Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2010, 04:51:41
Parker Parker is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.04.2010
Locație: Timisoara
Mesaje: 4
Implicit L-am visat pe Dumnezeu

Salut, numele meu este Andrei si am 18 ani, in urma cu 2 seri am avut un vis nu tocmai obisnuit:
Se facea ca eram undeva la scara blocului meu si a venit o vecina la mine si mi-a spus.. uite am o piatra si ti-o voi da sa o cari si vei merge cu mine sa-l vedem pe Dumnezeu exact asa mi-a spustrebuie sa precisez ca piatra era atat de mare incat in realitate nu cred ca as putea o ridica) ei bine am plecat cu piatra aia in spate, dar intre timp vecina mea disparuse din vis si visam cum mergeam cu piatra aia in spate pe strada, in timp ce mergeam din piatra se rupeau bucati si deveneau din ce in ce mai mici, la un moment dat am ajuns in dreptul unei salcii (care in realitate se afla acolo) si deodata cerul s-a intunecat (in vis se facea ca era spre amurg) au aparut pe cer multi nori negrii, deja ma speriasem in vis, m-am oprit si ma uitam spre cer, dintre nori a aparut un soare, stralucea foarte tare, avea chip, unul bland si bun, m-am uitat, imi era teama, se uita la mine, in momentul acela am simtit in vis ca ar fi Dumnezeu si am grait in visul meu "Doamne daca esti chiar Tu, iti dau piatra aceasta si imi vei scrie numele meu pe ea", ei bine mi-a luat piatra si mi-a dat inapoi doar un carton in care era batut numele meu (ca si atunci cand ai bate cu un ac, ai scrie ceva cu acul) dupa asta, El m-a intrebat "Ce dorinta ai?" sau "Ce doresti?" nu imi mai amintesc exact, era o voce ca din ecou, groasa, in momentul acela ca orice om pacatos .. m-am balbait putin si am spus ca doresc bogatie, ei bine in momentul acela.. s-a uitat la mine nu a mai spus nimic, a luat 2 degete Si-a atins gura si apoi mi-a atins mana mea si a plecat intre nori, din viziunea mea cred ca in momentul in care am dat raspunsul bogatie, Dumnezeu s-a intristat si tocmai de aceea a dorit sa plece, eu as mai fi vrut sa spun ceva, dar a plecat.

Eu nu sunt asa de credincios, nu merg la Biserica, rugaciuni mai fac, insa nu am o credinta asa cum cere scriptura, eu am o credinta interioara a mea.
Acum as vrea sa stiu ce parere aveti despre visul meu, sau ce credeti ca semnifica, am auzit mai multe pareri din partea prietenilor dar nu stiu ce sa cred.. consider ca acest forum este cel mai capabil sa imi dea un raspuns bun.
Va multumesc ca ati citit!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.04.2010, 06:47:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Probabil este un mesaj cum ca ar trebui sa te indrepti spre latura spirituala a vietii,fara a mai trai cu precadere doar in realitatea imediata,pur materiala.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.04.2010, 09:25:20
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Mi se pare foarte trist...sa stai in fata lui Dumnezeu si tot ce ai de cerut sa fie bogatia, cand El are atatea daruri mari si minunate de dat. Daca le-ai cunoaste , bogatia ti s-ar parea gunoi pe langa ele.

Eu cred ca ar trebui sa te rogi: "Doamne, te rog sa ma ierti, nu am stiut ce sa cer in visul meu, nu am avut intelepciune, dar acum te rog sa-mi dai si mie parte cu Tine in cer si aici pe pamant, sa fiu un om dupa voia Ta si sa Te cunosc pe Tine si binecuvantarile care decurg din aceasta cunoastere."

