Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 16.03.2011, 12:28:47
MartaP's Avatar
MartaP MartaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adina cristina Vezi mesajul
Cred ca singura metoda de a scapa de comentariile fara rost ale acestui "ai2" este de a nu i se mai raspunde, orice ar scrie. In scurt timp se va plictisi si va cauta alte forumuri pentru a-si etala frustrarile, lipsa de iubire, amaraciunile sufletesti, caci cred ca de asta procedeaza asa.
Asa e... ai dreptate ! oricum nu merita atentie si nici ce spune nu are valoare !!!! pentru mine nu a mai avut argumente sa combata minunea infaptuita de SF NECTARIE !!!!...
Reply With Quote
  #492  
Vechi 16.03.2011, 13:27:19
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit mir

Am luat si eu mir de la biserica Negru Voda si am un mare dor pentru care vreau sa-L rog pe Sf.Nectarie.Cum sa fac,exista anumite momente cand sa ma ung?
Reply With Quote
  #493  
Vechi 16.03.2011, 16:09:36
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adina cristina Vezi mesajul
Cred ca singura metoda de a scapa de comentariile fara rost ale acestui "ai2" este de a nu i se mai raspunde, orice ar scrie. In scurt timp se va plictisi si va cauta alte forumuri pentru a-si etala frustrarile, lipsa de iubire, amaraciunile sufletesti, caci cred ca de asta procedeaza asa.
Ai putea sa incerci mai intai cu argumente, inainte sa-ti acoperi urechile. Incercand sa gasesti acele argumente ai sa realizezi de ce presupunerile pe care le faci sunt mai potrivite celor ca tine. Nu stii nimic despre mine dar iti doresti sa-mi fie rau. Halal ortodoxie! Eu doar vroiam sa va imping putin sa ganditi iar tu spui ca e fara rost. Ghici ce! Eu sunt optimist si nu cred ca sunteti un caz pierdut!
Reply With Quote
  #494  
Vechi 16.03.2011, 16:31:38
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MartaP Vezi mesajul
Asa e... ai dreptate ! oricum nu merita atentie si nici ce spune nu are valoare !!!!
Argumente ai sau e doar parerea ta (eventual a altora fara argumente)?
Citat:
pentru mine nu a mai avut argumente sa combata minunea infaptuita de SF NECTARIE !!!!...
La ce te referi? Imi cer scuze dar chiar nu-mi aduc aminte despre ce e vorba. Asa e pe forum.
Si daca tot veni vorba de argumente, nici eu nu am primit raspunsuri la multe postari in care discutam minuni indoielnice. Ce vina am eu ca fiecare vrea sa se simta special si cauta sa-si atribuie intamplari minunate oricat de neinsemnate? E vina mea ca sfintii stau degeaba cand e atat de mult loc de minuni si doar cand cineva se unge cu ulei intra in actiune? Eu cred ca e vina voastra ca ganditi atat de simplist si egoist. Mare minune ca te ungi cu ulei si dispare durerea cand mor atatia oameni de foame pentru care n-am prea auzit aici voci care sa se roage. "Ok, mori tu in chinuri dar n-am auzit nicio rugaciune, n-am primit niciun acatist, nu te-ai uns cu ulei, nu mi-ai pupat moastele, asa ca imi pare rau, nu pot sa intervin! Arzi bebelusule, arzi! Si apropo! Vezi ca nu esti botezat si o sa ajungi in iad! Si era nevoie doar de o rugaciune! La mine sau la oricare sfant care mijloceste la Domnul. Cu birocratia nu te pui!" Chiar asa gandesc sfintii? Stiu oameni care gandesc mai bine. Sfintii chiar stau cu mainile in san cand se intampla vreo catastrofa pana se roaga cineva la ei? Asta credeti voi? Sfintii te lasa ani de zile sa te chinui si numai dupa ce ai citit un acatist considera ca meriti un calmant? Sfintii stau si admira moartea si mai salveaza pe cineva doar pentru ca vreo ruda s-a rugat cu lacrimi? Sfintii te ajuta sa sari capra la sport si lasa niste bebelusi sa arda? Poate ar trebui sa discutam putin definitia sfintilor. Cum credeti ca decurge o zi din viata sfintilor? De ce intervin atat de selectiv? Daca au atata putere si considera ca meriti, de ce trebuie sa te milogesti la ei? Sa fie oare pentru ca nu exista si minunile sunt intamplari? La fel ca si antiminunile? De ce considerati ca sunteti atat de importanti si sfintii va rezolva voua problemele cand in lume exista cazuri mult mai grave si cand multe din probleme nici n-ar fi existat cu putina grija din partea voastra?
Reply With Quote
  #495  
Vechi 24.03.2011, 12:01:06
roxana_e roxana_e is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2011
Mesaje: 3
Implicit multumesc sfinte nectarie!!

