Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.04.2011, 22:22:22
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
o, da!
este atat de frumoaa Romania!
profit in fiecare an de concediu ca a putem sa o vizitam!si de fiecare data ne intoarcem mai bogati sufleteste!

mereu am zis:e pacat sa dati fuga in afara, pe nu stiu ce litoral strain, cand va puteti bucura sufletul cu cele mai frumoase peisaje..

nu mai sunt de mult un copil, dar continui sa ma bucur ca un copil de toate:de flori, de pomii infloriti, dezile insorite, de zapada, de aerul proaspat de dupa ploaie, de ploaia de vara, de munti, de ape...
ciudatenia e ca atunci cand le impartasesc acestea colegilor de servici, se uita la mine de parca as fi de pe alta lume, li se pare neobisnuit de ciudat sa ma bucur in fiecare dimineata.

dar nu-i nimic....eu voi continua sa ma bucur indiferent de ce vor zice ei.Domnul a facut atatea lucruri minunate si ne-a dat atatea lucruri minunate.
SLAVA LUI!
Asa este, frumos ai spus, draga lore86. Pai toata creatia a fost facuta pentru om si iata ca omul in goana sa nebuna dupa a avea, in loc de a fi, nu mai stie sa se bucure de frumusetea ei. Se agita toata ziua cu capu'n pamant si nu mai vede cerul. Alearga serile prin supermarketuri si nu mai vede splendoarea unui apus de soare. Munceste ca un robot ca sa castige cat mai mult si nu mai simte frumusetea unei petale ce se deschide si-si ofera parfumul la rasaritul soarelui. Apreciaza inelele si aurul si nu pretuieste deloc curcubeul ce impodobeste cerul dupa o ploaie de vara. Isi umple mintea si-si saraceste sufletul. Isi burduseste portofelele si-si goleste inima.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.04.2011, 22:28:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

De ce se spune ca nimeni nu se bucura de natura,de creatia lui Dumnezeu?
Sa ne ferim de intrebari retorice si sa comunicam si socializam mai mult,doar din turnul de fildes ne facem pareri eronate despre realitate;sunt destui oameni care se bucura de frumusetile naturii,o alta dovada sunt cei care o confirma pe forum!
Personal,nu am cuvinte sq descriu bucuria rezultata din intalnirea cu natura,cu flori,insecte,pasari si animale...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.04.2011, 22:39:11
nico.dia nico.dia is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2008
Mesaje: 38
Implicit buna

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Astazi admiram mai mult frumusetea banilor, masinilor, decat frumusetea maturii. Sau daca admiram natura, o facem prin prisma unui televizor sau monitor. Mie imi plac norii cu formele lor. De curand am vazut un apus de soare foarte frumos: soarele era dupa nori si le dadea o lumina speciala, portocalie. Stateam si ma intrebam de ce ceilalti oameni care erau pe strada nu erau si ei fascinati. Dumnezeu ni se descopera dar noi nu prea vrem sa Il vedem ....
Pentru ca unii dintre noi suntem orbi,am uitat sa mai fim copii ,macar pret de o clipa,am uitat sa dam sufletului hrana ,am uitat sa ne bucuram de darurile dumnezeiesti,suntem snobi ,primeaza banul ,ce apus,nu am timp de asa ceva, trebuie sa fac bani.mare pacat,caci florin ,apusul de care tu te-ai bucurat in toata splendoarea lui,ei nu il vor mai vedea,caci azi numai e maine si maine numai e poimaine
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.03.2012, 22:14:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit De luat in seama

"Suntem napaditi de probleme secunde. Avem preocupari de mana a doua, avem conducatori de mana a doua, traim sub presiunea multipla a necesitatii. Ni se ofera texte mediocre, show-uri de prost gust, conditii de viata umilitoare. Am ajuns sa nu mai avem simturi, idei, imaginatie. Ne-am uratit, ne-am instrainat cu totul de simplitatea polifonica a lumii, de pasiunea vietii depline. Nu mai avem puterea de a admira si de a lauda cu o genuina evlavie splendoarea Creatiei, vazduhul, marile, pamantul si oamenii. Suntem turmentati si sumbri. Abia daca ne mai putem suporta". (Andrei Plesu)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.03.2012, 11:23:59
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Trebuie sa ne minunam de natura, de creatia lui Dumnezeu, chiar si acum cand atat noi, cat si ea, purtam ranile pacatului. Dar si mai minunat, si ziditor totodata, este faptul ca noi sa vedem in ea un prilej de rugaciune, o cale de comuniune cu Dumnezeu si cu semenii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.03.2012, 11:39:28
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

