Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 05.05.2011, 01:09:13
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Unii oameni au o problema in a sesiza de care parte a gratiilor se afla de fapt.

Si a arunca expresia "creere spalate" intr-un context in care contributia intelectuala proprie este undeva sub zero (zero fiind limita bunului simt si a decentei adica sa taci daca n-ai nimic util sau de bun simt de zis) este mai degraba o auto-caracterizare.

Fara suparare.
Cum sa ma superi tu pe mine mai baietas cu gura mare??? Crezi ca te vei putea compara vreodata cu mine, ca nivel de inteligenta? De asta tu esti unde esti, iar eu sunt unde sunt
Nici in visele tale cele mai frumoase nu te vei putea ridica vreodata la rangul de a imi sterge mie pantofiorii de praf
  #162  
Vechi 05.05.2011, 01:09:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Multumesc! Ma intreb ce credea Pr. Boca despre Sf. Francisc de Assisi...hmmmmm. Hmmmmmm. L-a pictat printre sfinti, cu aureola de sfant...ce putregai si acest "sfant." Ori o fi fost vreo ratacire de-a Pr. Arsenie Boca...
Pai este posibil sa fi gresit, doar n-a fost Papa ca sa fie infailibil. Sau protestant :)
  #163  
Vechi 05.05.2011, 01:10:43
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Uite si raspunsul:

Aici eu cel putin nu am vazut vreo aversiune fata de persoana Noessiei.

Poate fata de alegerea ei sau afirmatii care ar putea fi interpretate ca aversiune fata de BRC, asta da.
Dar e bine sa facem distinctie intre o persoana si alegerile sale, romano-catolici si invatura RC, etc.
Nu ai vazut bine inseamna. Nu vreau sa-ti dau citate (inclusiv din AlinB), ca si asa e destula zazanie pe acest thread.Dar citeste threadul de la A la Z si daca nu esti convins, intreab-o pe Noessisa cum se simte dupa atatea pagini de "ramas bun ortodoxie" !! Asta-i o poveste cu despartirea persoanei de alegerea sa ! Ne definesc si ne contopim cu alegerile pe care le facem !Iar Noessisa si alegerea ei, au avut parte aici de la intepaturi,coate in coaste,imbranceli, pana la palme adevarate! Toate crestinesti, ce-i drept!
  #164  
Vechi 05.05.2011, 01:10:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Cum sa ma superi tu pe mine mai baietas cu gura mare??? Crezi ca te vei putea compara vreodata cu mine, ca nivel de inteligenta? De asta tu esti unde esti, iar eu sunt unde sunt
Nici in visele tale cele mai frumoase nu te vei putea ridica vreodata la rangul de a imi sterge mie pantofiorii de praf
Corect, am inteles, va luati la misto ca un gest de smerenie.
Se putea si mai bine dar pentru inceput..este acceptabil.
  #165  
Vechi 05.05.2011, 01:11:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu de unde ati luat traducerea,
Domnule, unele lucruri sunt complicate și discutabile. Homeopatia de exemplu. Altele sunt indiscutabile. Ideea că te poți mântui fără Har nu este numai heterodoxă, ci e o scatoalcă asupra logicii elementare, Harul Sfințitor fiind, prin definiție, un ajutor supranatural pe care îl primim spre mântuire. Este oxigenul sufletului, dacă vreți. Dacă te poți ori nu mântui altfel decât prin Har, întrebați pe oricine: ortodox (unul care știe cum stă treaba), catolic, penticostal sau iehovist. Cred că până și evreii și mahomedanii au această convingere.

