Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 02.09.2012, 12:49:47
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Uite, mi-am amintit ca mai exista si humus-ul, dar care nici el nu e traditional. Echivalentul nostru mioritic este fasolea batuta. Cu o ceapa rosie, zacusca, muraturi, e un mic dejun sau aperitiv delicios. Daca ai stomac sa digeri jumari si paine cu untura la micul dejun, eventual stropite cu o tuiculita, le digeri si pe astea. Doar ca ideal ar fi sa ai activitate in aer liber in ziua respectiva si sa te feresti de autobuze, metrou, ascensoare si alte spatii inchise. Probabil asa ceva mancau stramosii nostrii in diminetile zilelor de post. Cei mai evlaviosi si batranii (ele), ca si cei saraci, probabil se nevoiau doar cu paine si ceai.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 03.09.2012, 10:57:43
agendautila agendautila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Tort fara oua cu nectarine (de post)

Blat:

200 grame faina
100 grame amidon de cartofi
1 pachetel de drojdie
180 grame zahar
100 ml ulei
250 ml apa
Coaja rasa de la o lamaie

Crema:

500 ml lapte soia
150 grame faina de cocos
Un baton de vanilie
90 grame zahar
80 grame amidon de cartofi
2 nectarine
Zahar pudra pentru ornat


Preparare:

Blatul:

Intr-un castron amestecati cu telul zaharul, uleiul si apa. Adaugati apoi putin cate putin faina, amidonul de cartofi, drojdia si coaja de lamaie. Turnati aluatul intr-o tava rotunda de copt in care in prealabil ati pus hartie de copt. Se da in cuptorul incins la 180 grade aproximativ o jumatate de ora. Se lasa apoi sa se raceasca complet.

Crema de cocos:

Incalziti pe foc laptele in care adaugati batonul de vanilie (cititi cu atentie pe plic cum se utilizeaza acest baton) si faina de cocos, apoi strecurati pentru a elimina vanilia.
Intr-un castron amestecati amidonul de cartofi cu zaharul. Adaugati putin cate putin din laptele preparat anterior. Puneti apoi crema la foc mic pe aragaz si amestecati continuu 5-10 minute pana cand aceasta se ingroasa. Lasati-o sa se raceasca complet.
Taiati nectarinele pe jumatate, scoateti-le samburele, apoi taiati jumatatile in felii de ½ cm.
Taiati pe jumatate blatul, adaugati crema, deasupra puneti jumatate din nectarinele taiate, adaugati cealalta jumatate de blat, pudrati cu zahar pudra, apoi decorati cu nectarinele ramase. Se da la frigider.

poze aici.........
Reply With Quote
  #293  
Vechi 09.09.2012, 21:11:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit pentru agenda ne-utilă

Oops! Nu cred că prăjiturile cu nucă de cocos si lapte de soia sunt Mâncăruri Tradiționale Românești.

Deci, nu cumva ați greșit topicul?!
Reply With Quote
  #294  
Vechi 10.09.2012, 10:58:48
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Avem mancaruri traditionale de post, mai ales retele din manastiri! Avand in vedere ca suntem ortodocsi de 2000 de ani, cu siguranta au inventat si stramosii nostri si niste rete de post. Nu o fi mancat cerealele care se gasesc astazi pe la toate colturile, dar grau fiert, malai, porumb fiert/copt-porum ca in Ro eu inca n-am gasit aici- mancau cu siguranta. A, ca multi nu le mai stiu si manaca numai branza si salam, asta e altceva. Si din pacate sunt f.multi care nu mai stiu de mancarurile traditionale romanesti. Nu stiu cat de traditional se manca pe vremea lui Ceasca :-? . Am sa postez carti de bucate, de post si de dulce, unele le am, altele doresc sa le procurez.

