Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 14.03.2009, 15:21:05
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Nestatornicie

"Suntem ca norii iuti, stralucitori,
ce-nvaluie la miezul noptii luna,
Si scapara in vesele culori,
Dar pier in bezna pentru totdeauna.

Suntem ca niste lire vechi, vibrand
In fel si chip sub fiecare boare.
Nici un acord in trupul lor plapand.
Cu celelalte n-are asemanare.

Un vis ne ottaveste cand dormim
Un gand ne pangareste, apoi trezia
Totuna-i ce simtim sau ce gandim.
De plangem sau de stim ce-i bucuria.

Oricata bucurie sau dureri ne-asteapta,
Fara capat e cararea
Si maine, pentru om, nu-i ce-a fost ieri
E vesnica pe lume, doar schimbarea"(P.B.Shelley)

Oricat de frumoasa ar fi POEZIA, imi doresc statornicie in credinta stramoseasca, in Iisus Hristos, Domnul.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #312  
Vechi 14.03.2009, 16:57:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=green]Lucian Blaga, Eva[/COLOR][/SIZE]

[COLOR=green]Cînd șarpele intinse Evei mărul, îi vorbi[/COLOR]
[COLOR=green]c-un glas ce răsună[/COLOR]
[COLOR=green]de printre frunze ca un clopot de argint.[/COLOR]
[COLOR=green]Dar s-a întîmplat că-i mai șopti apoi[/COLOR]
[COLOR=green]și ceva la ureche[/COLOR]
[COLOR=green]încet, nespus de încet,[/COLOR]
[COLOR=green]ceva ce nu se spune în scripturi.[/COLOR]

[COLOR=green]Nici Dumnezeu n-a auzit ce i-a șoptit anume[/COLOR]
[COLOR=green]cu toate că asculta și el.[/COLOR]
[COLOR=green]Și Eva n-a voit să-i spuna nici lui Adam.[/COLOR]
[COLOR=green]De-atunci femeia ascunde sub pleoape o taină[/COLOR]
[COLOR=green]și-și miscă geana parca-ar zice[/COLOR]
[COLOR=green]că ea știe ceva,[/COLOR]
[COLOR=green]ce noi nu știm,[/COLOR]
[COLOR=green]ce nimenea nu știe,[/COLOR]
[COLOR=green]nici Dumnezeu chiar.[/COLOR]
Oare ce i-a spus? Știi cumva tu că eu nu am habar.O ști Lucian Blaga?
Reply With Quote
  #313  
Vechi 16.03.2009, 17:14:05
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx
Adevarat graiesti. Doar "cantarea cantarilor" merita luata in seama, restul poeziilor, in cea mai mare parte sunt cuvintele unor refulati, neadaptati social, si in Hristos, departe de drumul catre Tatal Ceresc.
Cântarea Cântarilor are la baza poezia erotica egipteana antica, dar erotismul acelor vremuri era mai putin sofisticat decât cel contemporan si prin asta mai putin pervers, dar totusi necurat. Însa aceasta cântare a fost inclusa în canonul bibliei iudaice si a celei crestine din alt motiv, pentru ca el simboliza legatura lui Israel cu Dumnezeu si respectiv a Bisericii cu Hristos.

Sunt si poezii frumoase, cele muncite mult, ca ale lui Eminescu, nu cele scrise la betie ca ale lui Nichita Stanescu, care nu au nici un sens sau ca nesfârsitele miorlaieli dupa iubiti, care sunt scrise de oameni îmbatati de euforie în fata propriilor sentimente de amor, adica de oameni carora li se pare ca amorul e ceva nobil fiindca asa au fost îndoctrinati de filmele si cartile de dragoste.


Citat:
În prealabil postat de silvestar
[COLOR=#008000]Ai dreptate... Mare dreptate...
Și-n tinerețe gândeai la fel?[/COLOR]

[COLOR=#008000]Aha! Adică să rămână un/o involuat/ă?
Ce urare stupidă pentru un/o tânăr/ă!...[/COLOR]
În adolescenta îmi placea Bacovia si înca îmi place, pentru ca poeziile lui sunt într-adevar originale.

