Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 04.03.2011, 19:38:00
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aici se ascunde esențialul. Aici este deosebirea dintre practica întâlnită în Biserica Catolică și practica întâlnită în Biserica Ortodoxă (sau o parte a ei, aceea în care vă situați). NU ESTE ACELAȘI LUCRU a-i pomeni pe cei care nu se pot împărtăși fiindcă au păcate pentru care, în mod obișnuit, ar fi amânați de la Sf Împărtășanie cu necredincioșii și ereticii. Să presupunem că e vorba de cineva care a furat. Este acesta în afara Bisericii, ori este un membru păcătos al Bisericii ? Nu e totuna, diferența e esențială: un membru, oricât de păcătos al Bisericii, poate fi pomenit, deoarece chiar pentru asta e făcută Biserica: să îl pomenească. Numai cineva care este înafara Bisericii nu poate fi pomenit, acest lucru fiind absurd, deoarece Biserica nu are jurisdicție decât asupra membrilor săi. Iar înafara Bisericii sunt următoarele categorii de oameni: infidelii (care nu au fost niciodată membri ai Bisericii), precum și foștii membri ai Bisericii care se împart în: apostați, eretici, schismatici, excomunicați. Asupra membrilor ei păcătoși, Biserica poate da pogorământ și, dacă ar fi în timpul vieții, i-ar putea împărtăși dacă ar dori aceasta. Numai asupra celor dinafara Bisericii (infidelii și foștii membri de mai sus) nu ar putea da pogorământ nici dacă ar vrea, fiindcă, așa cum spuneam, are jurisdicție numai asupra membrilor ei. Iată de ce, în principiu, Biserica l-ar putea pomeni pe Jack Spintecătorul (presupunând că a fost botezat și nu a rejectat niciodată credința), dar nu l-ar putea pomeni pe Mahomed (infidel) sau Martin Luther (eretic) și nu îl va putea pomeni nici pe cardinalul Millingo, dacă va muri în stare de excomunicare.
Poate nu m-am facut inteleasa.. eu vorbesc de pomenirea celor VII si de pomenirea la Sf. Liturghie...

Ma indoiesc ca au catolicii alte reguli.

Cu cei adormiti e o situatie usor diferita in sensul ca ei nu mai pot face nimic, dar pot fi ajutati de cei vii prin rugaciuni, slujbe, milostenie etc..
Nu stim in ce stare au murit.. poate au murit in pocainta, spovediti etc..


Dar cei vii.. ei au picioare cu care pot merge la spovedanie etc.. Starea lor este foarte clara uneori! Nu vor!
Reply With Quote
  #172  
Vechi 04.03.2011, 19:44:15
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Un citat extraordinar din Sf. Nicolae Cabasila (l-am preluat de pe forum.teologie.net):

Dumnezeieasca si Sfânta Jertfa sfinteste în doua feluri: într-un fel prin mijlocire, deoarece Darurile aduse lui Dumnezeu, prin însasi aducerea lor sfintesc atât pe cei ce le-au adus cât si pe cei pentru care s-au adus, atragând îndurarea lui Dumnezeu fata de ei; în al doilea fel prin împartasire, întrucât ele sunt pentru noi adevarata hrana si bautura, potrivit cuvântului Domnului . Dintre aceste doua chipuri de sfintire, cel dintâi e comun si celor vii si celor morti, caci Jertfa se aduce si pentru unii si pentru altii; celalalt este posibil numai pentru cei vii, deoarece mortii nu mai pot sa manânce si sa bea.
Ce urmeaza de aici? Oare cei morti n-au si ei parte de sfintirea care se dobândeste prin împartasire si ca sunt mai prejos decât cei vii în aceasta privința? - Ba nicidecum! Hristos Se împarte si lor, într-un chip pe care îl stie El însusi. Si ca sa dovedim acest lucru, sa vedem care sunt conditiile sfintirii si daca sufletele mortilor nu le au ca si cele ale viilor.
Într-adevar, care sunt conditiile sfintirii? Oare sa ai trup? Sau sa alergi pe picioare spre Sfânta Masa? Sa primesti Sfintele în mâini si sa le introduci în gura? Sa manânci sau sa bei? - Nicidecum! caci la multi din cei ce îndeplinesc aceste conditii si care sau apropiat numai cu trupul de Sfintele Taine, nu le-a fost de nici un folos, ba dimpotriva, au plecat împovarati si de mai multe pacate. Dar care sunt atunci cauzele sfintirii, la cei ce se sfintesc? Si care sunt conditiile pe care Hristos le cere de la noi? - Curatia sufletului, iubire de Dumnezeu, credinta, dorirea Sfintelor Taine, râvna de a se împartasi cu Dânsele, zel fierbinte, alergarea cu sete catre Hristos: iata virtutile care ne aduc sfintirea! Cu acestea trebuie sa se apropie cei ce vor sa fie partasi lui Hristos; ca fara de ele e cu neputintă!
Dar toate aceste nu sunt însusiri trupesti, ci tin numai de suflet; prin urmare nimic nu împiedica sufletele mortilor sa aiba si ele aceste virtuti, ca si ale viilor. Daca aceste suflete sunt pregatite dupa cuviinta pentru primirea Tainelor si daca Hristos, Sfintitorul si Savârsitorul Jertfei, voieste totdeauna sa sfinteasca si doreste oricând sa se împarta pe Sine, atunci ce ar putea sa împiedice împartasirea lor? - Absolut nimic!


