Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.06.2009, 13:09:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dom-le daca am gresit exista aci adresa mea de mail, nu sunt inregistrat anonim, respectivul profesor sau cine doreste sa se planga la Sfantul Sinod despre mine si sa se ia masurile care se considera de cuviinta.
Apartin de arhiepiscopia Bucurestilor nu are decat sa ma judece cine e pus aci si sa imi dea mustrarile sau ce considera de cuviinta sa se dea.
Eu am intrebat daca ai citit lucrarea si ai gasit afirmatii ne-ortodoxe pe acolo.
Ai scris tu ceva mai sus dar nu reusesc sa-mi dau seama la ce ai facut referire de fapt.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.06.2009, 13:22:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Daca se considera sa fiu banat de pe acest forum sa fiu banat.
domnul meu drag, eu n-am dat cu paru' shi nici nu te-am dat pe mana inqqquitizitziei, ci doar m-am mirat cum potzi ca sa fii asha de distrat...
caci daca nu erai senin am incercat prin poezea sa-tzi alung negura cea rea care te-a umplut de venin, deci ma iarta daca ma arat mai drept, de parc-ash fi intzelept, caci trebuie sa marturisesc cinstit ca nu sunt ci inca pescuiesc, pe carunt exact asha cum invatza oul pe gaina, cine shi la ce se inchina, shi cum ar trebui s-o faca... doar ca eu ma aflu mereu cu capu-n apa... dar shansa mea este ca este binecuvantata...

deci nu te mai supara frate,
ca tzi-am dat iarashi dreptate
in partzi, inmparte.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.06.2009, 14:13:29
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei pana la urma cam asa e ca am osandit nu am mantuit prin ce am scris.
Mai intai ar fi trebuit sa iau respectiva carte pe engleza si sa o citesc si lucrarea de doctorat.
Daca mi se parea ceva neortodox in acelea ar fi trebuit sa merg pe la oameni duhovnicesti si sa cer parerea lor si sa sa cer parerea si cum sa actionez sau sa ii las pe dansii sa actioneze.
Asa am judecat superficial din rautate si osandire a altora.
Da acum deja am raspandit microbul si la altii afara de cei de pe forum...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.06.2009, 14:14:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Oricum aceia foarte probabil nu vor actiona asa ca mine cu rautate si superficialitate.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.06.2009, 15:27:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Oricum aceia foarte probabil nu vor actiona asa ca mine cu rautate si superficialitate.
Pariem?
Sunt unii care au niste obsesii asemanatoare dar pe langa ei, tu esti un ingeras.
Nu glumesc.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.06.2009, 15:54:09
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

bre mihailt ce se intampla cu tine? a nu stiu cata oare cand initiezi un topic numa de dragu de a improsca cu noroi unele persoane, nu te supara dar ce pregatire teologica ai mata?
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.06.2009, 16:33:10
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Oricum aceia foarte probabil nu vor actiona asa ca mine cu rautate si superficialitate.

Nu ti-am zis inca de la inceput ca asa ai sa faci? Adica arunci cu piatra si apoi spui ca ai gresit? Ai facut asta de nu stiu cate ori, nu poti sa gandesti inainte?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.06.2009, 16:53:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai mai frate nu ai observat linkul la acea carte?
http://www.ceeol.com/aspx/issuedetai...e-07a2df94d407
Apoi ce e aia: "fiinta harului din punct de vedere interconfesional"?
Nu e erezie?
Nici eu nu inteleg de ce este rau sau eretic sa studiezi o problema dpdv interconfesional.

Cred ca ii inteleg acum mai bine pe antiecumenistii inversunati (din care, mihail, parca nu faceai parte), care zic ca ne tradam credinta daca discutam cu cei din alte confesiuni. Daca numai studierea unor doctrine de ale lor si compararea lor cu a noastra este tradare, atunci unde ajungem? Ii consideram eretici si pe cei dintre sfintii parinti care au scris despre erezii?
Chiar ma mir din partea ta, mihail. Sau poate n-am inteles eu ce vrei tu sa zici?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.06.2009, 17:02:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Mihail, problema trebuia adusa aici pentru dezbatere colectiva, nu cu verdict dat!
Este mai normal asa, la fel cum se procedeaza in guvern, unde exista si opozitie.

Fara opozitie ne transformam in aplauDaci!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.06.2009, 17:53:49
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nici eu nu inteleg de ce este rau sau eretic sa studiezi o problema dpdv interconfesional.

Cred ca ii inteleg acum mai bine pe antiecumenistii inversunati (din care, mihail, parca nu faceai parte), care zic ca ne tradam credinta daca discutam cu cei din alte confesiuni. Daca numai studierea unor doctrine de ale lor si compararea lor cu a noastra este tradare, atunci unde ajungem? Ii consideram eretici si pe cei dintre sfintii parinti care au scris despre erezii?
Chiar ma mir din partea ta, mihail. Sau poate n-am inteles eu ce vrei tu sa zici?
Si eu sunt de acord.
Dupa parerea mea (care nu inseamna mare lucru), mi se pare ca e important ca sa se explice dogmele interconfesional, pentru ca ortodocsii sa inteleaga diferentele, sa inteleaga de ce ortodoxia este in adevar iar ceilalti sunt in eroare.

Intr-adevar, dogmele se traiesc, in lucrarea Duhului Sfant, in Biserica, dar "credinta vine din auzite", din "cuvintele adevarului". Asa ca e important sa se explice care e diferenta, de exemplu, intre dogma Sfintei Treimi la noi vs. la catolici, ca sa inteleaga omul ce zicea Sfantul Fotie, ca Filioque "rupe unitatea Sfintei Treimi".

Sa ma iertati daca am vorbit aiurea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Admiterea la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 25.05.2012 22:22:42
Facultatea de Teologie nimicbun Generalitati 6 16.12.2010 17:36:13
facultatea de teologie n_claudia Generalitati 16 23.07.2009 17:25:16
facultatea de teologie URGENT ramona21 Generalitati 2 22.11.2007 18:34:15