Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.06.2015, 22:43:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
In primul rand nu ma asteptam de la tine la atitudinea asta cu mine ca doar traiesti aici si stii viata nu? Amaratii aia au si ei cite o dumineca libera nu-ti face probleme apoi simbata si duminca au o norma si jumatate si le convine.
Oricum aveam o alta parere despre tine din postarile tale ca doar nu ne cunoastem fata la fata.
Numai bine.
Nu stiu ce conditii aveti dvs,ce relatii prin diaspora romaneasca si cum ati gasit un job Luni-Vineri.

Eu am lucrat in comert inca de dupa terminarea liceului si tot aveam liber Duminica iar Sambata zi scurta ,pana la 2-3.Slava Domnului,nu lucram la alimentara ci la un boutique de bijuterii ,ceasuri elvetiene si obiecte de arta-dar totusi pana si aia aveau un program uman.
Asta se intampla,in Romania anilor 2000,cand retelele hipermarketurilor nu ajunsesera pe acolo si nu-I"educase"pe romani ca pot face cumparaturi ori cand doresc pe spinarea angajatilor care trebuie sa lucreze intr-un loc oferit publicului 365 zile,adica nu se inchide niciodata.

Eu am facut cariera in vanzari,manageriat si resurse umane;asta imi place asta stiu sa fac,iar in America joburile din vanzari si manager de restaurant include si Sambata si Duminica cat si sarbatorile legale. Ca doar si atunci,angajatii au nevoie de manager cat si businesul in sine.
Nu te poti sustrage programului pt ca aceste zile sunt zile de lucru normale,ce parca ii pasa societatii modern secularizate ca preotul oficiaza Sfanta Liturghie la 10 am Duminica?

Si pe mine ma deranjeaza si mai mult"americanizarea"dvs ,nepasarea cu care vb despre cei care lucreaza in comert si nonsalanta ca deh,ce va priveste pe dvs soarta altora din moment ce dvs si familia dvs traieste bine,are program bun si se poate duce la biserica Duminica.

Dar se vede ca din toata discutia dvs ati inteles doar"atitudinea"mea,care a sarit calul.

Eu una,nu am facut si nici nu fac cumparaturi Duminica,imi planific alte zile deci din partea mea nu au decat sa fie toate inchise,nu crap pana Luni!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.06.2015, 22:49:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Oamenii crediciosi isi gasesc servici de luni pina vineri daca ti-ai ales sa lucrezi in comert asta e stai la despozitia celor destepti.
Nu va suparati pe mine,dar ce ati scris in fraza asta nu este gandire de crestin!
Poate ca ar trebui sa-i spuneti preotului la spovedanie ce ganditi despre altii,cum vi se par inferiori dpdv intellectual samd...

Sunt socata ce pot scrie unii crestini cu"vechime"...Doamne Fereste!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.06.2015, 23:58:02
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Scuze ca raspund cu intarziere reusesc in ultima perioada sa intru tot mai rar si tarziu si nu reusesc sa raspund.Weekendurile cand speram sa raspund, sunt plecat, asa ca ma iertati.

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
In primul rand nu ma asteptam de la tine la atitudinea asta cu mine ca doar traiesti aici si stii viata nu? Amaratii aia au si ei cite o dumineca libera nu-ti face probleme apoi simbata si duminca au o norma si jumatate si le convine.
Oricum aveam o alta parere despre tine din postarile tale ca doar nu ne cunoastem fata la fata.
Numai bine.
Hartford prietene te-am cunoscut dintr-o postare care mi-a placut de pe un alt topic.Desi persoana respectiva(Alex190) vorbise cu mine eu trebuia sa-i raspund, asa era frumos, sa o incurajez.Dar nu am facut-o si mi-a parut rau ca nu am facut-o , cum ai facut-o tu:"Ma bucur ca te intaresti singura si iti vezi de viata ta care este asa de scumpa,iti doresc sanatate si ai grija de copil care acusi va sti ce e cu voi cine e mama si cine e tata. Stiu ce spun."
Si ma gandesc la tine care ai scris un mesaj scurt dar frumos!Asta de fapt are nevoie forumul (si oamenii in general) RECUNOASTERE ptr ceea ce fac(ca a trecut peste vorbele urate spuse de cel care trebuia ii fie sprijin,si peste incercarile despartirii) sau ptr ceea ce sunt!
Si cred ca mai bine ramaneai pe linia aia care are putini urmaritori .Decat sa analizezi critic interminabil, cum cred ca o facem majoritatea.Te-ai simtit singuratic pe linia aia??:-)) Oricum este buna conduita aia!
Cheama-ne si pe noi "acolo" nu veni tu catre noi!
Sper ca m-ati inteles?

