popor din lumea asta. Nu vad logica ta.
Păi chiar asta e logica.
Nu poti sa acuzi musulmanul pentru lucruri pe care le face si ortodoxul.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Care statistici? Cred ca nici tu nu crezi minciuna asta.
Nu stii, nu te pricepi dar nici nu vrei sa inveti, se pare. Doar in Iran s-au convertit aproape un milion de musulmani. Iar trendul este pe crestere exponentiala. Agentiile lor de stiri confirma ca sunt milioane de musulmani care se convertesc.

Pentru motive lesne de inteles de cunoscatori, nu pot exista statistici exacte dar eu sunt sigur ca in ultimii 15 ani au venit la Hristos, prin vise, vindecari si alte lucrari supranaturale, milioane de musulmani.


https://www.alianta-familiilor.ro/mu...la-crestinism/
https://virtueonline.org/6-million-m...lam-every-year


Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Tu esti penticostal, acum convertit aparatorul musulmanilor.
Nu sunt aparatorul lor.
Mie mi-au facut mult rau unii dintre ei.

Dar intrebarea ta era daca musulmanul este aproapele nostru.
Raspunsul este DA, fara indoiala.


Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Pana la urma care e scopul tau pe forumul asta ortodox?
Eu sunt pe forumul asta din 2010 si am mii de postari si vii tu, un nimenea-n drum inscris in urma cu o luna de zile, sa-mi pui mie intrebari ce caut aici. Dar putina decenta si simt al masurii nu crezi ca ar trebui sa manifesti?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.03.2024, 11:01:10
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Wow alte minciuni

Primul link este un site de propaganda ultracrestina, nu cred ca are relevanta. alianta familiilor haha, rad si muslamii. culmea in el chiar scrie realitatea ca europa va fi predominant musulmana in urmatoarea perioada


in linkul 2 ai dat un articol nedocumentat care prezinta o aspiratie de-a unui site ortodox anglican de acum 20 de ani ma. ei fac mentiune la alt articol de pe aljazeera din data de /2000/12/12-12-6.htm incredibil, in ce an suntem noi?


Imi pare rau sa te dezamagesc, dar Iranul este o tara aproape integral musulmana condusa strict de lege musulmana. A spune ca se convertesc milioane acolo e ca si cum ai zice ca in arabia saudita crestinismul e in crestere. E de tot rasul

Pana acum ai venit cu zero dovezi si statistici reale
daca cercetezi putin, vei afla realitatea din teren, ca este fix invers, milioane de crestini se convertesc la islam, din motive de casatorie. muslamii africani au invadat europa, nu se converteste niciodata africa la crestinism. sunt mici exceptii si sate fara dumnezeu in care s-au dus preoti de-ai nostri sa-i increstineze. sunt extrem de rare cazuri cand apare in presa cate UN musulman convertit pentru ca a avut un vis sau vreun delir mistic

nu mai inverti informatiile satana ce esti!

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Eu sunt pe forumul asta din 2010 si am mii de postari si vii tu, un nimenea-n drum inscris in urma cu o luna de zile, sa-mi pui mie intrebari ce caut aici.
asta e semn mare de sanatate mintala. sa-l pui la CV
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.03.2024, 11:50:25
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 93
Implicit

https://adevarul.ro/stiri-externe/eu...u-2346309.html

"Orașul Frankfurt și-a aprins luminile festive cu ocazia Ramadanului"

"Orașul Frankfurt, care este centrul financiar al Germaniei, are peste 750.000 de locuitori, dintre care circa 100.000 sunt musulmani."

Last edited by ALARIC; 12.03.2024 at 12:16:34.
Reply With Quote
Răspunde