Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 05.05.2011, 20:34:27
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca este sa separam crestinismul pe confesiuni, cea mai numeroasa credinta la ora actuala este cea musulmana. Deci daca numarul ar fi un argument/criteriu, probabil ar trebui sa ne regasim unitatea in mahomedanism?
.
Deci muslumanii sunt crestini??

Citat:
Te-am intrebat acum cateva pagini si nu mi-ai raspuns.
Daca ai fi avut o biserica ortodoxa in oras, dupa gustul tau, ai mai frecventat biserici romano-catolice?

Te-ai mai fi gandit macar la eventualitatea unei convertiri la romano-catolicism?
"Domnul este luminatorul vietii mele..." spune un psalm. Desi convertirea este pana la urma personala, nu este la indemnul propriei persoane...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #232  
Vechi 05.05.2011, 20:37:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu nu am spus pe un ton ofensator,ci a fost mai mult ca o surpriza"surprinzatoare"cum se pune problema materiala intr-o biserica de aici vs. biserici de acasa,atat! De unde sa stiu eu ca nu sunt subventionati de stat,cand eu nu stiu nici altele??
De bon ton crestin este sa nu judecati oameni si situatii in pripa, mai ales cand concluziile pe care va grabiti sa le trageti nu sunt tocmai frumoase.

Citat:
Poti sa afli ca am lasat bani pt spovedit si dat acatist,cat si alte cheltuieli in biserica.
Ma gandesc ca totusi pretul benzinei a fost un impediment,fiind un drum de 2 ore(dus-intors).
Ma bucur ca v-ati reconsiderat ideile, sa speram ca Dumnezeu va va ierta de paguboasa judecata.

Citat:
Nu stiu...eu sunt nemultumita ca bisericile ortodoxe romanesti sunt atat de raslete in strainatate incat ceea ce in Romania,mersul la biserica era un simplu act,aici a devenit o lupta,un sacrificiu,o hartuiala continuua cu drumurile si cu distantele!
Oare inainte sa plecati sau sa ramaneti acolo nu v-ati gandit la acest aspect?

Nu pot sa nu ma intreb daca primii crestini nu se plangeau si ei, nu atat ca biserica ar fi departe ci ca mersul la biserica i-ar putea costa viata..
  #233  
Vechi 05.05.2011, 20:38:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Patriarhia Romana a declarat anul 2011 – Anul Sf. Botez si al Sf. Cununii.Trebuie sa marturisim cu totii Adevarul despre aceste doua Sfinte Taine, care sunt valide doar in Ortodoxie. Papistasii (romano catolicii, greco catolicii), protestantii si cei ce mai zic ca “boteaza” nu au valida nicio o sfanta taina, pentru simplul motiv ca Sfantul Duh nu se pogoara la rugaciunile lor, ci doar in cadrul Bisericii Ortodoxe, cea UNA, sigura ce a pastrat continuitatea apostolica. Sa luam aminte sa nu ne facem partasi la “desfranarile nelegiuitilor” de eretici, care prin ecumenism incearca sa ne amageasca ca si ei fac parte din Biserica. In afara Ortodoxiei nu exista decat sinagoga satanei.''

Sursa : Apologeticum

Last edited by antoniap; 05.05.2011 at 20:40:33.
  #234  
Vechi 05.05.2011, 20:41:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Deci muslumanii sunt crestini??
Eh, am incercat sa urmaresc logica lui Nutucu cu "numarul da tonul".

Citat:
"Domnul este luminatorul vietii mele..." spune un psalm. Desi convertirea este pana la urma personala, nu este la indemnul propriei persoane...
Deci pana la urma refuzati sa va faceti un examen de constiinta si sa dati un raspuns concret.

Mai mult, va prelevati de orice responsabilitate, plasand decizia in seama lui Dumnezeu.
"Nu eu am ales, Dumnezeu a ales pentru mine, El m-a pus sa fac asta".

Nimic neasteptat, as zice ca e chiar tipic pentru genul asta de "convertiri".

I rest my case.
  #235  
Vechi 05.05.2011, 20:43:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
,,Patriarhia Romana a declarat anul 2011 – Anul Sf. Botez si al Sf. Cununii.Trebuie sa marturisim cu totii Adevarul despre aceste doua Sfinte Taine, care sunt valide doar in Ortodoxie. Papistasii (romano catolicii, greco catolicii), protestantii si cei ce mai zic ca “boteaza” nu au valida nicio o sfanta taina, pentru simplul motiv ca Sfantul Duh nu se pogoara la rugaciunile lor, ci doar in cadrul Bisericii Ortodoxe, cea UNA, sigura ce a pastrat continuitatea apostolica. Sa luam aminte sa nu ne facem partasi la “desfranarile nelegiuitilor” de eretici, care prin ecumenism incearca sa ne amageasca ca si ei fac parte din Biserica. In afara Ortodoxiei nu exista decat sinagoga satanei.''