Oricum legat de Duminica eu nu cred ca putem sa facem nimic. Nu reusim sa facem pe un forum, sa cadem cat de cat de acord, cu atat mai putin o Societate intreaga .Dar trebuie sa trecem prin vremurile astea ca sa ne bucuram cu adevarat, daca vom ajunge in Rai.Trecand prin greu vom stii mai bine sa apreciem ceva bun.
Cum spuneam la un moment dat, cat de mult ne-au ajutat perioadele grele de despartire in familia mea,care desi au fost grele,mi se par ceva special in viata noastra(cand imi aduc aminte de perioadele respective) si in special mie mi-au aratat de valoarea omului care il am alaturi.Ca sa stii valoarea cuiva renunta ptr ceva timp la acel lucru sau om si vei vedea valoarea lui prin alti ochi.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.06.2015, 00:02:36
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta nu e vina ei sau a prietenilor, e doar vina Facebook -ului ca pe langa butonul de "Like", n-a facut si unul de "Blood donation", sunt sigur ca ar fi primit cativa hectolitri chiar.
AlinB nu cred ca ai citit cu atentie mesajul meu, s-a dat anunt pe Facebook ca fata respectiva are nevoie de sange, si nu a venit nimeni sa doneze.
E bine daca vrei sa glumesti sa folosesti semnul ptr zambareti.Esti prea optimist legat de donatiile de sange pe Facebook cu hectolitri etc...?Eu vorbesc in general despre terfelirea numelui de PRIETEN pe Facebook.Intr-o viata intreaga avem cativa prieteni, aia 600 adunati nu fac cat unul adevarat, care ar fi venit sa doneze garantat. Poate ar trebui numiti cunostinte, dar nu prieteni.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.06.2015, 12:37:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai, n-am crezut ca unii au nevoie expres de semnul zambaret.

Plus, nu stiu daca era ceva de zambit.

Oricum, aia 600 "prieteni" ii poti avea din multe zone geografice, nu toti pot sa vina la tine si sa faca nu stiu ce.

De altfel termenul de "prieten" e impropriu inteles in contextul retelelor sociale.

O prietenie in sensul adevarat al cuvantului nu se construieste din cateva click -uri.

Este si vorba: ce semeni, aia culegi.

Daca persona in cauza a evitat prietenii reali construind prieteni "virtuali" tot de ajutor "virtual" a avut parte.

Nu facebook -ul e vinovat.

E ca si minciuna, ea e mereu la indemana si promite multe, dar nu esti obligat sa o folosesti.
Daca o folosesti, iti asumi si consecintele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.06.2015, 23:32:14
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai, n-am crezut ca unii au nevoie expres de semnul zambaret.
Plus, nu stiu daca era ceva de zambit.
Oricum, aia 600 "prieteni" ii poti avea din multe zone geografice, nu toti pot sa vina la tine si sa faca nu stiu ce.
De altfel termenul de "prieten" e impropriu inteles in contextul retelelor sociale.
O prietenie in sensul adevarat al cuvantului nu se construieste din cateva click -uri.
Este si vorba: ce semeni, aia culegi.
Daca persona in cauza a evitat prietenii reali construind prieteni "virtuali" tot de ajutor "virtual" a avut parte.
Nu facebook -ul e vinovat.
E ca si minciuna, ea e mereu la indemana si promite multe, dar nu esti obligat sa o folosesti.
Daca o folosesti, iti asumi si consecintele.
Da Facebook-ul nu e vinovat niciodata de nimic!Asa e!Noi suntem , ca nu suntem informati.Unii tineri au murit si nici macar nu au stiut de ce.Urmareste te rog topicul de mai jos ptr mai multe lamuriri:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17734

