Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2009, 22:44:27
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit La tzebea .. Pe 13 sept....necenzurat!!

http://ro.netlog.com/adakalehro,VEDETI FILME ,DOUA ,CU ATMOSFERA DE ACOLO SI MAI ALES POZE!
LA ȚEBEA..azi 13 septembrie 2009..necenzurat!
In fiecare an in jurul zilei mortii eroului national AVRAM IANCU la ȚEBEA ,COMEMORAM prin depunere de coroane de flori ,prin Tedeum de pomenire a eroului si prin alocutiuni ale personalitaților zonale si centrale ,urmate de un program artistic cu muzica populara cu nuante patriotice ..ce cuprind si exprima aprecierea noastra ,a urmasilor fata de acest om integru prin dragostea lui fata de tara care a afirmat:
Unicul dor al vietii mele fiind sa’mi vad națiunea mea fericita.
In acest an am comemorat 185 ani dela nasterea sa si 135 ani de la moartea sa.
Ajungem la ora 9 la Țebea ,cu mașina, unde intilnim o mare de oameni ..dar si de masini parcate in cimp,la intrarile din cele doua parti ale localitatii Respiram aerul proaspat de munte si ne indreptam ,pe jos pina la cimitirul din Țebea,la locul numit Panteonul Moțilorlocul unde se afla vizavi de intrarea in biserica ,mormintul craișorului muntilor ,AVRAM IANCU ,alaturi de VAJNICUL GORUN A LUI HOREA..din acesta raminid de vreo 3 ani numai falnicul trunchi intarit cu ciment,pe partea cu lemnul fiind prinsa si o banda tricolora in forma de funda.Coroana verde a fost rupta acum 3 ani de o furtuna ..din crengile rupte s’a facut o CRUCE frumoasa ,protejata de un cadru din sticla ,care strajuieste mormintul Craiului muntilor Apuseni,alaturi de cele doua tunuri.Sub acest copac HOREA i+a chemat la lupta pe moții iobagi
AVRAM IANCU s+a nascut in MUNTII Apuseni intr+o familie de moti instariți,tatal sau Alexandru Iancu a fost padurar ,apoi jude dominal.A urmat clasele elementare la Poiana Vadului si Abrud ,apoi gimnaziul inferior la ZLATNA Si gimnaziul superior la liceul Piarist din Cluj.In 1844 a urmat facultatea de drept la Cluj, iar din 1846 a devenit cancelarist la Tirgu Mureș.In 1848 isi ia examenul de vocat.
In preajma izbucnirii revoluției facea parte din fruntașii intelectualitații romanești transilvanene,luptatoare pentru emancipare sociala si naționala.A fost unul din inițiatorii și organizatorii adunarilor de la Blaj din aprilie ,mai și sepembrie 1848și conducatorul cetelor de țarani și mineri din MUNȚII APUSENI,..a organizat apararea in Munții Apuseni impotriva trupelor maghire ,care voiau alipirea Transilvaniei la Ungaria ,respinginddu+le numeroase atacuri și ciștigindu+și renumele de Craiul munților.
La depunerea coroanelor la un moment dat am auzit huiduieli ..erau la depunerea de catre PDL a coroanelor de flori ,apoi același fapt s+a intimplat la depunerea coroanei de catre asociașia UDMR TG.MURES!
Dupa Tedeum la care a participat vladica nostru TIMOTEI SEVICIU ,care a ținut și un dicurs cu referire la istoria si personalitațile neamului in timp ,a urmat primarul din Baia de Criș ,apoi dl BERCEA președintele fundației AVRAM IANCU ..și cele doua persoane politice Mircea Geoana si Vadim Tudor.Dupa discursul in limaj de lemn spacific PSD+iștilor postcomuniști , in care s+a vorbit de unirea tuturor romanilor sub tricolor..sic!!..și apoi s+a amintit ca aici nu se face campanie elctorala ..a mai pomenit și de doua doamne care l+au intrebat de marirea pensiilor..sic!!..ce legatura o fi in mintea dl.+ui M.Geoana intre acest fapt si Craișorul munților Apuseni ,noi cei din zona asta ,mai apropiata de acești munti menționati....nu stim!!..și nici n+am ințeles..dar am ințeles ca ..deși sint in tabere diferite...sic!!..cu PRM ..tre sa fie uniți cind e vorba de Romania si..interesele romanilor..adica un fel de ...ecumenism ..politic!!
