Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.11.2006, 12:30:28
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Am o nedumerire si v-as multumi daca m-ati putea ajuta cu informatiile pe care le detineti.
De ce sunt oamenii atat de diferiti?
Nu la infatisare ma refer.
Unii se nasc bolnavi de boli incurabile si nu au nici o sansa se pare de a indrepta situatia.
Altii se nasc si mor prea repede ca sa-si dea seama ce este cu ei si a actiona in cunostiinta de cauza.
Unii se nasc in saracie si saraci mor, fara a putea iesi din aceasta situatie.
Altii, dimpotriva se bucura de tot ce le poate oferi viata si nu au nici o grija.
Si enumerarea ar putea continua la nesfarsit.
Intrebarea mea este, de unde apar diferentele?
Ce face diferenta?
Unii se tot intreaba: cu ce am gresit Doamne? De unde atata necaz si suferinta in viata mea?
Care ar fi raspunsul dat de credinta ortodoxa, atata timp cat am fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu?

Va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.11.2006, 19:03:57
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

O prietena a mea spunea ca "Ceea ce nu te doboara te intareste". Nu provin dintr-o familie instarita si nici macar din una cu un nivel mediu de trai. Acum e mult mai bine, dar asta pentru ca parintii mei muncesc de dimineata pana seara fara sa stea o clipa.

Ceea ce pot sa spun e ca am invatat sa nu ma plang. Societatea nu accepta oameni plangaciosi si slabi, ci oameni care invata din esecuri si nu numai atat: in loc sa se planga de ghinion, strang din dinti si merg mai departe. E greu, dar iti depasesti limitele si nici nu banuiti cat de departe sunt acestea. Insa, sa stiti, nimic nu se face fara munca. Iar despre acei oameni bolnavi, saraci, ei au nevoie de ceva: au nevoie de asistenta psihologica. E ceea ce ar trebui sa se acorde in biserica prin spovedanie. Pentru ca nici Dumnezeu nu suporta lenesii. Si, probabil ati observat ca nu copiii de bani gata care nu stiu ce e munca reusesc cu adevarat in viata, ci copiii care s-au luptat de mici cu greutatile.

Pentru ca, pana la urma, toti suntem egali intelectual: depinde numai prin cate experiente am trecut.

Serge Moscowicz a spus atat de frumos: "Succesul e un lung sir de esecuri". Asa ca, in loc sa ne plangem de mila, ar trebui sa ne adunam fortele care ne-au mai ramas si sa mergem mai departe. Cand nimic nu se mai poate face din partea noastra pentru a rezolva situatia, o sa vedeti ca apare un ajutor neasteptat. Printr-un om, desigur, caci Dumnezeu lucreaza prin oameni, dar tot de retinut ar fi proverbul nostru: DUMNEZEU ITI DA, DAR NU-TI BAGA-N TRAISTA.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.11.2006, 19:11:58
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

