Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.11.2007, 13:20:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
IMPACA-TE CU PIRISUL TAU PINA ESTI PE DRUM,adica cu propria constiinta
Aici cred ca este marea PROBLEMA, ca nu este vorba de constiinta, CA AR FI USOAR:D, aici este vorba de pesoane fizice, in carne si oase cu care te-ai balacarit, te-ai certat, si ti-ai jurat sau nu ca nu mai vorbesti cu ele, aici este MAREA INCERCARE, sa reusesti sa te aduni si sa te duci sa bati la usa/poarta familiei respective si ASA DIN SENIN, sa ceri iertare, impacare,....oare PUTEM FACE ASTA? eu nu am facut-o de multe ori dar cind mi-am luat inima-n dinti si am facut-o o data:D m-am simtit ca dupa spovedanie si impartasanie puse-npreuna!
Ai dreptate Cozia. Mantuitorul prin aceste cuvinte se refera la persoanele de langa noi, la dusmanii nostri cum zice Sfantul Ioan Gura de Aur. Bine ai spus ca impacarea este ca o spovedanie inainte de impartasanie, pentru ca in alt context Mantuitorul ne recomanda: "Impaca-te, inainte de a-ti aduce jertfa", tot asa si aici "degrab, pana esti cu el pe cale".
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.11.2007, 13:49:32
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

"Nu le mai suparati. Este mare lucru sa te feresti sa faci faptele care stii ca-l supara pe aproapele tau"

Multumim pentru sfat ,deci trebuie sa incercam sa ne punem in situatia acestor suparaciosi ,caci de multe ori i-am tratat cum stiam ca sunt eu ,mai putin suparacioasa.
Dar ce sa facem daca totusi ii suparam fara sa vrem ,le cerem iertare bineinteles ,dar nu mai bine ar fi sa le explicam ca este mai de folos pentru ei sa nu se supere din toate nimicurile ?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.11.2007, 15:04:12
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
dar nu mai bine ar fi sa le explicam ca este mai de folos pentru ei sa nu se supere din toate nimicurile ?
Nu cred ca este bine ca or sa o ia ca atac la persoana.....si se vor supara:(
Reply With Quote
  #54  
Vechi 01.11.2007, 16:10:46
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de anita
dar nu mai bine ar fi sa le explicam ca este mai de folos pentru ei sa nu se supere din toate nimicurile ?
Nu cred ca este bine ca or sa o ia ca atac la persoana.....si se vor supara:(
Eu nu vad asta ca pe un atac la persoana ,ma gandeam ca s-ar putea indrepta si ei un pic ,suparaciosii sufera mult ,se consuma si nu se folosesc de aceasta suparare.
Stiu pe cineva foarte suparacios ,de fapt este o doamna ,care intr-adevar nu suprta contrazicere ,ea nu poate fi indreptata cu nimic .
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.11.2007, 16:22:43
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Stiu si eu cunosc pe citiva, si este foarte greu cu acesti oameni dar si cu noi care daca nu suntem atenti ne lasam purtati de placerea aceea ascunsa care sta in noi... de a-i supara, de a-i contrazice. Oricum, credinta si rugaciunea, postul ne face mai constienti de noi insine, asa capatam posibilitatea sa ne observam cit de cit ce ne facem nou dar si altora... dar taaaare greu este,... mai ales daca traiesti sum acelasi acoperis cu suparaciosii.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.11.2007, 00:18:50
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevarata iubire