sfantul nectarie face necontenit minuni!! credeti si veti fi ajutati! multumesc sfinte nectarie ca ne-ai ascultat rugaciunile! am citit acatistul sfantului si acatistul maicii domnului "pantanassa" vindecatoarea de cancer si ajutorul lor nu s-a lasat asteptat!!

tatal meu a avut cancer acum 6 ani, acum 2 ani i-a recidivat tumoarea, pe care a tratat-o din nou. datorita rugaciunilor bunului sfant nectarie si al maicii domnului, s-a redresat! si-a facut analizele si dupa un an de la terminarea tratamentului este bine!! ne putem continua viata cu mai multa speranta!

aveti incredere in sfantul nectarie, rugati-va cu credinta si nu va lasa!! multumim sfantului nectarie, maicutei domnului si domnului nostru iisus hristos pt toate binefacerile primite!
Reply With Quote
  #496  
Vechi 26.03.2011, 11:06:45
andrutza151 andrutza151 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Mesaje: 39
Implicit multumesc Sfantului Nectarie in mod deosebit,dar si Maicii Domnului si Sf Pantelimon

Vreau sa incep prin a spune ca desi am un handicap locomotr,am inceput sa lucrez in domeniul vanzarilor.De la un timp nu mai aveam comenzi.Aveam nevoie de bani si atunci am inceput sa ma rog Sf Nectarie sa ma ajute sa gasesc si eu comenzi,sa mi pot castiga un ban cinstit,pentru ca vazusem in Acatistul Sfantului un vers care spunea -Bucura-te,ca l-ai ajutat pe lucian cel bolnav sa nu isi piarda slujba-.Pentru asta ma rugam si eu,sa primesc sansa de a castiga bani si de a munci intr un job gasit cu greu,tot cu ajutorul Sfantului.Am gasit comenzi intr un timp relativ scurt,si chiar daca eram disperata pt k trebuia sa platesc ramburs comanda desi primeam banii de la clienti numai dupa livrare,am continuat cu rugaciuni la Sfant si am gasit banii necesari,am recuperat banii de la clienti,iar acum prin bunavointa Sfantului Nectarie si a Maicii Domnului am gasit o alta comanda,mai mare decat prima si am si bani s+o platesc.Maica Domnului si Sfantul Pantelimon m au ajutat sa ma recuperez dupa o operatie grea la sold si femur,desi nu s recuperata complet am nadejde in acesti 3 Sfinti ca voi avea si eu o viata frumoasa.Multumesc lui Dumnezeu pentru toate binefacerile si Il rog sa ma ajute sa nu mi mai pierd niciodata credinta!
Reply With Quote
  #497  
Vechi 30.03.2011, 13:53:11
craciunroxana's Avatar
craciunroxana craciunroxana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Sfinte Nectarie, mare facator de minuni, miluieste-ne pe noi!
Si eu la randul meu am simtit ajutorul Sfantului in viata mea. Am citit despre minunile Sfantului de pe net si am ramas marcata. A rugat mama o prietena sa cumpere de la o manastire icoana Sfantului Nectarie, pe care apoi mi-a daruit-o impreuna cu acatistul.
Primul ajutor pe care l-am simtit a fost la nastere. Am chemat numele Sfantului in ajutor si am nascut f. repede, in conditiile in care la prima nastere travaliul a durat vreo 18 ore, iar de aceasta data d-na doctor estima ca voi naste peste peste vreo 5 ore. In aproximativ o ora eram cea mai fericita mamica. Slava lui Dumnezeu si Sfantului Nectarie!
Trebuie sa va povestesc al doilea ajutor pe care l-am simtit venind din partea Sfantului Nectarie. E ca un indrumator din umbra, pe care nu-L vedem, dar simtim pasii indreptati, prin anumite intampari, pe calea care duce la mantuirea noastra. Ei bine, la o spovedanie am ascuns preotului, din rusine, un pacat pe care l-am facut. Dupa un timp, mai citind acatistul Santului Nectarie si alte carti ortodoxe, a inceput sa ma mustre constiinta tot mai tare, astfel ca m-am hotarat sa ma spovedesc. Ne mutasem in alt oras si nu cunosteam bine preotii, m-am dus la biserica mai mult sa ma interesez cand spovedesc. Am ajuns la biserica la sfarsitul slujbei de dimineata si din altar a iesit parintele caruia ma spovedisem ultima data si caruia nu ma spovedisem curat, ticaloasa de mine. M-a spovedit imediat si a doua zi m-am impartasit. Slava lui Dumnezeu ca ne primeste in tot ceasul pe toti pacatosii!
Astfel, cred ca Dumnezeu, prin Sf Nectarie, a randuit sa ma duc chiar atunci la biserica si sa ma spovedesc aceluiasi parinte care slujeste doar ocazional intrucat mai slujeste si in alt oras(in parohie sunt 5 preoti). In acatistul Sfantului Nectarie se specifica: " Bucura-te, tunet care ii trezesti pe cei care ascund pacatele, batjocorind Taina Spovedaniei;" sau " Bucura-te, cel ce ii indrumi pe pacatosi spre scaunul spovedaniei;" Nu stiu daca m-am facut inteleasa prin cuvinte, dar eu am simtit mangaierea si ajutorul Sfantului Nectarie. Dumnezeu sa ne ocroteasca si sa ne miluiasca pe noi toti!
Reply With Quote
  #498  
Vechi 31.03.2011, 16:28:52
Sunshine Sunshine is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2011
Mesaje: 2
Implicit nu esti singura in asta