P.S. Cand eram mica, la vreun an, am suferit de o boala grava. Nimeni nu-mi mai dadea nici o sansa, dar parintii mei au luptat pana in ultima clipa.
Am crescut si tocmai am implinit 20 de ani.
Acum dau din boala in boala, dar asta nu ma impiedica sa ma consider un om normal. Sunt fericita ca sunt asa cum sunt si ma gandesc ca eu nu am nimic, dar ca exista oameni intr-adevar cu probleme pe lume. Totusi, imi dau seama ca nimic nu e fara rost. Fiecare are de indurat ceva, are de purtat crucea lui cum se spune. Daca o purtam demn si cu incredere e cel mai bine.
Iar cu viata, banii nu aduc fericirea. O intalnire cu Dumnezeu nu se poate compara cu nimic pe lumea asta. E atata pace, incat ti-ai da toata viata sa ajungi acolo, in lumea aceea minunata. Dar nu noi alegem cand trebuie sa ajungem acolo, caci fiecare are o misiune, de la care, oricat ar incerca, se va abate foarte greu. Ceea ce nu inseamna ca ne-a fost rapita libertatea de a alege. Pur si simplu a fost creata o lume in care s-au luat in calcul toate posibilitatile pentru ca rezultatul sa fie acelasi.
Imi cer scuze ca m-am abatut foarte mult de la subiect.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.11.2006, 20:10:30
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Maricica, sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate si putere, ca minte ai. Si, viseaza acum, construieste-ti acum viitorul cat de frunos vrei pentru ca da! "Dumnezeu da, (inimaginabil de mult!) dar nu baga nimanui in traista".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.11.2006, 20:22:26
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Da, CM, pui niste intrebari existentiale, intrebari pe care si eu mi le-am pus nu o data, dar nu am gasit raspuns. Tu vrei sa afli ce spune credinta noastra crestin-ortodoxa despre aceste lucruri. Cum inca mai am multe de invatat despre credinta noastra crestin-ortodoxa, am sa-ti dau un raspuns metaforic, desigur! despre cum venim noi pe lume, despre nasterea noastra.
Cred ca la nastere aratam precum un calator strain coborat intr-o gara, impovarat de foarte multe bagaje, gara in care nu stie, nu cunoaste pe nimeni, habar nu are ce-l asteapta. Bagajele? Bagajele, extrem de grele, contin toate trairle lui viitoare.
Mai multe? Nu pot sau mai bine zis nu suntem pe un site potrivit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.11.2006, 15:34:00
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Da, CM, pui niste intrebari existentiale, intrebari pe care si eu mi le-am pus nu o data, dar nu am gasit raspuns. Tu vrei sa afli ce spune credinta noastra crestin-ortodoxa despre aceste lucruri. Cum inca mai am multe de invatat despre credinta noastra crestin-ortodoxa, am sa-ti dau un raspuns metaforic, desigur! despre cum venim noi pe lume, despre nasterea noastra.
Cred ca la nastere aratam precum un calator strain coborat intr-o gara, impovarat de foarte multe bagaje, gara in care nu stie, nu cunoaste pe nimeni, habar nu are ce-l asteapta. Bagajele? Bagajele, extrem de grele, contin toate trairle lui viitoare.
Mai multe? Nu pot sau mai bine zis nu suntem pe un site potrivit.
Maricica,
Si eu am fost timp de 12 ani pe la tot felul de doctori. Pana la urma am ajuns la concluzia ca pot si singura sa am grija de mine si am inceput sa studiez medicina, medicina naturista, etc.
Si nu am mai fost pe la doctor de 8 ani. Daca mi se intampa ceva grav, sa zicem cancer, nu as lua citostatice, dar adevarul este ca ar fi o experienta dura. In timp, am invatat ca bolile te invata, dar nu sa te resemnezi in fata destinului si nici sa lupti in sensul clasic al cuvantului, ci sa le intelegi ca-ti sunt date pentru a invata ceva din ele. Cum sa abordezi o boala, ce spune organismul tau despre ea, dar sufletul tau.
Cum as "lupta" cu cancerul ?
Dupa atata timp si atatea experiente, pentru mine exista un singur leac: rugaciunea inimii. In ea am toata increderea. Poti trai prin rugaciune miracolul vindecarii. Din pacate, majoritatea, chiar si a celor credinciosi uita rugaciunea si se risipesc in vorbarie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.11.2006, 16:12:10
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Un om care are rugaciunea inimii nu se lauda , nu povesteste ,nu vorbeste despre ea ,si e plin de dragoste pentru Dumnezeu si aproapele . Nu va zice niciodata "eu o am , iar ceilalti se risipesc in vorbarie " . Asta-i mandrie . Va incheia de exemplu(in gindul lui ,nu in public ) ,da Doamne sa o primeasca toti , mantuieste-i pe toti si la urma si pe mine , si altele de genul asta ! In afara de Forum mai sint multe de citit in internet : de exemplu despre dragoste , smerenie , bucurie , pace , bunatate etc . Si mie imi lipsesc multe , nu contest . Sa dea Dumnezeu sa le intelegem pe toate
in Adevar , nu in interpretari personale . (este un masaj fara adresa , e pentu cine vrea sa citeasca ).
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.11.2006, 16:39:06
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Un om care are rugaciunea inimii nu se lauda , nu povesteste ,nu vorbeste despre ea ,si e plin de dragoste pentru Dumnezeu si aproapele . Nu va zice niciodata "eu o am , iar ceilalti se risipesc in vorbarie " . Asta-i mandrie . Va incheia de exemplu(in gindul lui ,nu in public ) ,da Doamne sa o primeasca toti , mantuieste-i pe toti si la urma si pe mine , si altele de genul asta ! In afara de Forum mai sint multe de citit in internet : de exemplu despre dragoste , smerenie , bucurie , pace , bunatate etc . Si mie imi lipsesc multe , nu contest . Sa dea Dumnezeu sa le intelegem pe toate
in Adevar , nu in interpretari personale . (este un masaj fara adresa , e pentu cine vrea sa citeasca ).
Doamne ajuta !
Rugaciunea inimii este o bucurie pentru toti si poate fi impartasita.
Va rog sa cititi cartile intitulate Rugaciunea inimii pentru toti si Rugaciunea inimii pentru incepatori scrise de parintele Mina Dobzeu.
Si nu va mai impiedicati in capcane lingvistice de "ce am eu" si "ce nu am", in general vorbind.
Nu stiu cum am putea defini ca avem sau nu rugaciunea. Din punctul meu de vedere toti oamenii o AU, dar, nu o practica.
Despre vorbarie, ma refer la ce a zis parintele Cleopa, sa nu cadem in capcana teologhisirii. Oricum, educatia, indiferent de care, nu se face pe internet.

Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.11.2006, 05:30:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM
De ce sunt oamenii atat de diferiti?

Care ar fi raspunsul dat de credinta ortodoxa, atata timp cat am fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu?
daca vrei sa stii raspunsul dpdv ortodox, l-a dat phradmon pe topicul "cuvinte din pateric". ca sa nu citez din memorie, ca nu am patericul la indemana, am facut un copy-paste pe topicul respectiv :

" Avva Antonie, - fiti atenti la exprimare - cautand la adancul judecatilor lui Dumnezeu, a cerut zicand: Doamne, cum se face ca unii mor de tineri, iar altii prea imbatranesc? Si pentru ce unii sunt saraci, iar altii bogati? Si cum cei nedrepti sunt bogati, iar cei drepti saraci? Si a venit lui un glas zicand: Antonie, ia aminte de tine, ca acestea sunt judecati ale lui Dumnezeu si nu-ti este tie de folos a le sti!" .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.11.2006, 18:21:13
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de CM
De ce sunt oamenii atat de diferiti?

Care ar fi raspunsul dat de credinta ortodoxa, atata timp cat am fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu?
daca vrei sa stii raspunsul dpdv ortodox, l-a dat phradmon pe topicul "cuvinte din pateric". ca sa nu citez din memorie, ca nu am patericul la indemana, am facut un copy-paste pe topicul respectiv :

" Avva Antonie, - fiti atenti la exprimare - cautand la adancul judecatilor lui Dumnezeu, a cerut zicand: Doamne, cum se face ca unii mor de tineri, iar altii prea imbatranesc? Si pentru ce unii sunt saraci, iar altii bogati? Si cum cei nedrepti sunt bogati, iar cei drepti saraci? Si a venit lui un glas zicand: Antonie, ia aminte de tine, ca acestea sunt judecati ale lui Dumnezeu si nu-ti este tie de folos a le sti!" .
Multumesc Mirelat pentru raspuns.
Totusi, asta era valabil acum .... x ani, dar omenirea evolueaza. Poate ca acum ne-ar fi de folos ca sa stim.
Si de ce nu, ca sa intelegem. Nu este posibil sa trecem prin viata fara nici o intrebare. Altfel nu ne-ar fi fost dat creierul ca organ atat de complex. Asa am fost creati. Si poate ca trebuie sa folosim tot ceea ce ne-a fost pus la dispozitie ca sa avem o viata imbelsugata. Sa nu uitam flora si fauna create de Dumnezeu, de ce ar fi necesar sa fie atatea varietati de specii?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
..intre oameni bunavoire! andreicozia Generalitati 14 02.08.2014 17:37:45
Diferente intre versiunile Scripturii tricesimusquintus Secte si culte 361 28.03.2012 20:44:51
diferente intre calendarul patriarhal si cel de pe site kristy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 19.11.2011 21:23:51
Ce diferente sunt intre catolicism si ortodoxie? Bast-et Generalitati 18 16.10.2010 23:56:19
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 19:15:09