A urmat apoi dl.Vadim Tudor ,a carui reprezentați au blocat vederea de catre auditoriu spre mormint cu o mulțime de pancarte cu PRM ..incit ne+am intoxicat de atitea pancarte...!pe una scria așa:BASE..VEZI CA AI TREABA IN SECUIME....Dl Vadim a inceput sa faca apologia mormintelor ..aflate in ..UE ..si a inceput cu mormintul lui ..NAPOLEON BONAPARTE,APOI ..CULMEA CULMILOR ..A CONTINUAT CU MORMINTUL ATEULUI Voltaie..ajungind in fine cu o apologie a citorva morminte din Germania .Bbach..s.a...ajungoind ..cu mare greutate si la..biserica din Țebea,UNDE IȘI DOAME SOMNUL SI Avram Iancu!!A ținut și el sa spuna ca nu face campanie politica ..dar totuși ..putem sa și facem..a zis domnia sa..cum adica..facem sau nu ..domnule Vadim .Se pare ca DA ..ca ce legatura avea cu CRAIUL MUNTILOR APUSENI ,lauda ca el poate sa aduca fonduri UE cu bani mulți pt.Romania!!..si a ținut sa ne spuna ca miine merge la Strabourg ..sa reprezinte interesele țarii.O fi trebuind sa afle si Avram Iancu din groapa aceste lucruri de a ținut sa le spuna lunga mormintul lui!!Da nu a uitat sa precizeze ca nu a venit nici un reprezentant de la GUVERNUL Romaniei și de la președinție cu vreo coroana !!.Asa a fost nu au venit..dar draguțul de BASE...a venit pe la ora 15 aproximativ si l+am vazut umblind asa cum ii place lui ..facind o baie de mulțime..dind mina cu persoane de gen masculin si feminin ..asa..la nimereala cum face domnia sa de obicei.Deci dumnealui a venit doar pentru campanie elctorala prezidențiala ..și nu s+a sinchisit de faptul ca ..deee... nu a depus instituția prezideniala nimica in cinstea eroului nașional ,drag noua.
Dupa o asemenea atitudine a ..persoanelor sus puse ..de la BUCUREȘTI ..noi am trecut la partea mai vesela a zilei ,lumea si+a facut poze la mormintul eroului ..spre amintire ..apoi am vizitat si cele compartimente unde am servit cafea..mici mai f.buni ,Virșli de Vața ..si o bere buna..apoi ne+am instalat pe iarba in sala naturala oferita de mama natura ,unde am auzit vocea placuta a doamnei Marioara Murarescu..care a ținut sa ne precizeze ca azi toate drumurile duc laȚEBEA.Sigur ca programul a inceput cu cintecele unui crai al munților autohton dl.FURDUI IANCU ,ce ne+a incintat auzul ca intotdeauna cu un cintec nou ,inchinat Iancului ,urmat de alte cintece adecvate evenimentului.Adica vreau sa zic ca artiștii noștri știu mai bine sa se descurce la fața locului ,la momentul adecvat..decit ..politicienii noștrii..care nu se prea gindesc ca acolo mai merg și oameni..romani iubitori cu adevarat de neam și țara!Singurul discurs mai scurt si la obiect a fost ținut de președintele PNCȚD dl. SIRB..care ne+a spus totuși ceva f.f.imprtant omis de cei doi antecesori ..anume ca politica trebuie sa se faca cu oameni..MORALI ..ca este necesara moralitatea in viața politica și ca acești bani de care se face atita caz ..sint la urma urmei de pe spatele romanilor ..care tre sa plateasca drumurile care se construiesc la noi cu cel mai ridicat preț..ca la noi muncitorii nu mai fac greva pt ca ei aproape ca nu mai exista,fiind șomeri.
Ne+au mai incintat auzul Mariana Anghel si M.Deac,Ionuț Fulea,Sava Negrean Brudașcu ..ș.a...
Am incheiat aceasta frumoasa zi insorita și calda cu imginile placute ale zilei ,facind abstracție de neinspirații noștri politicieni..sarmaniii...
.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2009, 09:28:34
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Da, chiar ieri am vorbit cu cineva care a fost acolo si a zis ca au fost cam huiduiti politicienii......nu ca nu ar merita..........dar asta e o alta problema........
Bine ca au rezolvat problema domnii de la " Tezaur folcloric", ca pana la urma, asta se va tine minte cu bucurie, de catre cei prezenti acolo.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2009, 22:12:13
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

au huiduit mai ales cei din partidele politice..unii pe altii ..mai ales reprezentantii PRM pe GEOANA ,..dar si cei ai PSD ..pe PRM..si iaca s-au intrecut si ei in cev ..in huiduieli..vaaaaaai de ei!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In care biserici se mai rosteste Sinodiconul Ortodoxiei necenzurat? colaps Biserica Ortodoxa Romana 3 10.01.2011 00:25:40
parerea unui evanghelist despre 11 sept 2001 zorobabel Secte si culte 3 01.07.2010 20:35:09
Pelerinaj pe Valea Oltului, 12-14 sept 2008 conss Pelerinaje la locuri Sfinte 0 05.09.2008 13:40:16