Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2013, 09:15:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Exact cum spuneam, tot așa confirmi și tu: botezul lui nu are legătură cu Iisus Hristos.
Cu alte cuvinte, el nu se poate culca cu ea decât dacă se botează.
Are legatura numai cu Iisus Hristos, am scris si mai sus. Pentru ca Biserica Ortodoxa considera, si acesta e si adevarul, ca in catolicism nu sunt Sfinte Taine si deci nici botez. Asadar niciun catolic nu are de fapt botezul, doar cand se converteste la ortodoxie nu li se mai face botezul unora, in functie de zona, din iconomie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2016, 23:29:21
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Are legatura numai cu Iisus Hristos, am scris si mai sus. Pentru ca Biserica Ortodoxa considera, si acesta e si adevarul, ca in catolicism nu sunt Sfinte Taine si deci nici botez. Asadar niciun catolic nu are de fapt botezul, doar cand se converteste la ortodoxie nu li se mai face botezul unora, in functie de zona, din iconomie.
Am citit pana aici, dar cand te-am citit pe tine, m-am oprit. Si te-am si citat. De unde stii tu ce este adevarul? Sau de unde stim noi ce este adevarul? Consideri ca ortodocsii sunt miezul din dodoasca? De ce catolicii nu ar avea botez? User-ule catalin, imagineaza-ti ca poate te nasteai catolic si atunci nu mai gandeai asa.
Nu o sa inteleg niciodata de ce ne lasam mereu corupti de subiectivism, de ce credem ca noi suntem speciali si cei mai speciali, cei mai adevarati si foarte adevarati si ne place atat de mult sa ne complacem si sa ne autosatisfacem simtul multumirii de sine ca ce ortodocsi alesi suntem noi in fata celui Preainalt si ca vai ce bine este ca ne-am nascut noi ortodocsi si nu in cine stie ce alta pârlită de religie.
Eu as zice sa nu ne asiguram in avans pe degeaba, pentru ca nimeni nu s-a intors de dincolo sa vorbeasca si sa zica: voi sunteti cei mai tari, cei mai adevarati si mai mambo-jumbo. Doar voi aveti botez, taine, secretul vietii e la voi. Voi sunteti ultrasii. Voi va veti mantui si restul lumii o sa se duca dracu' sau in iad. Pentru ca ei nu sunt ca voi, in adevarul vostru suprem. (Paradoxul este ca exista o sansa sa fie doar un adevar al nostru, si nu al lui Dumnezeu). Si as putea sa continui asa pana maine dimineata.
Nu vreau sa fiu inteles gresit, dar e trist ca multi dintre voi judeca cu aere de superioritate celalate culte, ca si cum noi am fi indreptatiti sa facem asa ceva.
Domnul Iisus ne-a zis simplu sa nu facem ca fatarnicii si sa ne luam dupa reguli omenesti.
Stiu ca e dogma, stiu ca au fost sinoade in trecut care au stabilit si au dres, dar terminati-va odata cu clasificatul asta si cu datul de verdicturi cu atata usurinta.
Doar ziceam si eu, tot un nimeni ca si voi, eram doar in trecere.
Nu ma pot abtine, cand dau peste genul asta de gandire, simt ca trebuie sa ma exprim si sa zic ce am de zis. ASta ca sa nu o zic intr-un mod mai dur.

Last edited by veilur; 04.08.2016 at 23:43:32.
Reply With Quote
Răspunde