Cât despre evolutie, eu zic ca vorbesti prea mult despre ea, daca exista la cineva se vede si fara atâta reclama.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 16.03.2009, 17:20:29
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Jose GODOY GARCIA[/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=green]Ce le place păsărilor mai mult și mai mult[/COLOR][/SIZE]

[COLOR=green]Al doilea lucru ce le place[/COLOR]
[COLOR=green]mai mult și mai mult păsărilor[/COLOR]
[COLOR=green]este să zboare;[/COLOR]
[COLOR=green]al treilea – cerul și pământul unde ele trăiesc,[/COLOR]
[COLOR=green]de fapt, arborii[/COLOR]
[COLOR=green]ce le servesc drept case;[/COLOR]
[COLOR=green]al patrulea – prezența celeilalte păsări,[/COLOR]
[COLOR=green]adică a băiatului-pasăre[/COLOR]
[COLOR=green]și a fetei-pasăre,[/COLOR]
[COLOR=green]unul lângă altul[/COLOR]
[COLOR=green]zi și noapte.[/COLOR]
[COLOR=green]Al cincilea lucru – mâncarea.[/COLOR]
[COLOR=green]Al șaselea – luna.[/COLOR]
[COLOR=green]Al șaptelea – căutarea [/COLOR]
[COLOR=green]Locului de dormit.[/COLOR]
[COLOR=green]Al optulea – să doarmă.[/COLOR]
[COLOR=green]Al nouălea – să se trezească[/COLOR]
[COLOR=green]Dimineața devreme.[/COLOR]
[COLOR=green]Și care e primul lucru ce le place[/COLOR]
[COLOR=green]mai mult și mai mult păsărilor? [/COLOR]
[COLOR=green]Mai mult și mai mult lor le place[/COLOR]
[COLOR=green]Să fie păsări.[/COLOR]

[SIZE=1][COLOR=#008000]Sursa: România literară, nr 10, 13 martie, pag 9[/COLOR][/SIZE]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #315  
Vechi 16.03.2009, 17:55:33
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cântarea Cântarilor are la baza poezia erotica egipteana antica, dar erotismul acelor vremuri era mai putin sofisticat decât cel contemporan si prin asta mai putin pervers, dar totusi necurat. Însa aceasta cântare a fost inclusa în canonul bibliei iudaice si a celei crestine din alt motiv, pentru ca el simboliza legatura lui Israel cu Dumnezeu si respectiv a Bisericii cu Hristos.
[COLOR=green]Ce faci? Iar reduci omul la nulitate? La ce-ți servește și pe cine vrei tu să prostești? De când iubirea e un păcat? Crezi că omul ar fi rezistat milioanelor de ani fără iubire? Nu mai abera. Gândește, fii logic, te rog...[/COLOR]
Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sunt si poezii frumoase, cele muncite mult, ca ale lui Eminescu...
[COLOR=green]Poeziile "frumoase", cum le numești tu, curg... Nu mi-l imaginez pe Eminescu stând și șlefuind cuvinte... chinuindu-se cu rime, "înșirând cuvinte goale/ce din coadă or să sune..."[/COLOR]
Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
În adolescenta îmi placea Bacovia si înca îmi place, pentru ca poeziile lui sunt într-adevar originale.
[COLOR=green]Ca să-l înțelegi pe Bacovia, ai fost vreodată în orașul lui, știi cum arată un apus violet, din cele descrise de poet? Ai văzut vreodată cârdurile de corbi care inundă cerul orașului lui Bacovia, înainte de ninsoare sau de ploaie? Bacovia e unic... E original și nu datorează nimic nici unui înaintaș al său...[/COLOR]
Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cât despre evolutie, eu zic ca vorbesti prea mult despre ea, daca exista la cineva se vede si fara atâta reclama.
[COLOR=green]Evoluția depinde de noi, de fiecare în parte. O accepți ori te isterizezi pe forumuri că nu vei primi pâine dacă nu te lași cip-uit... [/COLOR]