Sf Ap Pavel a spus ca socoteste totul ca pe un gunoi fata de pretul nespus de mare al cunoasterii lui Hristos; as ar trebui sa facem si noi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.04.2010, 10:24:44
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Smile Dumnezeu te cheama la "nunta" Sa

Citat:
În prealabil postat de Parker Vezi mesajul
"Doamne daca esti chiar Tu, iti dau piatra aceasta si imi vei scrie numele meu pe ea", ei bine mi-a luat piatra si mi-a dat inapoi doar un carton in care era batut numele meu (ca si atunci cand ai bate cu un ac, ai scrie ceva cu acul)
Asta mi-a amintit de:
17. Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Biruitorului îi voi da din mana cea ascunsă și-i voi da lui o pietricică albă și pe pietricică scris un nume nou, pe care nimeni nu-l știe, decât primitorul. (Apocalipsa, 2)

Cred ca ai primit numele pe un carton deoarece nu ai credinta puternica si aceasta pe care o ai se poate indoi sau rupe oricand. Sa nu te amagesti crezand ca poti fi credincios fara sa iti dai silinta un pic. Piatra tot trebuie sa o cari ca sa il cunosti pe Dumnezeu :)
Cat despre dorinta ta de a fi bogat, e subconstientul tau care isi doreste asta... mai ai timp sa te schimbi!

Last edited by zoridezi; 09.04.2010 at 10:38:28.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2010, 10:56:44
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Da, partea aceasta din vis a fost chiar pozitiva. E mare lucru ca totusi si-a dorit ca numele lui sa fie scris de Dumnezeu. Ai grija cu cartonul si continua sa ceri lui Dumnezeu o credinta tare ca stanca.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2010, 11:42:31
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Angry si diavolul poate lua chip luminos

Cand mai ai vise dintr-acestea sa spui repede "inapoia mea, satana!" Diavolul este mai viclean decat ne imaginam!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.04.2010, 11:56:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@LapetiteMoc - de ce? Este rau sa-l visezi pe Dumnezeu? Si eu l-am visat pe Iisus, un vis mai trist, dar asa cum s-a intamplat in Biblie. Nu stiu ce a insemnat visul, dar l-am luat ca pe semn bun si indemn.
De ce spuneti voi ca totul vine de la cel rau?
Oare El nu poate comunica in vis cu noi?

Ce semnifica visul lui nu stiu. As spune doar ca: Dumnezeu este cu tine. Ar vrea sa te ajute, dar fa si tu ceva.
A cerut bogatie - daca baiatul o avea acum lipsuri materiale, saracie? Nu stim noi. Si la 18 ani ce sa stii sa ceri?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 09.04.2010 at 11:59:00.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2010, 12:42:29
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cand mai ai vise dintr-acestea sa spui repede "inapoia mea, satana!" Diavolul este mai viclean decat ne imaginam!
Nu fii asa de sigura ca e un vis de la diavol. Poate Dumnezeu il cheama spre pocainta.
Daca ii spunea ceva care sa il maguleasca, era de la diavol, dar asa... numai Dumnezeu stie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2010, 13:06:12
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb lumina/intuneric

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Nu fii asa de sigura ca e un vis de la diavol. Poate Dumnezeu il cheama spre pocainta.
Daca ii spunea ceva care sa il maguleasca, era de la diavol, dar asa... numai Dumnezeu stie.
Dumnezeu, Mantuitorul, Fecioara Maria li se arata in vis cu adevarat doar celor puri, curati sufleteste, lipsiti de pacat. In rest, sunt inselari! Si aceasta lectie am invatat-o din Pateric unde sunt destule exemple de astfel de inselari printre pustnici.

Dumnezeu nu ne trimite semne si minuni astfel. Avem Scripturile si preotii ca sa intelegem ce avem de inteles.

Cel mai bine este sa se adreseze unui preot ca sa-l lamureasca.

Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.04.2010, 13:08:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Parker, omule, oricum ar sta lucrurile, ceva e foarte clar: trebuie sa incerci sa te apropii mult mai mult de Dumnezeu! Credinta aia interioara pe care spui ca o ai nu e suficienta... ea trebuie sa se materializeze.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
L-am visat pe Domnul Iisus Hristos alexandra28again Intamplari adevarate 30 19.04.2010 22:39:35