Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.03.2011, 21:16:19
elcipo elcipo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2011
Mesaje: 8
Thumbs down Postul si alimentatia pentru sportivi

Salut! Am o intrebare despre postul de Pasti.Sunt atlet la un nivel destul de avansat (m-a antrenez 6 zile pe saptamana). Pentru mentinerea si cresterea muschilor este nevoie de o cantitate mare de proteine asimilate de corp in fiecare zi. De obicei iau acestea din carne si produse animale. Chiar vreau sa tin post dar nu as vrea sa pierd muschi obtinuti cu greu de-a lungul anilor.Stiu ca o pauza de o luna poate trage nivelul de fitness inapoi cu mult la acest nivel. Credeti ca este posibil sa am macar 2 zile pe saptamana de mancare de dulce? Orice sfat este binevenit. Alti atleti pe forum, cum va descurcati? Sunt nou pe forum si destul de tanar, scuzati-mi nepriceperea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.03.2011, 02:46:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Paste fainoase! Cel putin asta spunea ca manânca un ciclist din Italia, participant la Tour de France.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.03.2011, 09:45:40
Christian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit de la un fost sportiv

Proteinele din 100gr carne le gasesti in aprox. 400gr banane:D , sportul de performanta se poate practica la fel de bine si in perioada postului, poate chiar mai bine, macaroane, nuci, alune etc; sa eviti produsele de soia, am inteles ca iti consuma calciul din organism. Pentru detalii mai multe intreaba pe nea Google, dar daca vrei sa ti postul tinel cu orice pret! Doamne ajuta.

Last edited by Christian; 06.03.2011 at 10:02:11.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.03.2011, 23:54:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Christian Vezi mesajul
Proteinele din 100gr carne le gasesti in aprox. 400gr banane:D , sportul de performanta se poate practica la fel de bine si in perioada postului, poate chiar mai bine, macaroane, nuci, alune etc; sa eviti produsele de soia, am inteles ca iti consuma calciul din organism. Pentru detalii mai multe intreaba pe nea Google, dar daca vrei sa ti postul tinel cu orice pret! Doamne ajuta.
Hm , nici soia nu-i buna ? ? ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.07.2012, 20:46:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Hm , nici soia nu-i buna ? ? ?
Cum să nu fie bună...după unii nici Taina Sfântului Maslu nu e bună...dacă ne luăm după toate gurile le-am face pe toate invers.

Ia și papă soia, dar ferește-te de mezeluri. Eu consum doar bobul de soia fiert sau produc lapte din boabele de soia. E un aparat foarte ușor de utilizat. Din boabe de soia și apă produci lapte. Din lapte apoi poți să-ți faci și iaurt care este chiar foarte bun la gust și benefic. Aparatul de făcut iaurt îl poți folosi și pentru a produce iaurt din laptele de vacă. El nu face decât să mențină o temperatura constantă (aprox 40 de grade) a vasului unde pui laptele. Recomandat să ne producem noi iartul și nu să-l luăm pe cel din comerț.

Am întrebat un om mai exeprimentat căruia i-am pus problema că soia nu ar fi bună. S-a uitat la mine și a început să râdă și mi-a răspuns: "Uită-te la mine, de 30 de ani am o alimentașie bazată pe soia, cereale, legume și fructe, crezi că aș mai fi în viață dacă se confirmă toate cele spuse de tine?".

Aici este un aparat de făcut iaurt ieftin zic eu față de ce am mai gasit pe piață: http://www.kingstore.ro/iaurt-din-lapte-de-soia/
Aparat de făcut lapte de soia: http://www.kingstore.ro - îl recomand pe cel cu carcasă albă, cel mai scump...nu are sită ceea ce oferă un mare avantaj la spălare.

Last edited by ovidiu b.; 31.07.2012 at 20:59:05.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.08.2012, 01:12:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cum să nu fie bună...după unii nici Taina Sfântului Maslu nu e bună...dacă ne luăm după toate gurile le-am face pe toate invers.

Ia și papă soia, dar ferește-te de mezeluri. Eu consum doar bobul de soia fiert sau produc lapte din boabele de soia. E un aparat foarte ușor de utilizat. Din boabe de soia și apă produci lapte. Din lapte apoi poți să-ți faci și iaurt care este chiar foarte bun la gust și benefic. Aparatul de făcut iaurt îl poți folosi și pentru a produce iaurt din laptele de vacă. El nu face decât să mențină o temperatura constantă (aprox 40 de grade) a vasului unde pui laptele. Recomandat să ne producem noi iartul și nu să-l luăm pe cel din comerț.

