Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.01.2011, 21:03:07
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Asta-i ''Calea, Adevarul si Viata'' ! As mai aduaga: ''(...)Invata-ma sa fac voia Ta, ca tu esti Dumnezeul meu(...)'' , chiar daca uneori nu e ceea ce ne dorim noi, dar e inspre binele nostru.

P.S. Asteptam parerea ta:d

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
F. frumos scris, impresionant, sufleteste dar si realist . Dulce , duios si caramelizant de adevarat !
Atit de frumos ati scris sora incit mie unuia mi-ati frint inima si mi-a dat o lacrima ! Ati desfacut-o in doua ? Cu ce o sa mi-o coaseti acum, ca sa fiu iarasi crestin normal , ca la inceput ? Mie, dar si tuturor celor ce se vatama de cuvintul dvs, sa-i spunem dureros de realist ?
Daca nu ma puteti salva si nu-mi puteti coase inima la loc,am sa incerc singur dar mai am un singur fir dintr-o papiota pe care scrie :
,,Cel ce iubeste pe tata ori pe mama mai mult decit pe mine nu este vrednic de Mine;cel ce iubeste pe fiu ori pe fica mai mult decit pe mine nu este vrednic de Mine.
Si cel ce nu-si ia crucea sa si nu-Mi urmeaza Mie nu este vrednic de mine .
Cine tine la sufletul lui il va pierde , iar cine-si va pierde sufletul lui pt. Mine il va gasi." (Ev. Matei; capX; 37-39.).

Iar acul cu care voi coase l-am gasit intr-o cutiuta cu insemnele :
,,Nimeni care pune mina pe plug si se uita indarat nu este potrivit pt. imparatia lui D.zeu " (Ev. Luca, cap.IX;62)

Iar eu, un simplu si un incurcat in multe felurti de pacate , dupa ce mi-au trecut lacrimile cuvintelor dvs frumoase si dupa ce mi-am cusut inima mai am un singur gind netrecator :
,,Nimeni nu poate sa slujeasca la doi domni, caci sau pe unul il va uri si pe celalalt il va iubi, sau de unul se va lipi si pe celalalt il va dispretui; nu puteti sa slujiti si lui D.seu si lui mamona" ! (Ev. Matei; cap.VI; 24).

Cuvintele frumoase pot emotiona... dar doar atit ! Dumnezeirea iti pune in inima sublimul ! Unele sunt de o secunda , celalalt de o vesnicie !
Reply With Quote
  #52  
Vechi 05.01.2011, 21:48:38
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Asta-i ''Calea, Adevarul si Viata'' ! As mai aduaga: ''(...)Invata-ma sa fac voia Ta, ca tu esti Dumnezeul meu(...)'' , chiar daca uneori nu e ceea ce ne dorim noi, dar e inspre binele nostru.

P.S. Asteptam parerea ta:d
Chintesenta credintei crestine aici este ; ,,Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" si cu asta ai spus absolut tot, iar din aceasta afirmatie poti scrie toata teologia.
Este insa o afirmatie filosofica, ermetica dar de o forta extraordinara, asemenea punctului de materie si energie din momentul initial al Big-Bang-ului. Din el se naste un intreg univers.
Mergind doar pe aceasta cale , avind marea grija de a trai numai in interiorul acestui adevar si vietuind numai in Hristos si pt. Hristos sigur te vei mintui !
In aceasta afirmatie se fring toti cei care nu doresc sa traiasca canonic acoperindu-se cu sofismele ispititorului; pt. aceasta afirmatie vor fi judecati toti si doar cu aceasta viata se vor mintui toti.
Noi in ziua de astazi avem 2 avantaje extraordinare pt. vietuirea noastra eterna :
- Mintuitorul promis din veacuri a venit , deci raiul este deschis iar puterea mortii a apus !
- Toata invatatura , parabolele, legile si poruncile date de El au fost tilcuite cu virf si indesat de sfintii parinti . Nu mai avem in ce sa ne incurcam, sa spunem ca nu gasim, nu intelegem, nu, este totul clar. Noi nu mai trebuie decit sa traim dupa canoanele trimise tot de El, sa ne traim viata pt. a ne mintui !