Citat:
În prealabil postat de ioanav Vezi mesajul
Da am avut aceste stari..mai inainte am avut o depresie si am apelat la toate lucrurile sa scap de ea si pana la urma tot la Doamne Doamne m-am intors..la inceput ma rugam si parca simteam ca nu ma aude ca e in zadar starile de rau erau tot mai adanci.Vreau sa iti spun ca si acum chiar 5 min ..ma rugam la Sfantul Nectarie sa ma ierte de unele ganduri care parca nu vin de la mine parca ma forteaza cineva in cap sa zic sau sa gandesc ca Cum ma poate ajuta SFantul Nectarie...dar tot eu imi dau si raspunsul...Il iubesc pe Sfantul Nectarie..si imi doresc sa imi indeplineasca dorinta cea mare care I-o zic zilnic si sa ma intareasca.sa imi dea rabdare sa pot rabda tot ce este cu putinta si sa imi indrept gandurile si cugetul sa nu imi pierd credinta!Am considerat sa iti scriu deoarece am simtit asta...poate simt si lucruri bune...stai linistit..Sfantul Nectarie are grija de noi chiar daca suntem pacatosi...Si spre rusinea mea m-am rugat la Sfantul Necatrie fara sa stiu de viata Lui pana acum cateva zile cand am aflat si mi-au dat lacrimile.
Si eu am avut atacuri de panica si anxietate si am refuzat de fiecare data sa iau pastile sau medicamente. Insa starile deveneau din ce in ce mai puternice si mai acaparatoare. Toate astea pana am aflat de Sf. Nectarie....asa cum zice multa lume...el m-a gasit pe mine. Am inceput sa citesc acatistul in octombrie la mijoc, aveam starile anxioase din martie....nici nu au trecut bine doua luni si Sfantul m-a vindecat...nu am cuvinte de multumire suficiente! Asa ca...mult curaj si multa credinta, va fi bine!
Reply With Quote
  #499  
Vechi 31.03.2011, 16:42:04
Sunshine Sunshine is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
am revenit asa cum v-am promis, m-am spovedit la manastirea radu voda la parintele gavril care acum l-am ales si duhovnic de fapt dansul este calugar. dupa 2 ani de antidepresive, atacuri de panica, si ganduri negre, rugandu-l pe sf NECTARIE sa imi scoata un doctor bun i in cale care sa gaseasca o solutie potrivita si ptr mine, pot sa va spun ca la nici 2 saptamani nu mai iau antidepresive decat cateva anxiolitice pe care le voi lasa in curand si ma simt superrrrrrrrrrrrrr.
ptr cine nu stie ce este depresia este mai greu de inteles ca seamana cu un fel de iad.
II MULTUMESC SFANTULUI ACESTA MINUNAT CARE A MIJLOCIT AJUTORUL LA SFANTA TREIME SI MAICII DOMNULUI.

