Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.04.2014, 10:46:27
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Florentina, câți ani ai? Mama ta trăiește, vă sfătuiți în general?

Până la urmă nu ne-ai zis dacă ai urmat sfatul pe care l-ai primit în mod repetat pe forumul nostru, respectiv acela de a-ți găsi un duhovnic, de a te spovedi...

Mergi la biserică, la Liturghie, la Maslu? Sau doar cauți soluții miraculoase pe net?

Last edited by Annyta; 07.04.2014 at 10:54:47.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.04.2014, 12:54:10
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Eu am 26 de ani,mama traieste desigur si ne sfatuim in orice,si ea ca si mine este foarte suparata si neputincioasa,da urmeaza sa merg la spovedit si sa vb cu duhovnicul,nu caut retete miraculoase doar sfaturi bune si o vorba buna.,merg si la maslu si la biserica si am date haine ale tatalui la o manastire unde se face maslu in fiecare vinere si este pomenit si I se scot particele.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.04.2014, 13:08:08
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Eu am 26 de ani,mama traieste desigur si ne sfatuim in orice,si ea ca si mine este foarte suparata si neputincioasa,da urmeaza sa merg la spovedit si sa vb cu duhovnicul,nu caut retete miraculoase doar sfaturi bune si o vorba buna.,merg si la maslu si la biserica si am date haine ale tatalui la o manastire unde se face maslu in fiecare vinere si este pomenit si I se scot particele.
Nu am vrut să fiu rea...
Din câte am văzut eu în viață, nu poți face binele cu forța, nu poți schimba pe nimeni dacă acea persoană nu vrea, mai ales când e vorba de cineva mai în vârstă...

Rămâne rugăciunea... așa cum spunea Alin, mai degrabă pentru sufletul lui...

Îndelunga răbdare, acceptarea voii lui Dumnezeu, mulțumirea pentru toate...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.04.2014, 13:16:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Eu am 26 de ani,mama traieste desigur si ne sfatuim in orice,si ea ca si mine este foarte suparata si neputincioasa,da urmeaza sa merg la spovedit si sa vb cu duhovnicul,nu caut retete miraculoase doar sfaturi bune si o vorba buna.,merg si la maslu si la biserica si am date haine ale tatalui la o manastire unde se face maslu in fiecare vinere si este pomenit si I se scot particele.
Omul nu se vindeca atat timp cat haina e la biserica iar omul este acasa, la televizor, cu tigara si sticla in mana.

Mai bine ati vorbi cu el si l-ati intreba de ce vrea sa moara, de ce viata celor din jur pentru el nu este importanta, de ce necredinta, etc..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.04.2014, 16:20:24
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Bineinteles ca I-am adresat aceste intrebari,ba mai mult,i-am dat exemple ca altii asteapta ani de zile pentru transplanturi de organe si se lupta sa traiasca,dar a spus ca daca atat e dat de la Dumnezeu,si daca mai bea,mai fumeaza sau nu......zilele omului aceleasi sunt,acum munceste si crede ca daca nu prea il supara nimic,nu I se poate intampla ceva.....dar are prob mari cu inima,tensiune 18 cu 10, 2 preinfarcturi....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.04.2014, 07:55:50
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Dragă Florentina, să te-audă Dumnezeu în rugăciunea ta pentru tatăl tău.

Citește și Acatistul Maicii Domnului - Potirul Nesecat - pentru izbăvire de patima alcoolului.

Îl găsești aici : http://www.crestinortodox.ro/acatist...at-120989.html

Mai multe și despre icoana Maicii Domnului - Potirul Nesecat : http://www.crestinortodox.ro/icoane-...lui-96849.html

Last edited by mirela.t; 08.04.2014 at 07:59:28.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.04.2014, 09:29:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Bineinteles ca I-am adresat aceste intrebari,ba mai mult,i-am dat exemple ca altii asteapta ani de zile pentru transplanturi de organe si se lupta sa traiasca,dar a spus ca daca atat e dat de la Dumnezeu,si daca mai bea,mai fumeaza sau nu......zilele omului aceleasi sunt,acum munceste si crede ca daca nu prea il supara nimic,nu I se poate intampla ceva.....dar are prob mari cu inima,tensiune 18 cu 10, 2 preinfarcturi....
Pai si voi nu l-ati lamurit ca Dumnezeu nu-l pune sa-si ia viata?
Ca ceea ce face se numeste sinucidere si e un pacat foarte grav?

Problema este ca daca nici voi nu prea aveti treaba cu Biserica, slabe sanse sa-l lamuriti pe linia asta, cu Dumnezeu, responsabilitate spirituala, etc.

Problema cu alcoolicii este ca traiesc intr-o stare de negare - nu si-ar recunoaste nici in ruptul capului problema, este ceva fff. dificil, mai ales pentru cei apropiati.

Mai ramane sa-i cumparati sicriul si sa-l tineti undeva in casa, la vedere, poate asa se trezeste.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.04.2014, 20:19:20
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai si voi nu l-ati lamurit ca Dumnezeu nu-l pune sa-si ia viata?
Ca ceea ce face se numeste sinucidere si e un pacat foarte grav?

Problema este ca daca nici voi nu prea aveti treaba cu Biserica, slabe sanse sa-l lamuriti pe linia asta, cu Dumnezeu, responsabilitate spirituala, etc.

Problema cu alcoolicii este ca traiesc intr-o stare de negare - nu si-ar recunoaste nici in ruptul capului problema, este ceva fff. dificil, mai ales pentru cei apropiati.

Mai ramane sa-i cumparati sicriul si sa-l tineti undeva in casa, la vedere, poate asa se trezeste.
Daca s-ar trezi si ar constientiza raul care si-l face si daca iar pare rau si s-ar spovedi s-ar impatasi,s-ar schimba chiar ca i-as lua Doamne fereste sicriul. Dar nu stiu ce sa zic.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.04.2014, 20:54:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ai alta solutie?

Poti cand iesiti in oras, sa-l iei de manuta si sa intrati impreuna la o firma de pompe funebre, spui ca vrei sa alegeti impreuna sicriul, hainele de inmormantare, etc.

Si poti sa-i spui ca ai vorbit deja cu preotul si nu poate sa-i ofere nici o slujba, pentru ca ceea ce face el nu este vointa lui Dumnezeu, ci se numeste sinucidere si Biserica Ortodoxa nu ingroapa sinucigasi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.04.2014 at 10:29:10.
Reply With Quote
Răspunde