Am zis ca e nevoie de semnul ":-)" ptr ca nu poate fi vorba de hectolitri ,sau ca" unii sunt departe", ptr ca nu a venit nimeni.Eh, daca era vorba de un "party" era altceva!!!... se strangeau cu miile, cum a fost cazul unei tinere acum cateva luni, cand a dat din greseala un anunt de invitatie la onomastica pe public.

El Facebook, nu are nici o vina dar "mananca" timpul a nenumarati tineri.Parinti care, cum a fost acum cateva zile, cineva mi-a spus "Un var de al copilului nostru i-a facut cont fara ca noi sa stim."Copilul avea 11 ani.Suntem dusi de val, chiar daca noi ca parinti vrem altceva.Feedback-ul societatii e slab, si destule lucruri negative se vor intampla, daca nu esti deloc informat si nu stii despre pericole.

Termenul de "prieten" e impropriu, dar fiind folosit induce in eroare,devalorizeaza, notiunea de prieten!Cei care au tradus puteau pune "cunostinte".
Cu Facebook e simplu ptr oameni maturi .Multi cu care am vorbit, imi spun"Nu am nevoie de asa ceva!"
Reply With Quote
  #57  
Vechi 18.06.2015, 15:42:36
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Problema este ca fiind deschise pt vanzare ...ghici ce? Ii obliga pe angajati sa fie acolo Duminica! Bingo!
Este din ce in ce mai dificil sa te sustragi lucrului Duminica,in zilele noastre,fie ca esti simplu angajat sau manager.
Exista f multi atei care pot lucra Duminica in magazine, nimeni nu obliga un crestin sa-si ia un astfel de job.
Eu nu vad rostul unei astfel de legi. Cand esti obligat sa lucrezi de luni pana vineri seara, uneori si sambata (cazul sotului meu), nu-ti mai ramane alta zi pentru cumparaturi decat Duminica.
Nu vad de ce nu pot merge Duminica dimineata la sfanta liturghie si apoi la cumparaturi. E ceva gresit in a-ti asigura cele necesare traiului zilnic? Cu ce te indeparteaza asta de trairea crestineasca?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #58  
Vechi 18.06.2015, 18:16:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da Facebook-ul nu e vinovat niciodata de nimic!Asa e!Noi suntem , ca nu suntem informati.Unii tineri au murit si nici macar nu au stiut de ce.Urmareste te rog topicul de mai jos ptr mai multe lamuriri:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17734
Dar de ce "n-au stiut", au fost sinucisi fara stirea lor sau cum?
Un copil normal, dintr-o familie normala, nu se ducea la parinti cu: "tata, mama, am o problema" ?
Se trimiteau reclamatii, si facebook si youtube primesc astfel de reclamatii si se iau masuri, daca era nevoie intervenea si legea, etc.

Citat:
Eh, daca era vorba de un "party" era altceva!!!... se strangeau cu miile, cum a fost cazul unei tinere acum cateva luni, cand a dat din greseala un anunt de invitatie la onomastica pe public.
Eu cred ca esti dezinformat.
Nu cred ca s-a trezit cu respectivii in curte, au "venit" tot pe facebook.

Citat:
El Facebook, nu are nici o vina dar "mananca" timpul a nenumarati tineri.
Tineri pierde vara din vina parintilor, tineri care daca nu l-ar pierde asa, l-ar pierde altfel, pentru ca n-au fost educati sa cunoasca valoarea timpului.