[COLOR=green]Un om evoluat citește, se informează, caută, e un progresist, un revoluționar, un novator, receptiv la tot ce e nou ori vechi, neexplicat, neelucidat. Dar, mai ales, are idei și exprimare proprie. Cel puțin așa îl percep eu pe omul evoluat. [/COLOR]

[COLOR=green]Din nefericire, acum, la ora actuală, omul ca individ, este într-o involuție alarmantă din punct de vedere fizic, intelectual și psihic...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #316  
Vechi 17.03.2009, 15:04:04
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

quote=silverstar;122827


[COLOR=green]De când iubirea e un păcat? [COLOR=black]Vorbeam de erotism. [/COLOR]Crezi că omul ar fi rezistat milioanelor de ani fără iubire? Nu mai abera. Gândește, fii logic, te rog...[/COLOR][COLOR=black]Depinde ce întelegi prin iubire.[/COLOR] Eu cred ca ar fi rezistat fara ea, indiferent daca prin iubire intelegi atractia trupeasca sau iubirea platonica (care e ceva destul de recent).
[COLOR=green]Poeziile "frumoase", cum le numești tu, curg... Nu mi-l imaginez pe Eminescu stând și șlefuind cuvinte... chinuindu-se cu rime, "înșirând cuvinte goale/ce din coadă or să sune..."[/COLOR] Daca nu stii cât de mult îsi muncea el poeziile e grav. Luceafarul e pastrat in 82 sau mai multe variante si fiecare varianta includea incercari diferite la fiecare vers sau cuvant.
[COLOR=green]Ca să-l înțelegi pe Bacovia, ai fost vreodată în orașul lui, știi cum arată un apus violet, din cele descrise de poet? Ai văzut vreodată cârdurile de corbi care inundă cerul orașului lui Bacovia, înainte de ninsoare sau de ploaie? Bacovia e unic... E original și nu datorează nimic nici unui înaintaș al său...[/COLOR] Da, am fost în orasul lui, nu mi s-a parut ceva extraordinar (desi e mai civilizat ca majoritatea oraselor tarii). Bacovia avea o parere proasta despre orasul lui si in general despre orase.
[COLOR=green]Evoluția depinde de noi, de fiecare în parte. O accepți ori te isterizezi pe forumuri că nu vei primi pâine dacă nu te lași cip-uit... [/COLOR]

[COLOR=green]Un om evoluat citește, se informează, caută, e un progresist, un revoluționar, un novator, receptiv la tot ce e nou ori vechi, neexplicat, neelucidat. Dar, mai ales, are idei și exprimare proprie. Cel puțin așa îl percep eu pe omul evoluat. [/COLOR]

[COLOR=green]Din nefericire, acum, la ora actuală, omul ca individ, este într-o involuție alarmantă din punct de vedere fizic, intelectual și psihic..[/COLOR][COLOR=black].Nu te contrazic, dar sunt lucruri mai presus de a fi informat, anume a avea smerenie, a fi înfrânat si bun.[/COLOR]
Reply With Quote
  #317  
Vechi 17.03.2009, 15:18:22
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
Nu te contrazic, dar sunt lucruri mai presus de a fi informat, anume a avea smerenie, a fi înfrânat si bun.
[COLOR=green]N-ai decât să fii tu cum vrei. Eu nu am motive să fiu un retrograd, un om călcat în picioare, mințit, manipulat, degradat de cei care cred că au drept să facă așa ceva în virtutea unei functii sau profesii. A ști, a fi informat, a-ți cunoaște drepturile dar și obligațiile, a avea personalitate înseamnă a te feri de cei care trăiesc și profită de pe urma naivilor. [/COLOR]
[COLOR=green]Unde scrie în Biblie că eu trebuie să fiu toantă și bătaia de joc a altora? [/COLOR]
[COLOR=green]Doar comuniștii au impus tăcerea și și-au permis să calce în picioare demnitatea umană. S-a terminat cu comuniștii. Eu n-o să mai trăiesc niciodată cum am trăit în comunism...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #318  
Vechi 17.03.2009, 15:37:35
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Smile

