Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 09.07.2011, 05:33:59
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rezadiniran Vezi mesajul
Sunt un pic nedumerit.

Daca concluziile dumneavoastra (bazate pe numerologie) ar fi adevarate si catolicii si ortodocsii sunt in erezie grava.

Conform transliteratiei dumneavoastra Ἰ η σ ο ῦ ς = I i s o u s
Daca Iisous este echivalentul 888 atunci este gresit sa scriem Iisus pentru ca se scoate litera "o" a carei valoare este 70.
818-70=818

Totalul ar fi 818.Alta erezie. Mai grava.

Din demonstratia dumneavoastra de mai sus rezulta ca singurul nume corect al Mantuitorului ar fi Iisous. Doar el are valoarea 888.
Iisus sau Isus sunt gresite. Asta credeti?
Nu, bucuria mea. Vedeți că am adus mai multe argumente din limba ebraică, greacă și alfabetul chirilic (dar toate cu semnificație teologică, profundă, de la Sfinții Părinți, nu culese de aiurea) în care se scria numele de Iisus pentru a sublinia necesitatea scrierii cu 2 de I a numelui Mântuitorului.

În limba română nu este această corespondență între litere și cifre, deci nu afectează numeric nici scrierea cu un i sau doi, cu ou sau u, din punct de vedere al sumei.
Dar se afectează teologic, grav, (lucru subliniat de mine și prin celelalte limbi, ca o mică, foarte mică anexă) transformându-se Iisus Hristos într-un simplu isus hristos.
Eu din ascultare de Sfânta Biserică susțin numele de Iisus. Cum zicea și Sfântul Augustin:"eu cred în adevărul Sfintelor Evanghelii pentru că Biserica le-a autorizat și le-a arătat ca adevărate". Tot așa zic eu de numele de Iisus.

Sfânta Biserică subliniază diferența dintre Isus Sirah de exemplu (scris cu un i, care înseamnă un mântuitor oarecare) și Iisus Hristos scris cu Ii care este un nume unic prin semnificație, MÂNTUITOR UL deoarece numai El este Dumnezeu-Omul, și numai acestui nume i s-a dat acea putere minunată de plecare a genunchilor a toată făptura. Trebuie să-i deosebim cumva pe Isus Sirah și alți isuși de Iisus Hristos pentru a ști cui ne rugăm: este unic.

Dracii au dorit ca să hulească pe Mântuitorul Dumnezeu-om ca fiind un mântuitor - creatură și au inventat arianismul cu a lui continuare protestantismul. De aceea au și făcut să se piardă tocmai la ei, (cu care comunică prin hulele pe care ei le-au acceptat), acel I care arăta că Hristos este și Dumnezeu. S-a lipit această scârbă și de papiști deoarece ei (hulind că Domnul Hristos a plecat undeva în transcendent de unde ne mai privește din când în când, lăsându-l pe papă administrator al unei grații inventate) L-au făcut să cadă (în mintea lor bolnavă și sărmană, de care să fiu sincer îmi este milă deși mă revoltă hulirea lor universală, în toate dogmele) pe Iisus din Dumnezeire într-un fel de isus, știut fiind că Dumnezeu este Atotțiitorul și purtătorul de grijă al făpturii iar nu omul fie el și papă lapte. Spunând că Domnul nostru Iisus Hristos este retras în transcendent, papiștii arată că nu ne mai iubește, sau nu mai poate să ne poarte de grijă, adică nu mai este Dumnezeu. Ceea ce să nu fie! Pentru noi este cum a spus El Însuși:

Matei 28:20 Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin.

Cele spuse de mine au dus pe unii (nu ești singurul, am mai numărat încă 2, din care un ocultist dar și un ortodox care mie îmi este foarte drag) la concluzia că aș fi adeptul numerologiei ceea ce este un fals. După cum Sfântul Ioan Damaschin folosește semnele zodiacale în Dogmatică dar nu pentru a susține astrologia ci pentru a arăta astronomia, așa și Sfântul Maxim Mărturisitorul în Filocalia 2 folosește valoarea de simbol al numerelor pentru a arăta tainele duhovnicești. La fel Sfântul Teofilact al Bulgariei în tâlcuirile sale la Sfânta Evanghelie.
Dar de aici până la a da o valoare magică a numerelor, a folosi numerologia ca o știință în sine, esoterică, e o distanță uriașă. Cabala este ca și vrăjitoria cu Sfintele Icoane, folosește numerele date de Dumnezeu, dar desprinzându-le de voia lui Dumnezeu, ca pe niște dumnezei idoli, ca pe niște vrăji.
Noi, ortodocșii, folosim numerele cu valoare simbolică, sigur dată de Dumnezeu, pentru a ne lega de Dumnezeu și nu pentru a ne despărți de El inventând dumnezei noi. Pentru noi numele de Iisus nu are o valoare magică, de puteri impersonale, lăsate Lui ci ne leagă, prin pomenire, de Persoana Mântuitorului, cu condiția ca această pomenire să fie pătrunsă de credința în adevărata Persoană a Lui, Persoana a -II-a a Sfintei Treimi, Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu și Om iar nu de o persoană a unui hristos mincinos, numai om, invenție arienească denumit de arienii-protestanți isus.

