Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.07.2010, 13:44:22
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Ne intereseaza dar nu se poate spune nimic. De ce? Oare credeti ca nu s-au spus deja toate? Incepand cu Sfantul Marcu Evghenicul si pana la ultimele sinoade panortodoxe. Concluziile au fost clar sintetizate si expuse de diferiti preoti si calugari (Dumitru Staniloaie, Calciu Dumitreasa, Arsenie Papacioc, Iustin Popovici, Epifanie Teodoropulos si multi multi altii).
Am fost si sunt preocupat de aceasta problema (locuiesc intr-o tara neortodoxa, dar sunt membru al parohiei ortodoxe din zona si am auzit cate ceva despre actiunile intreprinse din ambele parti), dar am inteles ca nu mai e nimic de spus, ci de trecut la actiune: distanta maxima fata de tot ce tine de ecumenism! "Ei" (celelalte religii incantate de ecumenism) stiu bine diferentele, dar nu vor adevarul, vor convenabilul, si macar de ar fi un "convenabil religios" (nu cred ca exista asa ceva...) dar este total lumesc, administrativ, economic.
Deci parerea mea este ca dialogurile cad pana cand "ei" se hotarasc sa asculte nu sa vina cu idei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.10.2012, 17:33:59
Anisch Anisch is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Mesaje: 7
Implicit

Un ortodox nu poate fi ecumenist pentru ca, dupa cum spune parintele Serafim Alexiev, ecumenismul nu crede în existența Bisericii Unice, Sfinte, Sobornicești și Apostolicești, subminează în chip eretic ecleziologia ortodoxă, manifestă neîncredere în puterea cuvintelor Lui Hristos, neschimbate până la sfârșitul lumii despre Biserica Sa de nebiruit (Matei 28, 20) si
propovăduiește o învățătură cu totul nouă despre Biserică potrivnică credinței ortodoxe. (Ortodoxie si Ecumenism - Parintele Arhimandrit Serafim Alexiev)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.10.2012, 17:51:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anisch Vezi mesajul
Un ortodox nu poate fi ecumenist pentru ca, dupa cum spune parintele Serafim Alexiev, ecumenismul nu crede în existența Bisericii Unice, Sfinte, Sobornicești și Apostolicești, subminează în chip eretic ecleziologia ortodoxă, manifestă neîncredere în puterea cuvintelor Lui Hristos, neschimbate până la sfârșitul lumii despre Biserica Sa de nebiruit (Matei 28, 20) si propovăduiește o învățătură cu totul nouă despre Biserică potrivnică credinței ortodoxe. (Ortodoxie si Ecumenism - Parintele Arhimandrit Serafim Alexiev)
cum adica nu cred in biserica Unica, Sfanta etc.? Tocmai ca tendinta este de a reveni la biserica unica de la inceput. Groaznic citatul!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.10.2012, 18:27:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ești sigură? Unde ai văzut tu asta în ecumenism?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 18.10.2012 at 19:04:27.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.10.2012, 19:38:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@DragosP- dar tu stii mai bine?
De ce nu vii cu explicatii si surse concrete, in loc sa te iei de oameni.

Eu una nu ma pricep. Stiu ca a existat la inceput o singura biserica crestina, care mai apoi s-a faramitat prin schisme si alte cele.
Si acum am inteles ca sunt incercari sa se revina la ceea ce a fost.
Ceea ce nu consider rau. E mai rau sa fie jdemii de biserici crestine si sa faca praf crestinismul.
Mai multe nu stiu.
Vino si explica tu, daca esti mai grozav. Nu stii sa raspunzi bine pe nicarieri, sa dai un raspuns concret la subiect,
doar te iei de oameni.
Uite eu atat am gasit pe net:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ecumenism
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.10.2012, 19:59:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Înainte de am posta am căutat un trand pentru a-mi expune punctul meu de vedere în legătură cu tendința tot mai acerbă a celor de alte confesiuni care au invadat acest spațiu virtual ce se numește "CreștinOrtodox "dar care de ceva timp nu mai este decât un loc unde se experimentează egumenismul.

