Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 18.07.2011, 23:59:34
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Ideea unui Dumnezeu personal, face divinitatea subiectiva.Dumnezeu exista, si totul e un joc, inclusiv toate religiile.Toate sunt un joc.El e si creator si distrugator, toate sunt pentru amuzamentul si placerea lui.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 19.07.2011, 00:13:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Ideea unui Dumnezeu personal, face divinitatea subiectiva.Dumnezeu exista, si totul e un joc, inclusiv toate religiile.Toate sunt un joc.El e si creator si distrugator, toate sunt pentru amuzamentul si placerea lui.
Asta e pentru mintea ta foarte bolnava ,precum spune si Ioan Gura de Aur :
Pentru cei lipsiti de minte ADEVARUL este amar si dezgustator , in timp ce minciuna este dulce si foarte la indemana ". . . . ., caci Mantuitorul ne-a spus CLAR :
"Veti cunoaste ADEVARUL , iar ADEVARUL va va face liberi ". . . , caci in Lc.8,17 se mai spune :
" Nu este nimic ascuns , care sa nu sa dea pe fata si nimic tainic , care sa nu se cunoasca si sa nu vina la aratare ".
Sper ca-ti simti ticalosia , sau o parte din ea , pentru a fi cat de cat "maret" precum te crezi :

" Ceea ce face ca maretia omeneasca sa fie intr-adevar mare , este ca omul sa-si simta ticalosia lui"

<< SF. Atanasie cel Mare >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #273  
Vechi 19.07.2011, 00:18:05
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asta e pentru mintea ta foarte bolnava ,precum spune si Ioan Gura de Aur :
Pentru cei lipsiti de minte ADEVARUL este amar si dezgustator , in timp ce minciuna este dulce si foarte la indemana ". . . . ., caci Mantuitorul ne-a spus CLAR :
"Veti cunoaste ADEVARUL , iar ADEVARUL va va face liberi ". . . , caci in Lc.8,17 se mai spune :
" Nu este nimic ascuns , care sa nu sa dea pe fata si nimic tainic , care sa nu se cunoasca si sa nu vina la aratare ".
Sper ca-ti simti ticalosia , sau o parte din ea , pentru a fi cat de cat "maret" precum te crezi :

" Ceea ce face ca maretia omeneasca sa fie intr-adevar mare , este ca omul sa-si simta ticalosia lui"

<< SF. Atanasie cel Mare >>


explica te rog de ce a permis si chiar incurajat Dumnezeu existenta diferitelor religii pe glob, daca doar una singura e mantuitoare?
Reply With Quote
  #274  
Vechi 19.07.2011, 00:19:36
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Ideea unui Dumnezeu personal, face divinitatea subiectiva.Dumnezeu exista, si totul e un joc, inclusiv toate religiile.Toate sunt un joc.El e si creator si distrugator, toate sunt pentru amuzamentul si placerea lui.
eu cred ca dupa ce vom muri vom avea o mare surpriza...
Reply With Quote
  #275  
Vechi 19.07.2011, 00:30:50
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

mesaj sters

Last edited by tara tara vrem ostas; 19.07.2011 at 00:35:36.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 19.07.2011, 01:02:13
rezadiniran rezadiniran is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2011
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
de ce a permis si chiar incurajat Dumnezeu existenta diferitelor religii
Temporar Dumnezeu permite in lume existenta lui satan, a pacatului, a raului sau a religiilor false.

De ce permite Dumnezeu răul?
- Dacă Dumnezeu nu ar fi permis existența răului, oamenii l-ar fi slujit pe Dumnezeu din obligație și nu ca urmare a unei alegeri.

Dar ce te face sa crezi ca Dumnezeu a incurajat mai multe religii?
Pentru mine asta e o idee noua, Cum ti-o argumentezi?
Reply With Quote
  #277  
Vechi 19.07.2011, 01:05:33
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ce mi se pare e ca Dumnezeu e fara sfarsit nu stiu daca as putea zice ca e "personal" sau "nepersonal".