Dacă cineva folosește cu acest înțeles (Dumnezeu-Om) și numele de isus iar nu Iisus nu greșește decât în scris, că se dezbină de Sfânta Biserică Ortodoxă care, a dorit să sublinieze acest înțeles dumnezeu-omenesc al lui Iisus, și de aceea păstrează Iisus cu doi de i.
Și invers, dacă cineva folosește Iisus cu înțelesul doar de om îl dă anatema Sfântul Apostol Pavel:

Gal.1:7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
Gal.1:8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema


Protestanții și papiștii nu au înțelesul autentic al Persoanei lui Iisus Hristos și, Dumnezeu, în atotînțelepciunea Lui, a îngăduit mutilarea numelui de către eretici și a insuflat păstrarea Lui Iisus cu sensul adevărat teologic la ortodocși, pentru ca noi să ne putem imediat da seama cu cine avem de a face și a ne feri de Biblia sectară, (care are și alte hule nu numai isus), și pentru a ne deosebi cu totul de eretici și a ne feri repede și eficient de învățăturile lor.

Este duhul Sfinților Părinți de la Sinodul 1 ecumenic care nu s-au mulțumit cu nici un termen care puteau să îl interpreteze arienii ca fiind și arian în înțeles și să facă unire cu arienii prin acel termen atacând adevărul. Ei au ales acel cuvânt pe care arienii l-au respins tocmai pentru a afirma, fără șovăială adevărul adevărat că Hristos este

ὀμοουσιος.

Tot așa au hotărât ca atunci când Sfintele Paști cad în aceeași Duminică cu paștele evreiesc să mutăm noi Sfintele Paști să nu se confunde hula evreiască cu realitatea creștinească.

Sfânta Biserică Ortodoxă Română a ales scrierea slavă când eram atacați de papiști cu prozelitismul, pentru a ne deosebi de ei și a ne feri de cădere.
Unii zic, că ori latinii au alterat pronunția din Iisus în Iesus, ori special Biserica Ortodoxă a introdus citirea itacică (η citit ca i în loc de e cum o citesc etaciștii) pentru a se deosebi de papism. De fapt η se citește și după etaciști nu [e] ci [ey] adică între e și i.

Vedeți ce bun e Dumnezeu? Ca să putem să cunoaștem repede de cine trebuie să ne ferim ne-a dat un mijloc simplu pentru oricine (Iisus Ortodoxie-isus erezie):

Gal.5:19. Iar faptele trupului sunt cunoscute, și ele sunt: adulter, desfrânare, necurăție, destrăbălare,
Gal.5:20. Închinare la idoli, fermecătorie, vrajbe, certuri, zavistii, mânii, gâlcevi, dezbinări, eresuri,
Gal.5:21. Pizmuiri, ucideri, beții, chefuri și cele asemenea acestora, pe care vi le spun dinainte, precum dinainte v-am și spus, că cei ce fac unele ca acestea nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu.


Și nu vedeți că ereticii de pe forum turbează, se încăpăținează să suțină ciuntirea numelui celui Sfânt doar pentru că, fără să-și dea seama, susțin prin această ciuntire erezia lor?

Vă mulțumesc pentru întrebare, deoarece, chiar după postare, în aceeași noapte, mi-am dat seama de această reacție ou - u pentru nuanțarea până la capăt a credinței noastre, care nu se leagă de formalități ci dorește adevărul esențial, dar care are ca și chemare la arătare formele exterioare, la prima vedere fără importanță. Vedeți câte semnificații s-au arătat prin această dezbatere aparent simplă Iisus-isus?
Vă mulțumesc tare mult, indiferent de ce credință aparțineți, sper că nu v-am jignit cu discuția despre eretici. Este o denumire dată de Sfânta Scriptură pentru cei ce s-au dezbinat de la Sfânta Biserică din pricina unor credințe greșite. Noi pe toți invităm nu să ne aprobe, nu se ne laude, nu să vină la Sfânta Biserică Ortodoxă ci să caute cu sinceritate, fără compromis, Adevărul adică pe Hristos. La toți le dorim, din toată inima, să-L găsească. Noi mărturisim doar: L-am găsit!


este Ortodoxia.

Cu dragoste întru Hristos, Alexandru
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 09.07.2011 at 05:39:15.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 09.07.2011, 06:08:28
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Si noi catolicii o preacinstim, ca si dvs, fratii ortodocsi.
Dragul meu, aici trebuie să te contrazic. Cinstirea noastră este total diferită de a dvs.