O, daca oamenii ar fi instruiti cum sa-si schimbe perceptiile ordinare in perceptii pure,
Ar aprinde lumea din temelii cu frumusetea Lui Dumnezeu,
Fie ca este natura, fie ca sunt fiinte, fie ca sunt iaduri sau raiuri.
__________________

Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2012, 09:26:00
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Zilele acestea m-a cuprins o tristete fara margini, nu am avut liniste, imi e dor de Dumnezeu... Am iesit afara si m-am bucurat de zapada mai rau decat copiii mici...Mi-e dor de Dumnezeu, dar, cand vad frumusetea creatiei mainilor Sale...imi trece orice dor, orice suparare...Si totusi observ ca lumea e atat de grabita si ca nimeni nu mai priveste lumea prin prisma unui copil... Ma intreb cati parinti se mai joaca cu copiii lor... ( desi..cu mine nu se juca nimeni...ma jucam singura ) si oare cati mai privesc spre cer, oare cati se mai bucura de primii fulgi de nea..
Natura, pentru omul care o priveste cu ochii deschisi, este minunea lui Dumnezeu. Mereu sunt uimit de cum oamenii nu cred in Dumnezeu, atata vreme cat lucrarea mainilor Lui este la indemana oricui, fiind suficient sa privesti pe fereastra ca sa o vezi, si inca din belsug.
Si cu cat o privesti mai mult si mai indelung, cu atat te poti scufunda mai mult in tesatura minunata a gandurilor lui Dumnezeu.

Ca exercitiu, recomand tuturor sa selecteze din natura un lucru (un animal, o planta, un organ, o insecta etc.) si sa o analizeze cu atentie. Va observa in el o maiestrie neasemanata, chiar tehnologic vorbind, care arata o intelepciune nesfarsita, care nu poate veni niciodata de la o natura asa-zis "creatoare" dar nedotata cu inteligenta.

"Cat de minunate sunt lucrurile Tale, Doamne, toate cu intelepciune le-ai facut!"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.04.2012, 09:50:53
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

natura este minunata, este darul lui Dumnezeu pentru a avea o viata fericita...
"Natura este o lira uriasa la care canta poetul" - Victor Hugo.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.04.2012, 22:11:16
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,simona-marilena

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Zilele acestea m-a cuprins o tristete fara margini, nu am avut liniste, imi e dor de Dumnezeu... Am iesit afara si m-am bucurat de zapada mai rau decat copiii mici...Mi-e dor de Dumnezeu, dar, cand vad frumusetea creatiei mainilor Sale...imi trece orice dor, orice suparare...Si totusi observ ca lumea e atat de grabita si ca nimeni nu mai priveste lumea prin prisma unui copil... Ma intreb cati parinti se mai joaca cu copiii lor... ( desi..cu mine nu se juca nimeni...ma jucam singura ) si oare cati mai privesc spre cer, oare cati se mai bucura de primii fulgi de nea..
simona,inainte de toate vreau sa-ti spun:hristos a inviat.
nu stiu cum sunt alte persoane,dar io,ma bucur de ploaie,ma bucur de zapada,ma bucur de vant,ma bucur de toate cele patru anotimpuri in egala masura.frumusetea naturii create de dumnezeu este incomensurabila iar multe locuri din aceasta tara sunt mirifice.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.04.2012, 10:28:02
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
dar io,ma bucur de ploaie,ma bucur de zapada,ma bucur de vant,ma bucur de toate cele patru anotimpuri in egala masura.
orice timp este frumos si are farmecul sau, fie ca este insorit sau ploua/ninge.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
care-i cel mai rau lucru...? victortiti89 Generalitati 3 03.06.2011 00:11:04
Frumusetea fizica si frumusetea interioara alexdu Generalitati 30 16.05.2011 21:25:56
Frumusetea lui Dumnezeu in raport cu frumusetea noastra Rodica50 Intrebari utilizatori 0 09.10.2010 17:10:01
Frumusetea interioara versus frumusetea exterioara dayana_18 Nunta 3 22.02.2007 22:09:12