Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 04.03.2011, 12:09:54
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Va recomand, celor care nu ati reusit, sa mergeti la chilia Parintelui Cleopa si sa vedeti ce transant este calugarul care le primeste.
Acolo nu se dau pomelnicile de-a valma, pentru fiecare de pe pomelnic se cer informatii (daca sunt casatoriti, daca traiesc necununati, daca avem cunostinta de pacate foarte mari), in conditiile in care nu stim, prefera sa faca un pomelnic separat.
Acelasi tratament am avut toti.
Asa si este corect sa se procedeze . Nu se trec pe pomelnice oameni despre a caror viata nu sti toate amanuntele deoarece pomenirea la sfintul jerfelnic fie sub forma proscomidiei fie sub forma pomenirii in orice moment al slujbei necesita anumite conditii bine stabilite . Cine are curajul sa dea pe pomelnice nume pe care nu le cunoaste f. bine o face pe raspundera , incercarile si ispitele lui proprii . A ajuta un crestin nu inseamna in primul rind a te pune pe tine in pericol, si in al doilea rind a blasfemia sfintele taine care au o rigoare f. bine stabilita .

Subiectul acesta s-a mai discutat de mai multe ori pe forum . Acum este un noroc, un ajutor de la D.zeu , ca exista martori care au trait asemenea povesti si care pot marturisi ce au vazut sau chiar ce au intimpinat ei . Exista si martori care ei insisi au intimpinat tot felul de ispitiri si incercari prin trecerea necugetata a oricui pe un pomelnic si probabil vor aparea vreodata si pe forum sa marturiseasca.
Altminteri discutiile s-au purtat pe forum de fiecare data impotriva multora fara experienta dar liberi cugetatori despre slujbele lui D.zeu .

Pomenirea la sfintul altar a unui crestin nu este sedinta de sindicat unde toti nevrednicii pot fi enumerati pt. ca cei din conducerea sindicatului sa isi faca mila de ei si sa le dea niste ajutoare . Slujbele lui D.zeu sunt sacre, fara corespondent in cer si pe pamint , unice , infricosatoare si sfinte !
Cine are curaj sa faca si altfel treba lui ! Poate ne v-a istorisi si noua din indrasneala lor cu ce s-au ales !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #152  
Vechi 04.03.2011, 12:36:40
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Eu ma intreb acelasi lucru ca si Yasmina.

Oare nu a venit Iisus Hristos pentru cei pacatosi? Daca tot au cazut in pacat, macar sa incercam sa-i scoatem de acolo, nu sa-i afundam si mai tare.
Nu sunt adepta principiului Sola Scriptura dar i-as intreba pe cei care urmeaza orbeste sfaturile Parintelui Cleopa de exemplu. Ce va este mai aproape, haina (Parintele Cleopa) sau camasa (Iisus)? De invatatura cui ascultati?
De ce se bat de multe ori cap in cap invataturile unor induhovniciti cu spiritul si litera Sfintelor Scripturi?
Daca lecturezi Noul Testament si mai apoi te apuci sa citesti unele din scrierile Sfintilor Parinti, vei avea senzatia ca sunt dintr-un alt “film”, nu vei intelege care este legatura logica dintre cele doua invataturi.

Daca cineva poate recomanda un text din care sa reiasa clar si in conformitate cu Sfintele Scripturi de ce nu pot fi pomeniti pacatosii de genul celor enumerati mai sus la Sf. Liturghie, il / o rog sa posteze linkul aici (sau titlul cartii).

„Și plecând Iisus de acolo, a văzut un om care ședea la vamă, cu numele Matei, și i-a zis acestuia: "Vino după Mine". Și sculându-se, a mers după El. Și pe când ședea El la masă, în casă, iată mulți vameși și păcătoși au venit și au șezut la masă împreună cu Iisus și cu ucenicii Lui. Și văzând fariseii, au zis ucenicilor: "Pentru ce mănâncă Învățătorul vostru cu vameșii și cu păcătoșii?". Și auzind El, a zis: "Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. Dar mergând, învățați ce înseamnă: Milă voiesc, iar nu jertfă; că n-am venit să chem pe drepți, ci pe păcătoși la pocăință.“ (Matei 9, 9-13)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 04.03.2011, 12:43:05
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Eu ma intreb acelasi lucru ca si Yasmina.