Dvs. susținând imaculata concepție huliți pe Hristos ca nefiind singurul Mântuitor (care Și-a mântuit chiar și pe Preasfânta Sa Maică, după dvs. ar putea fi o lipsă de păcat, și fără Sfânta Cruce, prin arbitrara alegere, fără dreaptă judecată a lui Dumnezeu). Pe Maica Domnului o huliți că n-ar fi unica femeie care a zămislit fără de păcat, și o mai și huliți că nu a avut posibilitatea să păcătuiască (prin acea imaculată concepție) îi anulați libertatea făcând-o mai roabă decât cel mai păcătos dintre tâlhari (care are posibilitatea totuși să spună da sau nu lui Dumnezeu), huliți că nu ar mai fi biruitoarea iadului, o faceți mai prejos de toți sfinții care au biruit prin luptă pe satana.

Noi, crezând adevărul, că s-a zămislit firesc, purtând păcatul strămoșesc, mărturisim că numai Hristos este Mântuitorul.
Că numai Maica Domnului a zămislit fără de păcat și fără de sămânță bărbătească și o numim pe Maica Domnului mai presus decât toată făptura, mai presus decât îngerii, (că îngerii neavând păcat strămoșesc biruie prin puterea lui Dumnezeu toată ispita, de care nici nu mai sunt ispitiți, nemaiputând să păcătuiască prin darul lui Dumnezeu în urma încercării îngerești) pe când Stăpâna, având păcatul strămoșesc, slăbiciunea aceasta moștenită a noastră a oamenilor, având libertatea de a păcătui sau nu, a biruit înfricoșat toată ispita, nepăcătuind nici măcar din fărâmă vreo parte și de aceea este spaima dracilor și a ereticilor.

Avînd aceste hule papistășești se înțelege de ce dvs. vreți să o huliți ca nefiind luptătoare împotriva păcatului, i-ați negat puterea.
De aceea, și pentru aceste hule, v-a numit într-o arătare în Sfânta Ei Icoană la Zografu, (atunci, în 1274 când ați fost la Sfântul Munte și ați distrus Sfintele Mânăstiri și ați măcelărit pe Sfinții Mucenici Monahi Aghioriți) "dușmanii Mei și ai Fiului Meu papiștii".

Înțeleg aplecarea dvs. către dragoste ecumenistă, și mie îmi place aceasta în măsura nerăzboirii (dar nu îmi place ca anulare a adevărului) de aceea mă văd dator,fiindcă sunteți fratele meu din Adam și din Noe, să vă arăt, să vă doresc, să vă chem să vă mântuiți, lepădând înșelările adăugate în istorie de papi și să veniți la Adevăr:

Ioan 8:31. Deci zicea Iisus către iudeii care crezuseră în El: Dacă veți rămâne în cuvântul Meu, sunteți cu adevărat ucenici ai Mei;
Ioan 8:32. Și veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi.



V-aș urâ de moarte dacă v-aș păcăli că noi credem la fel sau că vă puteți mântui crezând în minciuni, practic ar însemna să vă fiu un fel de ucigaș:

Ioan 8:44. Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii.


Știu că v-am amărât și știu că nu veți crede cele de mai sus, doar v-ați obișnuit acolo, în credința dvs. Dar nici nu pot să tac, fiindcă, deși nu credeți, vă iubesc fără interes. Se simte la dvs. în postări și altceva decât duhul întunecat prin care postează coreligionarii dvs. cu patima demonstrației. Aveți ceva delicat. Se simte ceva blîndețe. De unde cred, că, dacă veți fi sincer, până la urmă veți iubi Ortodoxia.

Dar nu cred că o puteți descoperi în certurile de pe aici. Ar trebui poate să discutăm într-un fel mai apropiat, prin telefon sau poate mesagerie privată.
Vă rog să mă iertați dacă v-am supărat,
Cu dragoste, Alexandru
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 09.07.2011, 11:56:15
rezadiniran rezadiniran is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2011
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Și nu vedeți că ereticii de pe forum turbează, se încăpăținează să suțină ciuntirea numelui celui Sfânt doar pentru că, fără să-și dea seama, susțin prin această ciuntire erezia lor?
Despre ciuntiri am scris si eu, domnul meu.

Papistasii si ereticii protestanti au ciuntit Sfantul Nume pana a ajuns "Isus"
Nu va este teama ca ciuntind Sfantul Nume Iisous in Iisus am putea fi si noi in erzie chiar fara sa ne dam seama?

Pentru, doar Iisous = 888. Nu-i asa?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 11.07.2011, 01:21:24
omul_2011
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit salut!

Sunt nou pe acest forum si inteleg ca scopul lui din cate am citit, este cumva de a face din orice forma, conflict si "sport" national, crezand ca totul are legatura cu continutul.