Apoi imi pare ca ideea unui Dumnezeu ca aflat in varful unei piramide,ingust,limitat,la care au access numai putini,nu prea corespunde cu ce e prin lume.
Iar mi se pare ca Dumnezeu lucreaza cam peste tot in lume,desi nu e evident sa vezi unde lucreaza.

Eu nu ii vad semnele lucrarii ca sunt pacatos si rau,dar pentru cineva bun si smerit probabil ar fi mai usor sa vada unde a fost lucrarea lui Dumnezeu,pronia Sa.
Asta apropos de contradictia anterioara dintre fratele Cristian si tara_tara_vrem_ostas.


Ca sa zic ca toti cei care nu sunt de religie crestin ortodoxa ca merg spre rau in vesnicie,iar nu pot ca nu cred asa ceva.
Asta mi s-ar parea o rezolvarea asa rapida a unei probleme fara sfarsit.
Ca daca omul e o taina,atunci si mantuirea este tot o taina.

Cum sa exemplific, unul pe aceasta lume e fericit daca are o casa mai micuta si sta acolo linistit si lucreaza ceva,altul e fericit daca are o casa mai mare ,altul nici nu doreste sa aibe casa ci ii place sa stea in natura da toti sunt fericiti etc.
Cel cu casa mai mica daca s-ar duce in casa mai mare nu ar mai fi fericit si multumit,la fel si cu cel de ii place sa stea in natura,etc.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 19.07.2011, 09:46:29
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Frumoase citate Laura :)

Mai este unul care vorbeste in mod explicit despre Noul Legamant (in capitolul 8 din Evrei):

"6. Acum insa, Arhiereul nostru a dobandit o slujire cu atat mai osebita, cu cat este si Mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este intemeiat pe mai bune fagaduinte.
7. Caci daca (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi cautat loc pentru al doilea;
8. Ci Dumnezeu ii mustra si le zice: “Iata vin zile, zice Domnul, cand voi face, cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda, testament nou,
9. Nu ca testamentul pe care l-am facut cu parintii lor, in ziua cand i-am apucat de mana ca sa-i scot din pamantul Egiptului; caci ei n-au ramas in testamentul Meu, de aceea si Eu i-am parasit - zice Domnul.
10. Ca acesta e testamentul pe care il voi face cu casa lui Israel, dupa acele zile, zice Domnul: Pune-voi legile Mele in cugetul lor si in inima lor le voi scrie, si voi fi lor Dumnezeu si ei vor fi poporul Meu.
11. Si nu va mai invata fiecare pe vecinul sau si fiecare pe fratele sau zicand: Cunoaste pe Domnul! - caci toti Ma vor cunoaste, de la cel mai mic pana la cel mai mare al lor;
12. Caci voi fi milostiv cu nedreptatile lor si de pacatele lor nu-Mi voi mai aduce aminte”.
13. Si zicand: “Nou”, Domnul a invechit pe cel dintai. Iar ce se invecheste si imbatraneste, aproape este de pieire."

Apostolul Pavel, in versetele 8-12 a citat de la profetul Ieremia versetele 31:34 din cap. 31, versete in care se vorbeste despre acest Legamant Nou ce va fi scris direct in cugetul si inima oamenilor in asa fel incat sa nu mai aiba nevoie sa ii invete nimeni. Care sunt aceste legi puse in cugetul si in inima oamenilor? Nu sunt altele decat cele pe care le-ati redat atat de bine in toate celelalte pasaje, adica legea iubirii cuprinsa in intreaga Lege a VT si in profeti. In Vechiul Testament legea iubirii era scrisa suport exterior: pe lespezile de piatra, in carti etc si ca atare era nevoie de invatatori care sa le spuna oamenilor care sunt faptele ce trebuie facute, in Legamantul Nou insa, aceeasi Lege a iubirii este scrisa direct in inimile oamenilor si de aceea in pasajul citat din Luca pe care il reiau:

Luca 10: 25.Și iată, un învățător de lege s-a ridicat, ispitindu-L și zicând: Învățătorule, ce să fac ca să moștenesc viața de veci?26.Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citești?27.Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți.28.Iar El i-a zis: Drept ai răspuns, fă aceasta și vei trăi.

vedem cum Iisus ii spune evreului ca daca respecta aceasta lege a iubirii va trai. Nu ii spune nici sa se boteze, nici sa-L marturiseasca ca Fiul al lui Dumnezeu, absolut nimic din toate astea ci ii spune sa respecte Legea iubirii si va trai, va avea viata vesnica. De ce acest evreu traieste respectand legea iubirii si inaintasii lui nu au primit si ei automat viata vesnica? Cheia se afla tot in pasajul citat de la Ieremia: " Caci voi fi milostiv cu nedreptatile lor si de pacatele lor nu-Mi voi mai aduce aminte". Domnul Iisus a spalat cu sangele Lui pacatele omenirii de aceea acum se poate ceea ce in VT nu se putea, mantuirea prin iubire, pentru ca "Dumnezeu este iubire și cine rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu și Dumnezeu rămâne în el" dupa cum foarte frumos ati citat.

De aceea Sf. Ap. Pavel are dreptate cand spune despre pagani:
"Caci, cand paganii care nu au lege, din fire fac ale legii, acestia, neavand lege, isi sunt lorusi lege,
Ceea ce arata fapta legii scrisa in inimile lor, prin marturia constiintei lor si prin judecatile lor, care ii invinovatesc sau ii si apara,
In ziua in care Dumnezeu va judeca, prin Iisus Hristos, dupa Evanghelia mea, cele ascunse ale oamenilor."

tocmai pentru ca aceasta lege scrisa in inimil lor nu este altceva decat Noul Legamant facut de Dumnezeu cu omul: Legamantul iubirii pecetluit cu sangele Domnului pentru fiecare om in parte.

Si ca raspuns de ce a fost nevoie sa plateasca Domnul cu sangele Lui: este destul de simplu: Dumnezeu este nu numai mult milostiv dar si drept. Omul a gresit iar greseala lui trebuia platita. Plata greselii de poate face doar prin iubire insa omul s-a aratat incapabil sa implineasca legea iubirii in desavarsirea ei care este iubirea de vrajmas. Asa ca a fost nevoie sa o plateasca Dumnezeu Insusi pentru noi, si a platit-o pentru fiecare in parte. De aceea zice "voi fi milostiv cu nedreptatile lor si de pacatele lor nu-Mi voi mai aduce aminte".
Domnul a facut un pas urias pentru salvarea noastra, tot ceea ce mai avem noi de facut este de a accepta sau nu plata facuta de El pentru noi. O acceptam actionand dupa Legea iubirii scrisa in inimile noastre si o refuzam actionand contrar Legii iubirii din inimile noastre.
Ca atare Botezul in Duhul Sfant este un botez al pocaintei ca si pocainta talharului de pe cruce caruia Domnul i-a zis ca va fi cu El in Rai, iar Impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului are un sens mult mai larg decat ceea ce intelegem noi astazi in crestinatate, tocmai pentru ca: "Dumnezeu este iubire și cine rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu și Dumnezeu rămâne în el". Iar iubirea nu este ceva exclusiv in lumea crestina ci in toata omenirea, inclusiv cea atee. Ca atare, cuvintele Domnului ca cel care nu mananca Trupul Sau si nu bea Sangele Sau nu va intra in Imparatie au de fapt un sens mult mai larg si anume cine nu iubeste cu iubirea avuta de Domnul, cine nu iubeste dupa Legea iubirii scrisa in inima sa de Dumnezeu, acela nu poate intra in Imparatie. Ceea ce ar explica si faptul ca a fi desavarsiti ca si Tatal Ceresc nu inseamna altceva decat a iubi si dusmanii in asa masura incat sa isi dea si viata pentru ei. Insa o iubire atat de profunda se poate doar cu ajutorul Domnului si ca atare crestinii au cel mai mare ajutor pe aceasta Cale tocmai pentru ca il au pe Domnul Iisus ca exemplu si stiu de posibilitatea obtinerii ajutorui de la El. Insa a iubi pana si vrajmasii si a da viata pentru acesti vrajmasi iubiti este foarte greu de aceea multi sunt chemati dar putini alesi...
Reply With Quote
  #279  
Vechi 19.07.2011, 10:31:50
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