Acum doi ani și ceva am descperit acest site care din punct de vedere tehnic și funcțional a devenit din ce în ce mai perfeormant oferind celor interesați atât o gamă bogată de lecturi ,rugăciuni,acatiste,imagini muzică ortodoxă, cât și posibilitatea de a se exprima în scris necenzurat oricui are ceva de spus sau de arătat celorlalți.
Am petrecut ore minunate alături de persoane deosebite(pe unii i-am cunoscut personal) care îmi vor rămâne prieteni pe viață pe drumul îngust al credinței strămoșești.

Din păcate pe forum acum este o invazie de neortodoxi care dau replici și răspunsuri la aproape toate subiectele ducând în derută și creând comfuzie celor începători,este muuuuultă toleranță vizavi de canoanele ortodoxe și multă superficialitate.

Cred că denumirea de "CreștinOrtodox" pe care o are situl nu mai corespunde realității.

Am căutat ca și această postare să fie de bun simț așa cum au fost (cred)majoritatea intervențiilor mele.
Mă voi abține de la a posta încercând puțin câte puțin chiar să mă retrag așa cum sunt convinsă că vor face majoritatea celor care nu se mai regăsesc pe aici.
Cu stimă pentru frații și surorile ortodoxi care își vor păstra verticalitatea în aceste vremuri tulburi.
Dorina
Un mesaj pe care acum l-am vazut, eu nu eram activ atunci pe forum. Eu anul trecut am spus exact aceleasi lucruri.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.10.2012, 20:01:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@DragosP- dar tu stii mai bine?
De ce nu vii cu explicatii si surse concrete, in loc sa te iei de oameni.

Eu una nu ma pricep. Stiu ca a existat la inceput o singura biserica crestina, care mai apoi s-a faramitat prin schisme si alte cele.
Si acum am inteles ca sunt incercari sa se revina la ceea ce a fost.
Ceea ce nu consider rau. E mai rau sa fie jdemii de biserici crestine si sa faca praf crestinismul.
Mai multe nu stiu.
Vino si explica tu, daca esti mai grozav. Nu stii sa raspunzi bine pe nicarieri, sa dai un raspuns concret la subiect,
doar te iei de oameni.
Uite eu atat am gasit pe net:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ecumenism
Sofia, tot o singura Biserica e, nu sunt mai multe, cei ce isi spun biserici nu sunt si ei tot biserica, e doar Una de la inceput. Aceasta este Biserica Ortodoxa. Tot ce trebuie sa faca ei e sa vina in Biserica, asa vom fi toti impreuna.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.10.2012, 21:05:27
Anisch Anisch is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Mesaje: 7
Implicit

http://dexonline.ro/definitie/ecumenism

o explicatie mai detaliata
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.10.2012, 06:17:33
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Ecumenismul religios de astazi este o miscare de unire, pentru început, a ereticilor apusului cu ortodoxia. Într-o a doua faza se are în vedere unirea tuturor religiilor întru-una singura, uriasa, într-o panreligie3. Scopul ultim, însa, este ca crestinismul, si în special ortodoxia, singura care detine adevarul, sa dispara în acest malaxor. Se urmareste, asadar, ca în ultima faza a acestui plan întunecat sa fie substituita închinarea adusa Lui Dumnezeu cu cea adusa satanei.

Lucrurile acestea pot parea la prima vedere de necrezut. Însa chiar acest lucru este urmarit de mecanismul întortocheat al miscarii ecumenice, prin actiunile de care astazi auzim atât de des ca se vorbeste.


Ecumenismul se dovedeste a fi – si vom aduce în continuare în acest sens destule elemente doveditoare serioase si de neclintit – o creatie satanica a puterilor întunericului. Este o erezie imensa si înfricosatoare sau mai bine zis o panerezie, o sinteza de religii, filosofii si traditii care urmareste o unitate nefireasca si groteasca.


Este o înselaciune vicleana urzita de un plan satanic care sustine ca nimeni poate vorbi în nicio credinta de un Adevar unic, absolut si unitar, deci nici în ortodoxie.