Ma doare capul sa ma gandesc cum unii dintre voi le faceti cu alte cuvinte, eretice pe bunicile noastre care au mers toata viata la Biserica si au tinut randuiala asa cum se cuvine, carora daca le aduni timpul cat au postit si s-au rugat, ar insuma varsta multora care postati pe aici, doar ptr faptul ca habar nu aveau ele ca Iisus/Isus, se scrie cu un singur i sau cu doi.

Care daca din cate am vazut mai sus in analizele facute de catre unii care par mai cunoscatori, in nici-un caz Iisus, nici cu un I si nici cu doi de II, nu ar fi numele corect pe care il striga Maica Domnului. Nume pe care mi se pare ca ar fi cel mai corect sa-L "strigam", pana la urma, daca tot vrem sa parem asa rigurosi. Va tot bateti in argumenatii care mai de care,... crezand probabil ca aratand cate stiiti voi, v-ar etala si nivelul superior de spiritualitate si religiozitate.
Sunt mahnit de peste cat fariseism am gasit aici pe site-ul asta. Ati complicat religia asta, de a-ti fi in stare sa va luati la tranta si ptr ca cineva crede ca este mai corect pusa virgula intr-o parte, iar altcineva crede ca ar fi mai corect pusa in alta parte.
Balacareala placuta in continuare baieti! Daca voua va place si va simtiti bine asa ...
Reply With Quote
  #75  
Vechi 11.07.2011, 09:36:12
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omul_2011 Vezi mesajul
Sunt nou pe acest forum si inteleg ca scopul lui din cate am citit, este cumva de a face din orice forma, conflict si "sport" national, crezand ca totul are legatura cu continutul.

Ma doare capul sa ma gandesc cum unii dintre voi le faceti cu alte cuvinte, eretice pe bunicile noastre care au mers toata viata la Biserica si au tinut randuiala asa cum se cuvine, carora daca le aduni timpul cat au postit si s-au rugat, ar insuma varsta multora care postati pe aici, doar ptr faptul ca habar nu aveau ele ca Iisus/Isus, se scrie cu un singur i sau cu doi.

Care daca din cate am vazut mai sus in analizele facute de catre unii care par mai cunoscatori, in nici-un caz Iisus, nici cu un I si nici cu doi de II, nu ar fi numele corect pe care il striga Maica Domnului. Nume pe care mi se pare ca ar fi cel mai corect sa-L "strigam", pana la urma, daca tot vrem sa parem asa rigurosi. Va tot bateti in argumenatii care mai de care,... crezand probabil ca aratand cate stiiti voi, v-ar etala si nivelul superior de spiritualitate si religiozitate.
Sunt mahnit de peste cat fariseism am gasit aici pe site-ul asta. Ati complicat religia asta, de a-ti fi in stare sa va luati la tranta si ptr ca cineva crede ca este mai corect pusa virgula intr-o parte, iar altcineva crede ca ar fi mai corect pusa in alta parte.
Balacareala placuta in continuare baieti! Daca voua va place si va simtiti bine asa ...
omule, citeste cu rabdare si cu dragoste! vei gasi multe cuvinte foarte folositoare... lasa-L pe Domnul sa ne judece de fariseism ca a Lui este judecata! tu cauta-ti mantuirea ta... Doamne miluieste-ne pe toti!

ochiul vede pe masura intunecimii sau luminii din el... tu cauta intelepciunea cuvintelor de aici daca vrei sa te luminezi nu cauta intunecimea cuvintelor celorlalti... nu vei gasi om pe pamant fara de pacat, daca asta ne ceri... Dumnezeu sa ne ierte pe toti!...
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #76  
Vechi 11.07.2011, 10:39:39
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Avram a fost numit de Dumnezeu Avraam după ce a părăsit casa tatălui său, gLumea, ca să locuiască unde îl va așeza Dumnezeu, iar femeia sa Sara a fost numită Sarra... și a fost păzită de Dumnezeu căci era foarte frumoasă.

Dar de citit nu se citea Avraaaaaaaaam sau Avraam ci se citea simplu Avram chiar dacă se scria Avraam, și la fel și Sarra nu se rostea Sarrrrra sau Sarra ci Sara...
Liitera a venea cu siguranță de la Duhul Adevărului care sălășluia în dreptul Avraam a cărui credință i s-a socotit dreptate, și litera r de la Duhul Răbdării a cărei lucrare se odihnea în femeia lui Avraam pe nume Sarra care era stearpă... deci nu putea face copii, dar nădăjduiau în Dumnezeu...

Isac a devenit apoi Isaac iar Iacov a devenit Israel...

Dar nu se rostea Isaac ci tot Isac se rostea, decât se scria cu doi de a ca și o taină...