49. În Saptamâna Patimilor, doi soti si-au împartit treburile casnice, altfel încât sa termine cât mai repede curatenia. Stabilisera ca trebuiau sa termine înainte de Miercurea Mare, ca sa aiba cât mai mult timp pentru cele duhovnicesti. Daca terminau, pâna la Pasti mai aveau de facut numai mâncare. Le ramânea destul timp sa se ocupe de cele duhovnicesti.
Sotia si-a terminat partea ei de treaba. Pâna sa plece la denie, s-a gândit sa bata covoarele. Sotul întârziase acasa, fiind retinut la serviciu. Când a venit, a vazut-o pe sotie în fata blocului batând covoarele.
- Ce faci aici, de ce faci tu treaba mea? Ma schimb si vin eu sa le bat. Nu trebuia sa faci si treaba asta.
- Nu, du-te sus si manânca, ma descurc si singura. Ce, pâna sa ma marit nu tot eu le bateam? Ca tata nu mai avea putere.
- Opreste-te, ca ma superi, asta e treaba mea. Tu ai muncit destul.
Înainte de a pleca la biserica, parintele lor duhovnic, care le era vecin, a vazut scena de pe balcon. Le-a spus:
- Asa sa va certati, fratilor, si nu altfel. Fiecare sa vrea sa îl ajute pe celalalt cât mai mult. Si certurile astea vor avea plata de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.11.2007, 00:20:03
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

50. În urma unui accident, un barbat a ajuns pe patul de spital. Ca sa îi faca o bucurie, sotia i-a facut prajitura preferata si i-a adus-o în salon. Dar, deoarece a facut-o mai mult plângând, ca suferea mult din pricina durerilor barbatului ei, a uitat sa puna tocmai zaharul.
Sotul ei a gustat din prajitura si si-a dat seama ce se întâmplase. Dar, pentru a nu o mâhni, nu i-a spus. Sotia îl tot îmbia:
- Hai, manânca, ca pentru tine am facut-o. Copiii au spus sa îti aduc tie toata tava, nici nu au vrut sa guste. Au zis sa te gândesti la ei si sa manânci, ca analizele au aratat ca ai nevoie de dulce.
Dar sotul nu prea vroia sa manânce, dând vina pe lipsa poftei de mâncare. Înainte de a pleca acasa, sotia l-a mai rugat o data:
- Hai, ia, uite ca încep eu bucata de prajitura, termin-o tu.
Gustând, sotia si-a dat seama de ce sotul ei nu parea prea dispus sa manânce:
- Iarta-ma, nu e buna deloc. O sa o arunc la gunoi. Si te rog, nu fi suparat. Îti aduc mâine alta.
- Stai linistita, nu te mai obosi. Daca Dumnezeu vroia, îti iesea asta. Sa nu o arunci. Si mâine nu trebuie sa îmi mai aduci nimic, a zis doctorul ca pot veni acasa.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 10.11.2007, 00:29:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Bine ai revenit in casa celor peste 5000 de suflete, crestinortodox.ro !
Reply With Quote
  #59  
Vechi 20.11.2007, 11:09:43
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Da, citisem acest topic inainte sa pun intrebare, ce este iertarea?! Sunt lucruri pe care le stiam teoretic... dar practic. Cand putem sa spunem despre cineva ca a fost iertat? ( de noi) Ne putem insela atat de usor, caci fara o cunoastere adanca a firii noastre, nu putem stii daca suntem capabili de a ierta sau nu! Putem foarte usor sa spunem : "l-am iertat", in fond sa fie numai fatarnicie si de fapt sa purtam ranchiuna in continuare. Vreau sa spun ca ne putem minti usor pe noi insine... Ca acea falsa smerenie in care se cade atat de usor!! Oricum, ma gandeam ca asta va fi tema de discutie si cu duhovniculmeu cand vom ajunge la el!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 20.11.2007, 11:20:02
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Ajungi sa cunosti ca l-ai iertat in momentul in care te bucuri ca l-ai cunoscut, ca el exista. Spunem despre cineva ca a fost iertat atunci cand il iubim mai mult pe el decat pe noi insine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
a iubi inseamana a ierta jeny Generalitati 21 31.07.2008 21:26:17
Cum Il mai pot iubi? oni91 Generalitati 48 13.02.2008 16:52:07
"A intelege totul inseamna a ierta totul" irina77 Generalitati 12 21.11.2006 10:31:25