Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 18.12.2007, 23:59:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Nu mi-e clar ce vrei sa zici. Eu am gasit la parintele Sofronie aceasta idee: nu ne nastem cu iubirea, trebuie sa ne straduim toata viata s-o dobândim (prin lupta cu poftele), dobândirea iubirii e lucrul cel mai greu.
Iubirea este interioara naturii noastre, asta reiese din textul sfantului Vasile cel Mare. Depinde contextul afirmatiei parintelui Sofronie.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 19.12.2007, 00:16:12
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Deci tu zici ca ne nastem cu iubirea.

Mântuitorul însa spune: "Acela este care Ma iubeste, care pazeste poruncile Mele". Asta era ideea parintelui: ca omul se naster fara avea iubirea si prin lupta cu patimile aceasta iubire fata de Dumnezeu devine treptat natura lui ontologica.

Sper ca nu confunzi iubirea de Dumnezeu cu iubirea pentru o persoana de sexul opus.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 19.12.2007, 10:41:29
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Da ne nastem cu iubirea. Iubirea tine de natura omului, nu vorbim de o perioada cand a fost lipsit de ea. Insa omul, dintr-o stare conforma cu natura sa s-a asezat intr-o stare contrara naturii, voind autonomia si viata de sine fara participare. De aceea spune Mantuitorul: "Acela este care Ma iubeste, care pazeste poruncile Mele".Totusi, natura umana nu iese complet din viata de har si de participare, tocmai datorita structurii sale deiforme care poate fi intunecata, dar nu stearsa. Ea ramane mai departe o natura participanta in potenta la iubirea lui Dumnezeu. Iubirea nostra este raspuns la iubirea lui Dumnezeu. Astfel, nu putem admite ca a fost o vreme cand Dumnezeu nu ne-a iubit si nu ne-a cerut raspunsul la ea.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 19.12.2007, 14:56:46
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Dane, ai scris o alaturare de clisee bombastice pur teoretice.

Încearca sa întelegi ce zic: toata viata omului este darul lui Dumnezeu, toate evenimentele si fenomenele psiho-emotionale sunt lucrarea Lui, doar pacatele sunt opera noastra.

Nu ne nastem cu nimic, suntem tabula rasa la nastere iar natura fiecaruia se modifica în functie de experientele de care are parte. Natura noastra va ramâne animalica, egoista daca nu beneficiem de un complex de împrejurari în care intra afectiunea celor din jur, cunoasterea principiilor învataturii crestin-ortodoxe si lucrarea nemijlocita a harului divin.

Progresul în îndumnezeirea noastra si nu numai, ci în orice, poate avansa la nesfârsit, fiindca consta în preschimbarea naturii noastre. Prin orice experienta sau gând ne modificam câte putin, dar trebuie sa-L lasam pe Dumnezeu sa fie Cel care lucreaza, daca ne vom calauzi singuri vom rataci si vom pieri chiar.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 19.12.2007, 17:32:19
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

A spune ca nu ne nastem cu nimic contravine Scripturii - fiecare primeste anumite daruri. Cunosti Pilda cu talantii - nu au primit toti la fel. Retine ca natura noastra prin nastere nu este animalica. Aceasta conceptie ca suntem precum animalele din nastere, face ca animalitatea sa fie pusa de Creator in creatie si daca luptam impotriva ei, luptam impotriva Creatorului. Nu uita ca tot ce a creat Dumnezeu a creat ca fiind bun.
Cel retras in pustie beneficiaza de alte imprejurari decat cele intanite de noi si cu toate astea natura lui este intr-un neincetat progres.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 19.12.2007, 17:44:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cel retras in pustie, este cu mult mai ferit decat noi, ce traim in mijlocul ispitelor si al pacatelor. Deci as spune ca cel retras in pustie, este permanent intr un real progres duhovnicesc.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 19.12.2007, 18:26:52
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