De aici se poate deduce cum lui Simon fiul lui Iona i s-a spus Petru și lui Saul i s-a spus Pavel sau Pabel sau Paul...

Însă numele de Ioan sau Iisus, sunt mult mai complicate spre a fi înțelese... căci ele ascund ca orice nume și o taină sau mai multe...

De exemplu Ioan seamănă cu Iona iar Iisus cu Jesus sau Isus fiul lui Sirah sau Yosua... dar Iisus vine nu de la Yosua ci de la Isaac, fiul lui Avraam, unde primul I vine de la Iuda iar al doilea i împreună cu s vine de la Israel. Deci Iis înseamnă Iuda și Israel iar us înseamnă unire în sfințenia și nașterea de sus.

Defapt e vorba de IUda + israel = IisU+s unde s vine de la sfințenia de sus și așa este tălmăcirea numele Domnului Iisus care din Iuda a venit pentru tot poporul lui Israel care era mai păcătos ca toată gLumea păgână așa cum este proorocia dată prin Moise și prin prooroci, căci de aia spune Domnul că pentru oile cele pierdute ale Casei lui Israel a fost trimis, căci Israel față de Iuda era căzut în idolatrie maximă deci era simbolul cel mai de jos al credinței și astfel rezultă că a fost trimis pentru tot omul care e cuprins între Iuda și Israel căci credința fusese păstrată în Iuda, în Galileea, pe muntele de unde au fost trimiși apostolii în toată lumea după Înviere.

Iar vechiul legământ ca și cel nou care e similar dar mai adânc, mai puternic, mai întărit, înseamnă că nu mai suntem ai părinților noștrii sau ai vreunui părinte Duhovnicesc ci nașterea din nou de sus din apă și din Duh reprezintă că suntem fiii lui Dumnezeu nu numai duhovnicești (Duhul) ci și trupești (apa), adică cu totul... căci nimeni nu poate sluji la doi stăpâni și nimeni nu poate avea două tipuri de părinți, deci Domnul este atât părintele nostru trupesc cât și cel Duhovnicesc... asta e semnificația... firește, pentru cine voiește ca să-L urmeze... pentru cine crede și vrea să aibă fapte născute din credință și vrednice de pocăință.

Iar foștii părinți creștini trupești sau duhovnicești ne devin frați-părinți... față de care nu avem o datorie mai mare ci unica datorie este față de Dumnezeu, unde Tatăl ne este și nouă tată iar Iisus ne este frate mai mare și Duhul Sfânt ne este Domnul care vine de la Tatăl prin Iisus Cuvântul lui Dumnezeu căruia i s-a dat toată puterea în Cer și pe Pământ.

Cine va crede se va boteza și cine nu v-a crede se va osândi și a și fost deja demult osîndit împreună cu gLumita, căci gLumea de pe vremea lui Moise a fost osândită și de pe vremea lui Noe și a Sodomei și Gomorei... și urmează pentru creștini judecata faptelor iar pentru cine nu e creștin ci păgân se vor lăsa în plata Domnului căci a Domnului este răzbunarea și pentru ei este pregătită sabia gurii Sale și nu judecata căci judecata este pentru credincioșii care și-au strâmbat Calea și Viața după poftele lor sau ale gLumii.

Last edited by vsovivi; 11.07.2011 at 10:52:39.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 11.07.2011, 10:52:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rezadiniran Vezi mesajul
Despre ciuntiri am scris si eu, domnul meu.

Papistasii si ereticii protestanti au ciuntit Sfantul Nume pana a ajuns "Isus"
Nu va este teama ca ciuntind Sfantul Nume Iisous in Iisus am putea fi si noi in erzie chiar fara sa ne dam seama?

Pentru, doar Iisous = 888. Nu-i asa?
De fapt noi scriem exact cum se citeste in greaca, pentru ca "e" se citeste "i", iar "ou" se citeste "u". Si in latina daca ne uitam este Jesu sau Iesu. Pe net scrie ca in aramaica, limba vorbita de Mantuitor, se scrie Iesua sau Iesu. Si in Biblia in romaneste si in latina si alte limbi Isus Navi scrie altfel, pentru a-l deosebi de Mantuitor, se scrie Iosua in cea de limba romana (care e tot o varianta a numelui Iehosua in ebraica. Cate ceva aici: http://ro.orthodoxwiki.org/Iisus_Hristos
Reply With Quote
  #78  
Vechi 11.07.2011, 11:07:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Pe de alta parte, asa cum scrie si Alexandru, e si un bine ca ortodocsii scriu Iisus, iar cei care nu sunt ortodocsi scriu Isus, ca sa nu confunde vreun credincios ortodox vreo scriere adventista sau baptista sau chiar catolica, cu o scriere ortodoxa. De multe ori intr-un text gasit pe internet nu ne dam seama imediat daca e un text ortodox sau neoprotestant.
E evident ca noi scriem si spunem Iisus, pentru ca asa a hotarat BOR si e Biserica nostra, de care ascultam. La fel scriu si rusii, dar au alt alfabet, de exemplu. La fel pronunta si grecii, tot cu un alfabet diferit de noi si rusi.

