Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.05.2015, 22:12:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Brayan Vezi mesajul
E mai bine sa Crezi si sa nu cercetezi?Si daca vei incepe sa cercetezi ce se v-a intampla?Oare te va face sa nu mai crezi?Sa te indoiesti de credinta?Sa crezi doar in ceea ce vezi?
Cel mai bine e sa cercetezi. Adica sa te uiti la documentare si sa crezi ce auzi si vezi acolo.
Citat:
În prealabil postat de Brayan Vezi mesajul
Precum si din viata lui Iisus,lipsesc ani buni care nu exista nimic in a demonstra ce a facut unde a fost in acei ani . . .
A fost in India. Documentarul asta l-ai ratat. :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.05.2015, 22:16:27
Brayan Brayan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2015
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
In conceptia ta ce reprezinta ?
Am auzit cateva interpretari le am uitat pe unele,le am crezut pe altele, si nici nu exista vreo explicatie standard pentru miile de pasaje impresionante din Biblie
"Eu sunt cel ce sunt !"
Ramai la prima ta impresie ,caci orcum aceasta te va urmari toata viata,fiorul care l-ai simtit prima oara cand ai auzit asta
Din zecile de denumiri ,Dumnezeu o alege pe aceasta "Eu sunt !"
Uimitor,pur si simplu
Vezi deja devine putin mai complicat. Faza este ca Biblia nu mai relateaza ca Moise s-a prezentat faraonului sau oamenilor cu acest nume ci cu numele de Dumnezeul lui Avraam Isaac si Iacob,si aici revin cu partea de "sentimentul ca ceva lipseste,undeva s-a pierdut ceva"
"Mergând dar, adună pe bătrânii fiilor lui Israel și le spune: "Domnul Dumnezeul părinților noștri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov mi S-a arătat și a zis: V-am cercetat de aproape și am văzut câte vi se întâmplă în Egipt!"

Mai interesant fiind faptul ca nici o pomenire sub acest nume nu se face.
Cateodata "privesc" asupra oraselor care acum 2000 de ani erau binecuvantate strabatute de profeti,oameni sfinti,de chiar Dumnezeu si acum acolo este o rautate mare si mai ales credinta care o au ei si lacasul lor si tot,e cam diferenta intre noi si ei nu credeti?
Si totusi care e a saptea zi?La nici o intrebare din primul post nu s-a putut raspunde.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.05.2015, 22:19:16
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Brayan Vezi mesajul
Si totusi care e a saptea zi?La nici o intrebare din primul post nu s-a putut raspunde.
Depinde daca esti evreu sau crestin...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.05.2015, 22:19:27
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai tocmai Biblia zice sa nu ai credinta oarba:

Pilde 14:15
Omul simplu crede toate vorbele; omul intelept vegheaza pasii sai.
Pai cerceteaza,asta am zis si eu. Dar nu iti intemeia credinta pe cercetare.
Indiferent de rezultatele cercetarii ,credinta trebuie sa fie aceiasi
Daca maine voi descoperi ca universul e finit si are ziduri , oare se va micsora cu ceva credinta ?
Noi nu mai suntem ai nostril ,am murit si am inviat pentru Hristos, si mintea noastra nu mai poate vedea in afara Lui.
Asa ca deschideti bine ochii , ba chiar si urechile,dar numai in Hristos !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.05.2015, 22:20:56
Brayan Brayan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2015
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cel mai bine e sa cercetezi. Adica sa te uiti la documentare si sa crezi ce auzi si vezi acolo.


