Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.08.2010, 21:46:57
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
daca e cazut in sant de beat in mod sigur e plin de har ....probabil a baut tot vinul de la impartasanie
in nici un caz nu as face asa ceva sa pup mana unui preot beat care trebuie sa fie un model
Harul nu se amesteca cu pacatul cum nu se amesteca cenusa cu aurul! Cinstea nu o dai omului ci lui Dumnezeu si facand un asemenea gest te umpli de Duh Sfant! Judecata sa o lasam lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.08.2010, 21:50:07
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Daca iar ajungi sa te iei dupa Klaus...

Si totusi acest Klaus a zis un lucru interesant: " ziua de ieri este istorie, ziua de azi este darul lui Dumnezeu iar ziua de maine este o taina a lui Dumnezeu"!
Nu sunt innebunita dupa acest Klaus dar are si idei bune...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.08.2010, 22:43:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca numai eu intampin problema aceasta la spovedit,foarte bine.Am sa incerc singur sa imi rezolv situatia.
Eu insa chiar aveam impresia ca tendinta de judecata si condamnare exista la foarte multi preoti.
Mie mi se pare ca majoritatea preotilor sunt f ingaduitori.
Chiar daca exista tendinta de condamnare, asculta cu atentie ceea ce ti se spune. Este firesc sa nu te revolti, ci sa te smeresti, sa te pocaiesti sa-ti plangi pacatele.. daca tu te condamni singur (ca sa nu ajungi sa te judece direct Dumnezeu!), critica preotului nu ar avea de ce sa te supere.
Poate ai prea mult orgoliu.

Ma gandesc ca daca intr-adevar este o problema pt tine, avand in vedere ca esti la al patrulea duhovnic.. cred ca ar trebui sa marturisesti aceste ganduri pe care le ai la urmatoarea spovedanie. (Daca sunt ganduri de ispita venite de la vrasmas ca sa schimbi duhovnicul, poate este bine sa le spui la spovedanie.)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.08.2010, 22:53:49
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

O idee excelenta Anna, e cel mai bun sfat de pana acum. Daniel, daca vei marturisi duhovnicului la spovedanie ce ne-ai spus noua, ii vei da lovitura de gratie diavolului. Mandria se invinge cu smerenia.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.08.2010, 23:57:42
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu sunt innebunita dupa acest Klaus dar are si idei bune...
Cuvinte bune a spus si Ceausescu,Hitler,Lenin sau Marx.

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
O idee excelenta Anna, e cel mai bun sfat de pana acum. Daniel, daca vei marturisi duhovnicului la spovedanie ce ne-ai spus noua, ii vei da lovitura de gratie diavolului. Mandria se invinge cu smerenia.
Subscriu!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.08.2010, 22:48:50
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

tu trebuie sa te marturisesti curat si el sa te dezlege si sa incerci sa te smeresti mai mult. Nu te intereseaza ce crede el , si daca te deranjeaza , schimba-ti duhovnicul.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.08.2010, 22:52:05
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@ sophia , binele il vede Dumnezeu , nu ne intereseaza daca il vede unul si altul , cu atat mai bine daca lumea nu ne vede binele pentru ca in acest fel evitam sa fim mandri adica sa nu ne zicem "Cutare si cutare a zis ca sunt credincios , sunt mai credincios sau mai bun ca el " asta e ideea, fiecare fapta buna Dumnezeu o sa neo rasplateasca. Lumea aceasta e trecatoare. Sa stiti ca in aceasta lume noi am fost trimisi doar pentru a da unele examene. Trebuie sa avem grija sa nu le cadem.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.08.2010, 23:36:43
sfantatreime sfantatreime is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 39
Implicit lauda

Duhovnicul nu este pus in fruntea Bisericii ca sa iti cante imnuri de lauda si sa te astepte cu flori si cu premii in pragul chiliei,tocmai pentru ca insusi Mantuitorul a spus:"Eu n-am venit pentru cei drepti,ci sa aduc pe cei pacatosi la pocainta...".Deci Mantuitorul nu a a venit pe pamant ca sa laude pe om,ci tocmai sa indrepte pe cai pacatosi.Ai tu o impresie falsa ca duhovnicul nu iti vede si partea buna a vietii,el stie pe fiecare om care ii calca pragul,cu bune si cu rele...Daca duhovnicul ti-ar spune ca esti bun,cinstit,pocait si mantuit,inseamna tu te-ai duce acasa multumit ca esti un om bun din toate punctele de vedere,ceea ce necesita forte multa ravna,jertfa mantuitoare si o credinta deosebit de puternica...smereste-te cat poti tu de mult si o sa vezi ca nu o sa mai ai impresia asta...Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie ioana26 Impartasania (Taina Euharistiei) 89 08.08.2013 18:22:26
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 14:43:05
un fel de spovedanie !? ducesa Pocainta 15 11.07.2011 07:33:05
Spovedanie mirc Generalitati 29 28.04.2010 16:07:32
spovedanie cleopa Preotul 5 02.07.2008 22:28:11