P.S Nu credeam ca voi mai scapa, duceti-va cu incredere, si inca ceva eu am renunt la viata veche pacatoasa asta este o conditie obligatorie.
Si eu am trecut prin acelasi lucru, doar ca nu am ajuns sa iau pastile, am refuzat...si Sf. m-a ajutat in mai putin de 2 luni, curaj!
Reply With Quote
  #500  
Vechi 31.03.2011, 17:04:34
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Argumente ai sau e doar parerea ta (eventual a altora fara argumente)?


La ce te referi? Imi cer scuze dar chiar nu-mi aduc aminte despre ce e vorba. Asa e pe forum.
Si daca tot veni vorba de argumente, nici eu nu am primit raspunsuri la multe postari in care discutam minuni indoielnice. Ce vina am eu ca fiecare vrea sa se simta special si cauta sa-si atribuie intamplari minunate oricat de neinsemnate? E vina mea ca sfintii stau degeaba cand e atat de mult loc de minuni si doar cand cineva se unge cu ulei intra in actiune? Eu cred ca e vina voastra ca ganditi atat de simplist si egoist. Mare minune ca te ungi cu ulei si dispare durerea cand mor atatia oameni de foame pentru care n-am prea auzit aici voci care sa se roage. "Ok, mori tu in chinuri dar n-am auzit nicio rugaciune, n-am primit niciun acatist, nu te-ai uns cu ulei, nu mi-ai pupat moastele, asa ca imi pare rau, nu pot sa intervin! Arzi bebelusule, arzi! Si apropo! Vezi ca nu esti botezat si o sa ajungi in iad! Si era nevoie doar de o rugaciune! La mine sau la oricare sfant care mijloceste la Domnul. Cu birocratia nu te pui!" Chiar asa gandesc sfintii? Stiu oameni care gandesc mai bine. Sfintii chiar stau cu mainile in san cand se intampla vreo catastrofa pana se roaga cineva la ei? Asta credeti voi? Sfintii te lasa ani de zile sa te chinui si numai dupa ce ai citit un acatist considera ca meriti un calmant? Sfintii stau si admira moartea si mai salveaza pe cineva doar pentru ca vreo ruda s-a rugat cu lacrimi? Sfintii te ajuta sa sari capra la sport si lasa niste bebelusi sa arda? Poate ar trebui sa discutam putin definitia sfintilor. Cum credeti ca decurge o zi din viata sfintilor? De ce intervin atat de selectiv? Daca au atata putere si considera ca meriti, de ce trebuie sa te milogesti la ei? Sa fie oare pentru ca nu exista si minunile sunt intamplari? La fel ca si antiminunile? De ce considerati ca sunteti atat de importanti si sfintii va rezolva voua problemele cand in lume exista cazuri mult mai grave si cand multe din probleme nici n-ar fi existat cu putina grija din partea voastra?
Doamne cu cata usurinta puteti sa vorbiti,ar fi bine sa va abtineti de la comentarii si indoieli in legatura cu sfintii.Dumneavoastra nu realizati ca sunteti intr_un loc nepotrivit?Sa va lumineze Domnul spre locul potrivit ,destinat d.voastra ...unde sa puteti comenta ce vreti fara sa necajiti pe nimeni.
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33