Așa stând lucrurile, propoziția "Nu există Har în afară de BO" este riguros echivalentă cu propoziția "Nu există mântuire în afară de BO".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #166  
Vechi 05.05.2011, 01:12:46
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Corect, am inteles, va luati la misto ca un gest de smerenie.
Se putea si mai bine dar pentru inceput..este acceptabil.
By the way... mai stai si pe invisible mode, ascuns precum shobolanii
Si cine a pomenit de smerenie?
Nu eu ma bat cu caramida in piept ca smerenia ar fi una dintre virtutile mele
  #167  
Vechi 05.05.2011, 01:16:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu ai vazut bine inseamna. Nu vreau sa-ti dau citate (inclusiv din AlinB), ca si asa e destula zazanie pe acest thread.Dar citeste threadul de la A la Z si daca nu esti convins, intreab-o pe Noessisa cum se simte dupa atatea pagini de "ramas bun ortodoxie" !! Asta-i o poveste cu despartirea persoanei de alegerea sa ! Ne definesc si ne contopim cu alegerile pe care le facem !Iar Noessisa si alegerea ei, au avut parte aici de la intepaturi,coate in coaste,imbranceli, pana la palme adevarate! Toate crestinesti, ce-i drept!
La ce te-ai fi asteptat sa vezi ca o persoana are dificultati spirituale, chiar daca nu vrea sa recunosca direct si dintre toate solutiile alege una neinspirata?

"Felcitari fata, ai facut alegerea corecta din motivele corecte? Asteapta ca venim si noi."

Daca sinceritatea ar avea doar avantaje, toata lumea ar fi innebunita dupa ea.

Este un forum de discutii, si asta inseamna ca oamenii discuta si important este sa-si spuna parerea la modul civilizat si asta se intampla, cu mici exceptii trollice (se putea?).
  #168  
Vechi 05.05.2011, 01:18:19
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hai sa vedem la tine cum ar sta treaba..

Scenariu si tema de gandire: cea mai buna prietana a ta, protestanta desigur, ar trece la ortodocsi, convinsa ca acolo e adevarul si nu unde se scalda pana atunci.
Ce faci?
Depinde. Daca ar trece pentru ca L-a gasit pe Hristos nu as zice nimic rau. Sunt destule persoane fara Hristos si in religia mea. Insa mi-ar parea rau pentru ea dintr-un anumit motiv: mai-marii religiilor, dupa ce Il fac pe Hristos cunoscut unor oameni, au prostul obicei sa treaca la indoctrinarea lor. Asta fac si preotii vostri, si fratii nostri. Si murdaresc astfel sufletul unui copil nou-nascut.

Insa, daca a trecut din alte motive decat dupa Hristos, normal ca nu m-as bucura. Insa i-as respeta alegerea. Fiecare gaseste ce cauta. Mi-e greu insa sa cred scenariul cum ca as putea avea o asemenea persoana in cercul de prieteni. :))
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #169  
Vechi 05.05.2011, 01:18:28
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Hotarat lucru, delia, nu te-am prins intr-o zi buna. Mesajul meu era o ironie. Practic, pentru mine nu prea conteaza daca noesisaa este ortodoxa sau catolica, dar am spus asta prevazand ce va urma din partea fostilor ei coreligionari.. Si nu m-am inselat, se pare.

Si spui ca noi ne legam de tine... Relaxeaza-te...


Hotarat lucru, Doriana, una e sa fii ironic si sa te "rafuiesti" cu ortodocsii si alta e sa feliciti pe cineva ca a iesit din ortodoxie. Nici Dl. Dragomir se pare ca n-a sesizat prima parte anti-ortodoxa a mesajului tau.

Care " noi ne legam de tine"? vorbeam cu Dl. Dragomir folosind pluralul.

De fapt asteptam raspunsul tau la intrebarea de ce nu se pot mantui np in ortodoxie dar in schimb pot fi mantuiti in orice alte confesiuni.
  #170  
Vechi 05.05.2011, 01:20:27
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Dar citeste threadul de la A la Z si daca nu esti convins, intreab-o pe Noessisa cum se simte dupa atatea pagini de "ramas bun ortodoxie" !! Asta-i o poveste cu despartirea persoanei de alegerea sa ! Ne definesc si ne contopim cu alegerile pe care le facem !Iar Noessisa si alegerea ei, au avut parte aici de la intepaturi,coate in coaste,imbranceli, pana la palme adevarate! Toate crestinesti, ce-i drept!
Cum ma simt eu dupa atatea pagini de "ramas bun ortodoxie?" As posta o poza cu mine acum, dar doar spun: am un zambet pana la urechi. Serios. :) Mai ales dupa schimbul de vorbe dure dintre Marina si Alin. :D

Ma simt amuzata.:) Nici pe departe indoita de decizia pe care am luat-o. :)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35