O dezvoltare a ideii Trupului si Sangelui Domnului: cand Domnul a zis Apostolilor "acesta este Trupul Meu care se frange pentru voi", si a frant painea, si apoi a zis "acesta este sangele Meu, al Legii celei noi care pentru voi si pentru multi se varsa spre iertarea pacatelor" oferind vinul si zicand apoi "faceti aceasta intru amintirea Mea" (parafrazat din memorie), Domnul prefigura astfel moartea Sa care urma sa plateasca pacatele omenirii prin sangele Sau, deci "faceti aceasta intru amintirea Mea" are sensul de a repeta si noi Jertfa iubirii facuta de Iisus, aceasta Jertfa reala in care isi varsa sangele si in care Trupul ii era ucis pentru iubirea avuta pentru noi era ceea ce simboliza El prin acea paine si acel vin. Trupul Domnului sunt toti cei care ii urmeaza exemplul de iubire si ca atare acest Trup, acesti iubitori de Dumnezeu repeta ceea ce Iisus a facut: a iubit pana la a-si da viata pentru cei iubiti, mai ales pentru cei bolnavi sufleteste si mai plini de pacate care au nevoie de iubirea Lui. Aceasta ne-a cerut El sa repetam si noi in amintirea Lui, painea pe care trebuie sa o frangem suntem noi, Trupul Domnului, si sangele pe care trebuie sa il varsam este al nostru propriu prin mortificarea pacatelor si patimilor noastre (Botezul in Duhul Sfant) mergand pana la acceptarea mortii din iubire de dusman. Domnul Iisus a utilizat painea si vinul pentru a simboliza gestul Sau asa ca trebuie mers dincolo de simbol si facut ceea ce Domnul a facut, aceasta este Adevarata Impartasanie, acesta este cu adevarat Trupul Sau si Sangele Sau...
Reply With Quote
  #280  
Vechi 19.07.2011, 11:04:34
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Alegerea unei religii bune nu este ca alegerea binelui de rau , nu se poate face o asemenea comparatie in mod sincer.

De ce? fiindca daca presupunem ca binele il ai la indemina atunci o religie buna nu oricine o are la indemina si nu oricind -in orice secol.

Si apoi de ce sa alegi alta religie daca reprezentantii ei nu te pot convinge ca este mai buna?
De ce sa cauti alta daca esti multumit de rezultatele propriei religii?

Asa incit noi judecam religiile doar din punctul nostru de vedere iar el este unul limitat "in parte".
Macar daca am simti ce simte celalalt sa ne putem pune in pielea lui asa macar prin empatie sau macar punindu-ne in piela noastra raportat la convertirea proprie la alta religie potential mai buna.

Deci nu religia il salveaza pe om ci doar iubirea lui Dumnezeu.
daca intelegem si simtim in inima iubirea Lui catre nazuitori sinceri fara nici un fel de partinire sau judecati hulitoare abia atunci putem judeca pe Dumnezeu din acest punct de vedere .

Asa incit legindu-ne de religie ne legam de un lucru lumesc pe care va trebui sa il lasam in urma caci odata vine si moartea insa daca ne legam de iubire atunci o vom lua cu noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare: Cum este privita femeia in diversele religiile lumii? maria-luisa Generalitati 43 25.10.2017 11:55:13
Faptele bune danyel Pocainta 23 26.03.2011 10:45:46
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 11:45:18
Fapte bune. alexdu Generalitati 7 08.01.2010 15:38:18
VESTI BUNE ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 28 28.04.2008 23:39:04