"Pentru crestinul ortodox, a tinde spre smerenie inseamna a participa la Energia ce emana din Dumnezeu, a se alatura Aspectului viu al lui Dumnezeu, in realitate, a participa la Dumnezeirea Insasi. Imitarea sau simpla cunoastere de sine sunt inadecvate pt. a-l duce pe om la o astfel de intelegere si traire a smereniei.
Daca smerenia apartine Naturii lui Dumnezeu si semnifica lucrarea mantuitoare a lui Hristos, ea rezida si in om ca piatra de incercare a potentei sale divine. In teologia ortodoxa, nu este altceva decat iluminarea omului (afirmatie indrazneata sprijinita de cuvintele tot atat de sincere ale Sf. Nicodim de la Muntele Athos:"Fara iluminare, nu exista mantuire". Este vorba de constiinta omului ca Divinitatea se salasluieste in el, a unirii prin har cu Dumnezeu (intr-o oarecare masura chiar si in aceasta viata), theosis sau indumnezeirea sa." (Smerenia...." Chrysostomos de Etna)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 19.12.2007, 18:32:46
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Pr. Rafail Noica zicea ca "smerenia si iubirea sunt caracteristicile lui Dumnezeu". Dar daca Dumnezeu S-a facut om ca omul sa se indumnezeiasca, atunci inseamna ca si smerenia si iubirea pot fi primite in dar. Evident, daca si noi le dorim si-L lasam pe Dumnezeu sa ni le dea.

Eu cred ca omul a fost din inceput inzestrat cu darul iubirii, fiindca la Facere zice Domnul "sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea Noastra". Deci daca iubirea este o caracteristica a Sfintei Treimi, atunci si omul a fost creat cu aceasta caracteristica. Prin cadere omul a pierdut-o.

Domnul sa ne ajute!

Elena
Reply With Quote
  #89  
Vechi 19.12.2007, 19:15:47
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Smerenia nu o vad ca fiind teorie, o vad in Persoana lui Hristos. Si ce minunat este ca noi ne putem impartasi de ea, ca ne facem madularele Lui si El se face madularele noastre. Sfantul Simeon Noul Teolog spunea: "Hristos se face mana mea, Hristos, piciorul ticalosului de mine. Mana lui Hristos, piciorul lui Hristos, eu sunt pacatosul. Misc mana mea si mana mea este Hristos intreg. Misc piciorul meu si iata ca straluceste ca El". Cum a fost schimbat la fata trupul lui Hristos in intregime pe Tabor, asa ne preface smerenia si pe noi in frati ai lui Hristos.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 20.12.2007, 00:04:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Dane, ai scris o alaturare de clisee bombastice pur teoretice.

Încearca sa întelegi ce zic: toata viata omului este darul lui Dumnezeu, toate evenimentele si fenomenele psiho-emotionale sunt lucrarea Lui, doar pacatele sunt opera noastra.

Nu ne nastem cu nimic, suntem tabula rasa la nastere iar natura fiecaruia se modifica în functie de experientele de care are parte. Natura noastra va ramâne animalica, egoista daca nu beneficiem de un complex de împrejurari în care intra afectiunea celor din jur, cunoasterea principiilor învataturii crestin-ortodoxe si lucrarea nemijlocita a harului divin.

Progresul în îndumnezeirea noastra si nu numai, ci în orice, poate avansa la nesfârsit, fiindca consta în preschimbarea naturii noastre. Prin orice experienta sau gând ne modificam câte putin, dar trebuie sa-L lasam pe Dumnezeu sa fie Cel care lucreaza, daca ne vom calauzi singuri vom rataci si vom pieri chiar.
Eu subscriu la cele spuse de Dan, pentru ca regasesc invatatura Bisericii si anume natura este teocentrica si nu autonoma (sau tabula rasa), Dumnezeu a intiparit in natura noastra harul Sau, prin suflarea de viata, iar harul este tocmai manifestarea personala a iubirii lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
smerenia nairda Pocainta 73 30.05.2013 19:45:25
Smerenia stoarce umezeala patimilor NECTARIE Generalitati 0 19.01.2011 13:17:38
Smerenia ma omoara; ma omoara smerenia Laurentiu Generalitati 7 01.07.2009 14:50:50
Smerenia alexina Generalitati 21 20.08.2008 04:43:59
Smerenia si curajul Laurentiu Pocainta 0 09.09.2007 12:31:14