Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.08.2009, 13:03:25
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

e simplu, primeshti sa tzi se inchine altzii la burdeloqqqlhulul tau, shi in interior eshti ascuns, ingamfat, perfect, shtiutor, ca stare ca ai fi ceva ca cineva insemnat, iubind deshertaciunea de a tzi se parea ca ai responsabilitatea conshtiintzei shi ca meritzi intodeauna mai mult, shi pentru asta oriceaiface ashteptzi tot felul de rasplatiri care eshti convins ca tzi se cuvin... onoruri vremelnice, medalii mincinoase, recunoshtintze pentru meritele cele mari ale tale, deci intr-un cuvant este dorul shi jinduirea dupa nebunia depeurma in timp ce in prezent eshti plin de starea jegxy a putoarei necredintzei, a spurcaciunii pustiirii, pentru ca ai mereu placerea contrazicatoare maiceva a obrazniciei pentru rautatea cea veche shi astfel tzi-ai autointronat barna barfei in oq asha ca un avocat ca sa te bucuri cu multa distractzie de necazul altora din pisma shi pentru intietate caci placerea plenei este singurul tzel shi mandria acuzarii celorlaltzi caci e prea frumos sa-tzi ascunzi pacatele dupa starea de victima nedreptatzita shi plina de nemultzumiri shi frustrari ca nu eshti shi tu ca dracu in turma lui de draci... strangand mereu tot felul de dracii... pentru slava de la oameni... de la draci-oameni... de la cei razvratitzi shi necredincioshi... ca sa te laude shi pe tine cineva cu ceva shi sa tzi se incine... sa-tzi faca osanale, sa vorbeasca intre ei frumos despre tine... e o stare hipnotica de autobarfa shi autolingushire folosindu-te de altzii cu viclenie dibace.

uitarea pacatului tau viu shi apropiat pe care tocmai il savarsheshti pentru pacatul altuia, pacat vechi shi mort, de care-tzi aminteshti shi te legi... mereu ca sa te ingamfi peste el in mod deasupritor... tiranic... rautacios... pervers... absurd... nepastor... beat.

Last edited by vsovi; 04.08.2009 at 13:08:39.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.08.2009, 13:12:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@ LapetiteMoc - eu cred ca toti oamenii isi doresc asta, inclusiv preoti, calugari, cei din ierarhii.
Este ceva omenesc si firesc, fara de care nimeni n-ar putea exista. Pentru ca te intrebi atunci: la ce bun efortul tau?
Calugarii, ca-i aminteam aici - unii scriu lucrari, dau lectii si predici si pe urma multime de oameni dau buzna si cauta, ii citesc, ii prea-maresc. Asta oare nu este pacat, dupa voi?
Si preotii sunt si se simt altfel, mai presus, sunt respectati, inconjurati de oameni.
Exista o granita invizibila intre ceea ce spun eu aici si smerenie. Iisus a facut multe, stia ca este astfel, a fost adulat de oameni, si cautat, dar...a fost smerit. A stiut sa fie asa, fara a pierde totusi si iubirea oamenilor.
Aici este punctul delicat: sa stii sa fii smerit, sa faci un lucru bun, dar sa ramai si in umbra si mai ales...sa nu cazi sufleteste.
Exista si cazuri in care oameni au facut ceva bun, dar neavand recunoastere (dupa sufletul lor), neavand iubirea, nu numai ca n-au mai avut forta sa continue, dar au si cazut in depresie si chiar pacat mai mare...sinucidere.
Nu stiu, mi-e greu sa explic, pentru ca se aluneca f.usor in pacat, chiar dintr-un lucru bun.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.08.2009, 13:19:14
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@ LapetiteMoc - eu cred ca toti oamenii isi doresc asta, inclusiv preoti, calugari, cei din ierarhii.
Este ceva omenesc si firesc, fara de care nimeni n-ar putea exista. Pentru ca te intrebi atunci: la ce bun efortul tau?
Calugarii, ca-i aminteam aici - unii scriu lucrari, dau lectii si predici si pe urma multime de oameni dau buzna si cauta, ii citesc, ii prea-maresc. Asta oare nu este pacat, dupa voi?
Si preotii sunt si se simt altfel, mai presus, sunt respectati, inconjurati de oameni.
Exista o granita invizibila intre ceea ce spun eu aici si smerenie. Iisus a facut multe, stia ca este astfel, a fost adulat de oameni, si cautat, dar...a fost smerit. A stiut sa fie asa, fara a pierde totusi si iubirea oamenilor.
Aici este punctul delicat: sa stii sa fii smerit, sa faci un lucru bun, dar sa ramai si in umbra si mai ales...sa nu cazi sufleteste.
Exista si cazuri in care oameni au facut ceva bun, dar neavand recunoastere (dupa sufletul lor), neavand iubirea, nu numai ca n-au mai avut forta sa continue, dar au si cazut in depresie si chiar pacat mai mare...sinucidere.
Nu stiu, mi-e greu sa explic, pentru ca se aluneca f.usor in pacat, chiar dintr-un lucru bun.
uite aici sunt intru totul de acord cu tine... de aceea este bine sa citim/citam din scrierile/invataturile calugarilor, preotilor, sfintilor parinti dar nu sa-i laudam... pentru ca sa nu-i smintim, sa nu cada in pacatul mandriei de sine.. ei doar au implinit porunca Domnului incercand sa ne transmita si noua ce au invatat, dobandit ei ca invatatura duhovniceasca.. au indeplinit porunca iubirii aproapelui nu au scris/predicat pentru folosul propriu, la fel cum preotii slujesc (sau ar trebui s-o faca) pentru binele oamenilor nu pentru propria lor slava implinindu-si astfel menirea..
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.08.2009, 13:19:55
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

