Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2011, 01:10:29
rafael12345 rafael12345 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2011
Mesaje: 4
Implicit Casatorie cu un crestin

Buna ziua. Recent am intalnit o fata care imi place foarte mult. Eu sunt crestin iar ea penticostala. Stiu ca ma place si ea stie ca o plac. Am invitat-o la un suc si tot refuza desi sunt convins ca isi doreste asta. Nu li se permite sa iasa cu un baiat la un suc? de fiecare data cand ne intalnim ma intreaba cum vreau sa fie persoana cu care vreau sa ma casatoresc si daca mi-ar placea o persoana ca ea? In eventualitatea in care s-ar ajunge la o posibila casatorie...ar fi un impediment sa se casatoreasca cu un crestin ortodox? Si vreau sa va mai intreb de ce refuza sa iesim la un suc?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.10.2011, 13:15:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rafael12345 Vezi mesajul
Buna ziua. Recent am intalnit o fata care imi place foarte mult. Eu sunt crestin iar ea penticostala. Stiu ca ma place si ea stie ca o plac. Am invitat-o la un suc si tot refuza desi sunt convins ca isi doreste asta. Nu li se permite sa iasa cu un baiat la un suc? de fiecare data cand ne intalnim ma intreaba cum vreau sa fie persoana cu care vreau sa ma casatoresc si daca mi-ar placea o persoana ca ea? In eventualitatea in care s-ar ajunge la o posibila casatorie...ar fi un impediment sa se casatoreasca cu un crestin ortodox? Si vreau sa va mai intreb de ce refuza sa iesim la un suc?
Vad ca nici nu te-ai gandit la credinta ta, daca sunt probleme si din cauza asta. Asadar tu nu te poti casatori in Biserica Ortodoxa decat daca ea trece la ortodoxie (ceea ce e putin probabil). Ramane doar ca tu sa te lepezi de ortodoxie si sa treci la cultul lor, dar merita sa-ti vinzi sufletul?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.10.2011, 13:29:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nu ca nu li se permite sa iasa la un suc, nu li se permite sa se casatoreasca cu ortodocsi, ci numai cu penticostali de-ai lor si nici sa se destrabaleze inainte de casatorie (stai calm, stiu catu ai invitat-o doar la un suc). Pur si simplu nu vrea sa iti dea sperante sau nu vrea sa se incurce aiurea cu un ortodox. Macar e sincera cu tine si nu a incercat sa faca prozelitism.
Cred ca sunt destule fete ortodoxe care ar iesi cu tine la un suc.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.10.2011, 13:29:01
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rafael12345 Vezi mesajul
Buna ziua. Recent am intalnit o fata care imi place foarte mult. Eu sunt crestin iar ea penticostala. Stiu ca ma place si ea stie ca o plac. Am invitat-o la un suc si tot refuza desi sunt convins ca isi doreste asta. Nu li se permite sa iasa cu un baiat la un suc? de fiecare data cand ne intalnim ma intreaba cum vreau sa fie persoana cu care vreau sa ma casatoresc si daca mi-ar placea o persoana ca ea? In eventualitatea in care s-ar ajunge la o posibila casatorie...ar fi un impediment sa se casatoreasca cu un crestin ortodox? Si vreau sa va mai intreb de ce refuza sa iesim la un suc?
Presupun ca esti foarte tanar... Asa cum spunea un frate, nici macar nu te-ai gandit la credinta ta. O viata alaturi de o persoana de alta credinta (si poate mai ales penticostal) este, daca nu imposibila, atunci foarte grea. Parerea mea este sa incerci sa o uiti, pentru ca nu poate fi nimic intre voi atata timp cat tu ramai ortodocs. Asta in cazul in care nu vrei sa schimbi asta...
Dumnezeu si Maicuta Lui sa-ti lumineze mintea ta frageda
Doamne ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.10.2011, 15:51:55
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Neoprotestanții sunt uneori foarte reticenți atunci când se pune problema să se împrietenească cu ortodocși. Iar dacă plutește prin aer și spectrul unei eventuale căsătorii, atunci reticența poate crește.

Eu zic că ai primit sfaturi bune și ar fi bine să le urmezi. Dar asta nu înseamnă că nu poți să socializezi. Reticența ei de a ieși la un suc este întradevăr un pic exagerată. În fond, e un suc nu un inel de logodnă. Chiar și dacă ați fi avut aceași religie, asta nu vă garanta că v-ați fi înțeles. S-ar fi putut foarte bine ca după un suc sau două și discuțiile de rigoare să ajungeți la concluzia că puteți fi doar buni prieteni, eventual colaboratori în vreun proiect și nimic mai mult. Dar chiar și așa, este un câștig. Depinde doar cum pui problema.
__________________
http://poeziereligioasa.devhub.com Poezie religioasa

Last edited by eeaotly; 09.10.2011 at 15:56:27.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.10.2011, 17:29:35
rafael12345 rafael12345 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2011
Mesaje: 4
Implicit Multumesc tuturor

Va multumesc pt informatiile oferite. Insa imi place foarte mult fata si cred ca si ea ma place.Ieri mi-a zis ca greu ii intra cineva la inima si ca eu i-am intrat foarte repede. Ne intelegem bine...insa ma refuza cand vreau sa iesim desi vorbim des la telefon si prin mesaje dar ne si intalnim des unde lucreaza ea.De ce evita sa iesim? ce pot face sa fiu cu ea?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.10.2011, 17:37:17
rafael12345 rafael12345 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2011
Mesaje: 4
Implicit

A zis ca-i place cum gandesc si ca sunt LA fel ca ea si ca-i place asta
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.10.2011, 18:26:27
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Eu sunt casatorita cu un penticostal. Asa ca din proprie experienta, cu draga inima te sfatuiesc sa nu te lasi dus de val. Orice poveste de dragoste e frumoasa la inceput, insa atunci cand Dumnezeu si Biserica nu sunt identice pentru amandoi, greu se construieste o casnicie impreuna. Pe ea nu ar lasa-o nimeni sa treaca la ortodocsi, iar ca sa treci tu la penticostali, ar insemna sa-ti vinzi sufletul pentru o fata. O casatorie mixta nu exista; o Taina a cununiei nu se savarseste nici la noi, la ortodocsi si nici la ei, la penticostali.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.10.2011, 19:00:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Pe ea nu ar lasa-o nimeni sa treaca la ortodocsi,
Chestia asta eu nu pot s-o înțeleg și pace. Dintre toți (neo)protestanții, penticostalii sunt cei mai vocali în a susține că Biserica nu are granițe vizibile, adică nu e ceva instituțional, care să ceară apartenență formală. În Biserică, așa cum o definesc ei, poate fi oricine, de orice denominație creștină. Dacă e așa, atunci de ce nu-i lasă pe ai lor să treacă la alte denominații ? E ceva ilogic aici.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.10.2011, 19:02:07
rafael12345 rafael12345 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2011
Mesaje: 4
Implicit

Buna ziua! Dumneavoastra cum ati facut sa fie posibila casatoria? Ce sacrificii? Dar pt mine fata asta e tot ceea ce imi doresc! Recunosc arat foarte bine si ma plac foarte multe fete insa imi place f mult fata asta? char nu exista o solutie?
Mesajul este pt ,,Lacrimi"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cununie, neoprotestanti

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cultul crestin baptist sebislider Intrebari utilizatori 243 29.01.2013 00:13:47
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 14:35:47
Mic predicator penticostal!! Templier Knight Secte si culte 35 20.12.2011 21:26:24
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 08:14:10