Ecumenismul devine, astfel, o fiara care înghite totul, un cuptor care încearca sa amestece si sa mistuie toate religiile. Se vadeste a fi în realitate un sincretism eretic de tip mai nou, care promite sa rezolve toate problemele. Pentru ecumenism, Dumnezeu este ceva nedefinit care accepta în mod egal închinarea si lauda tuturor religiilor."
(din cartea: Ecumenismul fara masca)

Puneti mana si cititi cartile duhovnicilor si nu va mai luati dupa wikipedia si dex. Duhovnicii din Romania si celelalte tari ortodoxe si nu numai, s-au chinuit si zbatut sa scrie cartile despre ecumenism tocmai ca noi sa fim cu mintea treaza si sa nu cadem in capcana. Nu exista nu am stiut, nu stiu,nu inteleg etc. cand sunt atatea carti despre ecumenism. Avem obligatia de crestini-ortodocsi sa studiem, sa invatam, sa cunoastem scrierile Sf.Parinti si Canoanele Bisericii, ce spune Sf.Traditie. Biserica Ortodoxa este BISERICA! Nu este o Biserica asemanatoare cu celelalte culte asa zis crestine. Biserica Ortodoxa este la fel cum era in primul veac. Biserica Ortodoxa este vie, totul este nou si de actualitate. Ziua si secolul nu schimba Adevarul. Nu avem nevoie de ecumenism ptr. a reveni la ce a fost, ptr. ca nu se poate prin oameni, prin mijloace lumesti si mincinoase. Cum sa calc in picioare canoanele, sa ma lepad de Dumnezeirea Lui Hristos, de importanta Tainelor, sa scurtez Slujbele, sa cenzurez rugaciuni/acatiste/prohodul etc. doar ptr. a ma uni folosind "bombonica iubirii" cu protestantii si martorii lui iehova? Biserica Ortodoxa este BISERICA, Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica, are Adevarul Intreg, nu ii lipseste nimic nimic. Cei eretici si rataciti pot sa imbratiseze ortodoxia- asa da. Dar altfel, nu! Ecumenismul imbratiseaza numai crestinii caldicei, pe sapanii lumesti si pe eretici. Cine cunoaste cu adevarat Ortodoxia nu va putea fi de acord niciodata cu miscarea ecumenista!


Citit aceste carti si apoi sa mai ziceti ca ecumenismul este "ceva bun"(cred ca se gasesc si in librarii)
:

Ecumenismul Fara Masca(169 pag)


Ecumenismul în întrebări și răspunsuri pe înțelesul tuturor

Împărtășirea ecumenistă - unirea creștinismelor sau apostazia veacurilor ?


Părintele Eftimie de la Huta între mărturisire și prigoană
Ecumenismul - geneză, așteptări, dezmințiri

Adevărul Evangheliei să rămînă neclintitPăcatele ecumenismului sau despre amăgirile "unității în diversitate"

Sfătuire Duhovnicească asupra celui de pe urmă veac

Despre ereziile necalcedonienior

Graiuri ortodoxe I - învățăturile Sfinților Părinți asupra ecumenismului
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.10.2012, 11:02:42
Anisch Anisch is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Mesaje: 7
Implicit

Foarte bine spus
Doamne ajuta!


Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
"Ecumenismul religios de astazi este o miscare de unire, pentru început, a ereticilor apusului cu ortodoxia. Într-o a doua faza se are în vedere unirea tuturor religiilor întru-una singura, uriasa, într-o panreligie3. Scopul ultim, însa, este ca crestinismul, si în special ortodoxia, singura care detine adevarul, sa dispara în acest malaxor. Se urmareste, asadar, ca în ultima faza a acestui plan întunecat sa fie substituita închinarea adusa Lui Dumnezeu cu cea adusa satanei.

Lucrurile acestea pot parea la prima vedere de necrezut. Însa chiar acest lucru este urmarit de mecanismul întortocheat al miscarii ecumenice, prin actiunile de care astazi auzim atât de des ca se vorbeste.