Cartile lui Radu Anton Roman, cel care s-a ocupat de gastronomia romaneasca si a adunat din toate colturile tarii rete traditionale romanesti (are si de post si de dulce; nu are o carte doar ptr. post si una doar ptr dulce):

Sarbatoarea Pastilor - traditii religioase, ritualuri si obiceiuri populare. Masa de Pasti - retete, vinuri si bucate potrivite

Traditii, obiceiuri si bucate de Craciun

Mese si obiceiuri romanesti

De la munte la delta

Ardealul la pohta ce pohtim

Povestile Bucatariei Romanesti - Vol. 7 - Sarbatori crestine la romani

Banatul si Muntenia colinara

Moldova atributelor

Hop si noi pe papa-mond

Valahia de miazazi

alte carti:
Retete traditionale romanesti (cartonata)
***
Carte de bucate boieresti
***
Retete de Pasti
***
Mancaruri de post - contine si retete culese din manastirile romanesti
***
Mancaruri si preparate de post

Last edited by Laura19; 10.09.2012 at 13:13:11.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 10.09.2012, 12:20:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Eu nu doresc sa supar pe nimeni cu parerea mea (daca cumva cineva nu ar avea rabdare sa descoase lucrurile, istoria) dar aceasta fandoseala cu cereale expandate sau fibre alimentare cuprinse in te miri ce aliment procesat si industrializat si impanat cu "ajutatori" este straina de poporul roman .
Crestinismul in Romania are tot aceiasi virsta cu cea a poporului , ori in 2.000 de ani sa nu credeti ca romanul a mincat scorburi de copaci sau basicute de trestie ?
In crestinismul romanesc s-a mincat si mai ales s-a postit mult mai strasnic decit in ultima suta de ani .
Fibrele romanului se gaseau in cojile de fructe pe care le mincau de mici copii, in malaiurile de porumb , secara, sau orz , in faina de griu (nu intotdeuna de ultra calitate deoarece nu era destula) , in fasolea, varza, rosiile, castravetii cu coaja, etc.
Exact cum a spus si o sora mai sus , se facea mincare de post care se lua in blide si in oale de pamint la cimp , la munca .
Se minca in zilele de frupt cas(in Ardeal), sau telemea ori brinza de burduf ,slanina si carne de la garnita , cu omlete sau oua fierte , deoarece daca nu mincai slanina , taiata cu vin sau palinca, te "dadea coasa in nas", nu aveai putere sa cosesti , sa seceri, sa smulgi in de pe cimp , sa tai floarea soarelui , cocenii de porumb , s.a.m.d.
Alpinismul si cositul sunt, de exemplu, cele mai grele activitati fizice pt. care sunt necesare un numar de 6.000 de calorii/zi. Ori tinind cont ca ratia de calorii necesara unui om care nu face activitate fizica sporita sau exagerata , adica un om de birou, este de doar 2200-2400 calorii , va dati singuri seama ce inseamna 6.000 de calorii pe zi, din ce mincare/alimente obtii aceste calorii si mai ales ce inseamna un asemenea efort pt. care ai nevoie de 6.000 de calorii !
Romanul muncea la cimp zi lumina, nu-si freca picioarele sub birou 6 din cele 8 ore de munca zilnica

Dar una-i una, si alta-i alta , adica , viata romanului nu era sedentara , ci din contra, nu mai razbea cu muncile cimpului. Ori pt. asta trebuia hrana si nu fulgi de porumb, pufarine, ceriale, musli, lapte de soia sau alte dracovenii inventate de occidentali la care romanul a pus boticul in asemnea hal incit in prezent au devenit viata lui, nu se mai poate desparti de ele , ba chiar le crede a fi de o sanatate si un bine desavirsit .
In zilele de post nu se minca soia si nici musli, si nici cermvusti de soia sau chipurile cascaval de post (postul insasi si in primul rind, nu insemna alternativa alimentara ci infrinare, nu insemna desfatari gustative sau alimente alternative ci infrinare) ci se minca ghiveci de legume, tocanita de legume,fasole scazuta si ciorba, mincare de cartofi, pilafuri cu multe legume (asazisul pilaf bulgaresc), varza, conopida, vinete scazute, praz, cu piine sau mamaliga fara dospitori si potentiatori otravitori, si etc, etc !
Niciodata nu a plins taranul roman ca nu are brocoli sau rabarbar, ca nu are fructe de mare , andive ... si nici nu a fost impiedicat in post sau in munca de o asemenea lipsa ! De asemenea nici nu a fost in situatia , pe care cei neseriosi ar putea sa o speculeze acum si sa rastalmaceasca cuvintele mele, in care sa zica ca nu munceste decit daca maninca slanina cu cas si cu palinca .
Viata lui nu era reglata de mincare , deoarece modul de alimentare ii era de mult impropriat in fire , ci de muncile anuale ale cimpului . Viata lui insai era ritmata de ciclul anual al muncilor agricole . Si peste acestea, cind era de post postea , iar cind era de frupt minca ce isi dorea .
Simbata si duminica era obiceiul sa se manince , in special, carne , motiv pt. care se stia ca se taia pasari , oi sau miei, iepuri de casa sau vinat (acolo unde era posibil vinatul cu arma sau prin curse).