Sursa : Apologeticum
Prostologeticum.
Nu atat prin ceea ce ei afirma, pe alocuri spun adevarul (chiar si diavolul face asta), cat prin ton, atitudini impise la extrem si alte prostii care le-au promovat ca "pura ortodoxie" de-a lungul timpului.

Este genul de "ortodoxie" de care un ortodox care vrea sa-si vada de mantuirea lui trebuie sa se departeze cat mai repede.
  #236  
Vechi 05.05.2011, 20:57:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Prostologeticum.
Nu atat prin ceea ce ei afirma, pe alocuri spun adevarul (chiar si diavolul face asta), cat prin ton, atitudini impise la extrem si alte prostii care le-au promovat ca "pura ortodoxie" de-a lungul timpului.

Este genul de "ortodoxie" de care un ortodox care vrea sa-si vada de mantuirea lui trebuie sa se departeze cat mai repede.
Si totusi, povestile astea cu treceri la catolicism mie mi se par trase de par. Mandria si iubirea de arginti, pacate din pricina carora Iisus a fost crucificat, ne orbeste in asa masura, incat ne vindem pentru 30 de arginti propriul suflet... Sincere compasiuni pentru cei care fac astfel de gesturi. Nici nu stiu ce pierd. Iata, insa, ce ,,castiga":

[COLOR=#ff0000]„PAPA E DUMNEZEU” … Prof. Ioan Vladuca – Despre ereziile papistasesti[/COLOR]
  #237  
Vechi 05.05.2011, 21:07:52
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca este sa separam crestinismul pe confesiuni, cea mai numeroasa credinta la ora actuala este cea musulmana. Deci daca numarul ar fi un argument/criteriu, probabil ar trebui sa ne regasim unitatea in mahomedanism?
Avind in vedere ca Dumnezeu insusi a suflat peste noi atunci cind ne-a dat viata, sufletul nostru tinjeste spre Dumnezeu. Si s-ar parea ca cele mai multe suflete de pe acest pamint si-au gasit cautarea in Biserica Catolica.

Referitor la calitate, si Domnul nostru Isus Cristos a fost acuzat ca vizita vamesii, desfrinatele si samaritenii. Poate ca noi, catolicii, nu sintem persoane de calitate, insa sintem fericiti pentru ca Domnul nostru Isus Cristos ne iubeste asa cum sintem. Laudat sa fie Numele Lui in vecii vecilor, amin.

P.S. Si musulmanii sint divizati
  #238  
Vechi 05.05.2011, 21:11:07
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Deci pana la urma refuzati sa va faceti un examen de constiinta si sa dati un raspuns concret.
Oare daca va nasteati in vreo tara musulmana, sa spunem Arabia Saudita, ati fi devenit vreodata ortodox? Crestin ortodox adica? Poate da, poate nu. Unde te nasti, ce faci, cum Il intalnesti pe Dumnezeu sunt lucruri pe care Dumnezeu le hotaraste. Ceea ce facem noi, si ceea ce trebuie sa facem, este sa raspundem chemarii Lui.

Citat:
Mai mult, va prelevati de orice responsabilitate, plasand decizia in seama lui Dumnezeu.
"Nu eu am ales, Dumnezeu a ales pentru mine, El m-a pus sa fac asta".
Nu, eu am ales, la chemarea lui Dumnezeu. Dumnezeu ne-a dat liber arbitru, in sensul ca putem alege sa Il urmam. Sau nu.

Citat:
Nimic neasteptat, as zice ca e chiar tipic pentru genul asta de "convertiri".
Adica? Sunt si altfel de convertiri? Sau de cate felul sunt? Sunt si tipice, si atipice?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #239  
Vechi 05.05.2011, 21:33:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Question

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Ceea ce facem noi, si ceea ce trebuie sa facem, este sa raspundem chemarii Lui.


Sau sa-i inchidem usa la un moment dat ! Sa inteleg ca dupa mai bine de douazeci de ani , deabia acum raspunzi chemarii Lui , sau deabia acum ii refuzi chemarea ? Cand ai fost in adevar , in cei douazeci de ani , sau acum in ultima perioada ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #240  
Vechi 05.05.2011, 21:40:42
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sau sa-i inchidem usa la un moment dat ! Sa inteleg ca dupa mai bine de douazeci de ani , deabia acum raspunzi chemarii Lui , sau deabia acum ii refuzi chemarea ? Cand ai fost in adevar , in cei douazeci de ani , sau acum in ultima perioada ?
Toate la timpul lor, toate la timpul lor, Cristi! :)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35