Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.12.2012, 00:00:22
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Ne plangem mereu de conducatorii nostri, dar noi romanii, pana n-o sa intelegem ca avem conducatori dupa faptele noastre, n-o sa se schimbe nimic. Dumnezeu ingaduie sa avem conducatorii actuali, pt ca sa ne indreptam. Oficial in Romania, in 23 de ani, s-au facut peste 20 milioane de avorturi. Neoficial, tinand cont si de toate metodele de contraceptie, cine stie, de vreo 4-5 ori mai multe, fereasca Dumnezeu!!! Am iesit in strada sa protestam impotriva scaderii salariilor, pensiilor, ajutoarelor sociale, samd!! Dar impotriva avorturilor, impotriva legalizarii casatoriei intre persoane de acelasi sex, si in final, impotriva propiilor noastre pacate si patimi, cati am protestat?? Foarte putini! Parintele Iustin Parvu a spus ca aceste vremuri, paradoxal, sunt o binecuvantare, pt ca Dumnezeu prin acesti conducatori, vrea sa ne aduca la El. Dumnezeu se comporta cu poporul roman ca un parinte cu copilul sau, ne spune frumos sa ne intoarcem pe calea cea dreapta, iar noi nu vrem, si atunci apeleaza la varga, adica la conducatorii nostrii, dar tot nu intelegem nimic. Poporul roman e mutilat duhovniceste! Mai aducem scuze ca am trecut prin comunism, dar mai multi sfinti s-au nascut in perioada aceea decat acum! S-a umplut cerul de martiri si mucenici din inchisorile comuniste!! Mie imi place tare mult o vorba de-a parintelui Arsenie Papacioc, ca Dumnezeu nu se supara atat de mult cand pacatuim, cat mai ales ca nu ne pocaim. Eu cred ca daca Dumnezeu ar vedea ca poporul roman, asa cum e el, se lupta cu patimile si pacatele sale, ne-ar ajuta! Multi spun ca bisericile sunt pline, la manastiri e multa lume, dar cati inteleg cu adevarat taina mantuirii? Parintele Amfilohie Branza spunea ca multi vin la el, la parintele Iustin, numai cu probleme materiale , fff putini, cu probleme duhovnicesti. Toti fugim de greutati, de ispite, de boli, de necazuri, de suferinte, dar uitam ca Mantuitorul nu s-a nascut in puf, ci intr-o iesle de animale, intr-un grajd! Cate mame astazi de dragul lui Hristos, si-ar naste copiii intr-un grajd? Bineinteles, ca Dumnezeu nu le-ar cere asa ceva! Acum trei saptamani am fost la parastasul parintelui Gheorghe Calciu, la manastirea Petru Voda! Parintele Amfilohie, ca de obicei, vine mereu, si la sfarsit a tinut o mica predica si povestea ca atunci cand era la inceputul calugariei, la manastirea Sihastria, pe 3 decembrie 1998 a murit parintele Cleopa, si parintele Amfilohie l-a sunat pe parintele Arsenie Papacioc:
"Parinte Arsenie va dau o veste: a murit parintele Cleopa."
Parintele Arsenie Papacioc a spus: "Asta-i o veste mare, e o veste mare, asta e o veste mare!".
M-a miscat f mult! Ce stare duhovniceasca! Majoritatea cred ca au plans, s-au intristat!
Tot la acest parastas, parintele Amfilohie a spus, ca atunci cand era inchis in temnita Corneliu Zelea Codreanu, camarazii incercau sa-l scape, sa-l scoata din inchisoare, iar capitanul le spunea: "Sa nu indrazniti sa ma scoateti de aici, ca pe piedestalul pe care ma ridica acum acesti misei, voi niciodata n-o sa ma puteti ridica!"
Asa ca intai sa ne schimbam noi viata, si Dumnezeu o sa ne dea si conducatori vrednici.
Imi cer scuze pt lungimea mesajului.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".

Last edited by andrei25; 10.12.2012 at 00:03:58.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.12.2012, 00:05:30
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
O intrebare simpla: Ce a facut Basescu pentru Romania, in toata existenta sa, nu doar ca presedinte?
Basescu cedeaza suveranitatea Romaniei

http://www.youtube.com/watch?v=RuQarnnsHno

Asta a facut Basescu:a cedat suveranitatea Romaniei,nu mai tinem cont de interesul national ci trebuie sa creem statele unite ale europei ,acesta fiind planul masoneriei de mult


