Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 02.01.2011, 13:20:29
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
[..]

10. De aceea și femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri.
(I Corinteni,11)
Si cu barbatul cum ramane? El intra descoperit pe cap in biserica.E semn de nesupunere pentru ingeri?Ca nu mai inteleg nimic...Femeia e datoare sa fie acoperita pe cap dar barbatul de ce nu?
Reply With Quote
  #92  
Vechi 02.01.2011, 13:28:52
tetydnya tetydnya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Mesaje: 2
Smile

Mai multe motive pot fi la femei in dorinta de a se vopsii la par...1.sunt fite adolescentine ...2.intrecerea in cercuri care si cum sunt mai aranjate....3.nevoia de a face o schimbare ....4.acoperirea firelor albe, acest motiv este usturator pentru cele care albesc foarte devreme si sunt nevoite.....acum ca un sfat nustiu cati ani ai? dar cand iti vor aparea primele fire albe vei avea suficient timp sa te vopsesti de ai sa spui CE BINE DE CELE CARE NU SE VOPSESC ....o zi buna.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 02.01.2011, 13:46:44
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

eu sunt una din persoanele care au albit foarte devreme.....oare daca am inceput sa ma vopsesc inseamna ca nu il am pe Dumnezeu in suflet??????????....haideti sa fim seriosi si sa nu ne cramponam de asa ceva!!!!!!!....Credinta din suflet ,iubirea de aproapele,mila pentru cei oropsiti de soarta,milostenia si cite alte fapte demne de un crestin nu se vor anula niciodata din cauza unei banale vopsele puse pe par.........
Reply With Quote
  #94  
Vechi 02.01.2011, 15:02:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
eu sunt una din persoanele care au albit foarte devreme.....oare daca am inceput sa ma vopsesc inseamna ca nu il am pe Dumnezeu in suflet??????????....haideti sa fim seriosi si sa nu ne cramponam de asa ceva!!!!!!!....Credinta din suflet ,iubirea de aproapele,mila pentru cei oropsiti de soarta,milostenia si cite alte fapte demne de un crestin nu se vor anula niciodata din cauza unei banale vopsele puse pe par.........
Scurt si cuprinzator! Bravos!:-)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 02.01.2011, 15:04:53
crissta crissta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Barbatii trebuie sa aiba capul descoperit in biserica,asa cum ei au si intaietate la sarutarea Sf.Evanghelii,caci ei primesc harul de la Dumnezeu asa cum sunt ei, deoarece nu ei au fost "initiatorii" pacatului.Femeia poarte capul acoperit datorita faptului ca este inclinata spre pacat,are o anumita cochetarie(chiar daca multe dintre noi ne simtim curate si bunee ca nimeni altele).Se zice ca o femeie aranjata,care daduse de necaz,s-a dus la biserica sa se roage Maicii Domnului sa treaca de la ea ispita aceea..se considera nevinovata si se indreptatea zicandu-i sfintei Maici"Maica,tu sti ca eu am facut numai bine, nu am neindreptatit pe nimeni,sunt si eu o crestina buna,asa ca arata-mi-te a-mi fi Maica!"....Si ce credeti ca a raspuns Maica Domnului din icoana..."_Femeie!arata-te a-mi fi fiica!.Deci ,din punctul meu de vedere,cum sa ma duc la Maica Domnului vopsita si latoasa,sau chiar coafata cand Ea a fost culmea smereniei umane si ,si acum poarta capul acoperit..si ea este ,totusi Imparateasa Cerului si pamantului.Dar.. desigur. este punctul meu de vedere, eu cred ca dorinta de mantuire,incepe chiar de la felul cum te invesmantezi,de ce sa caut in V.T scuze pentru,par vopsit sau daspletit sau orice alt artificiu... Daca vreau sa ma sfintesc si sa ma mantuiesc nu imi pasa de ce zic oamenii,ci un lucru stiu:mantuirea nu e obligatorie,deci sunteti libere sa alegeti...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 02.01.2011, 15:17:55
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
eu sunt una din persoanele care au albit foarte devreme.....oare daca am inceput sa ma vopsesc inseamna ca nu il am pe Dumnezeu in suflet??????????....haideti sa fim seriosi si sa nu ne cramponam de asa ceva!!!!!!!....Credinta din suflet ,iubirea de aproapele,mila pentru cei oropsiti de soarta,milostenia si cite alte fapte demne de un crestin nu se vor anula niciodata din cauza unei banale vopsele puse pe par.........
Bine ai spus, dar toate lucrurile astea sunt deșertăciune, îți ridică cineva statuie dacă te vopsești? Ce-i urât în a vedea fire albe? Nu înseamnă că dacă te-ai vopsit te duci în iad, dar eclipsezi frumusețea pe care ai primit-o de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 02.01.2011, 16:12:25
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crissta Vezi mesajul
Femeia poarte capul acoperit datorita faptului ca este inclinata spre pacat,are o anumita cochetarie(chiar daca multe dintre noi ne simtim curate si bunee ca nimeni altele).Se zice ca o femeie aranjata,care daduse de necaz,s-a dus la biserica sa se roage Maicii Domnului sa treaca de la ea ispita aceea..se considera nevinovata si se indreptatea zicandu-i sfintei Maici"Maica,tu sti ca eu am facut numai bine, nu am neindreptatit pe nimeni,sunt si eu o crestina buna,asa ca arata-mi-te a-mi fi Maica!"....Si ce credeti ca a raspuns Maica Domnului din icoana..."_Femeie!arata-te a-mi fi fiica!.Deci ,din punctul meu de vedere,cum sa ma duc la Maica Domnului vopsita si latoasa,sau chiar coafata cand Ea a fost culmea smereniei umane si ,si acum poarta capul acoperit..si ea este ,totusi Imparateasa Cerului si pamantului.Dar.. desigur. este punctul meu de vedere, eu cred ca dorinta de mantuire,incepe chiar de la felul cum te invesmantezi,de ce sa caut in V.T scuze pentru,par vopsit sau daspletit sau orice alt artificiu... Daca vreau sa ma sfintesc si sa ma mantuiesc nu imi pasa de ce zic oamenii,ci un lucru stiu:mantuirea nu e obligatorie,deci sunteti libere sa alegeti...Doamne ajuta!
Toti avem inclinatie spre pacat, sa nu uitam ispita cea mai grea a barbatului... cochetaria e mizilic.
iar problema femeii din parabola e ca in loc sa se roage s-a dus sa se laude
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #98  
Vechi 02.01.2011, 16:52:33
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Si cu barbatul cum ramane? El intra descoperit pe cap in biserica.E semn de nesupunere pentru ingeri?Ca nu mai inteleg nimic...Femeia e datoare sa fie acoperita pe cap dar barbatul de ce nu?
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=11 cititi aici, scrie si despre barbat.
Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
of, nu am inteles niciodata obsesia cu acoperirea capului la femei cand se roaga, ca doar mai departe scrie "15 pentru o femeie este o podoaba sa poarte parul lung. Pentru ca parul i-a fost dat ca invalitoare a capului." deci daca e poboada cum sa fie o rusine sa-l poarte?!
Nu este nicio obsesie, e un semn de supunere fata de ingeri faptul ca isi acopera femeile capurile in Biserica.
Parul e o podoaba dar trebuie acoperit atunci cand se roaga unde e contradictia?
Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Iar urmatoarele nu se aplica deloc :"14 Nu va invata chiar si firea ca este rusine pentru un barbat sa poarte parul lung" caci multi sfinti si Mantuitorul Iisus au purtat parul lung
prea multe contradictii in Biblie(
Imi pare rau ca dumneavoastra ganditi asa: cum nu intelegeti sau nu aveti raspuns la ceva plasati vina e Biblie ca sunt prea multe contradictii...