Citatul l-am dat pt. a vedea in temeiul caror "conditii"se face sfintirea celor care participa la Sf. Liturghie.

Daca omul este departe de biserica, indiferent etc.. acea sfintire nu are loc!

Last edited by anna21; 04.03.2011 at 19:46:20.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 05.03.2011, 00:59:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu asa am invatat ca se face. Se pun la pomelnic doar ortodocsii, si in rest ne rugam pentru toata lumea indiferent ce credinta are.
Diferenta asta se face pebntru ca faramele se pun in Potir, deci persoanele sunt in vom 'virtual' in comuniune cu Hristos.

Suntem off topic.

Dar ca sa revin la ceva mai legat de topic: cei care credeti ca mantuirea unui copil avortat este imposibila, ce cerdeti, sa ne mai rugam sau nu pentru ei?
Oare nu tocmai faptul ca trebuie sa ne rugam pentru toata lumea arata ca milostenia Dumnezeu depaseste conceptiile noastre inguste?
Exact de aceasta judecata ma iau si eu,ingustimea conceptiilor vis-a-vis de milostenia Divina,si se poate discuta aici si despre o mandrie personala,care iti gadila cugetul ca tu esti dreptcredincios si foarte aproape de cele divine,pe cand ceilalti sunt niste pierduti,niste ratati,pacatosi rau mirositori-ori eu nu vad asta intamplandu-se in acceptiunea hristica!
Prapastia spirituala dintre drepcredinciosi si pacatosi se face simtita NUMAI DUPA MOARTE,CAND NU SE MAI POATE FACE NIMIC; insa a vb aici,acum despre o prapastie spirituala intre noi si semeni ai nostri,este nu numai nedrept dar si lipsit de smerenie!!

Noi,i-am si osandit pe cei care pacatuiesc ACUM,nestiind viitorul acestor suflete, caci mintea noastra de clei si lut nu ne ajuta prea mult,dar daca incepand cu MAINE,acesti pacatosi se pot pocai si deveni mult mai credinciosi decat noi???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 05.03.2011, 01:11:30
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Si eu. Am o lista foarte lunga de adormiti, nume culese de pe orisiunde, persoane pe care nu le-am cunoscut sau intalnit niciodata. Poate ca nu s-a interesat nimeni de ei, poate ca nu au avut credinciosi in familie. Stie Dumnezeu unde este fiecare si de ce are nevoie, in ce fel sa fie miluit.
Eu vorbisem de VII ! Cu exceptia faptului ca am povestit despre corectia primita de la calugarul de la Putna, care se referea la morti.

Cat despre pomelnicul celor adormiti,da, asa fac si eu, scriu si persoane pe care nu le am cunoscut personal ( de ex. Laura Stoica si multi altii),pe care ii trec alaturi de parintele Teofil Paraian, pe care am avut onoarea sa il cunosc si de aceea sunt sigura ca de acolo de unde e,ma priveste zambind, avand in vedere imensa iubire de oameni pe care o avea!Nicicum nu cred ca-l supar cu asta...
Reply With Quote
  #175  
Vechi 05.03.2011, 01:51:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Un citat extraordinar din Sf. Nicolae Cabasila (l-am preluat de pe forum.teologie.net):

Dumnezeieasca si Sfânta Jertfa sfinteste în doua feluri: într-un fel prin mijlocire, deoarece Darurile aduse lui Dumnezeu, prin însasi aducerea lor sfintesc atât pe cei ce le-au adus cât si pe cei pentru care s-au adus, atragând îndurarea lui Dumnezeu fata de ei; în al doilea fel prin împartasire, întrucât ele sunt pentru noi adevarata hrana si bautura, potrivit cuvântului Domnului . Dintre aceste doua chipuri de sfintire, cel dintâi e comun si celor vii si celor morti, caci Jertfa se aduce si pentru unii si pentru altii; celalalt este posibil numai pentru cei vii, deoarece mortii nu mai pot sa manânce si sa bea.
Ce urmeaza de aici? Oare cei morti n-au si ei parte de sfintirea care se dobândeste prin împartasire si ca sunt mai prejos decât cei vii în aceasta privința? - Ba nicidecum! Hristos Se împarte si lor, într-un chip pe care îl stie El însusi. Si ca sa dovedim acest lucru, sa vedem care sunt conditiile sfintirii si daca sufletele mortilor nu le au ca si cele ale viilor.
Într-adevar, care sunt conditiile sfintirii? Oare sa ai trup? Sau sa alergi pe picioare spre Sfânta Masa? Sa primesti Sfintele în mâini si sa le introduci în gura? Sa manânci sau sa bei? - Nicidecum! caci la multi din cei ce îndeplinesc aceste conditii si care sau apropiat numai cu trupul de Sfintele Taine, nu le-a fost de nici un folos, ba dimpotriva, au plecat împovarati si de mai multe pacate. Dar care sunt atunci cauzele sfintirii, la cei ce se sfintesc? Si care sunt conditiile pe care Hristos le cere de la noi? - Curatia sufletului, iubire de Dumnezeu, credinta, dorirea Sfintelor Taine, râvna de a se împartasi cu Dânsele, zel fierbinte, alergarea cu sete catre Hristos: iata virtutile care ne aduc sfintirea! Cu acestea trebuie sa se apropie cei ce vor sa fie partasi lui Hristos; ca fara de ele e cu neputintă!
Dar toate aceste nu sunt însusiri trupesti, ci tin numai de suflet; prin urmare nimic nu împiedica sufletele mortilor sa aiba si ele aceste virtuti, ca si ale viilor. Daca aceste suflete sunt pregatite dupa cuviinta pentru primirea Tainelor si daca Hristos, Sfintitorul si Savârsitorul Jertfei, voieste totdeauna sa sfinteasca si doreste oricând sa se împarta pe Sine, atunci ce ar putea sa împiedice împartasirea lor? - Absolut nimic!


Citatul l-am dat pt. a vedea in temeiul caror "conditii"se face sfintirea celor care participa la Sf. Liturghie.

Daca omul este departe de biserica, indiferent etc.. acea sfintire nu are loc!

Sunt cazuri cand omul este departe de biserica,insa are revelatia rupturii de Dumnezeu prin consecinta pacatelor sale si se afla intr-o stare de panica,de confuzie,de vinovatie-ar vrea sa se apropie dar nu indrazneste,caci relatia lui cu cele sfinte nu a fost incurajata,ca atare nu prea exista...

De altfel,sta deoparte de biserica deoarece este descurajat de tot felul de dreptcredinciosi care-l tin deoparte cu tehnicile dure de creare si intretinere a vinovatiei.Nu vb despre cei care dispretuiesc la vedere biserica,ci despre cei care nu ajung acolo din sentimentele profunde de vinavotie pe care le au deoarece nu se pot decide sa-si paraseasca conditia pacatoasa.