Oare nu a venit Iisus Hristos pentru cei pacatosi? Daca tot au cazut in pacat, macar sa incercam sa-i scoatem de acolo, nu sa-i afundam si mai tare.
Nu sunt adepta principiului Sola Scriptura dar i-as intreba pe cei care urmeaza orbeste sfaturile Parintelui Cleopa de exemplu. Ce va este mai aproape, haina (Parintele Cleopa) sau camasa (Iisus)? De invatatura cui ascultati?
Desi nu-mi place sa recunosc, unii preoti induc in eroare enoriasii.
Unei prietene, careia i-a murit fiica in urma complicatiilor rezultate ca urmare a unui avort, calugarii au zis ca nu are voie sa o treaca pe pomelnic pentru ca a murit neimpartasita si nespovedita, dar sa se roage pentru ea. Parintele duhovnic i-a zis sa o scrie pe pomelnic, astfel ea a ales a doua varianta.
Nu doar Parintele Cleopa a zis asta, in multe manastiri se practica.
Acum te intreb eu pe tine: cat de bine crezi ca intelegi invatatura data de Iisus Hristos, singura si fara sa fie talcuita?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #154  
Vechi 04.03.2011, 13:17:56
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Numai in societatea de azi "politic corecta" te leaga de pat si-ti dau injectii chiar daca nu le vrei (vaccin), sau trebuie sa-ti castigi dreptul de a muri, sau stiu eu ce alte extreme... Cum dar le dam noi medicamentul, Iisus Hristos, cu forta celor care fug de el? De rugat ne rugam pentru ei, dar sa-i punem in contact direct cu Iisus Hristos pe masa altarului cred ca e cam mult. Sa-l lasam noi pe Hristos sa aleaga de cine si cum se apropie.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #155  
Vechi 04.03.2011, 13:29:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Fata draga, fa tu cum crezi si pomeneste desfranati la Sf. Liturghie sa vedem cat "bine" iti va aduce aceasta "iubire" a aproapelui. Pune-i acolo pe Sf. Disc alaturi de Iisus, de Maica Domnului si de Sfinti daca esti convinsa ca este bine.. ne spui si noua rezultatul in plan duhovnicesc.
Exista mai multe acceptiuni despre personaele pe care le putem pune la pomelnic pentru Liturghie.
Una este cea de care pomenesti tu.
Alta este ca se pun doar ortodocsii botezati. Indiferent de viata lor. (este cea pe care am fost eu invatata sa o aplic)
La urma urmelor, nu stim noi paatele oamenilor. Mai sunt si alte pacate de moarte in afara desfranarii, pe care nu le stim. A pune faramele pentru o persoana in cupa cu impartasania este un fel de participare la Hristos, dar nu aceeasi cu participarea personala, directa, a persoanei. Acest fel de impartasire indirecta ii poate ajuta sa se indrepte, mai bdegraba.

Zaharia tot zicea ca mantuirea unorza (copiii avortati) depinde absolut de noi. Cu asta nu sunt de acord, dar cred ca mantuirea altora depinde SI de noi. O putem influenta cu acest fel de a ii face sa participe la liturghie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #156  
Vechi 04.03.2011, 13:32:23
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cu asta nu sunt de acord, dar cred ca mantuirea altora depinde SI de noi. O putem influenta cu acest fel de a ii face sa participe la liturghie.
Da nu ar trebui sa fie o minima participare din partea lor? Adica macar sa ne spuna: "pomeneste-ma si pe mine cand ajungi pe la biserica", nu sa spuna "voi si biserica voastra..." asa si pe dincolo...
Cei mai multi dintre noi ii stim bine pe cei pe care ii punem pe pomelnic, si atitudinea lor fata de credinta si Dumnezeu
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #157  
Vechi 04.03.2011, 13:37:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Da nu ar trebui sa fie o minima participare din partea lor? Adica macar sa ne spuna: "pomeneste-ma si pe mine cand ajungi pe la biserica", nu sa spuna "voi si biserica voastra..." asa si pe dincolo...
Cei mai multi dintre noi ii stim bine pe cei pe care ii punem pe pomelnic, si atitudinea lor fata de credinta si Dumnezeu
Eu asa am invatat ca se face. Se pun la pomelnic doar ortodocsii, si in rest ne rugam pentru toata lumea indiferent ce credinta are.
Diferenta asta se face pebntru ca faramele se pun in Potir, deci persoanele sunt in vom 'virtual' in comuniune cu Hristos.