Problemele apar insa de cind incepem sa ne pupam pe dinti cu ispititorul si sa il lasam sa ajunga mare in noi si sa credem ca este ceva de capul nostru . Dar si aceste necazuri sunt rezolvabile daca cumparam cit mai multa smerenie de la cei care o vind (duhovnicii renumiti). Totul este sa vrem .
Cind nu mai vrem deja suntem morti , deja nu ne mai intoarcem la Hristos si in fiecare zi murim putin cite putin pina ce vom muri de tot in focul cel nestins si in scrisnirea dintilor.

Totul in viata omului este legat de Calea , Adevarul si Viata pe care le-am imbracat la botez.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #53  
Vechi 06.01.2011, 10:54:57
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Citind diferite topicuri mi.am dat seama din nou ca sunt o pacatoasa si va multumesc pt asta,dar imi pare rau ca daca m.ar vedea unii dintre voi pe strada m.ar judeca.De ce?
Timp de 6 ani de zile de cand merg la biserica(de la 17) eu nu am pus pantalon,ruj,rimel pe mine.Eram efectiv mironosita cum imi spune tata.De ceva timp am inceput sa am mari ispite:ma simt frustrata,neatragatoare.Am inceput sa port blugi din cauza faptului ca sunt pe drum 12 sau 13 ore pe zi si din comoditate fiind nevoita uneori sa ma schimb in uniforma in garderoba unisex in care nu e tocmai placut sa iti rulezi dresul de lycra in vazul barbatilor(nu de alta ,dar s.ar putea sa ii ispitesc.vezi topicul cu ispitele barbatilor).Am inceput sa imi dau cu fond de ten pe cearcane si cu rimel,ca altfel tradez cele 6 ore dormite si muuultele cosuri din cauza poluarii din Bucuresti.
Astea sunt lucruri pe care doar femeile le inteleg si nici dintre ele toate.
Si va intreb eu acum ce sa faca o femeie crestina care trebuie sa faca atati copilasi cati ii da Dumnezeu,care trebuie sa stie sa ramana frumoasa si pt sotul ei(parul pe picioare displace multora ,ochii umflati etc) sa fie fresh si profesionista la locul de munca chiar daca a copt fursecuri pt cei 3,4...6 copii pana la miezul noptii) DAR IN ACELASI TIMP SA PLACA LUI DUMNEZEU?
As vrea sfaturi mai ales de la mame si sotii care inteleg exact care e dilema mea,dar apreciez si gandurile bune si incurajatoare ale barbatilor
Si inca ceva:daca barbatul trebuie sa poarte straie barbatesti si femeia pe cele femeiesti,de ce in picturile din biserica Sfintii au vesminte in functie de vremurile in care traiau sau de meseria pe care o aveau?Am observat ca aveau robe lungi sau nu stiu cum sa le numesc,iar ostasii au uniforme mai scurte cu pantaloni.
E culmea dom'le ca sa fii placuta lui Dumnezeu inseamna sa fii neingrijit si vai de tine.
Doamna, ia si te aranjeaza asa cum iti place ca nu se supara nimeni.
Nu asculta toate tampeniile cu: nu te epila ca nu-stiu-ce-se-intampla sau alte alea. E deminitatea ta.
Daca vrei sa asunzi vreun cos, rezolva-l asa cum stii, ca Dumnezeu nu te-a facut cu cos pe fata ca sa ii placa sa stai asa.
Fii asa cum iti place.

PS: asta cu e pacat sa porti pantaloni e alta chestie pe care n-o suport. Ia si poarta pantaloni daca asa vrei/asa ai nevoie.
PS2: e vorba si de respectul pentru sotul tau. Tu vrei sa fie mandru cand e vazut cu tine sau nu? Pai eu sunt barbat si n-as iesi cu prietena nearanjat.

Last edited by Rearbottoms; 06.01.2011 at 12:20:11.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grija sotului fata de sotie ! windorin Nunta 48 08.12.2012 01:38:38
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
Femeia/ Mama crestina eduardd Nunta 52 26.05.2009 20:09:42
Postul si relatiile dintre sot si sotie cmihai Pocainta 30 10.02.2009 14:23:52