Sunt mai multe categorii de pacatosi,cei care pacatuiesc din lipsa vointei-sunt slabi,cei care sunt rebeli-pacatuiesc din dorinta de neascultare si cei nestiutori-care pacatuiesc din nestiinta,la aceasta clasificare,a face noi o distinctie a caruia dintre ei merita mantuirea,imi pare pur brutala!

In rest nu mai am nimic de zis,eu sa continui sa trec pe pomelnic pe viii care sunt pacatosi,si pe mortii care au murit pacatosi,deoarece ei au nevoie de milostenie,in primul rand,iar mila pentru ei intrece orice ingradiri reci nascocite de minti umane.
Si continui sa o fac deoarece nu am auzit asta in nici o biserica si nici un preot nu m-a chestionat cu privire la statusul spiritual al celor de pe lista...(in schimb ceea ce stim cu totii,cei pacatosi sunt opriti de la Sf.Impartasanie pana isi depasesc conditia)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 05.03.2011, 01:59:24
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In rest nu mai am nimic de zis,eu sa continui sa trec pe pomelnic pe viii care sunt pacatosi,si pe mortii care au murit pacatosi,deoarece ei au nevoie de milostenie,in primul rand,iar mila pentru ei intrece orice ingradiri reci nascocite de minti umane.
No bine ca nu-s singura!

Si sa-ti mai zic ceva Yasmina.Cand duhovnicul meu merge pe muntele Athos, spune tuturor sa ii dam pomelnice vii/morti, ca sa le duca cu el, sa le dea acolo. Si sa stii ca pleaca de fiecare data cu o valiza de pomelnice si vorba ta, nu intreaba pe nimeni de spiritualitatea celor de pe liste.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 05.03.2011, 02:03:19
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Asa cum am mai spus,sund deacord! Si eu trec pe oricine in afara celor care nu sunt ortodocsi si cei nebotezati,e normal.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 07.03.2011, 01:21:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Greseala aceasta pe care o faci tu acum spunind ca persoanele a caror miride sunt doar in mod virtual in comuniune cu Hristos a facut-o acum aproape 1 ani si Ory criticind insa taina cununiei si facind o proasta paralela intre cununia a doi mireni , pe care o credea autentica, si ,,taina" calugariei prin care o calugarita devine mireasa lui Hristos pe vecie dar in mod virtual . Ei i-a raspuns atit de frumos fratele Mihnea Dragomir incit am si copiat acel raspuns .
Acum vad ca iti ceri dreptul la greseala , la apostazie !
Sora , daca tu crezi ca in sfintu potir Hristos este in mod virtual sau daca de asemenea crezi ca miridele sunt virtuale sau ele reprezinta virtual pe respectivul atunci poti sa-ti iei ortodoxia ta in bat si sa te duci sa le-o arunci la usa la cei care te-au invata asa deoarece te-au inselat .
Noi nu ne impartasim virtual, noi nu mincam piine si vin , ci noi cu adevarat ne impartasim cu trupul si singele lui Hristos .
Cel pt. care se scoate mirida se imparatseste in duh cu Hristos iar aceasta impartasanie nu este o gluma caci ,,...duh este D.zeu si in duh si adevar trebuie sa ne rugam lui" iar ,,omul are duh dintru zamislirea lui". Nu este o alegorie sau o virtualitate ci un adevar cit se poate de real .

Daca tu crezi ca toate acestea-s virtuale(adica nu exista in realitate) apoi poti crede tot ce vrei tu despre orice !
Poate ca nu a fost bun cuvantul virtual, ar fi trebuit sa zic potential.
Imi dadeam seama chiar in momentul in care scriam ca o sa interpretezi gresit acest cuvant dar nu am mai apucat sa ilm schimb (copiii.. cred)
Si chiar asa, nu am zis ca impartasania in general ar fi virtuala.

In potir se pun miridele celor care s-ar putea, potential, impartasi cu Hristos. Adica ortodocsii. Ca nu sunt, poate, capabili in momentul de fata, este altceva.
Doar nu vrei sa spui ca atunci cand pui mirida unui om in potir, este acelasi lucru ca si cum s-ar fi impartasit? Nu este, ca altfel ar trebui sa verifici si daca s-a spovedit si si-a citit rugaciunile, daca nu s-a certat ieri cu vecinul etc.

