Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 12.07.2011, 11:46:04
rezadiniran rezadiniran is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2011
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E evident ca noi scriem si spunem Iisus, pentru ca asa a hotarat BOR si e Biserica nostra, de care ascultam.
Are logica ce spuneti.

Eu am fost intrigat de acel savantlik numerologic in care Iisous = 888 si cand scoti o litera ajungi la erezie dar daca scoti alta litera esti OK. Era o argumentare fariseica, cu doua masuri:
Cand scriu ereticii papistasi numerele au o importanta cosmica. Iisous ≠ Isus = erezie grava
Cand scriu eu, numerele n-au o importanta pentru ca noi talcuim spiritual. Astfel ca Iisous ≠ Iisus = nici o erezie
Dar pana la urma si-a dat seama si dl. Alexandru ca argumentul numerologic este invalid:
Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Numerele nu sunt valabile în limba română, pentru că literele în limba română nu au corespondent numeric...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 19.07.2011, 08:02:30
AndreiMihai AndreiMihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rezadiniran Vezi mesajul
Are logica ce spuneti.

Eu am fost intrigat de acel savantlik numerologic in care Iisous = 888 si cand scoti o litera ajungi la erezie dar daca scoti alta litera esti OK. Era o argumentare fariseica, cu doua masuri:
Cand scriu ereticii papistasi numerele au o importanta cosmica. Iisous ≠ Isus = erezie grava
Cand scriu eu, numerele n-au o importanta pentru ca noi talcuim spiritual. Astfel ca Iisous ≠ Iisus = nici o erezie
Dar pana la urma si-a dat seama si dl. Alexandru ca argumentul numerologic este invalid:

Ce să-i faci dacă este orbit de propria-i credință. Stă și el acolo încuiat, și mai vorbește de alții! Mă face să râd aceste argumente despre Isus vs. Iisus, Hristos vs. Cristos vs. Christos. Voi chiar credeți că Lui Dumnezeu îi pasă de cum credeți voi că se scrie numele Mântuitorului? Chiar credeți voi că El stă acum pe internet și citește El să vadă cum Îi scriem Numele?
Nu vă dați seama că nu cum scrieți Sfântul Nume vă Mântuiește, ci faptele și credința voastră! Ar trebui să vă fie rușine că vă numiți creștini dacă ajungeți să vă certați de la un simplu lucru: Isus sau Iisus. Dacă ați fi creștini nu v-ați mai certa ci ați încerca să răspândiți învățătura Mântuitorului celor ce nu au ajuns să o descopere încă.
Nu contează că te numești penticostal, ortodox, catolic sau mai știu eu ce. Trebuie să te numești creștin, pentru că ai credință în Hristos/Christos/Cristos. Nu mai există o singură Biserica Creștină și cred că argumentele nu mai au nici un rost pentru că fiecare crede cum dorește. Până și ortodocșii au credințe diferite (de exemplu ortodocșii din Rusia nu au aceleași credințe cu cei din Macedonia, la fel cum nici ortodocșii din București nu au aceleași credințe cu ortodocșii din Iași sau Cluj-Napoca).
O zi bună vă doresc, și nu uitați că argumentele astea nu vă ajută în a vă mântui de păcate.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 19.07.2011, 12:37:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiMihai Vezi mesajul
de exemplu ortodocșii din Rusia nu au aceleași credințe cu cei din Macedonia, la fel cum nici ortodocșii din București nu au aceleași credințe cu ortodocșii din Iași sau Cluj-Napoca
De obicei aceastea le cred cei ce nu sunt si practicanti. In toata ortodoxia e exact aceeasi credinta, fara macar un cuvant diferit. Poate te referi la practici, intr-o parte se da coliva, intr-o parte se da pachet, etc., astea sunt altceva.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 19.07.2011, 12:41:33
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De obicei aceastea le cred cei ce nu sunt si practicanti. In toata ortodoxia e exact aceeasi credinta, fara macar un cuvant diferit. Poate te referi la practici, intr-o parte se da coliva, intr-o parte se da pachet, etc., astea sunt altceva.
Foarte bine, dar acolo unde sunt erezii, mai este ortodoxie ?

Daca definiti ortodoxia ca fiind: "aia care nu au erezii si gandesc la fel si sunt in deplina comuniune euharistica": atunci e ok, numai ca atunci BOR cam iese din discutie, tinand cont ca, pe de o parte, nu e in deplina comuniune euharistica cu restul Ortodoxiei, iar pe de alta parte, cam sustine si promoveaza erezia filetismului.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 19.07.2011, 18:12:48
AndreiMihai AndreiMihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De obicei aceastea le cred cei ce nu sunt si practicanti. In toata ortodoxia e exact aceeasi credinta, fara macar un cuvant diferit. Poate te referi la practici, intr-o parte se da coliva, intr-o parte se da pachet, etc., astea sunt altceva.
Îmi pare rău pentru tine că nu ai vizitat acele țări să vezi exact cum este. Să știi că ortodoxia nu e la fel peste tot. La fel și Biblia ortodoxă diferă de la țară la țară. Armenii ortodocși nu au aceleași cărți în Biblie cum au grecii. De fapt ortodocșii orientali seamănă mai mult cu romano-catolicii (ortodocșii orientali fiind armenii, etiopienii, copții, sirienii, creștinii arabi). Ar trebui să nu mai crezi tot ce te învață profesorul la școală pentru că ortodoxia ce te învață la școală e una ideală, dar de fapt nici cei ce fac manualele ortodoxe nu au habar de Ortodoxia din alte țări.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 19.07.2011, 18:19:46
AndreiMihai AndreiMihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Foarte bine, dar acolo unde sunt erezii, mai este ortodoxie ?