E tare greu sa lupti cu acest pacat ptr ca e atat de ,,finut ,, ca nici nu-ti dai seama ca te stapaneste ..e opusul smereniei .
Slava desarta face omul sa fie multumit de sine ,sa se considere mai bun decat e cu adevarat ,sa se mandreasca cu ce are sau cu ce face si material si spiritual ,sa se considere ,, mai ,, decat altii .. mai crestin ,
mai postitor ,mai indreptatit ,mai frumos , mai nevoias ...iata, mai bine , cuvant din Sfanta Evanghelie a lui Marcu :

35.Și au venit la El Iacov și Ioan, fiii lui Zevedeu, zicându-I: Învățătorule, voim să ne faci ceea ce vom cere de la Tine.
36.Iar El le-a zis: Ce voiți să vă fac?
37.Iar ei I-au zis: Dă-ne nouă să ședem unul de-a dreapta Ta, și altul de-a stânga Ta, întru slava Ta.
38.Dar Iisus le-a răspuns: Nu știți ce cereți! Puteți să beți paharul pe care îl beau Eu sau să vă botezați cu botezul cu care Mă botez Eu?
39.Iar ei I-au zis: Putem. Și Iisus le-a zis: Paharul pe care Eu îl beau îl veți bea, și cu botezul cu care Eu mă botez vă veți boteza.
40.Dar a ședea de-a dreapta Mea, sau de-a stânga Mea, nu este al Meu a da, ci celor pentru care s-a pregătit.
41.Și auzind cei zece, au început a se mânia pe Iacov și pe Ioan.
42.Și Iisus, chemându-i la Sine, le-a zis: Știți că cei ce se socotesc cârmuitori ai neamurilor domnesc peste ele și cei mai mari ai lor le stăpânesc.
43.Dar între voi nu trebuie să fie așa, ci care va vrea să fie mare între voi, să fie slujitor al vostru.
44.Și care va vrea să fie întâi între voi, să fie tuturor slugă.
45.Că și Fiul Omului n-a venit ca să I se slujească, ci ca El să slujească și să-Și dea sufletul răscumpărare pentru mulți.

Vezi ,duhul slavei desarte i-a ispitit si pe ucenicii Domnului..mare tupeu are ispita asta ..si-i plina Biblia de exemple . Sper sa -ti fie ceva de folos . Spor in toate .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.08.2009, 13:21:59
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Calugarii, ca-i aminteam aici - unii scriu lucrari, dau lectii si predici si pe urma multime de oameni dau buzna si cauta, ii citesc, ii prea-maresc. Asta oare nu este pacat, dupa voi?
Numai cei cu adevarat smeriti nu se lasa ispititi de slava desarta.
Se stie ca Parintele Cleopa ii intreba deseori pe oameni de ce vin asa multi la el ca nu e decat un putregai.
“Manca-v-ar Raiul! Eu sunt mosu' Putregai, mosu' Putregai, mosu' Putregai. Nici un bine n-am facut eu pe fata Pamantului. Dorm mult, mananc mult, un putregai. N-am nimica bun in mine, numai rautati.”
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.08.2009, 13:26:29
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Va rog frumos sa-mi explicati si mie ce inseamna pacatul slavei desarte.
Va multumesc.
Casandrasa, te sfatuiesc sa citesti articolul acesta. Este foarte bun!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.08.2009, 13:27:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Uite melb si alt pacat al calugarulu, daca este sa luam exemplul tau cu parintele Cleopa. Mandria in pacat/smerenie, sau cum sa-i spun.
Dar eu cred ca ei stiu bine ceea ce fac prin cartile si predicile lor si ca atrag lumea astfel si slava si cred ca le este si lor bine totusi in acest fel.
Si ei sunt oameni si au nevoie de alti oameni.
Nimeni nu poate trai cu adevarat singur.

F.bun articolul pus de Zoridezi!

Last edited by sophia; 04.08.2009 at 13:30:13.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.08.2009, 13:34:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

fenta-baban-shjmencherie : aici este intzelepciunea! nimfomania care salveaza romania... iadul imparatziei nevazute, neintzelese shi neluate in seama pentru ca minciuna shade pe ape mari... in BARacuzare, in shtiintza ce vine din fum de tzigare... in nalucifariferizare... plin creazandu-te un BARil-BARoc-BARbat-BARbarbar adica unul ce se preface perfect ca defapt el nu se preface shi se preface perfect ca defapt el nu primeshte slava de la oameni, de la nimeni shi arata ca e capabil sa ucida ca sa dovedeasca asta... ca nu primeshte laude... caci cu asta se lauda cel mai mult... cel mai adesea inaintea oamenilor.

Last edited by vsovi; 04.08.2009 at 13:37:13.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.08.2009, 13:37:03
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nimeni nu poate trai cu adevarat singur.
Pai singuri nu suntem niciodata Dumnezeu este mereu cu noi.
Si nu inteleg la cine te referi cand spui "nimeni"... banuiesc ca la noi mirenii.. ca doar calugarii pustnici asta au si facut si spre slava lor unii inca o mai fac si nu numai in Sfantul Munte Athos...ci si prin muntii nostri sau prin cine stie ce pustiu... adica traiesc singuri (si cand zic singuri ma gandesc la oameni caci asa cum am spus Dzeu este cu ei)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.08.2009, 13:44:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

zgârciul
zgârciudul
zgârciobul
zgârbavnicul

cu inima...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 21:54:08
Pacatul patinina34 Despre Sfanta Scriptura 27 25.05.2009 16:11:34
Vederea slavei lui Dumnezeu de Sfintii Apostoli pe Tabor mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 9 04.05.2009 11:03:00
Patima slavei desarte Traditie1 Pocainta 32 23.02.2009 11:41:53
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58