Last edited by antiecumenism; 10.12.2012 at 00:08:59.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.12.2012, 00:08:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sofia, bun mesajul tau, caci ne lumineaza cu privire la cauza raului care ne macina. Avorturile.
LA sfarsit intrebi cand va aparea o formatiune politica noua, care sa se gandeasca la binele Tarii. Iti spun: a si aparut, dar nimeni nu o baga in seama, pentru ca lumea e prea mandra si nu doreste sa fie identificata cu aceasta formatiune politica, ai carei suporteri au fost numiti "alienati mintali" de CTP. E vorba de PP-DD.
E urat ce fac. Nu am mai facut niciodata asta oricat de inepte ar fi fost ideile lor. Dar cei care voteaza PP-DD sunt alienati mintali.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
E singurul partid cu un program amanuntit.
Care program? Care sunt oamenii cu care "maretul conducator" ar putea aplica orice program?
Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
E singurul care se gandeste la binele tarii si la binele poporului.
Si concluzia asta ati tras-o de unde?
Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Singurul care vrea sa cumpare inapoi obiectivele economice vandute pe nimic si sa creeze locuri de munca.
Asa cum a facut cu Oltchimul nu? Doamna dvs, ati vazut ca ala, ca nu pot sa ii spun altfel a mintit cu nerusinare si a spus ca aduce banii pana la data de ... si nu i-a adus? Ca el putea sa ii aduca dupa, ca asa sunt uzantele, e altceva. Eu stiu ca ala minte si "alientatii" il cred.
Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
E singurul, care a dus o campanie electorala sustinuta.
Sustinuta pe ce? Ce alt candidat in afara de "maretul conducator" mai stiti?

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar noi suntem inca mandri si nu vrem sa spuna lumea ca suntem "alineati mintali", nu?
Nu. Dar trebuie sa fii alienat mintal sa il votezi pe unul care promoveaza valori ca "Nikita", "Naomi", Ogica, Magda Ciumac. Trebuie sa fii alienat mintal sa il votezi pe unul care nu a are nici oameni, nici experienta in administratia publica. Trebuie sa fii alienat sa il votezi pe unul care l-a promovat pe Pavel Corut. Trebuie sa fii alienat mintal sa il votezi pe unul care promoveaza magalaua si "otevizarea Romaniei", cum a numit-o el.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.12.2012, 00:22:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Comparativ cu restul cetățenilor din UE nu poți sa nu remarci candoare cu care bietii si idealistii romani,printre care cu onor si disperare mă număr si eu,analizează jocul politic,neintelegand aproape nimic, dupa 23 de ani de meditatie mioritica,si făcând propuneri care nu se vor concretizat niciodată.Politica are mai multe coordonate dar doua sunt necesare mereu:sa fii pragmatic si sa sesizezi cele mai bune oportunitati intr-un context la un anumit moment.PS:urasc Miorita din toți ficatii,cu toata mentalitatea ei defetista si balcanica,restul sunt ifose filosofice de natie buna de pus capra,iar eu nu mă simt asa.Un cioban normal la scafarlie ii batea pe aia-n cuie si le lua oile ca avertisment pt alți amatori de jaf si crima.Ps:Romania nu își hotărârea singura soarta,niciodată nu a putut asta,este o utopie patriotarda goală pt copii, marile imperii pot asa ceva.Șansa României este sa-si joace bine cărțile atunci cand trebuie.Lumea,dragii mei conationali visatori,este impartita in lei si catei,in învingători si invinsi,in cei ce fac regulile si cei care sunt subiectul regulilor.Leii nu sunt subiect de reguli doar cateii.Dar fie si in calitate de catei putem sa avem abilitatea de a fi in tabăra învingătoare,sa joci cu invinsii este viol politic in grup.

Eu îmi doresc o Românie pragmatica si abila,inteligenta si care știe cand si cum sa-si joace șansa.In rest noapte buna Romania,oriunde te-ai afla,cine vrea alta lume sa nu uite ca Hristos a spus ca Imparatia Lui nu este din lumea asta.Prin urmare concluzia:am înțeles ca undeva prin Orient exista o inscriptie intr-o moschee care spune asa:,,Isus,pacea fie mereu asupra Lui, a spus:lumea aceasta este ca o punte,treceti prin ea dar nu ramaneti in ea''.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 10.12.2012 at 00:27:58.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.12.2012, 00:43:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
O intrebare simpla: Ce a facut Basescu pentru Romania, in toata existenta sa, nu doar ca presedinte?



Care e legatura presedintelui cu guvernarea, in afara faptului ca numeste primul ministru?
Care sunt prerogativele presedintelui care solicita o astfel de "putere" din partea omulu care ocupa aceasta pozitie?


Asta mi se pare cea mai tare chestie. Si ce propuneti? Ce ar trebui sa facem?
La intrebarile tale poti primi raspuns, punand mana pe Constitutie si cititnd acolo care este prerogativa Presedintelui.
Poti citi si despre UE, care ne-a ajutat sa devenim Stat de drept, prin organismele create, fara de care nu e posibila democratia. Noi am trait intr-o societate lipsita de democratie si fara libertate a cuvantului in Epoca de Aur. Fara a respecta Legile Tarii ne intoarcem de urgenta inapoi in timp.
Democratia presupune si respectul pentru om, ceea ce nu se prea vede in Romania de azi. Omul este considerat cantitate neglijabila; drept care patronii ii exploateaza cat pot, fara sa le plateasca munca la adevarata valoare. Iar Statul e cel mai mare exploatator, prin taxele tot mai multe pe care le practica, al caror efect este franarea economiei. Iar unele partide il cumpara pe roman cu 50 lei, in loc sa ii dea un salariu decent.