Citat:
Nu te contrazic, dar sunt lucruri mai presus de a fi informat, anume a avea smerenie, a fi înfrânat si bun.
[COLOR=green]Da' până când noi, românii, ne vom mai ghida după proverbul "Capul plecat sabia nu-l taie?" Gata, s-a terminat, nu mai e de actualitate.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #319  
Vechi 18.03.2009, 08:40:08
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green][COLOR=#000000]S[/COLOR]i eu vreau să fie bine pentru că binele națiunii se va regăsi în fiecare dintre noi. Dar nu trebuie să ignorăm răul care a cuprins întreaga Românie, trebuie să ne implicăm așa cum putem, cu puținul nostru, să ajutăm la educarea, informarea și conștientizarea populației.[/COLOR]
[COLOR=green]Vreau să văd preoții în mijlocul oamenilor și, fiecărei comunități, să-i vorbească pe măsura înțelegerii. Și preoții sunt plătiți de stat. Atunci să-și facă datoria.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #320  
Vechi 18.03.2009, 18:46:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Mama

Daca a mai fost postata imi cer scuze, dar mi-a placut mult:

Mama

"A venit aseara mama, din satucu-i de departe,
Sa mai vada pe fecioru-i, astazi "domn cu multa carte"!
A batut sfios la usa, grabnic i-am iesit in prag;
Ni s-a umezit privirea de iubire si de drag;
Sarutandu-i mana dreapta, ea m-a strans la piept, duioasa,
Si-ntreband-o cate toate, am intrat apoi in casa.
inauntrul casei mele, - cata bruma-am adunat,
Da prilej bietei batrane sa se creada-ntr-un palat:
Nu-ndrazneste nici sa intre, cu opincile-n picioare,
Si cu multa grija calca doar pe-alaturi de covoare.
Eu o-ndemn sa nu ia seama si sa calce drept, in lege,
Ca doar e la fii-su-n casa, nu e-n casa vreunui rege,

Si de-abia o fac sa sada pe-un divan cu scoarta noua...
- "Mi-era dor de tine, maica... Ti-am adus vreo zece oua,
Nitel unt, iar colea-n traista niste nuci, vreo doua sute..."
Si, cu ochii plini de lacrimi, prinde iar sa ma sarute:
- "Poate mor, ca sunt batrana, si-a prins dorul sa ma-ndrume
Sa mai vad o data, maica, ce mi-e azi mai drag pe lume!
Caierul mi-i pe sfarsite... maine poate-si curma firul
Si-ntre patru blani de scanduri sa ma cheme cimitirul...
Jale mi-e de voi, mamuca, dar visez, chiar si desteapta,
Cum, pe-o margine de groapa, bietul taica-tu m-asteapta...
Tu, odorul mamii, in urma sa te-aduni cu fratii-acasa
Si sa-mparti agoniseala de pe urma lui ramasa:
Lui Codin sa-i dai pamantul de la moara si cu via;

Vaca si-un pogon de lunca, maica, sa le ia Maria;
Lui Mitrus sa-i dai zavoiul de rachiti dintre paraie;
Carul, boii si cu plugul sa le dai lui Nicolae,
Iara tu, ca mai cu stare decat fratii zisi pe nume,
Sa iei casa-n care tie ti-a fost dat sa vii pe lume...
Cand si cand, in miezul verii sau de Pasti, sa vada satul
Cum imi vine, ca-n toti anii, la casuta mea baiatul
Si-avand tihna si odihna, la venire sau plecare,
S-aprinzi si la groapa maichii cate-un pai de lumanare!..."
A tacut apoi batrana si-a plans mult, cu lacrimi grele,
Ce curgandu-i lin in poala, se-ntalneau cu ale mele."

Vasile Militaru

[SIZE=2][/SIZE]
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 14:54:36
poezii crestine Maria-Raluca Generalitati 35 08.04.2015 18:15:49
Poezii de Pasti laurastifter Sfintele Pasti - Invierea Domnului 21 02.05.2013 15:59:15
Poezii de Pasti PuiMicGeorgiana Sfintele Pasti - Invierea Domnului 0 19.04.2011 11:46:00
Poezii crestine! Laurentiu Generalitati 1 01.03.2007 14:31:41