Citat:
Parinti care, cum a fost acum cateva zile, cineva mi-a spus "Un var de al copilului nostru i-a facut cont fara ca noi sa stim."Copilul avea 11 ani.
Si in momentul in care spunea asta, nu stia? Sigur ca stiau.
Si ce masuri au luat?
Suspectez ca nici una.
Au "parental control" pe calculatorul de acasa?
Cu certitudine nu au.
Daca au Internet si nici un fel de control contul pe facebook e din categoria "raul cel mai mic".

Citat:
Suntem dusi de val, chiar daca noi ca parinti vrem altceva.
Aiurea.
Parintii doar "teoretic" vor altceva, practic nu isi bat capul.
Lasa ca il tine ocupat si imi vad si eu de ale mele.

Citat:
Feedback-ul societatii e slab, si destule lucruri negative se vor intampla, daca nu esti deloc informat si nu stii despre pericole.
In ziua de azi nu mai "esti informat". Ci te informezi. Daca te interesezi, daca iti pasa.

Citat:
Termenul de "prieten" e impropriu, dar fiind folosit induce in eroare,devalorizeaza, notiunea de prieten!Cei care au tradus puteau pune "cunostinte".
Pot fi si prieteni in realitate.

Citat:
Cu Facebook e simplu ptr oameni maturi .Multi cu care am vorbit, imi spun"Nu am nevoie de asa ceva!"
Foarte bine pentru ei. Dar sunt o minoritate se pare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.06.2015 at 15:15:37.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 18.06.2015, 18:19:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Exista f multi atei care pot lucra Duminica in magazine, nimeni nu obliga un crestin sa-si ia un astfel de job.
Ideea este ca e spre binele lor. oamenii astia fac ore suplimentare in zile cand ar trebui sa se odihneasca si asta pentru sume suplimentare derizorii, cel putin la noi.

Citat:
Eu nu vad rostul unei astfel de legi. Cand esti obligat sa lucrezi de luni pana vineri seara, uneori si sambata (cazul sotului meu), nu-ti mai ramane alta zi pentru cumparaturi decat Duminica.
Pai magazinele se deschi de la 7:30-8 si se inchid seara la 22.
Nu cred ca lucreaza nimeni asa.
Daca da, atunci sa se apuce de altceva ca altfel are zilele numarate.

Citat:
Nu vad de ce nu pot merge Duminica dimineata la sfanta liturghie si apoi la cumparaturi. E ceva gresit in a-ti asigura cele necesare traiului zilnic? Cu ce te indeparteaza asta de trairea crestineasca?
Pai daca iti cumperi, trebuie sa-ti si faci de mancare si tot asa..s-a cam dus ziua libera pentru meditatii la cele sfinte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.06.2015 at 15:12:22.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 18.06.2015, 23:43:23
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ideea este ca e spre binele lor. oamenii astia fac ore suplimentare in zile cand ar trebui sa se odihneasca si asta pentru sume suplimentare derizorii, cel putin la noi.

Eu nu vad rostul unei astfel de legi. Cand esti obligat sa lucrezi de luni pana vineri seara, uneori si sambata (cazul sotului meu), nu-ti mai ramane alta zi pentru cumparaturi decat Duminica.

Pai magazinele se deschi de la 7:30-8 si se inchid seara la 22.
Nu cred ca lucreaza nimeni asa.
Daca da, atunci sa se apuce de altceva ca altfel are zilele numarate.



Pai daca iti cumperi, trebuie sa-ti si faci de mancare si tot asa..s-a cam dus ziua libera pentru meditatii la cele sfinte.
Poti medita la cele sfinte si cand faci mancare. Cat despre program, e de la 9 la 18 plus o ora dus intors pe drum. Deci esti plecat de acasa de la 8 la 19, cand ai si un copil care trebuie dus in parc, hranit, spalat, sa te joci cu el, etc... zau ca nu mai ajungi si la magazin in alta zi.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare