Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2006, 22:19:42
Grigorcea Grigorcea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2006
Mesaje: 1
Implicit

As dori mult sa stiu daca exista o traducere germana a "Jurnalului fericirii". Pentru ca daca nu exista, mi-as dori sa-l traduc eu. Oare copyrightul cartii apartine manastirii Rohia?

Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Dana Grigorcea
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2011, 02:30:32
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Smile "Jurnalul fericirii"

Oricate traduceri ar exista pentru o carte, una noua este primita intotdeauna cu interes. Niciun traducator nu poate ramane fidel originalului, nici macar insusi autorul care s-ar traduce singur intr-o alta limba. Asadar, cu cat mai multe traduceri, cu atat interesul pentru opera respectiva creste pentru ca ofera cititorului alte valente artistice.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.07.2011, 19:33:58
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Domnul sa ni-l dea ca sfant pe acest intelept crestinat in suferinta! AMIN !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.07.2011, 20:33:20
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Smile "Jurnalul fericirii"

"
Solutia a doua: a lui Alexandru Zinoviev
Este cea gasita de unul din personajele cartii "Inaltimile gaunoase". Personajul e un om tanar, prezentat sub porecla alegorica Zurbagiul. Solutia sta in totala neadaptare in sistem. Zurbagiul nu are domiciliu stabil, nu are cate in regula, nu e in campul muncii; e un vagabond, e un parazit, e un coate goale si o haimana. Traieste de azi pe maine, din ce i se da, din ce pica, din te miri ce. E imbracat in zdrente. Munceste pe apucate, uneori, cand si daca i se iveste prilejul. Isi petrece mai toata vremea in puscarii ori lagare de munca, doarme pe unde apuca. Hoinareste. Pentru nimic in lume nu intra in sistem, nici macar in cea mai neinsemnata, mai pacatoasa, mai neangajanta slujba. Nici macar pazitor la porci nu se baga, neurmand pilda eroului unei nuvele a lui Arthur Schnitzler: acela, obsedat de frica de raspundere, sfarseste porcar. NU, Zurbagiul s-a proiectat (in stil existentialist) odata pentru totdeauna caine de pripas, capra raioasa, calugar budist cersetor, smintit, nebun pentru (intru) libertate.
Un asemenea om, aflat la marginea societatii, e si el imun: nici asupra lui nu au de unde exercita presiuni, nu au ce-i lua, nu au ce-i oferi. Il pot oricand inchide, hartui, dispretui, batjocori: dar le scapa. Odata pentru totdeauna a consimtit a-si trai propria viata conform exemplului si modelului unui perpetuu azil de noapte. Din saracie, neincredere, neseriozitate si-a facut un crez; se aseamana unui animal salbatec, unei fiare jigarite, unui talhar la drumul mare. E Ferrante Palla al lui Stendhal. E Zacharias Lichter al lui Matei Calinescu. E un iurodivii laic, un drumet neplictisit (iar Wotan coborand pe acest pamant ce nume poarta? Der Wanderer), un jidov ratacitor.
Si-i slobod la gura, vorbeste de istov, da glas celor mai primejdioase anecdote, nu stie ce-i respectul, toate le ia de sus, spune ce-i trece prin minte, rosteste adevaruri pe care ceilalti nu-si pot ingadui se le sopteasca. E copilul din povestea regelui gol, a lui Andersen. E bufonul regelui Lear. E lupul din fabula - si ea indrazneata - a lui La Fontaine: habar nu are de zgarda. E liber, liber, liber. "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nicolae Steinhardt - 22 de ani de la trecerea la cele vesnice cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 24 15.05.2017 01:26:52
Nicolae Steinhardt costel Stiri, actualitati, anunturi 1 28.06.2012 19:31:57
"Acum stiu, am aflat si eu... " de Nicolae Steinhardt Andrei B. Generalitati 4 27.07.2011 21:36:49
Parintele Nicolae Steinhardt georgeval Generalitati 14 17.06.2011 14:31:26
Parintele Serafim Man, duhovnicul lui Nicolae Steinhardt costel Mari Duhovnici si predicile lor 3 04.02.2011 17:55:04