Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2010, 04:19:59
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit Urechile care s-au mantuit

ÎN TĂRILE RĂSĂRITULUI umblă o istorioară veche, plină de înțeles și pentru noi creștinii.
Cică un sfânt profet, ajungând în rai, a văzut pe acolo, printre altele, și o grămadă de urechi strânse la un loc.
– Ce înseamnă această grămadă de urechi? - a întrebat profetul pe păzitorul Raiului.
– Acestea sunt urechile oamenilor care au ascultat cu bucurie Cuvântul lui Dumnezeu, dar nu l-au împlinit. Urechile care au ascultat, iată, s-au mântuit și au ajuns în rai, dar stăpânii urechilor se chinuiesc acolo jos, în focul iadului! - a răspuns păzitorul Raiului.
Numai auzirea Cuvântului lui Dumnezeu încă nu mântuiește. Cele auzite trebuie să străpungă inima noastră (Fapt. Ap. 2, 37) și să le primim și păstrăm în inima noastră(Luca 1, 66 ), căci altcum le fură satan (Matei 6, 20) și nu aduc roade. Cel ce laudă cuvintele Domnului și le împlinește, acesta este omul credincios care și-a zidit casa pe piatră (Matei 7, 24). Mama mea și frații mei – zicea Iisus – sunt cei ce aud Cuvântul lui Dumnezeu și îl păzesc pe el (Luca 8, 21). Nu auzitorii legii, ci împlinitorii ei se vor mântui (Romani 2, 13).
Cititorule! Ești tu un creștin numai cu urechile sau și cu faptele tale? Fă-ți tu singur socoteala!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2010, 10:41:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Comica povestioara.
La cate am auzit si ascultat, urechile mele sunt sigur mantuite. :)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.03.2010, 11:01:08
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Spunea parintele Arsenie Boca ca "cea mai lunga cale este cea de la minte la inima". Am putea spune ca aproape tot atat de lunga este si calea de la urechi la minte.

Din cate cuvinte de folos auzim, macar de le-am salaslui pentru inceput in mintea noastra. Apoi ne-am putea gandi la ele, ne-am framanta, si, cine stie, poate vor strabate anevoioasa cale catre inima.

Dar, de cele mai multe ori, cum spune romanul, ceea ce auzim "ne intra pe o ureche si iese pe cealalta".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
credinta ta te-a mantuit fallen Pocainta 2 29.04.2012 18:15:50
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58
Ce trebuie sa fac ca sa fiu mantuit ? Eutifiev_EMI Generalitati 38 09.02.2011 13:03:31
Ce trebuie sa cred si sa fac ca sa fiu mantuit ? E.M.I. Despre Sfanta Scriptura 15 25.06.2010 17:04:56
Ce trebuie sa fac ca sa fiu mantuit ? Eutifiev_EMI Preotul 9 16.06.2008 00:47:52