Da, este un subiect aparte asta: ce fel de impartasanie este aceasta, a celor ale caror miride le punem in potir? Ca desigur, nu este doar virtuala. Nu stiu cum anume s-ar putea defini in cuvinte. Este un fel de partasie prin noi, asa cum este si rugaciunea pentru altii, numai ca mai puternica.

PS Ma retrag de pe forum pe perioada postului. Va cer iertare tuturor daca v-am suparat prin postarile mele cam acide sau v-am socat inutil.
Mie in orice caz imi provoaca prea multa suparatre unele discutii, si trebuie sa invat sa ma detasez.
Post binecuvantat!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 07.03.2011 at 01:27:24.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 07.03.2011, 10:48:42
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Poate ca nu a fost bun cuvantul virtual, ar fi trebuit sa zic potential.
Imi dadeam seama chiar in momentul in care scriam ca o sa interpretezi gresit acest cuvant dar nu am mai apucat sa ilm schimb (copiii.. cred)
Si chiar asa, nu am zis ca impartasania in general ar fi virtuala.

In potir se pun miridele celor care s-ar putea, potential, impartasi cu Hristos. Adica ortodocsii. Ca nu sunt, poate, capabili in momentul de fata, este altceva.
Doar nu vrei sa spui ca atunci cand pui mirida unui om in potir, este acelasi lucru ca si cum s-ar fi impartasit? Nu este, ca altfel ar trebui sa verifici si daca s-a spovedit si si-a citit rugaciunile, daca nu s-a certat ieri cu vecinul etc.

Da, este un subiect aparte asta: ce fel de impartasanie este aceasta, a celor ale caror miride le punem in potir? Ca desigur, nu este doar virtuala. Nu stiu cum anume s-ar putea defini in cuvinte. Este un fel de partasie prin noi, asa cum este si rugaciunea pentru altii, numai ca mai puternica.

PS Ma retrag de pe forum pe perioada postului. Va cer iertare tuturor daca v-am suparat prin postarile mele cam acide sau v-am socat inutil.
Mie in orice caz imi provoaca prea multa suparatre unele discutii, si trebuie sa invat sa ma detasez.
Post binecuvantat!



Dumnezeu sa te ierte (eu te-am iertat si nu-ti tie nimic) si sa te binecuvinteze cu tarie si putere de a incepe si sfirsi cu bine postul !

De asemenea , pe toti fratii si surorile , ,,traitori" pe acest forum, ii rog ca si pe mine, mult incurcatul in tot felul de pacate, sa ma ierte pt neplacerile, supararile ori minia pe care le-am provocat prin felul meu de a fi si sa nu-mi tie mie aceste pacate !

D.zeu sa va intareasca pe toti, fratilor si surorilor,si sa va daruiasca tuturor putere si sirguinta pt. a implini un post cit mai adevarat si sa ne auzim cu bucurie cind vom darui lumina invierii unii altora !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #180  
Vechi 08.03.2011, 01:21:09
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Pe mine ma dezgusta sa port discutii cu abortionisti, te rog nu o lua personal..
Pe mine ma dezgusta sa discut cu oamenii anti-femei si anti-cresterea-copiilor-in-conditii-decente care cred ca au dreptul sa dicteze altora ce sa faca cu propriul corp. Te rog, nu o lua personal...

Citat:
Imagineaza-ti ca eu imi invat copiii sa nu omoare nici o musca.. daca gasesc un paianjen in casa, ei stiu cum sa-l prinda si sa-l scoata afara etc... pt ca are viata data de Dumnezeu.
Si cred ca iti imaginezi ca eu tai pisici din placere cu lama... si le beau sangele. Sau cum?


Citat:
In ce termeni pot eu gandi despre cineva care crede ca un fetus nu este om?!
Nu cred, chiar nu este.

http://en.wikipedia.org/wiki/Neonata...n_and_abortion

Citat:
Scientific research generally indicates that the fetus is incapable of feeling pain until at least the 24th week. Many pro-life activists strongly believe in the ability of a fetus to perceive pain, and have introduced legislation in line with this belief.
Asta e diferenta dintre tine si mine. Eu ma bazez pe ce stim. Tu te bazezi pe credinte proprii nefondate pe nimic.