Asadar, eu nu sunt nici pe departe un admirator sau un entuziasmat al tipurilor de alimente venite din afara sau produse la noi dupa retete "sacramentale" (dar asta nu inseamna ca nu consum uneori) ori a modului de hranire occidental (a se vedea in limba latina cuvintul " occidere"- asta asa, de curiozitate). Exista in traditia poporului roman tehnici, moduri si o arta culinara proprie , sanatoasa si care a dus la senectute sute de generatii . Nu este musai sa ne dam pe spate si sa devenim tristi ca ce au vesticii noi nu avem si astfel nu mai apucam sa ajungem nici pentagenari.
Problema este in primul rind sedentarismul din ce in ce mai accentuat al omului : tinerii de 40 si 50 de ani , cind merg la tara la parinti, ori nu mai stiu nici sa mai deie cu coasa ori nici macar nu vor sa se mai oboseasca cu o munca epuizanta. Toti vor sa fie boieri... dar boiereala (si nu boieria !) costa scump.
Inafara de sedentarismul din ce in ce mai feroce mai sunt alte 2 situatii/elemente care scurteaza viata romanului : denaturarea completa a produselor alimentare datorita "agriculturii stiintifice" care ne impaneaza cu chimicale de nici la 15 ani de la deces nu mai putrezim (nu mai vorbim de aiureala de a conserva mortii in cripte si cavouri in pofida ingroparii simple in pamint pt. a se desface trupul dupa porunca dumnezeiasca ) ca si stresul si agitatia zilnica , mereu crescinda , care ne imprima o tensiune si o graba din ce in ce mai mare catre nicaieri.
Traim astfel o falsa realitate , prin stres, graba, tensiune si incordare nervoasa crescinda, impanare cu chimicale si baie continua de radiatii , pacate din ce in ce mai grele , refuzul intelectual de a lua propria cruce pe umeri si dorintele psihoplogizante si sociale de a-l adapta pe Dumnezeu la noi si nu invers !
Astazi , oamenii Romaniei au indraznit chiar Bisericii sa ii spuna : lasa crucea , nu ne pune suferinta in fata , ci spune-ne ce ne oferi, ce altenativa ne dai, care este paleta ta de oferte , ca de restul stim noi mai bine ?!


Dar sa revenim , eu pina acum nu am dorit sa critic sau sa indemn vreun prieten user atentionindu-l ca acest topic nu este o carte de bucate ci este facut doar pt. mincarurile TRADITIONALE romanesti si pt. cei care au reusit sa afle asemenea retete.
Cu parere de rau, elemente de genul : fulgi de porumb preparati sau adaugati la orice, musli, cocos, brocoli, andive, rabarbar,lapte de soia, tofu, cascaval de post dar care contine cazeina (adica , defapt, proteina constituenta de baza a laptelui), fructe de mare, somon, amidon, ziamil, gelatina, sare de lamiie, otet sintetic,si cite si mai cite lucruri straine de obiceiurile alimentare ale romanilor ... rog sa fie postate pe alte topicuri .
Probabil ca am sa deschid in curind si topicul " CE A FOST SI CE A AJUNS GASTRONOMIA ROMANEASCA" si acolo va posta orisicine va sti o reteta .
Pina atunci fac o invitatie tuturor de a fi curiosi sa caute in tainele poporului roman , fie chiar si numai in acele lucruri legate de modul de hranire, cel de toate zilele, si de va afla ceva sa imparta bucuria cu noi cu toti !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 10.09.2012 at 12:50:22.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 10.09.2012, 13:36:03
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa e Zaharia. Avem multe retete romanesti-unele ale noastre, altele culese de la navalitori si adaptate si transformate de nici nu mai stii originea---de ex. sarmale fac si turcii si polonezii, dar numai romanii le fac in varza,cu carne afumata; avem si sarmale de post,ardei umpluti de post,rosii umplute de post, flori de dovleac umplute de post--in zona Deltei parca se face aceasta mancare- Papadia iarasi se poate gati-mama mi-a spus ca bunica le facea miere din papadii-. Vorba lui Radu Anton Roman-romanul mananca tot ce planteaza. Apoi, noi am avut parte si de posturi impuse-ma refer la foamete: ba veneau turcii,ba veneau tatarii,ba ungurii,ba rusii,nemtii etc. Nu o fi mancarea traditionala romaneasca asa de sofisticata sau aratoasa cum au francezii,italienii etc., dar avem si noi retele noastre din mosi-stramosi. E aiurea cand vezi ca la absolut toate mancarurile traditionale romanesti se iveste cate unul sa spuna ca nu,este luata de la x sau de la y sau ca nu avem asa ceva. Mancarea nu tine doar de gust, ci si de cultura,de traditie.

