Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.01.2010, 00:08:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sophia, nu pot sa-ti spun exact toate acele rugaciuni. Dar daca mai am ocazia, am sa fac un semn pe carte si le transcriu.

Fani, ref. la vestea asta alarmista a scoaterii epiclezei, cred ca ratiunea unei asemenea miscari nu era scurtarea slujbei, cel putin dupa cum zicea Adelin. :) sorry, eu am facut o divagatie pe marginea opiniei Ioanei- Andreea, cum ca nu-i verifica nimeni pe preoti, ce fac in timpul slujbei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.01.2010, 00:10:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Sophia, nu pot sa-ti spun exact toate acele rugaciuni. Dar daca mai am ocazia, am sa fac un semn pe carte si le transcriu.

Fani, ref. la vestea asta alarmista a scoaterii epiclezei, cred ca ratiunea unei asemenea miscari nu era scurtarea slujbei, cel putin dupa cum zicea Adelin. :) sorry, eu am facut o divagatie pe marginea opiniei Ioanei- Andreea, cum ca nu-i verifica nimeni pe preoti, ce fac in timpul slujbei.
Ar fi imposibil sa se faca, pentru ca orice preot stie ca epilceza este momentul central al Liturghiei. Este un zvon antiecumenist alarmist.
De altfel catolicii, dimpotriva, au incercat sa introduca un fel de epicleza dupa Vatica 2, printre altele si in scopul de a se apropia de ortodocsi daca nu ma insel.. Miscarea deci este in sens invers (insa epicleza asta este inainte de 'Luati, mancati..')
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.01.2010, 00:21:44
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Ortodoxia a rezistat pana acum si va rezista si de acum in colo, orice atac trebuie sa il respingem, cum au facut sfintii.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.01.2010, 01:20:39
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Mi-a zis un parinte" suna foarte verificabil.
Scurtarea slujbelor: ma tem ca forma completa a lor se face in manastiri cu viata foarte stricta si o liturghie dureaza cam 6 ore. Cu toate acestea, scurtarea slujbelor nu a afectat esenta liturgica, mai ales ca e vorba de texte introduse dupa formularea liturgica primara de catre Sfintii Trei Ierarhi (unele rugaciuni si imnuri au fost adaugate textelor originale pana in sec. 18).
Inlaturarea epiclezei frizeaza erezia si nu va fi tolerata de nimeni intreg la minte.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.01.2010, 06:43:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Ce este epicleza? Este o rugaciune din altar sau ce?
Am rugamintea ca atunci cand folsoiti termeni speciali biseicesti sa spuneti si ce inseamna, ca sa priceapa toti.
2. Ce rugaciuni se sar Mirela? Sunt chiar curioasa.
3. Ectenia celor chemati si mie mi se pare inutila in ziua de azi.
4. Ectenia mortilor - nu pot sa ma pronunt.
La noi este si mai si: sunt duminici in care in aceeasi slujba se canta si ecteniile mortilor, vesnica pomenire si la sfarsit avem si slujba de pomenire. Deci suntem la dublu.
Dar n-am voie sa spun nimic.
Ar trebui sa stii ce este epicleza... :) Toti ortodocsii ar trebui sa stie.

La mine in cartier se sare peste partea cu "vesnica pomenire" si peste ecteniile pentru cei chemati. [Si] de aia ma duc de obicei in alta parohie.

Catehumenii de odinioara erau cei nebotezati chemati la credinta si la pocainta. Astazi toti suntem botezati de prunci, dar tot suntem chemati la pocainta. Cei cu adevarat credinciosi si pocaiti sunt putini, desi bisericile sunt pline.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.01.2010, 20:24:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pai Florine dar de unde sa stim de epicleza cand nici nu o auzim? Nu stim ce se intampla in altar, nu auzim rugaciunile pe care le spune preotul acolo.
Si cei care canta la strana nici atat nu pot sa stie, ca ei canta in timpul asta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.01.2010, 20:30:26
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pai Florine dar de unde sa stim de epicleza cand nici nu o auzim? Nu stim ce se intampla in altar, nu auzim rugaciunile pe care le spune preotul acolo.
Si cei care canta la strana nici atat nu pot sa stie, ca ei canta in timpul asta.
Nu, Sophia, ideea era: ca si crestin care cat de cat merge la biserica si se instruieste, trebuia sa stii ca exista asta ceva si ce este. Pana la urma este cel mai sfant si important moment din Sf Liturghie. Este si motivul pentru care ingenunghem incepand cu "Luati, mancati..."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.01.2010, 20:33:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pai Florine dar de unde sa stim de epicleza cand nici nu o auzim? Nu stim ce se intampla in altar, nu auzim rugaciunile pe care le spune preotul acolo.
Si cei care canta la strana nici atat nu pot sa stie, ca ei canta in timpul asta.
Sophia, eu banuiesc ca aici faci tu pe intrebatorul ingenuu care pune degetul pe problema un pic, ca doar am mai vorbit despre asta...
Da, epicleza nu se aude la majoritatea bisericilor, ceea ce nu este normal.
Dar exista un curent (preznet si in Romania) de spunere a epiclezei cu voce tare, si cantarea care se canta de obicei in acelasi timp sa se cante inainte.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.01.2010, 21:06:11
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Stiti ceva despre scoaterea epiclezei? Ce parere aveti?
Acum aud pentru prima data despre asa ceva. Cred ca este un zvon cu totul neintemeiat.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.01.2010, 21:52:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfantul Lavrentie de Cernigov a proorocit ca vor veni astfel de vremuri in care aceasta parte a Sfintei Liturghii nu se va mai savarsi. Si tot acest sfant ne recomanda sa nu mergem in acele biserici. Ceea ce inseamna ca vor exista si preoti curajosi care nu vor accepta astfel de compromisuri. Si ne mai recomanda sa ne salvam sufletele prin rugaciunea lui Iisus.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Scoaterea omului inaintea animalului Man Teo Generalitati 12 25.07.2011 14:53:39
Propuneti scoaterea filoZofiei gata cu joaca Sectiune dedicata profesorilor de religie 38 09.01.2011 23:09:28