Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.06.2009, 21:06:11
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Maramuresenii vor avea pasapoarte cu cip la pretul de 266 de lei

Conducerea judetului Maramures a anuntat azi, 18 iunie, ca pana la finele acestui an vor fi puse la punct toate detaliile tehnice si pentru emiterea controversatelor pasapoarte biometrice. Documentele de calatorie vor costa 266 de lei, ceea ce ar putea da nastere la noi interpretari tinand cont de numarul "66" continut in pret, apropiat de maleficul "666" despre care s-a spus ca s-ar regasi in cipul din act.

Cei care vor dori sa-si faca pasaport, vor putea sa aleaga insa intre pasaportul biometric si un pasaport temporar cu valabilitate de un an. ”Noul pasaport are cele doua elemente biometrice si anume imaginea faciala si imprimarea digitala a doua degete. Aceste date sunt folosite numai pentru a verifica autenticitatea documentului si identitatea titularului”, a explicat prefectul Sandu Pocol, care a aratat in fata presei noile modele de pasapoarte, de certificat de inmatriculare, precum si noul permis de conducere.

www.emaramures.ro

Ce parere aveti?
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.06.2009, 21:55:19
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Ce parere aveti?
că nu ai citit ce a scris mihailt :)
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.06.2009, 23:10:20
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Nu uitati de retelele de cersetori, persoane care sunt vandute individual sau "en gross" diversilor interlopi care ii obliga sa cerseasca.Sunt rapoarte care spun ca sumele pe care le obtin cersetorii zilnic sunt foarte mari nu numai la noi ci si in alte state.Cam vreo 2 milioane pe zi era ultima data.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.06.2009, 23:03:52
rubick's Avatar
rubick rubick is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2009
Locație: bergamo, italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Numai Dumnezeu stie cand ne va pierde si daca ne va pierde.
Un lucru este cert ...
Ca majoritatea dintre noi ne pierdem singuri.
__________________
www.poducheii.info
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.06.2009, 23:52:20
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Azi pe autobuz a venit un cersetor, tot cerea macar 10 bani dar lumea nu-i prea dadea.. daca la inceput vorbea de Dumnezeu si Iisus, dupa ce a vazut ca nu prea ii da lumea a inceput sa blesteme ca toti cei care nu i-au dat duminica vor fi loviti de masina :))
Ca noroc am avut si eu in buzunar macar 10 bani dar nu mi-a placut faza cu blestemu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.06.2009, 00:01:45
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Azi pe autobuz a venit un cersetor, tot cerea macar 10 bani dar lumea nu-i prea dadea.. daca la inceput vorbea de Dumnezeu si Iisus, dupa ce a vazut ca nu prea ii da lumea a inceput sa blesteme ca toti cei care nu i-au dat duminica vor fi loviti de masina :))
Ca noroc am avut si eu in buzunar macar 10 bani dar nu mi-a placut faza cu blestemu.
Saracu', mie mi-ar fi fost mila chiar daca a blestemat. Cat de ciudat poate sa fie pentru un om sa cerseasca si cat de umilitor mai ales in lumea asta egoista si perversa. Pune-te si tu in locul lui si ai sa vezi ca nu-i deloc usor sa duci o viata de cersetor.
Iarta-ma daca te-am suparat! Dar nu se cuvine sa radem de nimeni...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.06.2009, 00:49:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pentru toti care asteapta "Sfarsitu lumii" o sa povestesc ce am vazut pe strada.
Un om care bause mai multisor , nu foarte bine imbracat (ceea ce e clasificat de unii de cei de se cred "sporiti duhovniceste" (si eu incluzandu-ma din pacate la aceasta categorie) drept boschetar sau vagabond) a cazut pe jos pe undeva prin Bucuresti.
Langa el a cazut sticla sa de votca sau ce tarie ieftina avea.
Intamplator pe acolo a trecut o femeie imbracata cu pantaloni stramti pe dansa , cu o bluza mai decoltata.
(acest gen de femei sunt clasificate de acestia de se cred "sporiti duhovniceste" (si eu din pacate ma includ la aceasta categorie) ca femei usoare probabil).
Ceilalti oameni "seriosi" treceau fara sa le pese de acela , ba niste batranei,foarte probabil "crestini ortodocsi respectabili" au trecut pe langa si batranica a zis "nu vezi ca are sticla de bautura langa el?".