Imi aduc aminte de cand mergeam cu ai mei la bunici sa ii ajutam la fan-coasa,intors fanul,stransul in claie,bagatul in pod- si era de munca, de dimineata pana seara si a doua zi de la inceput- resfirat,intors,lasat sa se usuce, pus in claite etc- Ambii parinti au/au avut parinti la tara, tata din zona Branului, care este pe langa Muntii Bugeci, mama de langa Piatra Craiului (+rude in Tg.Mures). Si acolo evident casele si terenul ptr. fan erau pe dealuri si pe vai. Urca, cobora, urca,coboara. Daca mamaie manca numai cereale si soia nu stiu daca se mai intorcea acasa :)) . Si branza,casul-afumat sau simplu-,slanina afumata,caltabosii,carnatii le faceau ei +legumele din gradini.

Am auzit de la mai multe persoane ca mancarea de post servita la manstirile romanesti este f.buna, nici decum fara gust.
In sfarsit. Per asamblu, da, avem mancare traditionala buna: si de post, si de dulce. Daca nu este cunoscuta de toti, nu inseamna ca nu exista.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 10.09.2012, 14:43:54
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Asa e Zaharia! Acum locuiesc in Germania, dar gatesc tot ca acasa in Ardeal. Desi aici se gasesc 'tot felul din toate felurile posibile', gatesc ca la tara. Ca de exemplu:

- dimineata omleta de ou sau cu lapte, fara ulei, cu putin unt, sau oua ochiuri, salata de rosii si castraveti cu ceapa, slanina si 'zamatisha'(branza de vaca dietetica), paine de casa cu unt si si miere sau 'liptari' (magiun de prune, fara zahar, fiert foarte multe ore la foc mic) si o cana de lapte, etc

- zupa(supa) cu carne de pui, si legume (uneori carnea si legumele le fac tocanita, sau carnea o dau prin faina si ou si apoi o prajesc si cu piure de cartofi cu putin unt, si supa cu legumele o fac ciorba aita cu smantana)

- cirobe de legume (de post) de varza, de cartofi, fasole verde, fasole uscata (cu mult cimbru), de gulii, de rosii, de ardei umpluti, etc sau ciorbe de dulce aite, dulci sau acre(fie bors sau zama de varza sau lamai), sau ciorbe fara carne(sau cu putina slanina afumuta si acoperita din belsug cu boia dulce) cu iaurt sau smantana cu spanac, salata verde, urzici, etc.

- tocanita de cartofi, de legume, ghicevi de legume, sarmale de post, etc sau mancarea mea preferata 'papa de porodici'( mancare de ceapa, ardei si multe multe rosii si cu lapte), papricas, gulas. Se pot gati si tocanite cu carne fara ulei la foc mic.

- sarme traditionale sunt cu pasat si cu o bucatica de slana in fiecare sarma(sarmale)

- desert: mere coapte, nuci, seminte de bostan, placinte pe tigaie cu zamatisha, placinte la cuptor cu prune, mere, varza, branza, sau sucituri cu zamatisha sau mere cu scortioara, compot de mere, ioiiiii si preferatul meu, cucuruz uscat, si smicurat fiert multe oreee in apa si cu putin zahar( nu mult, ca era scump, imi zicea bunica, Dumnezeu s-o ierte!), etc

Asta e doar o parta din mancarea ce se gateste la tara. Se poate manca si sanatos! Multi spun ca nu au ce manca dimineata, mezelurile fiind cele mai practice, dar sunt cele mai nocive, la fel si zaharul.

De Ignat se taie porcul, si nu se gusta nimic pana la Craciun(acu se gusta, multi nu mai tin post), astfel se fac carnati, maios, caltabos, sangerete( nu mananc asa ceva), caltabos pentru sarmale, jambon si oase si slana la afumat.