Citat:
Daca dezvoltarea creierului/ constiinta/ prezenta durerii sunt criterii ptr departajarea omului.. atunci se justifica uciderea celor cu alzheimer sau a celor in coma... etc.
... sau a celor sub anestezie, nu? Ce alte comparatii aiurea mai ai?
Cei cu alzeimer simt durerea. Cei in coma, dependent de caz, isi pot reveni.

Sunt si alte criterii, altul ar fi viabilitatea. Vezi ce s-a spus de viabilitate pana acum. Abia pe la 6-7 luni fatul are sanse sa traiasca un pic mai mari decat aruncarea cu banul.

Citat:
Deschidem larg portile atrocitatilor. Sa stii ca nici nazistii nu erau departe de astfel de idei.
Conform legii lui Godwin, tocmai ce ai pierdut dezbaterea.
http://en.wikipedia.org/wiki/Godwin%27s_law

Citat:
Fa-ti un bine si citeste despre istoria ideilor privind contraceptia si controlul populatiei ca sa afli ce fel de oameni le-au gandit si promovat (sa intelegi ca sunt cu adevarat de origine demonica).
Sigur, e mai demonic sa iei pastila de a doua zi sau sa avortezi un embrion care nu simte durere, decat sa aduci pe lume un copil si sa-l moara de foame in chinuri groaznice, eventual dupa ce ia face si o pneumonie sau vreo infectie.

Citat:
Revenind la educatia sexuala:

De astfel de statistici e plin netul: educatia sexuala nu are rezultatele scontate (acelea fiind scaderea avorturilor).
Daca e plin, ma mir ca n-ai gasit nici una care sa arate clar ca pe fondul cresterii educatiei sexuale avorturile au crescut.

Citat:
La primul search pe google:
Figures from the Office for National Statistics indicated 42.4 per cent of all pregnancies to women under the age of 20 ended in a legal abortion in 2008. This compares with 37.8 per cent a decade ago.
Daca au ajuns la avort, cam ce educatie sexuala au primit? Ca educatia sexuala e legata de preventie, de protectie, nu "fa-o fara prezervativ".

Citat:
Experts said that though some progress had been made in halting Britain's alarming rate of teen pregnancies, abortion was increasingly seen as the major method of contraception for many young women.
Vezi ca ai demonstrat contrariul ca a spune ca s-a progresat si ca avortul ERA vazut ca mijloc contraceptiv.

Pai daca avortul e vazut ca mijloc de contraceptie, e tocmai inversul. Alea nu-s educate, din contra.

Citat:
Nearly two-thirds, 61.5 per cent, of all pregnancies to girls under the age of 16 ended in abortion, up from 52 per cent a decade ago.
Some of the highest rates of teen abortions were in the most affluent areas in the country. Richmond upon Thames, Windsor & Maidenhead, Westminster all witnessed rates of 70 per cent or more of all pregnancies to women under the age of 18 ending in abortion.[/i]
Aici spune ca-s avorturi, nu spune ca-s avorturi pe fondul educatiei sexuale.

Sfarsitul e graitor:

Citat:
Mike Judd at the Christian Institute said: .. all young people hear is that it's OK as long as they practise safe sex. But many end up not doing so, and are left with an unwanted pregnancy.
Ups, adica nu se protejeaza. Pai cum vine asta? Adica nu au invatat ca trebuie sa se protejeze, deci nu si-au asumat educatia sexuala. Deci e pe dos de cum zici.

Citat:
sau alta:
...

Etc.. sunt luate de pe www.telegraph.co.uk
Pai etc-ul ala spune exact pe dos, ce facem aici?

Citat:
Experts believe the situation has come about because young people are being sexualised at an increasingly early age, but not taught about the consequences of their behaviour.
Deci nu au educatie sexuala, ci sunt doar sexualizati devreme.

Citat:
There are also fears that the number of schoolgirls having babies will increase still further doing the recession, as motherhood provides a purpose in life and a ready source of benefits.
Deci din cauza problemelor financiare, ele raman gravide si se folosesc de ajutorul de la stat. Ups, iar nu aplica contraceptia, aici in mod constient.