Si ca sa fim exacti, probabil eterodocsii de la noi au luat denumirea Isus din scrierile slave. Celelalte tari slave ortodoxe scriu tot Isus, rusii adaptand in 1654 mai multe elemente din cultul lor la cel grecesc. Din cate imi dau seama si scrierea Iisus, dupa care am adaptat si noi. La noi se foloseau si traduceri grecesti si slave, pana la primele Biblii in limba romana.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 11.07.2011, 20:21:31
omul_2011
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit :)

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
omule, citeste cu rabdare si cu dragoste! vei gasi multe cuvinte foarte folositoare... lasa-L pe Domnul sa ne judece de fariseism ca a Lui este judecata! tu cauta-ti mantuirea ta... Doamne miluieste-ne pe toti!

ochiul vede pe masura intunecimii sau luminii din el... tu cauta intelepciunea cuvintelor de aici daca vrei sa te luminezi nu cauta intunecimea cuvintelor celorlalti... nu vei gasi om pe pamant fara de pacat, daca asta ne ceri... Dumnezeu sa ne ierte pe toti!...

Ai fost simpatica! :) "Ai inteles exact ce am vrut sa spun"! De parca eu sunt cel care nu am rabdare si dragoste, care am umplut tot acest site cu tot felu de atacuri si lovituri sub centura, pe tot felu de subiecte fara fond. Ia cand mergi tu la Biserica duminica, intreaba o babuta de acolo, cum se scrie corect Iisus, si apoi spunei ca sarmana a fost ea la Biserica pana atunci, dar a stat in erezie, ca nu a stiut ca se scrie corect Iisus cu doi de II.

Acum daca tot m-am prins in hora hai sa va intreb pe toti acei atat de rigurosi: de la ce noi il numim Iisus, daca El era Yeshua.Sa vina acum cineva de de la BOR si sa spuna el clar ca in urmatoarele versete nu era scris Yeshua in loc de Iisus:

20. Și cugetând el acestea, iată îngerul Domnului i s-a arătat în vis, grăind: Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria, logodnica ta, că ce s-a zămislit într-însa este de la Duhul Sfânt.
21. Ea va naște Fiu și vei chema numele Lui: "Iisus" (aici era Yeshua asa cum reiese din Bibliile mai vechi) căci El va mântui poporul Său de păcatele lor. Stim cu totii ca in ebraica El era strigat de Mama Sa, Yeshua. Dar cand s-a facut scrierea in greaca, i s-a schimbat odata numele in Iesous, care a mai fost odata tradus din latinescul Jesu si apoi in romanescul Iisus, care conform limbii noastre, bine a facut cineva mai sus o analiza literara, si subscriu, ca in limba romana scrierea se face asa cum se aude. Sau spuneti-mi si mie cum se poate citi si pronunta Iisus in asa fel incat sa se auda diferit de Isus care este scris doar cu un I ?
Este amuzant cand se doreste a se combate ceva cu altceva care in esenta este la fel de incorect. Pe mine personal, nu ma intereseaza si nu depind cu credinta mea de cum se scrie corect Iisus, dar din respect fata de cutuma religiei din care fac parte si sa nu se sminteasca unii sa sara repede sa ma judece, ca as fi eretic, mai bine pun un i in plus acolo ca nu ma doare mana. Cand ne rugam, pronuntam Isus, ca asa se aude nu?
Dar corect ar fi sa-i zicem Yeshua in limba in care asa i s-a pus numele si asa cum era si strigat de Mama Sa, precum ...lui Barack Obama, caruia ii respectam pronuntia in limba sa engleza, Barack, care daca s-ar scrie Barrack, noi ar trebui sa-l traducem Baraca si sa-i zicem pe romaneste asa. Dar nu! Traducem si pocim doar numele Mantuitorului nostru.

Si dupa ce Biserica ne calauzeste doua mii de ani cu numele de Isus, vin unii acum si ne fac eretici batranii si pe cei cu mai putine cunostiinte religioase in litera si virgula lor, facand chiar si ei erezie sustinand tot un neadevar. Este absurd!
Non comment!
Nu sar la gatul nimanui, decat poate cu cel mult o bere :) , dar fac si eu apel la voi, la rabdare si dragoste.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 12.07.2011, 03:16:17
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rezadiniran Vezi mesajul
Despre ciuntiri am scris si eu, domnul meu.

Papistasii si ereticii protestanti au ciuntit Sfantul Nume pana a ajuns "Isus"
Nu va este teama ca ciuntind Sfantul Nume Iisous in Iisus am putea fi si noi in erzie chiar fara sa ne dam seama?

