Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2007, 12:25:57
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Parintele Iulian Nistea:
"Biserica Ortodoxa propune credinciosilor ei sa intampine Pastile - sarbatoare a sarbatorilor si moment de maxima bucurie - printr-o destul de lunga perioada de reculegere si post (intr-un sens mai larg, dupa cum ne arata cantarile Triodului).

Se intampla multe lucruri foarte specifice, unice si minunate în aceste cateva saptamani ale Postului Mare:

muzica din biserica se canta pe tonuri mai triste si mai tanguitoare
cantarile si imnele amintesc cu deosebire caderea noastra (dar si putinta de a ne ridica, cu ajutorul lui Dumnezeu) si slabiciunea firii noastre (dar, iarasi, si putinta de a depasi acestea cu harul lui Dumnezeu)
slujbele sunt mai lungi si mai dese si cuprind rugaciuni si ritualuri unice, cum ar fi rugaciunea Sfantului Efrem Sirul, Canonul cel Mare al Sfantului Andrei Criteanul sau Liturghia Darurilor mai-inainte sfintite
vesmintele preotilor si odoarele în care este învesmantata biserica sunt de culoare inchisa (neagra sau violet/purpuriu inchis, de obicei)
postul de bucate si abstinenta în viata sexuala, precum si reducerea privitului la televizor (de exemplu), sunt o invitatie de a investi, mai mult decat de obicei, energia noastra fizica in cele spirituale, prin transformarea si transfigurarea ei (din dragostea fizica fata de partener in dragostea spirituala catre tot aproapele), prin milostenie (din banii ce ar trebui să ne ramana în plus de pe urma postului), prin lecturi din Biblie si alte carti duhovnicesti (din timpul ramas prin faptul ca ne uitam mai putin le televizor, bunaoara) etc.
Toate acestea creeaza deci o intreaga atmosfera în viata noastra - tot asa dupa cum daca avem invitati acasa cream atmosfera dorita punand o anumita muzica, aprinzand lumanari etc. -, atmosfera care sa ne conduca la o stare sufleteasca pe care Biserica o considera de mare folos: tristetea radioasa (sau "stralucitoare", sau "luminoasa").

Sintagma aceasta - tristete radioasa (stralucitoare/luminoasa) - simpla si frumoasa si profunda in acelasi timp: ea spune ca, pe de o parte, suntem tristi, pentru ca vedem toata slabiciunea noastra, deasa noastra aplecare catre rau, pacatosenia noastra; pe de alta parte, insa, stim ca Dumnezeul nostru este Iubire si ca este un Dumnezeu intelegator, milostiv si iubitor de oameni, care vrea mantuirea, iar nu pierzarea noastra, si care pentru asta S-a facut om si a patimit pentru noi, si inca patimeste, pentru fiecare dintre noi, pana la sfarsitul timpurilor. Si asta ne da nadejde, asta transfigureaza tristetea noastra, o penetreaza de lumina Domnului, cu Care impreuna-calatorim pe calea spre Inviere."

Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2007, 12:31:53
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

;) nu era in plan...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2007, 13:14:57
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Valeriu Gafencu:
"Stau si ma gandesc mereu, la viata asta trecatoare. Ce suntem noi decat simpli trecatori catre o Patrie Cereasca, eterna. Trecem prin viata pentru a ne purifica interiorul, a ne reinnoi in Duhul Domnului nostru Iisus Hristos - prin Iubire - pentru a ne invrednici de fericirea eterna. Toate durerile pe care le incercam au ca unic sens, curatirea sufletului, recunoasterea neputintei noastre in fata lui Dumnezeu, smerenia prin care ne putem regasi, reinnoi in duhul Iubirii. Caci toti suntem fii ai aceluiasi Parinte, care ne iubeste, dorindu-ne binele cel mai mare, fericirea eterna. Si cata suparare din partea noastra. Privim nepasatori, ne marginim la o viata de griji ale acestei vieti trupesti, cautam comoditatea si linistea in aceasta lume si uitam cu totul de suflet. Cand se intampla de ne trimite Dumnezeu si cate un necaz greu, ne razvratim si ne indepartam de Daruitor. Dar Domnul e bun. Cum ne intoarcem catre Sine, ne primeste cu bratele deschise, cu dragoste nemarginita. Toata lumea e plina de fii risipitori. Sunt atat de multumit ca Bunul Dumnezeu mi-a trimis aceasta incercare, caci mi s-a luminat si mie cararea Vietii si, pe aceasta cale staruind, mi-am gasit cea mai frumoasa liniste si seninatate launtrica.
Iata, am intrat si in Postul Mare. Rog din toata inima pe ai mei, sa se pregateasca sufleteste pentru primirea Patimilor si a Invierii Domnului. Bucuria cea mai mare pe care mi-o pot aduce ai mei, este aceea de a-i sti curati la suflet, traind o viată cat mai simpla si mai virtuoasa, cu gandul la Dumnezeu. Sa cultivi iubirea prin rugaciune si fapte bune. Traind viata crestina, Dumnezeu ii va ocroti in toata vremea si ei vor simti harul Domnului revarsandu-se in inimile lor. (Aiud, 20 martie 1945)"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi pentru cei divortati! viviana Nunta 14 11.08.2012 20:35:15
Sfaturi pentru un prea-pacatos laur_3440 Pocainta 6 16.05.2010 20:02:26
SoareD:Va mulumesc pentru sfaturi SoareD Generalitati 2 14.06.2009 15:46:04
sfaturi pentru suflet radup Nunta 42 03.11.2008 21:02:59
Sfaturi ale Pr. Arsenie pentru Pr. Daniil Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 11.04.2007 12:14:23