Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2010, 04:33:19
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit cum va rugati voi lui Dumnezeu?

eu seara spun tatal nostru, apoi slava tie Dumnezeul nostru slava tie, de 3 ori si pe urma Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dzeu miluieste-ma pe mine pacatoasa, dupa care incep sa imi cer iertare ptr pacate si vb cu dl Iisus ce am eu pe suflet dar parca nu e de ajuns...simt eu.
Rugaciuni de citit am 1 giga, dar va intreb asa ce rugaciuni stiti pe de rost si le ziceti.

multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2010, 11:30:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Rugaciunea de seara este foarte buna, dar nu de ajuns. Duhovnicul meu insista mult pe rugaciunea de dimineata.
Eu ma rog dimineata cand imi incep programul de lucru, folosind o rugaciune fixa (Tatal Nostru de exemplu), apoi o rugaciune catre Sf Pantelimon, patronul meu. Inainte de mese spun o parte dintr-un psalm (Mânca-vor săracii...), sau, daca sunt si altii la masa care nu cunosc acest psalm, "Tatal nostru" (Pater noster, daca sunt si straini). Seara spun o rugaciune fixa cu cei din familie (Tatal nostru, Imparate Ceresc sau altele), urmata, eventual, de rugaciune mentala cu intentie speciala. In perioade de post spunem rugaciunea in genunchi (rugaciunile penitentiale le spunem intotdeauna in genunchi).
Uneori, sambata, in special cand ma duc la spovada, fac un Rozariu. De obicei, dupa liturghia parohiala, fac o decada de Rozariu ("Tatăl nostru", 10 "Bucura-te Marie", o "Slava Tatălui") pentru cei dragi sau in nevoie.
Mai sunt rugaciunile de dinainte de spovada (actul de cainta si rugaciunea pentru spovada buna) si cele de multumire pentru spovada si impartasanie (formulare libera sau Anima Christi).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2010, 13:10:14
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Rugaciunea catre Dumnezeu o fac si la recomandarea preotului. Dar imi amintesc de inceputul apropierii mele de Dumnezeu, cand eram destul de vulnerabila la micile rautati- atunci Il rugam sa ma ajute sa uit si sa iert , sa-mi dea intelepciune , iar lucrurile acestea se intamplau. Din momentul apropierii , al constientizarii puterii nemarginite a lui Dumnezeu, am devenit puternica. Nu stiu neaparat sa spun cum ma rog, dar ce era frumos este ca ma trezeam din somn rugandu-ma, intreaga mea fiinta era patrunsa de dragostea fata de El.Dar rugaciunea trebuie sa fie sincera si ca de la fiu- fiica, la Parinte.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2010, 14:05:20
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
eu seara spun tatal nostru, apoi slava tie Dumnezeul nostru slava tie, de 3 ori si pe urma Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dzeu miluieste-ma pe mine pacatoasa, dupa care incep sa imi cer iertare ptr pacate si vb cu dl Iisus ce am eu pe suflet dar parca nu e de ajuns...simt eu.
Rugaciuni de citit am 1 giga, dar va intreb asa ce rugaciuni stiti pe de rost si le ziceti.

multumesc
Daca tot ti-ai ales acest nume ar trebui sa nu treci cu vederea rugaciunea catre Ingerul pazitor!

Dimineata poti citi rugaciunile diminetii si un acatist
Seara poti citi rugaciunile de seara si Paraclisul Maicii Domnului

Pe de rost ar trebui sa stii rugaciunile incepatoare, Crezul, Psalmul 50, Psalmul 142, Cuvine-se cu adevarat, Aparatoare Doamna, Imparateasa mea etc.

E buna si rugaciunea facuta din inima cu propriile cuvinte dar intai sa ne rugam citind rugaciunile scrise de Sfinti Parinti si apoi spunem durerile noastre...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.08.2010, 14:48:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Ai dreptate, Gabriela, rugaciunile amintite de tine cred ca le stie crestinul practicant- eu le-am invatat din biserica si obisnuiesc sa le rostesc in drum spre locul de munca.

Parintele Arsenie Papacioc imi recomanda sa ma rog cu rugaciunile care imi sunt inspirate de momentul respectiv.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.08.2010, 14:59:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu ma rog dupa a mea putina, si nu dupa putinta cu care se roaga altii. Nu stau ore intregi la rugaciune, caci nu am ajuns la stare in care mintea sa nu-mi fuga in acest timp in alta parte. Nu ma rog lui Dumnezeu ca unui strain, ci ca unui Parinte. Si asa cum unui parinte intr-o zi ii spui mai mult, in altele mai putin, asa se intampla si cu mine in rugaciune - uneori ma rog mai mult, alteori mai putin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.08.2010, 15:05:13
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Asa este, important este ca rugaciunea sa fie rostita din suflet, Dumnezeu stie ce vrem sa-i spunem!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.08.2010, 15:06:27
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Sunt trei tipuri de rugaciuni: de slava,de multumire si de cerere. Majoritatea (si nu zic de voi aici) pun accent doar pe ultima categorie,adica "da Doamne". Stiu ca o rugaciune trebuie sa fie asa:
1. Mai intai dai slava lui Dumnezeu.
2. Ceri iertarea pacatelor si multumesti pentru toate cate ai.
3. Abia dupa asta se pot adresa diverse rugaciuni de cerere.

Un alt aspect foarte important este sa ne rugam pentru semenii nostri. Cea mai puternica rugaciune si cea mai placuta in fata lui Dumnezeu este rugaciunea pentru aproapele. Cand te rogi doar pentru tine devine mai mult o rugaciune egoista... si nu trebuie sa fie asa. Rugati-va pentru altii,mai mare rasplata veti avea (precum si ei deasemenea).


Si cu cererile... spun din proprie experienta: staruiti in rugaciune,dar nu cereti insistent lucruri "inutile". Caci daca insistam Dumnezeu face si voia noastra,chiar daca nu e tocmai bine. Ci mai degraba sa spunem: "Doamne,tu stii ce imi doresc si ce am nevoie dinainte de a cere de la tine. Deci fie Doamne dupa cum voiesti Tu,nu dupa cum voiesc eu". Cum alte cuvinte,sa respectam ceea ce rostim in Tatal nostru,si anume "Faca-se voia Ta".

Last edited by Raoul; 04.08.2010 at 15:12:08.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2010, 15:26:04
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

mai degraba trebuie sa fie un dialog cu marele arhitect, un dialog liber,fara exagerari de formule bigote lipsite de substanta !
Marele arhitect al Universului va aprecia dialogul si cautarea fiintei umane,care de multe ori e abandonata unei societati ateiste,bazata pe alte valori decat cele spirituale !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.08.2010, 15:33:22
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Radu32,astea sunt cuvinte masonice...Ai vreo legatura cu asa ceva?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va Hartford Umanitare 41 02.11.2012 21:12:06
Va rog, rugati-va pt. Andrada eu-cristina83 Umanitare 2 01.10.2011 17:43:32
Voi cum va rugati seara danyel Rugaciuni 29 28.09.2009 19:54:56
Cum va rugati? iosif Pocainta 166 02.08.2008 15:57:40
Rugati-va ptr. mine T-Bone Rugaciuni 10 19.08.2007 20:59:18