Suntem off topic.

Dar ca sa revin la ceva mai legat de topic: cei care credeti ca mantuirea unui copil avortat este imposibila, ce cerdeti, sa ne mai rugam sau nu pentru ei?
Oare nu tocmai faptul ca trebuie sa ne rugam pentru toata lumea arata ca milostenia Dumnezeu depaseste conceptiile noastre inguste?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #158  
Vechi 04.03.2011, 14:04:26
nico.dia nico.dia is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2008
Mesaje: 38
Implicit Buna

Citat:
În prealabil postat de davidgabriel Vezi mesajul
as vrea sa pun o intrebare domnului adrian cocosila! in articolul privind copilul cu malformatii si avortarea lui , lasa ideia ca biserica poate accepta in unele situatii limita avortul :”��Biserica nu este de acord cu avortul in astfel de situatii. Ea poate accepta avortul doar in cazul in care atat mama cat si copilul, in absenta acestei interventii, ar muri. Accepta doar aceasta exceptie pentru ca de viata mamei depind si alte vieti (copii, sot).
”�.....oare putem cobora randuielile canoalelor la modernismul zilei si la comoditatea ei ?....domnule cocosila stiti ce sunt mamele martir? , dar mantuirea femeiilor prin nasterea de prunci stiti ce este ?
Am citit toate comentariile,da asa este ,este un pacat ,as vrea sa va puneti in loc lui ce simte acel copil malformat ,ca prunc , prescolar ,elev,student ,adult,cat este de umilit noi ceilalti,ce le ofera societatea,unor astfel de oameni nimic ,,ba mai mult,,saracul ,,la sufletul v-ati gandit ce simte el cum simte el ,.dar la parintii lui v-ati gandit ce e in sufletul lor cate lacrimi au varsat pentru neputinta lor.
am avut o colega de liceu,,are parapareza spastica ,,din cauza deficientei ,,nu si-a gasit un loc de munca,, si cate dorinte are acest copil acum femeie ,imi povestea,de-ai sti cat ma urasc, imi doresc sa pot merge ,sa pot dansa,sa pot avea un prieten ,un iubit,,lumea ma ponegreste,pentru ca nu sunt ca ceilalti,, pe parintii ei i-am vazut numai tristi ,cu lacrimi in ochi ,cu nimic nu poate fii comensata durerea din sufletul lor,oricat am dezbate noi tematica acesta
este foarte greu.
am incercat sa-mi cosolez colega de liceu, spunindu-i ca Dumnezeu nu da omului ,mai mult decat poate duce,fiecare avem o cruce de dus i-am spus.
ce stii tu,mi-a raspuns.
habar nu ai cate nopti am plins ,pe furis noaptea ,sa nu ma auda parintii mei.e tare greu ,nico mi-a spus.
am atatea dorinte la care a trebuit sa renunt,si stii ce e mai grav,
sunt indragostita ,dar cum sa ii spun.
nu am mai stiut ce sa ii spun.
am luat-o in brate si am plins pina nu am mai avut lacrimi,in noaptea aceea am dormit cu ea,
stiu ca ma o sa ma blamti ,dar ,nu am facut altceva decat sa va relatez o drama a unei mame,a copilului ei care nu a facut avort pentru ca stia ca e pacat
urmarile deciziilor sunt poveri ,ce apasa greu pe umeri
sper sa nu ma judecati prea aspru,la cele ce v-am relat
Reply With Quote
  #159  
Vechi 04.03.2011, 14:11:04
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Desi nu-mi place sa recunosc, unii preoti induc in eroare enoriasii.
Unei prietene, careia i-a murit fiica in urma complicatiilor rezultate ca urmare a unui avort, calugarii au zis ca nu are voie sa o treaca pe pomelnic pentru ca a murit neimpartasita si nespovedita, dar sa se roage pentru ea. Parintele duhovnic i-a zis sa o scrie pe pomelnic, astfel ea a ales a doua varianta.
Nu doar Parintele Cleopa a zis asta, in multe manastiri se practica.
Acum te intreb eu pe tine: cat de bine crezi ca intelegi invatatura data de Iisus Hristos, singura si fara sa fie talcuita?
Pai Diana, cat de criptic este in opinia ta mesajul Mantuitorului: “Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi”?
Stiu ca va fi considerata o crasa lipsa de smerenie, insa eu indraznesc sa spun ca inteleg ce vrea sa ne transmita (strict in contextul citat). Atat cat pot cu mintea mea.
Am ajuns sa cred ca se pluseaza din ce in ce mai mult pe intelegerea Scripturii numai prin intermediul talcuirilor (altminteri se invoca neascultarea si lipsa smereniei). Dar de ce sa nu ne bucuram de mesajul lui Iisus noi insine? Fireste, sa cautam si interpretari ale pasajelor mai dificile, insa fara a ne feri sa citim si noi, incercand sa pricepem si singuri Sfintele Scripturi.
Mesajul lui Iisus Hristos este universal valabil, insa fiecare se regaseste in el intr-un mod diferit (dat de situatia sa particulara, cum ii e asezata viata, circumstante, etc).