Pentru, doar Iisous = 888. Nu-i asa?
ou chiar și în greacă se citește u, pe când I se citește i și η se citește ey. Sunt două litere diferit citite în greacă deci tâlcuite cu doi de i, pronunțate un pic diferit cantitativ, pentru a le deosebi. Limba română fiind fonetică a tâlcuit bine sensul de 888 în acest fel
Ἰ = I = 10
η = i = 8
σ = s =200
ο = o = 70
ῦ = u =400
ς = s =200

adică exact cum citesc grecii: prima literă și a doua I (dar primul mai scurt al doilea mai lung, cum zic și grecii), ou ca u cum zic și grecii, și chiar și accentul este ca în greacă, după cum scrie foarte frumos în trimiterea din postarea lui Cătălin:

De altfel, însăși lectura numelui în limba română, nu accentuează prima silabă (i.e., ca în latină sau engleză: Je'-sus), ci ultima (ca în greacă, sau spaniolă, franceză etc.) Acesta este un motiv în plus de a favoriza lectura numelui lui Iisus cu un scurt aproximant inițial [j], cum sugerează dublarea lui "i", precum și grafia cu doi de "i": Iisus, care nu este deloc redundantă, având temeiurile ei atât fonologice cât și etimologice.

Numerele nu sunt valabile în limba română, pentru că literele în limba română nu au corespondent numeric, dar limba română transcriind fonetic limba greacă dacă zicem u tâlcuim exact pe ou deci păstrăm nealterat 888 dar dacă am zice isus în loc de Iisus am pierde fie un 10 fie un 8 și am da în erezia arianismului.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt noi scriem exact cum se citeste in greaca, pentru ca "e" se citeste "i", iar "ou" se citeste "u". Si in latina daca ne uitam este Jesu sau Iesu. Pe net scrie ca in aramaica, limba vorbita de Mantuitor, se scrie Iesua sau Iesu. Si in Biblia in romaneste si in latina si alte limbi Isus Navi scrie altfel, pentru a-l deosebi de Mantuitor, se scrie Iosua in cea de limba romana (care e tot o varianta a numelui Iehosua in ebraica. Cate ceva aici: http://ro.orthodoxwiki.org/Iisus_Hristos
Mulțumesc mult Cătălin pentru trimiterea minunată de mai sus, care completează în sfârșit și lingvistic, după moftul lui Mihnea Dragomir, teologia lui Iisus. Tare drag îmi mai ești cu seriozitatea cercetărilor.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pe de alta parte, asa cum scrie si Alexandru, e si un bine ca ortodocsii scriu Iisus, iar cei care nu sunt ortodocsi scriu Isus, ca sa nu confunde vreun credincios ortodox vreo scriere adventista sau baptista sau chiar catolica, cu o scriere ortodoxa. De multe ori intr-un text gasit pe internet nu ne dam seama imediat daca e un text ortodox sau neoprotestant.
E evident ca noi scriem si spunem Iisus, pentru ca asa a hotarat BOR si e Biserica nostra, de care ascultam. La fel scriu si rusii, dar au alt alfabet, de exemplu. La fel pronunta si grecii, tot cu un alfabet diferit de noi si rusi.

Si ca sa fim exacti, probabil eterodocsii de la noi au luat denumirea Isus din scrierile slave. Celelalte tari slave ortodoxe scriu tot Isus, rusii adaptand in 1654 mai multe elemente din cultul lor la cel grecesc. Din cate imi dau seama si scrierea Iisus, dupa care am adaptat si noi. La noi se foloseau si traduceri grecesti si slave, pana la primele Biblii in limba romana.
Aici sunt niște mici greșeli istorice:
1. deoarece scrierile slave au avut Їисоуса în slavonă, limba lor originală, alcătuită de Sfinții frați Chiril și Metodie după limba greacă și poate unii slavi moderni au greșit doar la transliterarea latină contemporană, când, din cauza unor prigoane repetate, și împuținării ortodocșilor, n-au mai avut timp de sfat cu ceilalți ortodocși.

2. Rușii, care se clătinau spre papism, au fost întăriți în Ortodoxie de Sfântul Mitropolit Pentru Movilă al Kievului (român), care a și cerut un sinod panortodox la Iași.
Dacă au adoptat rușii Iisus în 1654 e un indiciu că așa a hotărât Sfânta Biserică,toată , tocmai la acel sinod, deoarece a avut loc un sinod panortodox la 1642, la Iași, unde s-a corectat și Mărturisirea Ortodoxă împotriva calvinilor și papiștilor făcută de Sfântul Mitropolit Petru Movilă, iată ce argument puternic să-l folosim și noi pe Iisus.

