Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2011, 14:28:44
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit care-i cel mai rau lucru...?

Nu,nu ma intereseaza asa ceva,doar ca am citit pe forum si pe altele despre cat de rau este sa te ocupi cu:magie,spiritism si tot felul de ghiceli si astrologie,dar n-am prea citit multe despre efectele unor astfel de practici asupra celor ce participa la ele.Multi sunt curiosi,dar in sens negativ.Este nevoia omeneasca de a cunoaste ce nu poate simti,de a afla neaparat daca exista sau nu exista asa ceva.Aceasta este pe deplin lamurita de invataturile religiei,ce ofera raspunsuri clare.Doar ca acesti oameni aleg sa caute raspunsuri in aceste practici si tentative de a contacta ,,lumea spiritelor``.Intreb aici nu ca sunt afectat de asa ceva sau ceva...doar sa trag concluzia acelor sute de topic-uri de care vorbeam.. si sa beneficieze si altii de pe urma raspunsurilor,ca multi cred ca sunt povesti.Asa ca:1)poti sa faci asa ceva si sa nu te afecteze deloc,la fel ca si cum ai intra si iesi dintr-o camera? 2)daca totusi apar probleme ca te-ai jucat cu ,,focul``,sunt ele usor sau greu de rezolvat? si 3)intrebarea din titlu:car este cel mai rau lucru care ti se poate intampla?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2011, 08:39:45
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
car este cel mai rau lucru care ti se poate intampla?
Cel mai rau lucru care mi se poate intampla ar fi sa-l pierd pe Domnul.Atunci pot spune ca am pierdut totul si viata mea nu mai valoreaza nimic.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2011, 08:49:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
1)poti sa faci asa ceva si sa nu te afecteze deloc,la fel ca si cum ai intra si iesi dintr-o camera?
Nu, nu poți păcătui, apoi să întrerupi păcatul pentru a păcătui din nou, așa cum ai intra și ai ieși dintr-o cameră. Acesta este păcatul împotriva Spiritului Sfânt, de care ne avertizează Domnul nostru. Convertirea este opțiune fundamentală și înseamnă a dori din tot sufletul să nu mai faci niciodată nimic care L-ar putea supăra pe El.

Citat:
2)daca totusi apar probleme ca te-ai jucat cu ,,focul``,sunt ele usor sau greu de rezolvat?
Greu de rezolvat. Nu cu neputință, dar mult mai greu se preface o supă de pește înapoi în acvariu, decât se preface acvariul într-o supă de pește.

Citat:
si 3)intrebarea din titlu:car este cel mai rau lucru care ti se poate intampla?
Cel mai rău lucru care ți se poate întâlmpla este să mori în stare despărțită de Cel care ți-a dat viață.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.06.2011, 00:11:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
1) poti sa faci asa ceva si sa nu te afecteze deloc, la fel ca si cum ai intra si iesi dintr-o camera?
2) daca totusi apar probleme ca te-ai jucat cu 'focul',sunt ele usor sau greu de rezolvat?
3) intrebarea din titlu:car este cel mai rau lucru care ti se poate intampla?
1. Imposibil. Diavolul isi cere intotdeauna 'drepturile', fie in aceasta lume, fie dincolo.
Nici cand treci dintr'o camera in alta nu ramai identic. Ceva se schimba, prin cele vazute, simtite, mirosite, simtite.

2. Pe cat de usor e sa stai de vorba cu diavolul, pe atat de greu e sa incetezi a mai vorbi cu el.
Aici se aplica vorba romanului: 'Buna ziua ai dat, belea ai capatat.'

3. Cel mai rau lucru e sa iti pierzi mantuirea, sa cazi si sa nu mai ai vreme sa te ridici, pana la moarte.
Cu diavolul nu se glumeste, chiar daca el ia toate in ras.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lucru mostenit de la bunici costel Generalitati 15 23.10.2014 06:59:12
Mantuirea-un lucru greu de atins.. ioanhodean Generalitati 5 30.10.2013 19:29:01
Frumusetea naturii, un lucru de care nimeni nu se mai bucura? Simona-Marilena Generalitati 24 16.07.2012 21:12:01
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Cel mai greu lucru de indeplinit tigerAvalo9 Generalitati 57 31.01.2011 15:20:52