Doamne ajuta
Reply With Quote
  #298  
Vechi 04.02.2013, 20:41:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Avem mancaruri traditionale de post, mai ales retele din manastiri! Avand in vedere ca suntem ortodocsi de 2000 de ani, cu siguranta au inventat si stramosii nostri si niste rete de post. Nu o fi mancat cerealele care se gasesc astazi pe la toate colturile, dar grau fiert, malai, porumb fiert/copt-porum ca in Ro eu inca n-am gasit aici- mancau cu siguranta. A, ca multi nu le mai stiu si manaca numai branza si salam, asta e altceva. Si din pacate sunt f.multi care nu mai stiu de mancarurile traditionale romanesti. Nu stiu cat de traditional se manca pe vremea lui Ceasca :-? . Am sa postez carti de bucate, de post si de dulce, unele le am, altele doresc sa le procurez.

Cartile lui Radu Anton Roman, cel care s-a ocupat de gastronomia romaneasca si a adunat din toate colturile tarii rete traditionale romanesti (are si de post si de dulce; nu are o carte doar ptr. post si una doar ptr dulce):

Sarbatoarea Pastilor - traditii religioase, ritualuri si obiceiuri populare. Masa de Pasti - retete, vinuri si bucate potrivite

Traditii, obiceiuri si bucate de Craciun

Mese si obiceiuri romanesti

De la munte la delta

Ardealul la pohta ce pohtim

Povestile Bucatariei Romanesti - Vol. 7 - Sarbatori crestine la romani

Banatul si Muntenia colinara

Moldova atributelor

Hop si noi pe papa-mond

Valahia de miazazi

alte carti:
Retete traditionale romanesti (cartonata)
***
Carte de bucate boieresti
***
Retete de Pasti
***
Mancaruri de post - contine si retete culese din manastirile romanesti
***
Mancaruri si preparate de post
Citind aceasta postare , observ cu mare tristete ca ai parasit acest forum !
Regret plecarea ta , Laura , caci de multe ori postarile tale mi-au fost de folos .
Dumnezeu si Maicuta Sa , sa-ti calauzeasca pasii tai in aceasta viata oriunde ai fi , draga Laura !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #299  
Vechi 04.02.2013, 21:38:38
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Exista in traditia poporului roman tehnici, moduri si o arta culinara proprie , sanatoasa si care a dus la senectute sute de generatii .
ciudata afirmatie avand in vedere faptul ca eu stiam dimpotriva ca pe la 1800-1900 speranta de viata in zona noastra a tarilor romane era de maxim 36 de ani.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #300  
Vechi 12.03.2013, 11:02:22
mara19 mara19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit buna ziua tuturor!

Pentru ca Postul Mare e aproape vreau sa va scriu citeva retete folosite de mine.Eu sint adepta postului traditional asa cum era pe vremea bunicilor(cu mici exceptii).
In vara fac zacusca clasica si o baza de zacusca(ceapa,gogosari,rosii) pe care o combin iarna cu:ciuperci, fasole etc.Aceeasi baza (cite o lingura) o pun in diverse tocanite,papricasuri sau linga cartofi natur,orez,paste etc.
Toate variantele de sarmale:cu mar si stafide,cu morcovi si pasat sau cu soia(mai rar).
Ardei umpluti cu sos de rosii sau sarmale in foi de vie(din congelator) cu sos de marar.
Varza calita cu paste sau cu cartofi copti.
Toate variantele de ciorbe de legume clasice,urzici ,spanac,leurda,macris sau variantele cu boabe(linte,mazare,fasole).
Salatele(tin si la borcan)din sfecla rosie+ceapa+ardei+hrean sau varza tocata+ceapa+ardei+morcov+altele care sint foarte bune linga cartofi,orez etc.

Sint citeva variante pt cine are nevoie de alimentatie consistenta si care nu poate tine un post lejer cu salate,seminte si supe de legume.
Pentru ceva dulce variantele sint nelimitate!!!

Revin cu retete concrete pt a incuraja pe cei care spun ca nu stiu ce sa manince in post sau ca nu sint satioase aceste mincaruri.

Pentru un incepator aceste retete pot fii incurajatoare apoi in timp va invata ce inseamna postul cu adevarat.Un pas facut in aceasta directie e BINEVENIT !!!

Post linistit si Doamne Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 14:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 12:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 11:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26