Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 04.05.2011, 23:56:51
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
Da,dupa cum ma asteptam,motivele tale sunt nejustificate,caci nici bani si nici un program care nu este pe placul nostru nu sunt un motiv de a renunta, pentru un crestin care isi ia in serios mantuirea. CACI IN IMPARATIA CERURILOR NU MERGEM DUPA PLACUL NOSTRU.
Ai dreptate, asa cum le pui motivele nu sunt justificate. Din simplul motiv ca intrarea mea in Biserica Catolica nu are absolut nici o legatura cu programul/lipsa programului bisericii romanesti din Schiedam. M-ai intrebat de ce nu merg acolo si ti-am spus motivele mele practice, dar care pot fi, daca vrei depasite. Dar nu comunitatea de la biserica din Scheidam, sau oricare alta, o caut eu, ci comuniunea cu Dumnezeu. Tocmai ca imi iau in serios mantuirea, si nu, nu caut placul meu, ci al Domnului, sau cel putin asa ar trebui sa fac, dar ce sa fac, sunt si eu om sarman si pacatos.

Citat:
NU,nu se dau bani pentru spovedanie si NU preotul iti iarta pacatele,ci DUMNEZEU.
Ei, ca atata lucru stiu si eu. :D Nu am spus nicaieri ca preotul cu de la sine putere iarta pacatele. Preotul asculta spovedania si iarta prin puterea ce i-a fost data ("Eu, preotul si nevrednicul, prin puterea ce mi-a fost data, te iert si te dezleg"...etc). Cat despre dat bani pentru spovedanie....nah, s-a mai vazut, prin Romania cel putin. :) Si daca asa spune pe site...poate ar trebui schimbat ca sa nu inteleaga lumea gresit.

Citat:
Cat despre celelalte biserici,ar trebui sa urmaresti SCHISMELE lor si sa vezi cum din BISERICA CATOLICA s-au rupt o gramada de secte anticriste si biserici old catolice care pangaresc CHIPUL LUI DUMNEZEU cu sodomismele lor de indraciti nebuni.(si toate astea chiar sub nasul tau).
S-au rupt si din ortodoxie destui. In Romania cel putin, mai toti neo-protestantii, si sunt destui in ziua de azi, au bunici sau strabunici ortodocsi. Hmmm. Despre ce fac si ce vor pati cei care s-au rupt de Biserica lui Hristos, problema lor. Ceea ce stiu eu este ca Biserica lui Hristos nu este o desfranata si Hristos nu este mincinos. Pe Biserica Sa, cladita pe Petru, portile iadului nu o vor birui. Daca asa spune Hristos, asa cred si eu.

Citat:
In cei 7 ani cat am stat in Olanda eu unul nu am vazut nici o lucrare a harului,ba dimpotriva doar lucrari diavolesti,dar pot sa iti spun un singur lucru:te afli pe un teren foarte alunecos de aceea ai si cazut dar,nadajduiesc ca DUMNEZEU se va milostivi si de tine cum sa milostivit si de altii.
Ma bucur ca in 7 ani nu te-au atras spre "ei" :) Inseamna ca si eu oi avea sanse. :) Dar sincer, eu inca nu am intalnit locul in care lucruri diavolesti nu se intampla si unde nu esti pe teren alunecos. Dar "Domnul este aparatorul vietii mele, de cine ma voi infricosa?"
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #142  
Vechi 05.05.2011, 00:09:42
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
N-am primit raspuns la intrebarea daca acea schimbare a parerilor s-a datorat si ajutorului primit de vreun user catolic.
Nu. Am schimbat doar cateva PM cu Dl. Dragomir in care aveam cateva intrebari. La luni de zile distanta, la initiativa mea. A spune ca schimbarea parerii s-a datorat ajutorului primit de la vreun user catolic ar fi o exagerare majora si o minimizare a rolului Domnului. :)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #143  
Vechi 05.05.2011, 00:19:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
nu aș spune că nu a cunoscut catolicismul decât superficial.
Nu i-ati spune asta din motive pedagogice ( scopul fiind care de fapt?) sau sunteti convins ca cineva ar putea cunoaste si practica temeinic romano-catolicismul si totusi sa devina protestant de exemplu?
  #144  
Vechi 05.05.2011, 00:22:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Cum de pt. np, Dumnezeu e lucrator in orice confesiune dar TOCMAI in Ortodoxie, ei personal nu s-ar putea mantui?
Aici, părerea mea e că e vorba de o mică incongruență doctrinară a lor. Și eu mi-am pus întrebarea asta adesea și le-am pus-o și lor: dacă toate "confesiunile creștine" sunt la fel de mântuitoare, de ce tocmai catolicismul nu ar avea acest atribut. Din câte am înțeles, unii dintre ei sunt de părere că toți creștinii se pot mântui, mai puțin cei din Bisericile Apostolice (catolici, ortodocși, non-calcedonieni, +/- anglicani), doarece noi ne-am închina la zeități. În realitate, aici e una din deosebirile dintre protestanți pe de o parte (înțelegând în primul rând luterani, dar și calvini, metodiști) și neoprotestanți pe de altă parte: în timp ce primii sunt toleranți și acceptă căsătorii mixte, ultimii nu acceptă căsătorii mixte. Neacceptarea căsătoriei mixte are o anumită logică la ortodocși, care cred că numai ei se mântuiesc, dar nu are la neoprotestanți, care cred (așa afirmă) că Biserica nu are granițe vizibile, nu e o instituție, ci o definesc ca și comunitate harică a celor care cred în Isus.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #145  
Vechi 05.05.2011, 00:22:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Convertirea religioasă de orice fel este un act de imaturitate. Valorile adevărate sunt universale, nu depind de vreun cult.