Un fenomen similar [dar cu (,) consecinte diferite] s-a petrecut in sanul islamului. Din cauza analfabetismului generalizat, numai imamii si mullahii “talcuiau” credinciosului de rand ce scrie in Kuran. Asa au ajuns sa distorsioneze extrem de mult mesajul cartii iar cei nestiutori de carte n-au avut alta optiune decat sa-i asculte orbeste si sa nu se indoiasca niciodata de spusele lor.

Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, nu pledez pentru neascultare ci pentru folosirea propriei minti acolo unde se poate.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 04.03.2011, 14:23:21
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Pai Diana, cat de criptic este in opinia ta mesajul Mantuitorului: “Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi”?
Stiu ca va fi considerata o crasa lipsa de smerenie, insa eu indraznesc sa spun ca inteleg ce vrea sa ne transmita (strict in contextul citat). Atat cat pot cu mintea mea.
Am ajuns sa cred ca se pluseaza din ce in ce mai mult pe intelegerea Scripturii numai prin intermediul talcuirilor (altminteri se invoca neascultarea si lipsa smereniei). Dar de ce sa nu ne bucuram de mesajul lui Iisus noi insine? Fireste, sa cautam si interpretari ale pasajelor mai dificile, insa fara a ne feri sa citim si noi, incercand sa pricepem si singuri Sfintele Scripturi.
Mesajul lui Iisus Hristos este universal valabil, insa fiecare se regaseste in el intr-un mod diferit (dat de situatia sa particulara, cum ii e asezata viata, circumstante, etc). .

Multi au inteles Sfanta Scriptura dupa capul lor, fara intelegerea duhovniceasca si asa s-a ajuns sa fie hulita insasi Maica Domnului. Pai Cuvantul lui Dumnezeu este univesal valabil si la fel aplicabil pentru toti. Asa este foarte simplu sa spicuim ce ne convine.
Pai una e sa citesc si alta este sa ma smintesc.
Insusi Iisus Hristos a zis femeii ca a venit pentru oile pierdute ale lui Israel, asta inseamna ca noi nu eram in ecuatie? Cuvintele au fost pline de invataminte, insa unii au interpretat dupa capul lor si au iesit niste judecati de iti provoaca dureri de cap.
Daca fiecare om ar fi inteles corect invatatura biblica, nu ar mai fi existat atatea secte si erezii.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54
Copil avortat care a supravietuit elena20 Generalitati 37 18.10.2010 07:08:34
'UN COPIL CONDAMNAT LA MOARTE' Catalina Umanitare 0 18.01.2008 18:58:09
Bona pentru copil mirc Generalitati 5 12.08.2007 15:00:04