Iar legat de parul lung, raspunsul il gasiti aici http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...iei-hirotonia/ la a 7-a intrebare.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #99  
Vechi 02.01.2011, 17:05:51
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
eu sunt una din persoanele care au albit foarte devreme.....oare daca am inceput sa ma vopsesc inseamna ca nu il am pe Dumnezeu in suflet??????????....haideti sa fim seriosi si sa nu ne cramponam de asa ceva!!!!!!!....Credinta din suflet ,iubirea de aproapele,mila pentru cei oropsiti de soarta,milostenia si cite alte fapte demne de un crestin nu se vor anula niciodata din cauza unei banale vopsele puse pe par.........
Mai zicea pe acest topic sau pe altul nu-mi amintesc, sa nu incercam sa ne justificam pacatele sau sa le minimalizam.
Justificarea pacatelor noaste nu este oare un pacat mai mare decat cele pe care le justificam?

In cazul dumneavoastra cea mai buna solutie e sa cereti binecuvantare de la duhovnic, sa fara un pogoramant daca nu puteti sta fara sa va vopsiti, nu sa incercati sa minimalizati situatia. Poate va veti supara pe mine ca am fost mai direct, dar frateste v-am spus.

Dumnezeu sa ne ierte!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #100  
Vechi 02.01.2011, 19:28:35
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=11 cititi aici, scrie si despre barbat.

Nu este nicio obsesie, e un semn de supunere fata de ingeri faptul ca isi acopera femeile capurile in Biserica.
Parul e o podoaba dar trebuie acoperit atunci cand se roaga unde e contradictia?

Imi pare rau ca dumneavoastra ganditi asa: cum nu intelegeti sau nu aveti raspuns la ceva plasati vina e Biblie ca sunt prea multe contradictii...

Iar legat de parul lung, raspunsul il gasiti aici http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...iei-hirotonia/ la a 7-a intrebare.
Stiu ca nu ar trebui pusa la intrebare Biblia ,mai ales in priviinta unor lucruri asa de marunte - dar fix pe astea nu le inteleg.

Scrie asa :"Barbatul nu are un stapan peste el, si de aceea el trebuie sa-si tina capul descoperit. Femeia, avand ca stapan pe barbat, nu poate sta (la cultul public) cu capul descoperit, in caz ca ar sta astfel, ar dovedi nesupunere, cum faceau numai cele vaduve si cele stricate."
- in acest caz este vorba despre femeia maritata? ca doar ea are "stapan" , celelalte sunt exceptate?
- si tot nu pricep prin ce anume il necinsteste pe barbat daca nu poarta val? cinstea sau supunerea femeii sta in batic? (inteleg modestia, imbracamintea decenta etc)

ps: cate femei spun ca barbatul lor e stapanul lor (afara de musulmance) , eu nu sunt maritata dar deasupra mea nu va fi nimeni inafara de Dumnezeu ...
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purtarea parului PetruD Morala Crestina 21 08.03.2019 10:54:52
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 15:34:42
despre vopsitul parului o_copila Generalitati 85 20.07.2009 18:12:32