A fost in India. Documentarul asta l-ai ratat. :)
Si eu care credeam ca a fost in "Romania" Biblia nu relateaza nimic de India,daca ne bazam pe documentare nu e bine pentru ca exista documentar unde spune ca Iisus a fost casatorit cu Maria Magdalena,unde a avut si un fiu si tot asa,chestiile astea duce la "decaderea religiei" si la tot sensul acesta .. . .
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.05.2015, 22:21:40
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai cerceteaza,asta am zis si eu. Dar nu iti intemeia credinta pe cercetare.
Indiferent de rezultatele cercetarii ,credinta trebuie sa fie aceiasi
Daca maine voi descoperi ca universul e finit si are ziduri , oare se va micsora cu ceva credinta ?
Noi nu mai suntem ai nostril ,am murit si am inviat pentru Hristos, si mintea noastra nu mai poate vedea in afara Lui.
Asa ca deschideti bine ochii , ba chiar si urechile,dar numai in Hristos !
Pai atunci nu mai are rost sa cercetezi, daca tot o sa o tii pe calea ta... Cercetarea asta presupune, ca atunci cand gasesti ceva care contrazice ce crezi, sa evaluezi posibilitatea ca poate ceea ce crezi nu este adevarat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.05.2015, 22:24:00
Brayan Brayan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2015
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Depinde daca esti evreu sau crestin...
Atunci devine complicat,evreii tin sabatul,crestinii Duminica,cand s-a odihnit Dumnezeu,Dumnezeu zice sa facem Voia Lui,El a spus ca a saptea zii sa fie de odihna,a saptea zii facuta dupa om /secta/religie/nationalitate sau a saptea zii dupa Voia Domnului? Ceva lipseste iarasi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.05.2015, 22:25:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Brayan Vezi mesajul
Vezi deja devine putin mai complicat. Faza este ca Biblia nu mai relateaza ca Moise s-a prezentat faraonului sau oamenilor cu acest nume ci cu numele de Dumnezeul lui Avraam Isaac si Iacob,si aici revin cu partea de "sentimentul ca ceva lipseste,undeva s-a pierdut ceva"
"Mergând dar, adună pe bătrânii fiilor lui Israel și le spune: "Domnul Dumnezeul părinților noștri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov mi S-a arătat și a zis: V-am cercetat de aproape și am văzut câte vi se întâmplă în Egipt!"

Mai interesant fiind faptul ca nici o pomenire sub acest nume nu se face.
.
Depinde ce vrei sa afli si cu ce scop pui aceste intrebari
Ce daca Dumnezeu a zis una catre Moise si altceva catre evrei ?
Primul era raspunsul pentru Moise al doilea pentru poprul evreu
Nu se exclude cele 2 raspunsuri.Evreii aveau nevoie sa il regaseasca pe dumnezeul parintilor lor . Iar Moise, care nu isi cunostea parintii,nu avea sens sa I se zica genealogia poporului sau, ci ,ca unuia resetat , sa I se spuna simplu "Eu sunt !"
Eu sunt cel care il asteptai dar nu il stiai,si ai parut ca te nasti de niciunde si mai9 intalnit pe un munte pustiu fara sa stii ce cauti
Dumnezeu ii vorbeste ca unui nou nascut ,cu cele mai tari cuvinte posibile "Eu sunt ! "
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.05.2015, 22:26:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Brayan Vezi mesajul
Si eu care credeam ca a fost in "Romania" Biblia nu relateaza nimic de India,daca ne bazam pe documentare nu e bine pentru ca exista documentar unde spune ca Iisus a fost casatorit cu Maria Magdalena,unde a avut si un fiu si tot asa,chestiile astea duce la "decaderea religiei" si la tot sensul acesta .. . .
Pai daca stii ce spune Biblia de ce mai vorbesti despre Crede si nu cerceta ? Unde scrie asta in Biblie ? Ca eu am gasit doar : Cercetati toate lucrurile si pastrati ceea ce va este de folos sau Cautati adevarul si adevarul va va face liberi.
Probabil asta cu crede si nu cerceta a aparut in vreun documentar. :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.05.2015, 22:29:08
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai atunci nu mai are rost sa cercetezi, daca tot o sa o tii pe calea ta... Cercetarea asta presupune, ca atunci cand gasesti ceva care contrazice ce crezi, sa evaluezi posibilitatea ca poate ceea ce crezi nu este adevarat.
Nu neaparat sa te conformezi a ce descoperi . Daca descoperi ca ai cancer asta inseamna sa reevaluezi viitorul si sa iti iei sicriu sau sa alergi cu speranta la o icoana si sa incerci sa te reinventezi in relatia cu Dumnezeu ?
Asculti de doctori sau de speranta si credinta ta in Dumnezeu?
Reply With Quote
Răspunde