Respectiva femeie a luat mobilul si a sunat la 112.
In mai putin de 10 minunte cei de la 112 (Crucea Rosie probabil) clasificati de altii ca "masonerie" sau mai stiu eu cum au aparut si au luat pe acela si l-au dus la spital.

Asa am inteles ca nu vine defel Sfarsitul lumii ci ca dimpotriva mie mi se pare ca vine Sfarsitul Lumii pentru ca am ajuns foarte intunecat duhovniceste si de aceea mi se pare ca eu sunt bun si altii sunt rai cand de fapt nu e deloc asa ci eu sunt foarte rau , aproape la fel ca dracii de rau si altii sunt cu mult mai buni ca mine.
De ce am ajuns asa?
Datorita pacatului celui pierzator al mandriei se intelege.
Ma plimbam cu sotia prin oras si intr-o zona centrala si foarte circulata, vad ca un astfel de vagabond se prabuseste langa o trecere de pietoni. Era inconstient, probabil baut, imbracat gros desi era cald. Problema era ca felul in care cazuse pe strada, langa trotuar, a blocat troleul care tocmai ajunsese acolo... L-am apucat si cu greu l-am urnit de acolo, ajutat de alt trecator. Nu spun cum mirosea respectivul om cazut, ca a trebuit sa caut apa sa ma spal urgent pe maini...

Si a mai fost o faza chiar recent, ca ma intorceam in oras cu masina si vad o ambulanta oprita pe sensul meu, cu fata spre mine. Dupa ea vad un om care facea semne disperate masinilor sa opreasca. Am tras pe dreapta sa vad cu ce pot sa-l ajut; omul voia avea nevoie de un telefon sa sune pe cineva din familie, ca sa-i spuna ca pruncul sau se intoxicase sau si era in stare grava si tocmai il lasase si masina (o Dacie veche) in strada...

Domnilor, daca trecem absenti pe langa cei care au nevoie de noi, la ce mai mergem Dumninica la Biserica?! La ce bun meditam la pilda samarineanului molostiv daca nu-i urmam exemplul? Ca pacate facem multe si zilnic, insa faptele bune unde sunt? Numai cu rugaciunea nu-i ajutam pe semenii nostri, caci nu stiu cata trecere are fiecare inaintea Lui Dumnezeu; mai e nevoie si de un ban de pomana, de o mana de ajutor, de un sfat, de un exemplu bun la urma urmei, nu?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.06.2009, 09:20:47
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rubick Vezi mesajul
Numai Dumnezeu stie cand ne va pierde si daca ne va pierde.
Un lucru este cert ...
Ca majoritatea dintre noi ne pierdem singuri.
Bun venit , Rubik !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.06.2009, 09:38:02
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Domnilor, daca trecem absenti pe langa cei care au nevoie de noi, la ce mai mergem Dumninica la Biserica?! La ce bun meditam la pilda samarineanului molostiv daca nu-i urmam exemplul? Ca pacate facem multe si zilnic, insa faptele bune unde sunt? Numai cu rugaciunea nu-i ajutam pe semenii nostri, caci nu stiu cata trecere are fiecare inaintea Lui Dumnezeu; mai e nevoie si de un ban de pomana, de o mana de ajutor, de un sfat, de un exemplu bun la urma urmei, nu?
Mare adevar ai grait!Daca ne-ar pasa mai mult de ceea ce se intampla in jurul nostru,lumea ar fi alta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.06.2009, 10:02:09
rubick's Avatar
rubick rubick is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2009
Locație: bergamo, italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Bun venit , Rubik !
Bine v-am gasit pe toti!

Am vrut sa va salut insa nu am vazut niciun loc unde as putea face asta.
__________________
www.poducheii.info
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre sfarsitul lumii biturica25 Generalitati 135 19.12.2013 00:22:25
Sfarsitul lumii ironizat! UNNOOM Generalitati 11 20.12.2012 17:45:26
ziceati ca nu vine sfarsitul lumii? annajanette Generalitati 43 07.06.2010 23:48:32
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 16:53:57
Vine sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 71 10.04.2009 22:04:53