3. Rușii și slavonii în general, fiind ultimii veniți la Ortodoxie, au stat întotdeauna cam rău cu păstrarea corectă a Ei, nu e de mirare dacă aceștia se corectează după români sau greci.

4. Iar grecii au luat creștinismul după 529, de la străromâni, când Sfântul Iustinian cel Mare le-a desființat centrul credinței lor strămoșești (idolatria) aflat la Atena, (de care nu doreau să se despartă în ruptul capului, până nu li s-a rupt capul). Astfel, din dorința de a accesa la putere, pentru a se răzbuna, au luat Ortodoxia de la străromâni. Bine măcar că se străduiesc să conserve dogmele, lăudându-se desigur că ei le-au descoperit și păstrat, și să nu se abată de la ele, fiind foarte atenți cu fiecare literă, (fiind aceasta o înțelepciune a lui Dumnezeu, care profită de naționalismul lor ancorat în Ortodoxie ca să ducă și pe greci la sfințenie, măcar așa, și să avem niște oameni atenți foarte la cuvinte, pentru a nu le denatura sensul, înțelesul Ortodoxiei, ale cărei texte sunt în majoritate în limba greacă, limbă matematică, fără aproximări în exprimare) căci fiecare literă a Ortodoxiei a fost apărată cu sânge de Mucenic. Nu e de mirare dacă ei s-au inspirat de la români, părinții credinței lor.
Nu e cazul să ne bâlbâim când o spunem: la români este Ortodoxia originală, Apostolică (italienii și galii "verii" noștri, au pierdut-o căzând, datorită francilor sălbatici, în filioquism, dar nu fără luptă și milioane de Sfinți Mucenici gali și itali care au apărat Ortodoxia).
Nu e de mirare că românii au influențat pe ruși și pe greci să spună Iisus în loc de Iesus: ori așa a fost originalul, ori așa a trebuit, pentru a ne lupta mai bine cu francii cocoțați în latină. Căci iezuiții au spurcat pronunția Iesus, iar pronunția originală a fost ori chiar Iisus ori Ieysus. Ultima teorie numită etacistă (că se citea Ieysus) aparține lui Erasmus Desiderius Rotterdamus (sau Gerhard Gerhards) - 1466-1536 (papist îndărătnic) aducând argumente palide.
Grecii de azi (și în limbajul bisericesc panortodox) se folosește pronunția itacistă adică Iisus. Eu, personal, nu cred în teoria că papiștii (și eretici din punct de vedere al credinței, și germanici din punct de vedere al neamului care a pus mâna pe dogmele și documentele adevărate ale papismului, înlocuindu-le cu documente false) știu mai bine decât ortodocșii, dintre care fac parte și grecii, să pronunțe greaca, și decât românii să pronunțe latina. Iar dacă ortodocșii cu adevărat, contrar logicii, au schimbat pronunția, e și mai clar de ce: au făcut-o special pentru a se deosebi de papiști, încă un argument în plus ca noi să ținem cu dinții la scrierea Iisus iar nu isus.
Manuscrisele (și Bisericile și credința) slavone și apoi tipăriturile grecești, slavone, arabe, georgiene ortodoxe s-au făcut în Țările Române, numite pe drept cuvânt de Nicolae Iorga "Bizanț după Bizanț" deși oleacă cam incomplet, fiind mai degrabă și "Bizanț înainte de Bizanț".

Românii întotdeauna și-au alcătuit limba bisericească pentru a lupta cu ereziile, inclusiv cu cea papistă, și cu mila lui Dumnezeu au și reușit.

Nu există nici un motiv lingvistic sau istoric ca românii sau grecii sau slavii, sau Sfinții Apostoli să fi spus vreodată isus iar nu Iisus.Că au spus Iisus iar nu Ieysus cum zic etaciștii este mărturisit de Sfânta Biserică, în Care noi credem fiind Trupul fără de greșeală al lui Hristos.
Dar după nici o teorie (ori etacistă Ieysus ori itacistă Iisus) nu s-a spus vreodată isus.

Este desigur o ticăloșie a ereticilor și o neatenție a unor ortodocși de azi.


http://aoal.org/Greek/ntgreekb/files...abetCharts.pdf


De acum dragii mei, mă veți găsi numai pe "Bioterapie", deoarece aș dori să scriu cartea despre viața Bătrânului meu Traian. Dacă totuși mai sunt nedumeriri în legătură cu cele despre numele de taină a lui Iisus, vă rog să mă atenționați pe mesageria privată.

Cu durere și dragoste, Alexandru
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
batjocorirea lui iisus, iisus sau isus



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
E adevarat ce e scrie in urmatoarea carte? tinutza Biserica Romano-Catolica 23 28.05.2012 18:43:43
PR. IUSTIN PARVU SCRIE PATRIARHULUI SI SF. SINOD!! orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 13 04.06.2008 23:55:17