Am întrebat un om mai exeprimentat căruia i-am pus problema că soia nu ar fi bună. S-a uitat la mine și a început să râdă și mi-a răspuns: "Uită-te la mine, de 30 de ani am o alimentașie bazată pe soia, cereale, legume și fructe, crezi că aș mai fi în viață dacă se confirmă toate cele spuse de tine?".

Aici este un aparat de făcut iaurt ieftin zic eu față de ce am mai gasit pe piață: http://www.kingstore.ro/iaurt-din-lapte-de-soia/
Aparat de făcut lapte de soia: http://www.kingstore.ro - îl recomand pe cel cu carcasă albă, cel mai scump...nu are sită ceea ce oferă un mare avantaj la spălare.
Foarte interesant!Imi place iartul de soia insa nu prea cumpar caci este f scump.
Poate daca-mi iau aparat mai merge,desi nu stiu de unde sa cumpar boabele de soia?!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.08.2012, 12:20:26
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Aparatul de făcut iaurt îl poți folosi și pentru a produce iaurt din laptele de vacă. El nu face decât să mențină o temperatura constantă (aprox 40 de grade) a vasului unde pui laptele. Recomandat să ne producem noi iartul și nu să-l luăm pe cel din comerț.
Se poate face iaurt si fara aparat-cel putin cand vine vb. de iaurt facut din lapte-de vaca,capra,oaie etc. Mama face mereu si nu foloseste nici un aparat. Oricum, iaurtul facut in casa este mult mai bun decat cel din comert, si la gust si la calitate. La fel si branza, untul, casul se pot face in casa si sunt excelente.

Ptr. initiatorul topicului. Ar fi mai bine sa vb. cu duhovnicul tau, sa vezi ce spune el. Noi iti putem da sfaturi, insa dezlegarea o face duhovnicul, nu noi. Ce fel de sport faci, daca se poate? Proteinele le poti lua si din vegetale, nu doar din carne. Oricum, sfatul duhovnicului va fi cel mai bun in aceasta situatie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.03.2011, 00:14:56
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Christian Vezi mesajul
Proteinele din 100gr carne le gasesti in aprox. 400gr banane:D
Da,da... sa i-o spui lu' mutu! Poate in 2 kg de banane,asa ar fi mai credibil! Din pacate e greu ca sportiv sa iti poti mentine performantele si musculatura prin alimentatie de post. Trebuie sa mananci mult,foarte mult,si risti sa se depuna! O alta varianta ar fi hidratarea artificiala din suplimente si alte prostii care sa nu contina lapte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.03.2011, 01:09:03
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

soia contine o groaza de proteine si e nasoala doar daca o iei din chestii precum cascaval de soia sau lapte de soia...dar e comercializata si in forme ok precum branza tofu sau altele...ce sport practici ? :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.03.2011, 16:04:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elcipo Vezi mesajul
Salut! Am o intrebare despre postul de Pasti.Sunt atlet la un nivel destul de avansat (m-a antrenez 6 zile pe saptamana). Pentru mentinerea si cresterea muschilor este nevoie de o cantitate mare de proteine asimilate de corp in fiecare zi. De obicei iau acestea din carne si produse animale. Chiar vreau sa tin post dar nu as vrea sa pierd muschi obtinuti cu greu de-a lungul anilor.Stiu ca o pauza de o luna poate trage nivelul de fitness inapoi cu mult la acest nivel. Credeti ca este posibil sa am macar 2 zile pe saptamana de mancare de dulce? Orice sfat este binevenit. Alti atleti pe forum, cum va descurcati? Sunt nou pe forum si destul de tanar, scuzati-mi nepriceperea.
Totusi..ce fel de sport practici mai exact?
Pentru ca raspunsul corect depinde f. mul de acest amanunt uitat..
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, proteine, sport

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul pentru femeile insarcinate anculina Postul 202 27.04.2016 10:39:32
postul pentru diabetici! simona Generalitati 13 19.11.2012 04:56:18
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 13:31:55
alimentatia in functie de grupa sanguina nicoletajuravle Generalitati 47 19.06.2009 04:32:31
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 12:42:44