Ce e de facut trebuie sa afli singur. Incepe prin a te indrepta pe tine si Dumnezeu te va lumina.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.12.2012, 00:44:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
LA sfarsit intrebi cand va aparea o formatiune politica noua, care sa se gandeasca la binele Tarii. Iti spun: a si aparut, dar nimeni nu o baga in seama, pentru ca lumea e prea mandra si nu doreste sa fie identificata cu aceasta formatiune politica, ai carei suporteri au fost numiti "alienati mintali" de CTP. E vorba de PP-DD.
E singurul partid cu un program amanuntit.
"amanuntitul" in ce se masoara?

Citat:
E singurul care se gandeste la binele tarii si la binele poporului.
Suna cunoscut.

Citat:
Singurul care vrea sa cumpare inapoi obiectivele economice vandute pe nimic si sa creeze locuri de munca.
Cum a cumparat si Oltchim -ul.

Citat:
E singurul, care a dus o campanie electorala sustinuta.
Pe ce lume traiesti?

Citat:
Dar noi suntem inca mandri si nu vrem sa spuna lumea ca suntem "alineati mintali", nu?
Spune pe cine votezi si..

Citat:
Dar oare trebuie sa fi alineat mintal sa doresti binele Tarii si al oamenilor?!?
... si sa nu-ti dai seama ca in cazul celor ca el doar cu dorinta ramai?
Atunci, da.

Citat:
Chiar si fara suportul mandrilor din tara, tot au obtinut peste 10%.
Ma mir.
As fi crezut ca avem mult mai multi...nu stiu cum sa le zic ca e o combinatie fatidica intre imaturitate si low IQ.
Dar probabil doar atat, pentru ca au trebuit sa se imparta si cu ceilalti doi bufoni ai politicii romanesti.
Nu mai dau nume, se stiu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.12.2012, 00:46:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
E urat ce fac. Nu am mai facut niciodata asta oricat de inepte ar fi fost ideile lor. Dar cei care voteaza PP-DD sunt alienati mintali.


Care program? Care sunt oamenii cu care "maretul conducator" ar putea aplica orice program?

Si concluzia asta ati tras-o de unde?

Asa cum a facut cu Oltchimul nu? Doamna dvs, ati vazut ca ala, ca nu pot sa ii spun altfel a mintit cu nerusinare si a spus ca aduce banii pana la data de ... si nu i-a adus? Ca el putea sa ii aduca dupa, ca asa sunt uzantele, e altceva. Eu stiu ca ala minte si "alientatii" il cred.

Sustinuta pe ce? Ce alt candidat in afara de "maretul conducator" mai stiti?


Nu. Dar trebuie sa fii alienat mintal sa il votezi pe unul care promoveaza valori ca "Nikita", "Naomi", Ogica, Magda Ciumac. Trebuie sa fii alienat mintal sa il votezi pe unul care nu a are nici oameni, nici experienta in administratia publica. Trebuie sa fii alienat sa il votezi pe unul care l-a promovat pe Pavel Corut. Trebuie sa fii alienat mintal sa il votezi pe unul care promoveaza magalaua si "otevizarea Romaniei", cum a numit-o el.
Mi-e mila de tine, crede-ma.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.12.2012, 01:09:10
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
La intrebarile tale poti primi raspuns, punand mana pe Constitutie si cititnd acolo care este prerogativa Presedintelui.
Intrebarea era retorica pentru ca prerogativele presedintelui nu au nici o legatura cu guvernarea asa cum spuneti dvs.
Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Poti citi si despre UE, care ne-a ajutat sa devenim Stat de drept, prin organismele create, fara de care nu e posibila democratia.
Acestea sunt lozinci alea unor candidati. Cum nu cred ca sunteti candidata sunteti usor manipulabila si de aia vorbiti desprea asa ceva. Ce organisme a "creat" UE pentru Romania? Cum a devenit Romania mai democrata prin intrarea in UE?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.12.2012, 01:12:25
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Mi-e mila de tine, crede-ma.
In cazul asta, daca va e mila raspundeti la intrebari. Doar ca ghiciti ce? Nu prea aveti ce sa raspundeti.
Mie nu mi-e mila de dvs (necrestinesc sentiment, dar asta sunt) si de cei care cred in aberatiile lui Dan Diaconescu. Va meritati soarta. Si ptr dvs imi pare rau ca nu a iesit. Sincer, din toata inima v-as dori sa traiti in tara condusa de Dan Diaconescu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.12.2012, 01:30:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sincer, din toata inima v-as dori sa traiti in tara condusa de Dan Diaconescu.
Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 20:57:46
Dilema Azzuurra Generalitati 32 06.10.2011 14:10:28
dilema Mirela0110 Generalitati 26 07.06.2011 14:42:08
Dilema Adriana-Simona Biserica Romano-Catolica 11 24.01.2011 15:01:19
Rezultatele alegerilor din Republica Moldova mihailt Generalitati 2 29.11.2010 17:44:29