Citat:
Anastasia de Waal, the director of family and education at Civitas, a think tank, said: "There is a lethal combination of everything being highly sexualised while teenagers are ignorant about what's going to happen.
Deci sunt needucati. Situatia incepe sa semene mai mult cu Romania. nici nu-i de mirare ca-s aceleasi rezultate.

Citat:
"They're behaving in a very adult way then finding themselves in a situation where they're completely out of their depth.
Adica nu sunt informati. Nu au educatie sexuala.


Citat:
"The bigger question is why do some girls see this as their best option? It seems like a viable option for young people to come out of school and become parents in a very unstable situation.
"We will probably see an increase as there is more unemployment."
Adica vor pomana de la stat pentru ca au probleme financiare, adica in mod constient NU se protejeaza.

Cand dai o sursa, dai sursa completa, sa vad si eu. Bine ca nu mi-ai dat ca sursa "google".

Ambele articole pe care le-ai dat se pare ca arata tocmai contrariul, poate de-aia n-ai dat sursa.

http://www.telegraph.co.uk/health/he...-campaign.html



De exemplu, asa:
http://www.advocatesforyouth.org/sto...ents/fsest.pdf

De curiozitate te poti uita la ultima pagina, e plina de referinte la date oficiale si studii sociologice.

Acum compara cu ce ai dat tu. Romania e la fel ca SUA. Ignora problema.

Citez, pagina 4:
Citat:
If society in the United States were to become more comfortable with sexuality and if governmental policies were to create greater and easier access to sexual health information and services, then U.S. teens’ sexual health outcomes would improve markedly. Imagine that the United States’ teen pregnancy, birth, and abortion rates would improve to match those of the Netherlands, Germany, and France. Improved rates would mean large reductions in the numbers of pregnancies, births, and abortions to U.S. teens each year.
Tabelul e graitor:

Coloanele sunt:
1. daca SUA ar avea acelasi rate ca
2. reduceri la sarcini la adolescente
3. reduceri de nasteri la adolescente
4. reduceri la avorturi la adolescente

Citat:
France 483,000 362,000 54,023
Germany 555,000 336,000 130,902
Netherlands 627,000 385,000 124,668
Sarcinile astea la adolescente sunt si foarte scumpe, ca statul le ofera protectie sociala:

Citat:
It has been estimated that the public costs associated with teen birth in the United States were at least $9.1 billion in 2004, an annual average cost of $1,430 per child born to a teen mother.

Therefore, if the U.S. could reduce its teen birth rate to equal that of France, Germany or the Netherlands, it would save significantly on public funds expended to support families begun by a teen birth.
Citat:
Cred ca este destul de clar.
Da, cand vorbim pe date concrete si fara a scoate numai ce ne convine, se vede ca educatia sexuala reala functioneaza, nu "avortul ca mijloc de contraceptie" sau "evitarea contraceptei pentru ca e o solutie la o problema economica".

Citat:
Analize mai largi despre dezastrul educatiei sexuale am gasit cartile lui Virgiliu Gheorhe depre mass media..
Pentru ca Virgiliu Gheorghe are in spate o armata de cercetatori si nu are nici un fel de interese favorabile bisericii.

Uite cum arata lucrurile in realitate.

Citat:
So, if Dutch, German, and French teens have better sexual health outcomes than U.S. teens, what’s the secret? Is there a ‘silver bullet’ solution for the United States that will reduce the following statistics?
Nine million new cases of sexually transmitted infections among 15- to 24-year-old youth;15
More than five thousand new HIV infections among 13- to 24-year-old youth;16
An estimated 750,000 pregnancies among U.S. teens;15
Approximately 200,000 abortions among U.S. teens;1 and
445,000 births among 15- to 19-year-old women.4
Legatura cu reducerile teoretice daca s-ar aplica ratele din Franta, Germania si Olanda sunt graitoare in legatura cu raspunsul.

Last edited by lugrez; 08.03.2011 at 01:39:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54
Copil avortat care a supravietuit elena20 Generalitati 37 18.10.2010 07:08:34
'UN COPIL CONDAMNAT LA MOARTE' Catalina Umanitare 0 18.01.2008 18:58:09
Bona pentru copil mirc Generalitati 5 12.08.2007 15:00:04