Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2009, 09:20:00
RaduIoan RaduIoan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2008
Mesaje: 13
Post Dumnezeul crestin si ceilalti Dumnezei

Scrisă - aprilie 2000

Care este diferența dintre Dumnezeul Creștin și Dumnezeul celorlalte religii monoteiste

Creștinismul, (mozaismul) iudaismul și islamul sunt religii monoteiste bazându-se pe existența unei singure entități (ființe divine). În vreme ce creștinismul susține ideea unui dumnezeu unic în ființă și întreit în persoane, iudaismul și islamismul se bazează pe un dumnezeu unic în ființă și unic în persoană.

Explicarea naturii trinitare a ființei lui Dumnezeu ocupă un loc important în teologia creștină, datorită relațiilor complexe prin care cele trei persoane formează o unitate și totuși își păstrează indentitatea. Perihoreza în acest sens explică, numește existența unitară a celor trei persoane în ființa divină, fiecare locuind una în alta și fiind înconjurată una de cealaltă. Cele trei persoane formează unitate individuală prin modul complementar tipic religiei creștine în care există și se relaționează. Apropierea prezintă asocierea care se face între o persoană divină și o anumită calitate a acesteia, calitate care este împărtășită și de celelalte persoane, dar este cunoscută ca fiind tipică acelei persoane (Tatăl este creator, Fiul mântuitor, iar Duhul Sfânt sfințitor).

O relație relativ asemănătoare se întâlnește și-n filosofia Taoistă (Daoistă) în care Inn și Yang sunt două principii fundamentale complementare din Inn se trece în Yang și din Yang în Inn, prin acest concept dualist se pot analiza anumite aspecte "subtile" ale "realității".
[Lipsește conceptul mediator - adică Duhul Sfânt ? sau însuși dinamica acestei transformări este chiar un fel de duh la muncă?...]
..................
Aș dori să aflu mai multe despre perspectiva asupra celorlalte religii din prisma Ortodoxiei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2009, 10:34:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Din cate stiu, budistii nu au Dumnezeu, totul fiind iluzie pentru ei in afara de doua concepte "reale": suferinta si Nirvana (sau mantuirea, dar a nu stiu cui, din moment ce nici noi nu existam de fapt...).

Nu vad posibila paralela intre divinitatea crestinilor si... ce al budistilor? Yin si Yang sunt niste principii, nicidecum zei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.07.2009, 16:42:20
orlandosorin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu exista decat un singur Dumnezeu.

Dumnezeu este unul indiferent cum se numeste.
Evreii iau zis Elohim - Tatal sau YHW (Yahwe) iar la musulmani s-a tradus Allah. Primii crestini ca sa se faca intelesi in fata politeistilor I-au zis Dumnezeu (Domnul tuturor deitatilor - Ingeri, Sfinti, Arhangheli etc - la politeisti erau zeii si zeul suprem Zeus). La azdeci zeul suprem era quezalcoatl - sarpele cu pene - ceva asemanator cu sarpele de arama a lui Moise. De asemenea la Daci era Zamolxe care periodic cerea sacrificii de purificare - unul din cei mai iubiti copii ai regelui. Se considera ca numai un copil crescut in sfintenie poate ajunge la Zamolxe prin sacrificiu. Miraculoase profetii ale Crucificarii Domnului ! Si multe alte religii. La budisti nu exista Dumnezeu insa exista existenta absoluta diferita de cea materiala iluzorie care la Brahmanisti se numeste Maya (iluzie). Hegel de asemenea a ajuns la concluzia unei existente absolute (Acel Ceva). Nu mai vorbim de Platon care a aratat relativismul lucrurilor vazute. Deci nimeni nu crede ca nu exista Dumnezeu. In schimb exista un singur om si o gramada de perceptii despre Dumnezeu. In aceasta privinta Brahmanistii au o pilda: Omenirea in cautarea lui Dumnezeu se aseamana cu un tata care avea 4 copii orbi. Intr-o zi tatal respectiv ii pune sa spele un elefant. Ei nu-l vedeau insa l-au putut palpa. La sfarit au inceput sa se certe intre ei pe ,,cum arata elefantul''. Unul credea ca este trompa, altul, ca este picioarele din fata samd. Fiecare ce parte a corpului spalase. Cam asa e omenirea in privinta perceperii lui Dumnezeu. Fiecare vedem dintr-un anumit punct de vedere insa nimeni nu poate cuprinde tot Adevarul.
Pentru crestini nu le este permis sa foloseasca numele lui Dumnezeu (YHW) intrucat se considera o obraznicie sa-I zici Tatalui pe nume. Aviz Martorilor lui YHW.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.07.2009, 15:28:58
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orlandosorin Vezi mesajul
Dumnezeu este unul indiferent cum se numeste.
Dumnezeu este unul, dar nu este "indiferent" cum se numeste! Nici pe departe!
Este o mare eroare!