Însă religia la care te convertești spune ceva despre tine.
Cei care se convertesc la Ortodoxie cred că sunt atrași fie de cultura smereniei, rugăciunii și înfrânării, fie de aspectul arhaic al ritualurilor. Prima tendință e bună.

Cei care se convertesc la catolicism cred că sunt animați de dorința apartenenței la o organizație puternică și prestigioasă. E vorba deci de slavă deșartă.

Cei care se convertesc la protestantism sunt oameni primitivi, cu o înțelegere superstițioasă a religiei, centrată pe cultul absolut al unei cărți. Ceva asemănător și la islam.
Si cei care se convertesc la religia lui valorile-adevarate-sunt-universale-religia-e-o-prostie ce se poate spune despre ei?

Intrebare retorica cred, cei care au o cat de cat o intuitie a Adevarului revelat intuiesc raspunsul :)
  #146  
Vechi 05.05.2011, 00:27:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aici, părerea mea e că e vorba de o mică incongruență doctrinară a lor. Și eu mi-am pus întrebarea asta adesea și le-am pus-o și lor: dacă toate "confesiunile creștine" sunt la fel de mântuitoare, de ce tocmai catolicismul nu ar avea acest atribut. Din câte am înțeles, unii dintre ei sunt de părere că toți creștinii se pot mântui, mai puțin cei din Bisericile Apostolice (catolici, ortodocși, non-calcedonieni, +/- anglicani), doarece noi ne-am închina la zeități. În realitate, aici e una din deosebirile dintre protestanți pe de o parte (înțelegând în primul rând luterani, dar și calvini, metodiști) și neoprotestanți pe de altă parte: în timp ce primii sunt toleranți și acceptă căsătorii mixte, ultimii nu acceptă căsătorii mixte. Neacceptarea căsătoriei mixte are o anumită logică la ortodocși, care cred că numai ei se mântuiesc, dar nu are la neoprotestanți, care cred (așa afirmă) că Biserica nu are granițe vizibile, nu e o instituție, ci o definesc ca și comunitate harică a celor care cred în Isus.
Ma scuzati ca va intrerup magnificul discurs, dar teologia ortodoxa nu cred ca afirma ca "doar ortodocsii se mantuiesc".

Afirmatia corecta teologic si "exclusivista" se refera doar la prezenta si lucrarea harului in BOR.

Necesitatea protestantilor de a renega bisericile "traditionale" vine tocmai din natura propriei existente, daca adevarul si mantuirea se gaseste acolo, implicit toate "revolutiile" lor dogmatice sunt inutile si au evident iz schismatic.
  #147  
Vechi 05.05.2011, 00:27:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu i-ati spune asta din motive pedagogice ( scopul fiind care de fapt?) sau sunteti convins ca cineva ar putea cunoaste si practica temeinic romano-catolicismul si totusi sa devina protestant de exemplu?
Oamenii cei mai stimabili, care își iau credința în serios, o practică și o studiază pot cădea victime ale Înșelătorului, față de care sunt ținte predilecte. Oare Martin Luther nu a cunoscut și nu a practicat romano-catolicismul în mod temeinic ? Dar preoții ortodocși din grupul Cuibul cu Barză, oare nu au practicat și cunoscut ortodoxia ? Dar "mitropolitul" Ghenadie și cei cu el ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #148  
Vechi 05.05.2011, 00:31:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Afirmatia corecta teologic si "exclusivista" se refera doar la prezenta si lucrarea harului in BOR.
Se reduce la același lucru. Dacă fără Har Sfințitor nu există mântuire și dacă acesta se găsește numai în BOR și în celelalte BO, atunci nimeni nu se poate mântui decât ortodocșii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #149  
Vechi 05.05.2011, 00:36:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Oamenii cei mai stimabili, care își iau credința în serios, o practică și o studiază pot cădea victime ale Înșelătorului, față de care sunt ținte predilecte. Oare Martin Luther nu a cunoscut și nu a practicat romano-catolicismul în mod temeinic ? Dar preoții ortodocși din grupul Cuibul cu Barză, oare nu au practicat și cunoscut ortodoxia ? Dar "mitropolitul" Ghenadie și cei cu el ?
Raspunsul la cele doua intrebari eu spun ca este:
1. NU
Luther a fost ispitit cu certitudinea mantuirii. In loc sa inteleaga ca nu este nici una absoluta si permanenta atat timp cat omul traieste, a ales sa strambe invatatura si practica crestina pentru a-si satisface acea nevoie.

2. NU
Respectivii preoti "ortodocsi" erau cunoscuti pentru practicile si ideile neortodoxe inca inainte de trecerea efectiva la protestantism, cum au ajuns sa ignore invatatura ortodoxa in favoarea celei protestate e greu de spus, in general din ceea ce am observat la alti "convertiti" la protestantism, aceasta orbire survine de multe ori sub semnul aceluiasi ispititor care le promite o viata spirituala superioara celei traite pana atunci cu conditia sa se lepede de dreapta credinta. De multe ori nu de la bun inceput ci doar acceptand diverse schimbari ici si colo, pana cand individul se crede mai destept decat Biserica iar propria teologie alcatuita adhoc cu ajutorul pizmasului net superioara celei marturisite de Sfinti.

Si de aici incepe nebunia, omul se crede el insusi Sfant, sub patronajul direct al Duhului Sfant, abilitat si capabil sa inteleaga cu adevarat Scriptura ba chiar sa invete si pe altii, iar restul povestii cred ca o stiti.

3. Nu cunosc.
  #150  
Vechi 05.05.2011, 00:37:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă fără Har Sfințitor nu există mântuire
Afirmatie luata..de unde mai exact?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35