Daca definiti ortodoxia ca fiind: "aia care nu au erezii si gandesc la fel si sunt in deplina comuniune euharistica": atunci e ok, numai ca atunci BOR cam iese din discutie, tinand cont ca, pe de o parte, nu e in deplina comuniune euharistica cu restul Ortodoxiei, iar pe de alta parte, cam sustine si promoveaza erezia filetismului.
Da ai dreptate. Faptul că Bisericile Ortodoxe nu sunt în comuniune euharistică una cu cealaltă ar trebui să fie un semn de întrebare pentru credincioșii ortodocși.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 19.07.2011, 18:26:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiMihai Vezi mesajul
Îmi pare rău pentru tine că nu ai vizitat acele țări să vezi exact cum este. Să știi că ortodoxia nu e la fel peste tot. La fel și Biblia ortodoxă diferă de la țară la țară. Armenii ortodocși nu au aceleași cărți în Biblie cum au grecii. De fapt ortodocșii orientali seamănă mai mult cu romano-catolicii (ortodocșii orientali fiind armenii, etiopienii, copții, sirienii, creștinii arabi). Ar trebui să nu mai crezi tot ce te învață profesorul la școală pentru că ortodoxia ce te învață la școală e una ideală, dar de fapt nici cei ce fac manualele ortodoxe nu au habar de Ortodoxia din alte țări.
Acum vad ca sunteti catolic, deci aveti o scuza ca nu stiti despre ce e vorba (desi si pentru catolici e aceeasi poveste cu monofizitii).
Pentru ortodocsi monofizitii sunt eretici, s-au despartit de noi (cand erau si catolicii cu noi) acum mai bine de 1500 de ani. Bineinteles ca nu sunt ortodocsi, chiar daca isi spun asa.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 19.07.2011, 18:36:03
AndreiMihai AndreiMihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum vad ca sunteti catolic, deci aveti o scuza ca nu stiti despre ce e vorba (desi si pentru catolici e aceeasi poveste cu monofizitii).
Pentru ortodocsi monofizitii sunt eretici, s-au despartit de noi (cand erau si catolicii cu noi) acum mai bine de 1500 de ani. Bineinteles ca nu sunt ortodocsi, chiar daca isi spun asa.
Dragă Cătălin, nu catolicii s-au despărțit de voi, ci amândouă Bisericile s-au despărțit una de cealaltă. Schismele au început de prin anii 400 când a fost Conciliul de la Calcedon (bisericile Oriental Ortodoxe nu au recunoscut Conciliul de la Calcedon așa că au ales să se desprindă de Biserica Creștină). Deci de la începutul creștinătății au existat rituri și tradiții diferite.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 19.07.2011, 18:37:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Foarte bine, dar acolo unde sunt erezii, mai este ortodoxie ?

Daca definiti ortodoxia ca fiind: "aia care nu au erezii si gandesc la fel si sunt in deplina comuniune euharistica": atunci e ok, numai ca atunci BOR cam iese din discutie, tinand cont ca, pe de o parte, nu e in deplina comuniune euharistica cu restul Ortodoxiei, iar pe de alta parte, cam sustine si promoveaza erezia filetismului.
Nu stiu de unde ati aflat ca BOR nu e in "deplina comuniune cu restul ortodoxiei". Aceasta ar insemna ca toate patriarhiile sa rupa comuniunea cu BOR si sa declare asta. Chiar si in cazul BO a Ierusalimului sunt sigur ca un roman daca se duce acolo nu e respins la impartasanie.
Filetismul, de care tot aud doar incepand de anul asta, mai era un ecumenist ortodox pe forumul catolic care tot spunea de filetism, nu trebuie confundat cu contruirea unei biserici pe alt teritoriu. Asta e doar o problema de jurisidictie, deci administrativa, nu dogmatica.
Si la noi sunt manastiri sarbesti, dar nu s-a suparat niciodata BOR ca de ce exista. Daca s-ar inmulti rusii la noi in tara (sau moldovenii pe stil vechi) atunci BO Rusa probabil va face biserici si pentru ei, avand in vedere ca noi avem noul calendar.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 19.07.2011, 18:39:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiMihai Vezi mesajul
Dragă Cătălin, nu catolicii s-au despărțit de voi, ci amândouă Bisericile s-au despărțit una de cealaltă. Schismele au început de prin anii 400 când a fost Conciliul de la Calcedon (bisericile Oriental Ortodoxe nu au recunoscut Conciliul de la Calcedon așa că au ales să se desprindă de Biserica Creștină). Deci de la începutul creștinătății au existat rituri și tradiții diferite.
Asta e o discutie mai ampla care a fost purtata pe forum de mai multe ori (numai de cand sunt eu am tot vorbit). Din punct de vedere ortodox exista doar o Biserica, iar aceea e Biserica Ortodoxa. Nu are rost sa pierdem vremea pe acest topic cu discutiile, va rog sa cititi alte topicuri. Ritul este altceva.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
batjocorirea lui iisus, iisus sau isus



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
E adevarat ce e scrie in urmatoarea carte? tinutza Biserica Romano-Catolica 23 28.05.2012 18:43:43
PR. IUSTIN PARVU SCRIE PATRIARHULUI SI SF. SINOD!! orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 13 04.06.2008 23:55:17