Ca sa-ti faci o idee: copiii mei au un tata care are grija de ei. Si ei stiu ca au un tata.
Dar NU ESTE INDIFERENT daca ei spun "tata" vecinului de la trei, de exemplu! Sau unei statui!

(Fiecare este dator sa afle adevarul. Adevarul este doar unul, nu este ceva "relativ".)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.10.2009, 20:42:18
Vasile40
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Aviz Martorilor lui YHW,,,

Citat:
În prealabil postat de orlandosorin Vezi mesajul
Dumnezeu este unul indiferent cum se numeste.
Evreii iau zis Elohim - Tatal sau YHW (Yahwe) iar la musulmani s-a tradus Allah. Primii crestini ca sa se faca intelesi in fata politeistilor I-au zis Dumnezeu (Domnul tuturor deitatilor - Ingeri, Sfinti, Arhangheli etc - la politeisti erau zeii si zeul suprem Zeus). La azdeci zeul suprem era quezalcoatl - sarpele cu pene - ceva asemanator cu sarpele de arama a lui Moise. De asemenea la Daci era Zamolxe care periodic cerea sacrificii de purificare - unul din cei mai iubiti copii ai regelui. Se considera ca numai un copil crescut in sfintenie poate ajunge la Zamolxe prin sacrificiu. Miraculoase profetii ale Crucificarii Domnului ! Si multe alte religii. La budisti nu exista Dumnezeu insa exista existenta absoluta diferita de cea materiala iluzorie care la Brahmanisti se numeste Maya (iluzie). Hegel de asemenea a ajuns la concluzia unei existente absolute (Acel Ceva). Nu mai vorbim de Platon care a aratat relativismul lucrurilor vazute. Deci nimeni nu crede ca nu exista Dumnezeu. In schimb exista un singur om si o gramada de perceptii despre Dumnezeu. In aceasta privinta Brahmanistii au o pilda: Omenirea in cautarea lui Dumnezeu se aseamana cu un tata care avea 4 copii orbi. Intr-o zi tatal respectiv ii pune sa spele un elefant. Ei nu-l vedeau insa l-au putut palpa. La sfarit au inceput sa se certe intre ei pe ,,cum arata elefantul''. Unul credea ca este trompa, altul, ca este picioarele din fata samd. Fiecare ce parte a corpului spalase. Cam asa e omenirea in privinta perceperii lui Dumnezeu. Fiecare vedem dintr-un anumit punct de vedere insa nimeni nu poate cuprinde tot Adevarul.
Pentru crestini nu le este permis sa foloseasca numele lui Dumnezeu (YHW) intrucat se considera o obraznicie sa-I zici Tatalui pe nume. Aviz Martorilor lui YHW.
Da numai ca se stie bine ca Hristos a zis clar si logic,,,Am facut de cunoscut sau am dezvaluit NUMELE TAU(a lui Dumnezeu bineinteles),,oamenilor pe care mi i-ai dat,,,sau in alt loc Dumnezeu nu UITA DRAGOSTEA SI OSTENEALA pe care ati aratat-o pentru numele sdau,,,asa ca habar nu ai,,ce spui,,si un citat din cartea lui Horia Matei,,Secretele Terrei capitolul despre Manuscrisele de la Marea Moarta,,,se spune asa ,,citez,,Crestinismul s-a nascut in sanul iudaismului pentru ca dintre toate credintele care alcatuiau Imperiul Roman era SINGURA,,,care isi afirma caracterul unic si universal in Iehova Dunezeu.....Ce argument mai bun ca asta vrei,,,
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 20:17:39
Cat de importanti sunt ceilalti? florin.oltean75 Generalitati 19 15.12.2012 06:36:16
Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit? costel Sfintele Pasti - Invierea Domnului 18 24.04.2012 13:21:52
Fiecare om are dumnezeul lui, Dumnezeu nu exista. oni91 Alte Religii 97 31.08.2011 16:30:26
o intrebare despre ceilalti razvan_andrei Generalitati 16 29.01.2009 16:45:55