Ecumenismul se dovedeste a fi – si vom aduce în continuare în acest sens destule elemente doveditoare serioase si de neclintit – o creatie satanica a puterilor întunericului. Este o erezie imensa si înfricosatoare sau mai bine zis o panerezie, o sinteza de religii, filosofii si traditii care urmareste o unitate nefireasca si groteasca.


Este o înselaciune vicleana urzita de un plan satanic care sustine ca nimeni poate vorbi în nicio credinta de un Adevar unic, absolut si unitar, deci nici în ortodoxie.


Ecumenismul devine, astfel, o fiara care înghite totul, un cuptor care încearca sa amestece si sa mistuie toate religiile. Se vadeste a fi în realitate un sincretism eretic de tip mai nou, care promite sa rezolve toate problemele. Pentru ecumenism, Dumnezeu este ceva nedefinit care accepta în mod egal închinarea si lauda tuturor religiilor."
(din cartea: Ecumenismul fara masca)

Puneti mana si cititi cartile duhovnicilor si nu va mai luati dupa wikipedia si dex. Duhovnicii din Romania si celelalte tari ortodoxe si nu numai, s-au chinuit si zbatut sa scrie cartile despre ecumenism tocmai ca noi sa fim cu mintea treaza si sa nu cadem in capcana. Nu exista nu am stiut, nu stiu,nu inteleg etc. cand sunt atatea carti despre ecumenism. Avem obligatia de crestini-ortodocsi sa studiem, sa invatam, sa cunoastem scrierile Sf.Parinti si Canoanele Bisericii, ce spune Sf.Traditie. Biserica Ortodoxa este BISERICA! Nu este o Biserica asemanatoare cu celelalte culte asa zis crestine. Biserica Ortodoxa este la fel cum era in primul veac. Biserica Ortodoxa este vie, totul este nou si de actualitate. Ziua si secolul nu schimba Adevarul. Nu avem nevoie de ecumenism ptr. a reveni la ce a fost, ptr. ca nu se poate prin oameni, prin mijloace lumesti si mincinoase. Cum sa calc in picioare canoanele, sa ma lepad de Dumnezeirea Lui Hristos, de importanta Tainelor, sa scurtez Slujbele, sa cenzurez rugaciuni/acatiste/prohodul etc. doar ptr. a ma uni folosind "bombonica iubirii" cu protestantii si martorii lui iehova? Biserica Ortodoxa este BISERICA, Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica, are Adevarul Intreg, nu ii lipseste nimic nimic. Cei eretici si rataciti pot sa imbratiseze ortodoxia- asa da. Dar altfel, nu! Ecumenismul imbratiseaza numai crestinii caldicei, pe sapanii lumesti si pe eretici. Cine cunoaste cu adevarat Ortodoxia nu va putea fi de acord niciodata cu miscarea ecumenista!


Citit aceste carti si apoi sa mai ziceti ca ecumenismul este "ceva bun"(cred ca se gasesc si in librarii)
:

Ecumenismul Fara Masca(169 pag)


Ecumenismul în întrebări și răspunsuri pe înțelesul tuturor

Împărtășirea ecumenistă - unirea creștinismelor sau apostazia veacurilor ?


Părintele Eftimie de la Huta între mărturisire și prigoană
Ecumenismul - geneză, așteptări, dezmințiri

Adevărul Evangheliei să rămînă neclintitPăcatele ecumenismului sau despre amăgirile "unității în diversitate"

Sfătuire Duhovnicească asupra celui de pe urmă veac

Despre ereziile necalcedonienior

Graiuri ortodoxe I - învățăturile Sfinților Părinți asupra ecumenismului
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A manca in fata tv,pc roman2010 Generalitati 23 05.03.2011 15:15:08
Fata lui Dumnezeu idealist Din Vechiul Testament 9 02.08.2010 17:10:04
Adevarata fata a U. E. Laurentiu Intamplari adevarate 8 28.07.2008 22:58:44