Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.11.2011, 16:30:04
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Unhappy Cum putem ajuta?

Cred ca foarte multa lume a vazut stirea cand si-a deschis mail-ul azi:
http://www.evz.ro/detalii/stiri/maic...campaign=yahoo

Nu ma scandalizez, si nu ma mira. Oricine poate gresi. Intreb doar: cum putem ajuta in astfel de cazuri?
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.11.2011, 17:34:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

este un caz. si atat. or mai fi, nu stiu.
este un caz care mi-a starnit zambetul, initial.
dar care mi-a lasat, pana si mie, un gust amar.
este un caz nici pe departe la fel de grav ca cele ale calugarilor descoperiti a fi gay.
din cate am inteles BOR s-a sesizat foarte rapid si a exclus-o din cinul monahal.
iar imi lasa un gust amar amintirea ca nu la fel de rapizi au fost si in cazurile calugarilor amintiti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2011, 00:58:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Oricine este supus greselii,ce rost are acest post?
Cum sa ajutam noi de pe forum?Sa nu facem un topic despre asta ca sa dam posibilitatea tuturor sa carcoteasca si sa ia in deradere!
Domnul s-o ierte si s-o ajute sa se ridice din aceasta cadere.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.12.2011, 18:56:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Oricine este supus greselii,ce rost are acest post?
Cum sa ajutam noi de pe forum?Sa nu facem un topic despre asta ca sa dam posibilitatea tuturor sa carcoteasca si sa ia in deradere!
Domnul s-o ierte si s-o ajute sa se ridice din aceasta cadere.
cel mai mult mi-a placut interventia PS Vicentiu.
acesta a spus ca eforturile Bisericii se indreapta acum spre ajutorarea mamei si a copiilor.
mai spunea ca cei doi copii sunt o binecuvantare de la Dumnezeu. maica a renuntat la o cruce pentru alta.

singura problema este acceptarea noului statut.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.12.2011, 23:27:50
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cel mai mult mi-a placut interventia PS Vicentiu.
acesta a spus ca eforturile Bisericii se indreapta acum spre ajutorarea mamei si a copiilor.
mai spunea ca cei doi copii sunt o binecuvantare de la Dumnezeu. maica a renuntat la o cruce pentru alta.

singura problema este acceptarea noului statut.
Asa e frate! Dumnezeu sa ii ajute!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2011, 03:22:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cel mai mult mi-a placut interventia PS Vicentiu.
acesta a spus ca eforturile Bisericii se indreapta acum spre ajutorarea mamei si a copiilor.
mai spunea ca cei doi copii sunt o binecuvantare de la Dumnezeu. maica a renuntat la o cruce pentru alta.

singura problema este acceptarea noului statut.
Foarte frumos,un raspuns duhovnicesc intelept.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.12.2011, 23:22:57
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Nu inteleg scopul acestui thread. De ce trebuie ajutata femeia respectiva? E saraca? E bolnava? Sunt bolnave fetitele? Nu am citit nimic in acest gen. A facut o greseala si va trai cu ea. Cum poate, cum stie. Nu vad ce ar fi de ajutat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.12.2011, 23:32:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Nu inteleg scopul acestui thread. De ce trebuie ajutata femeia respectiva? E saraca? E bolnava? Sunt bolnave fetitele? Nu am citit nimic in acest gen. A facut o greseala si va trai cu ea. Cum poate, cum stie. Nu vad ce ar fi de ajutat.
Nimeni nu intelege rostul acestui thread,nu se intrezareste nici macar vreo forma de ajutor in acest caz...
Banuiesc ca a fost postat doar ca sa se arate lumii intregi ca o calugarita a pacatuit,motiv de maxima satisfactie pt lumea de rand.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.12.2011, 23:38:26
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nimeni nu intelege rostul acestui thread,nu se intrezareste nici macar vreo forma de ajutor in acest caz...
Banuiesc ca a fost postat doar ca sa se arate lumii intregi ca o calugarita a pacatuit,motiv de maxima satisfactie pt lumea de rand.
O initiativa plina de noblete, ce sa spun!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.12.2011, 16:39:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Nu inteleg scopul acestui thread. De ce trebuie ajutata femeia respectiva? E saraca? E bolnava? Sunt bolnave fetitele? Nu am citit nimic in acest gen. A facut o greseala si va trai cu ea. Cum poate, cum stie. Nu vad ce ar fi de ajutat.
nu ai inteles nimic din caz ...
degeaba facem comentarii sforaitoare despre cum trebuie sa dam o farfurie de mancare celui flamand, daca refuzam, fie si o vorba buna, celui aflat la cea mai grea rascruce din viata lui.
ce simplu e sa spui: tu ai gresit, tu sa iesi de acolo.
infinit mai greu este sa ajuti in astfel de cazuri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum putem ajuta pe cineva sa-L gaseasca pe Dumnezeu? eulaura Generalitati 25 27.06.2013 15:36:21
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Oamenii strazii. Cum ii putem ajuta? N.Priceputu Umanitare 54 10.04.2012 17:05:24
Si noi putem ajuta anita Umanitare 2 16.09.2009 19:42:32
Macar o data putem ajuta... maryanast Umanitare 5 29.11.2007 22:25:51